IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

    Не само, че я схващам, а дори ще ти кажа къде е коренът на проблема, не че ти не го знаеш. Липса на ценности. Липса на елементарно различаване на добро и зло. Оттам почват Адам и Ева. Осъзнават, че са голи и започват да различават доброто от злото. Това е големият проблем на западната цивилизация точно в този момент. Проблем, който не е налице при източите народи. Те имат здрава ценностна система и цели. Изграждат и гонят цели. Връзвайки го с темата. Даже не е важно за каква точно икономическа система иде реч. Липсват ли ценностите, имаш ли петмез в главата или “сини бръмбари” по Марк Твен, спукана ти е работата.

    Да наблюдаваш индивиди изпаднали в пълно морално брауново движение, в което дори се опитват да завихрят околните е интересно зрелище. Каква била разликата между човека и животното, видите ли. Ами проста - да различаваш добро от зло, да си озаптваш страстите и да имаш мярка както с ближните, така и с природата и всички нейни творения.

    Дължа много голямо извинение на Бай Пешо. Той се оказва човек стъпил с двата крака на земята и ясно виждащ какво е положението. Един от малкото, който е много наясно с днешния ден.
    Добро и зло са относителни понятия Селена. Пак казвам гледай Колибата.

    Липса на ценности в определен човек е абсолютно невъзможнно да същестува. Въпроса е че тея ценности са различни. Дори за някой е това да гръмнеш 100 човека в училище. Това пак е ценност.

    Искаш ли да ти ракажа за моето пребиваване в два манастира в Индия? Относно ценностите на източните народи.

    Но като цяло има едно нещо в което си права. Изтока е така да се каже по морално устойчив от запада като цяло. Ква е причината...е друг въпрос.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

      Да ти кажа честно....аз не ща много вече да си предавам генетичния материал. Наблягам на удоволствието изцяло. В съвремения свят имам късмет че много жени и те мислят така. Бременността вече не е порблем...а при някой жени е по важно количестовото а не качеството....само че количеството на парите.
      Количеството на парите е качество на самеца.А удоволствието е начин на природата да си подсигури предаване на генетичния материал. Но пък ние сме се изхитрили. Все пак не си застрахован , че някоя женска няма да реши да се подсигури за по дългосрочно, като се възползва от твоя генетичен матерял.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
        И този е ляв, каквото и да хортува. Бачка за пари. Рашки агент, обратен тук да ни развращава.
        Относно богатството...колкото и да си прав, добрият късмет никому не р навредил.
        Късмета е въпрос на това да го забележиш. А не на съществуването му като такъв. А за да го забелязваш...ти трябва определена умственна настройка.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
          -Вчера, гледам, в страната на Американската мечта, нек'ъв гол, с автомат, я реализирал. За себе си. Щото, сигурно, Неговата е била точно тази. И разликата в бамбуците им е ясна, и за няколко години - над 7000 деца, само в училище...по бързата процедура, да-дан!-> и - при Джизъса, щото той ги обичал. Някой друг още, освен мен тук, да схваща нелепостта на тази " идилия"? А?
          Не само, че я схващам, а дори ще ти кажа къде е коренът на проблема, не че ти не го знаеш. Липса на ценности. Липса на елементарно различаване на добро и зло. Оттам почват Адам и Ева. Осъзнават, че са голи и започват да различават доброто от злото. Това е големият проблем на западната цивилизация точно в този момент. Проблем, който не е налице при източните народи. Те имат здрава ценностна система и цели. Изграждат и гонят цели. Връзвайки го с темата. Даже не е важно за каква точно икономическа система иде реч. Липсват ли ценностите, имаш ли петмез в главата или “сини бръмбари” по Марк Твен, спукана ти е работата.

          Да наблюдаваш индивиди изпаднали в пълно морално брауново движение, в което дори се опитват да завихрят околните е интересно зрелище. Каква била разликата между човека и животното, видите ли. Ами проста - да различаваш добро от зло, да си озаптваш страстите и да имаш мярка както с ближните, така и с природата и всички нейни творения.

          Дължа много голямо извинение на Бай Пешо. Той се оказва човек стъпил с двата крака на земята и ясно виждащ какво е положението. Един от малкото, който е много наясно с днешния ден.
          Last edited by Selena; 23.04.2018, 21:03.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
            То и удоволствието и бройката не противоречи с природата. Важно е да предадеш колкото е възможно повече от генетичния си материал. Последното важи в по голяма степен за мъжките екземпляри. При женските екземляри по скоро избират по внимателно за да си осигурят надеждно днк или закрила на силен самец или грижовен такъв. Пък и са ограничени от бременността . При тях е по важно качеството не толкова количеството.

            Бахти мултифукционалната тема.
            Да ти кажа честно....аз не ща много вече да си предавам генетичния материал. Наблягам на удоволствието изцяло. В съвремения свят имам късмет че много жени и те мислят така. Бременността вече не е порблем...а при някой жени е по важно количестовото а не качеството....само че количеството на парите.

            Коментар


            • Колегата Alonso има ЛС

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                Когато се опита някой да каже и аргументира теза която е несоциално полулярна отговора обикновенно са рехави аргументи подплатени с примери от частни случаи. Ако притиснеш опонента все пак да представи сериозни аргументи....той или започва да се ядосва или да те етикира или емоционално да приключи спора.

                Не го казвам за теб....

                Но за 10 ти път ...питам. Добре...не съм прав...дайте сериозни контрааргументи на моята теза извън това какво е било при социализма и къв е опита.


                Понеже слагаш знак за равенство между богати хора и "по-можещите" - такъв знак за равнство няма да знаеш.

                Това че си професор, добър инжинер или лекар или адски амбициозен ИТ специалист и т.н...няма никкава връзка с богатстовото. В 99.99% от слуаите ти ще работиш за някой който е БОГАТИЯ. Да си богат т.е да имаш капитал...и да си част от капитала т.е капиталист....не ти трябва да си добър в дадена област а ти трябва да си визионер и лидер и да наемеш най добрите да бачкат за теб.

                Ей това е основното нещо което хората не разборат изначално. Смятат че ако много работиш...и много учиш....или си адски добър специалист в нещо си ще станеш богат. Нищо подобно. Като имам пред вид богат имам пред вид не да имаш къща и мерцедес а да имаш капитал. дали го разбираш това се чудя.

                Богатството е свързано не с математиката, историята или науката.....то е свързано с начина на мислене.

                От тук дойде и голямото разочарование на много хора които от деца са ги учили че ако много бачкаш и учиш - ще станеш богат.
                И този е ляв, каквото и да хортува. Бачка за пари. Рашки агент, обратен тук да ни развращава.
                Относно богатството...колкото и да си прав, добрият късмет никому не р навредил.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                  Има една будистка притча. За един монах-новобранец дето все вървял след учителя и го молел да му каже истината. И така месеци наред. Накрая дошъл заветния миг. Учителя го извикал извън стаята за да му каже истината. Казал му: - Виждаш ли там онези бамбуци. Тези отляво са ниски а тези в дясно са високи. След това се обърнал и влязъл обратно в стаята Та горе-долу и моята истина е такава. Едните са комунисти а другите са капиталисти. Едните акции са евтини а другите са скъпи. Едните коли са здрави а другите возят добре. Така е и така трябва да бъде. Не трябва да се променя абсолютно нищо. Светът е съвършен точно защото е такъв. Шарен, красив, изпълнен с възможности и предлагащ убежище и закрила за всички идеологии, религии и секти Не хабя време и енергия дори да мисля как светът може да стане по-добър защото аз знам че не може да стане по-добър. Просто казано, смятам че само мога да загубя от разните идеологии и вярвания. Например на света има около 3 милярда жени. Ако почна да мисля че не харесвам азиатки и негърки за мен ще останат само 500 милона. Ако почна да ги ограничавам и по свят на косата, очите, вярата, акъла и по каквото друго се сетя не щеш ли за мен ще останат нула жени на тази земя и трябва да ставам педераст.
                  За жалост не мога да спра мига, но мога да му се насладя и най-вече да не го губя.
                  Сега знам, че много хора няма да разберат какво приказвам или ще ми скочат че съм егоист, мислещ само за себе си и т.н. , но само си помислете какъв щеше да е светът ако всички разсъждаваха така. Дали щеше да има войни, кръстоносни походи и загубени часове в спорове кой строй или коя акция е по-добра от друга.
                  Не си егоист, просто си помъдрял, за да разбереш че живота е достатъчно къс, като се опитваш да си щаслив и да се радваш на живота без да си слагаш някакви граници и цели. Едновремено да наслаждаваш на живота и да се опиташ да постигнеш някакви големи цели, баланса е труден.

                  Коментар


                  • -Вчера, гледам, в страната на Американската мечта, нек'ъв гол, с автомат, я реализирал. За себе си. Щото, сигурно, Неговата е била точно тази. И разликата в бамбуците им е ясна, и за няколко години - над 7000 деца, само в училище...по бързата процедура, да-дан!-> и - при Джизъса, щото той ги обичал. Някой друг още, освен мен тук, да схваща нелепостта на тази " идилия"? А?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                      Много си прав.
                      Поста ти показва всъщност как върви манипулацията тук.

                      Социализма бил по-добър. Вади се несъществуваща от девет дерета вода за да се покаже как ако било незнамквоси социялизма предполагал по-бърз растеж.
                      Да де, но тези манипулации се сблъскват с реалността, която е друга. А именно че не съшествува досега такъв модел който да доказва подобни твърдения.
                      Идеята на социализма е - с няколко думи - да вземем от богатите и да дадем на бедните. То добре, но в дългосрочен план това води до загуба на интерес в по-можещите и търсене на алтернативи в личен план.
                      Държавата да имала монопол върху "структуроопределящи" активи. Ами подобен монопол много държави го имаха, социалистически държави, и всички видяха резултата. Пазарната икономика (Капитализъм) победи плановата.

                      Четох тук даже че капитализъм било различно от пазарна икономика.
                      На един от колегите това му било вътрешно, субективно усещане,
                      другия колега каза че не е така, ами ние сме живели в капитализъм, а пазарната икономика е друго нещо.

                      Точно за да се избегнат подобни "тълкувания" смопенах нещо доста по-просто: ето погледнете № 11 ето тук
                      Кой каквото и да си мисли, няма как непредубеден човек да се върже на усукванията на колегите...

                      Когато се опита някой да каже и аргументира теза която е несоциално полулярна отговора обикновенно са рехави аргументи подплатени с примери от частни случаи. Ако притиснеш опонента все пак да представи сериозни аргументи....той или започва да се ядосва или да те етикира или емоционално да приключи спора.

                      Не го казвам за теб....

                      Но за 10 ти път ...питам. Добре...не съм прав...дайте сериозни контрааргументи на моята теза извън това какво е било при социализма и къв е опита.


                      Понеже слагаш знак за равенство между богати хора и "по-можещите" - такъв знак за равнство няма да знаеш.

                      Това че си професор, добър инжинер или лекар или адски амбициозен ИТ специалист и т.н...няма никкава връзка с богатстовото. В 99.99% от слуаите ти ще работиш за някой който е БОГАТИЯ. Да си богат т.е да имаш капитал...и да си част от капитала т.е капиталист....не ти трябва да си добър в дадена област а ти трябва да си визионер и лидер и да наемеш най добрите да бачкат за теб.

                      Ей това е основното нещо което хората не разборат изначално. Смятат че ако много работиш...и много учиш....или си адски добър специалист в нещо си ще станеш богат. Нищо подобно. Като имам пред вид богат имам пред вид не да имаш къща и мерцедес а да имаш капитал. дали го разбираш това се чудя.

                      Богатството е свързано не с математиката, историята или науката.....то е свързано с начина на мислене.

                      От тук дойде и голямото разочарование на много хора които от деца са ги учили че ако много бачкаш и учиш - ще станеш богат.

                      Коментар


                      • Много задълбахме. А имало простичко решение "- Комуто не изнася - на палатка".
                        ...и идат откачалките с автомати на публично място и почват да пуцат. Щото, това е тяхната "палатка".

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                          Отговори не липсват. Всеки има отговори на тези въпроси. Проблема е че всеки има различни отговори. По въпроса колко е 2 и 2 всички мислят еднакво а тук трудно се намират две еднакви мнения Именно заради тези различни отговори има и различни характери и различно успели хора. По-мързеливичките например смятат, че е хубаво да членуват в група и да има социална политика, докато по-амбициозните и материални хора, или пък такива със силно вродено чувство за справедливост искат капитализъм в най-висша форма. Значи в крайна сметка всички тези въпроси опират до вярата. Кой в какво вярва и защо има толкова много и толкова противоречиви мнения по тези въпроси. Най-простия отговор е че хората вярват в различни неща защото всеки вярва в това в което му е изгодно да вярва. Едни мислят и стигат до някакви изводи, но масата от хора вярва в това в което някой му е казал. 99% от християните са християни защото са родени в християнска държава. 99% от мюсюлманите са такива по същата причина. Това е едновременно смешно, тъжно и страшно. Зависи как се погледне. Така стои въпроса и с всички останали убеждения. Социализъм или капитализъм? Да ядем ли месо или да сме вегани? Немските или френските коли? Има ли Бог или няма? Масата от хората имат мнение по тези въпроси обикновено натрапено от някой по чиста случайност от кого точно. По всяка вероятност чуто от някой "успял" човек, без да си даваме сметка че и този човек обикновено е успял пак по чиста случайност. Направо се плаша как някаква откровенна глупост написана във фейса например почва да се споделя и публикува като чиста истина. Или пък как на великден всички колко убедено повтарят че Христос е възкресъл, все едно са го видели лично
                          Конформизъм Алонсо.

                          Хората се стремят подсъзнателно да бъдат част от групата хора - общества. Конформизма убива индивидуализма и обективното собственно мислене. Всъщност конформизма е това което отличава индувиадалистите или визионерите или лидерите от масата хора. Тея които не са подвластни на общественото мислене т.е на конформизма имат мислене out of the box....задават си често въпроса ЗАЩО....мислят нетипично за масите....не се страхуват да застанат срещу тълпата хора със собственна теза....не се страхуват от отхвърляне от страна на оществото защото имат силно собственно самочуствие и увереност в себе си...и т.н...затова някой са лидери - а други последователи.

                          https://www.youtube.com/watch?v=b9O9SokTTA8

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                            Да се чустваме щасливи Нанчев.

                            Само това е важно.
                            ......

                            Обаче Нанчев...важно е да се чустваме щасливи. Кой как иска да го направи....но да е така.
                            С всичките му там условности и особености - ДА, За него иде реч!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                              Има една будистка притча. За един монах-новобранец дето все вървял след учителя и го молел да му каже истината. И така месеци наред. Накрая дошъл заветния миг. Учителя го извикал извън стаята за да му каже истината. Казал му: - Виждаш ли там онези бамбуци. Тези отляво са ниски а тези в дясно са високи. След това се обърнал и влязъл обратно в стаята Та горе-долу и моята истина е такава. Едните са комунисти а другите са капиталисти. Едните акции са евтини а другите са скъпи. Едните коли са здрави а другите возят добре. Така е и така трябва да бъде. Не трябва да се променя абсолютно нищо. Светът е съвършен точно защото е такъв. Шарен, красив, изпълнен с възможности и предлагащ убежище и закрила за всички идеологии, религии и секти Не хабя време и енергия дори да мисля как светът може да стане по-добър защото аз знам че не може да стане по-добър. Просто казано, смятам че само мога да загубя от разните идеологии и вярвания. Например на света има около 3 милярда жени. Ако почна да мисля че не харесвам азиатки и негърки за мен ще останат само 500 милона. Ако почна да ги ограничавам и по свят на косата, очите, вярата, акъла и по каквото друго се сетя не щеш ли за мен ще останат нула жени на тази земя и трябва да ставам педераст.
                              За жалост не мога да спра мига, но мога да му се насладя и най-вече да не го губя.
                              Сега знам, че много хора няма да разберат какво приказвам или ще ми скочат че съм егоист, мислещ само за себе си и т.н. , но само си помислете какъв щеше да е светът ако всички разсъждаваха така. Дали щеше да има войни, кръстоносни походи и загубени часове в спорове кой строй или коя акция е по-добра от друга.
                              Притчата е хубава.
                              За съжаление похабих страшно много време до осъзнаването на тази проста житейска даденост.
                              Без революционни нагласи, имах в определен период някакви ... смътни очаквания.
                              После си отидоха.
                              И така!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

                                От гледна точка на индивид, субект в процеса, нещата изглеждат точно по начина, който си формулирал.
                                Тази многоцветност и пъстрота създават усещане за неопределеност, безредие и хаос. Личната ни съдба ни го припомня ежедневно.
                                Мисълта да си сам е плашеща, присъствието на други става все по-дразнещо и непоносимо.

                                Опитът за въвеждане на мярка в безредието е изнурителен процес, резултатите обичайно са обезкуражаващи.
                                Исках да направя някакъв опит за поглед отгоре или отвън. Да погледна в по-друг мащаб, с друг фокус. Не ми се получи.

                                Всичко оставено само на себе си заявява растящи нива на хаос и шум.
                                Опитът за подредба, обаче, в социалните системи е с крайно съмнителен резултат. Май не само в социалните, де.
                                Надеждата за възникване на процес в посока на спонтанно самоподреждане в социуса е напълно ялова /поне субективно според мен/.
                                Какво може да се направи и въобще възможно ли е?!

                                Рекох си, аз примерно съм кьопав и глупав и не виждам как точно да се извърши подредба, която да е поголовно субективно приемлива. Ами някой или нещо, които са много умни и много гъвкави дали биха успели, особено в динамика?!
                                Изначалният дизайн допуска ли въобще някаква подредба и ако отговорът е "да", в каква посока и с каква скорост следва да се случват промените. Тук вече може да се задълбава при ползването на социалните понятия и "растежа" от въпроса по темата.

                                Още Гьоте хубаво е казал: При някакви определени обстоятелства (аз знам много добре какви точно думи е сложил в устата на Ффауст, но умишлено няма да ги цитирам за да не претоварвам пейзажа), извикал бих: О, миг постой!
                                Номерът е, че неговата дълбока същност не вярва в настъпването на този миг! Което е моя субективна интерпретация. Движение към непостижима цел.
                                Иначе във философски план това е един от често цитираните отговори, с претенция да обоснове какво искаме и очакваме от живота и как да го постигнем.
                                Поздрави
                                Има една будистка притча. За един монах-новобранец дето все вървял след учителя и го молел да му каже истината. И така месеци наред. Накрая дошъл заветния миг. Учителя го извикал извън стаята за да му каже истината. Казал му: - Виждаш ли там онези бамбуци. Тези отляво са ниски а тези в дясно са високи. След това се обърнал и влязъл обратно в стаята Та горе-долу и моята истина е такава. Едните са комунисти а другите са капиталисти. Едните акции са евтини а другите са скъпи. Едните коли са здрави а другите возят добре. Така е и така трябва да бъде. Не трябва да се променя абсолютно нищо. Светът е съвършен точно защото е такъв. Шарен, красив, изпълнен с възможности и предлагащ убежище и закрила за всички идеологии, религии и секти Не хабя време и енергия дори да мисля как светът може да стане по-добър защото аз знам че не може да стане по-добър. Просто казано, смятам че само мога да загубя от разните идеологии и вярвания. Например на света има около 3 милярда жени. Ако почна да мисля че не харесвам азиатки и негърки за мен ще останат само 500 милона. Ако почна да ги ограничавам и по свят на косата, очите, вярата, акъла и по каквото друго се сетя не щеш ли за мен ще останат нула жени на тази земя и трябва да ставам педераст.
                                За жалост не мога да спра мига, но мога да му се насладя и най-вече да не го губя.
                                Сега знам, че много хора няма да разберат какво приказвам или ще ми скочат че съм егоист, мислещ само за себе си и т.н. , но само си помислете какъв щеше да е светът ако всички разсъждаваха така. Дали щеше да има войни, кръстоносни походи и загубени часове в спорове кой строй или коя акция е по-добра от друга.
                                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                                Коментар

                                Working...
                                X