Първоначално изпратено от nachev
Разгледай мнение
Само това е важно.
Всичко по горе е в резултат на момнетната ни представа за щастие. Щото тя се променя.Не е перманентно това което ни прави щасливи.
Няма значение кой къде живее...и кво прай и колко пари има...или деца и т.н. Важно е да се чуства щаслив. И тук ключова дума е ЧУСТВА. А не дали е щаслив от гледна точка на другите.
Понеже никога не можеш чрез кое да е социално общество да направиш ( тук думата не е правилна...не можеш да накараш някой да се чуства щаслив но можеш да създадеш условия за това ) ....абсолютно всички да са щасливи щото просто всеки го прави различно нещо щаслив...ако едно общество е добро към даден момент то е ако е създало някакви условия или предпоставки спрямо преобладаващата ценностна система на индивидите в него - те да имат ВЪЗМОЖНОСТТА да бъдат щасливи.
Но понеже хората се променят ( някой казват развиват ) ....нещата които ги имат потенциала да ги правят щасливи също се променят....обществения строй е необходимо да се променя спрямо промяната на ценностната система на индивидите в това общество или поне на критичната маса от тях в самото общество.
"Революциите" или по големите промени в обществата се случват когато политиците не отговарят адекватно на промените в критичната маса индивиди. Обаче перманентно интереса на политиците не е интереса на индивида...демокрацията учи че индивида може чрез гласуване да коригира политиката.....на политиците с цел да променят условията спрямо промяната на индивидите. И това е било абсолютно вярно в началото на демокрацията.
Обаче чрез развитието на научнотехническия прогрес и капитала се отваря възможността политиците да продължават с политиката без да се съобразяват с промяната в индивидите в обществото.
И сега модерния начин на управление на масите е не политиката да се променя спрямо новите изисквания от ценнотната система на критичната маса индивиди в обществото.....а да се внуши на индивидите че те са щасливи.
Т.е вместо промяната в ценностната система на хората да води да промяна на политиката...политиката да променя ценностната система на хората.
Където споменавам думата политика може да се добави и думата капитал до нея.
Обаче Нанчев...важно е да се чустваме щасливи. Кой как иска да го направи....но да е така.
Коментар