IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
    Това е закачка, очевидно неудачно случила се
    Хващам се за ползваното от теб "изкуствено разделение" и уж възразявам чрез ползване на формалната логика.
    Истината е различна и ми се струва, че с този пост ти самата изясняваш нещата.
    Човеците сме същества, в които неразривно са свързани няколко страни, същности, характеристики.
    Ние сме тленни и подвластни на плътта.
    Едновременно с това сме изявено социални и емоционални същества.
    Възражението ми се състои в следното: когато изявяваме и демонстрираме своята социална същност, вероятно това не е повод да се твърди, че се разделяме изкуствено.
    Разделяме се естествено, доколкото реализираме една от вродените ни страни.
    Най-убедителната илюстрация може би е актът на посочване на нещо и заявяването: Това е мое!
    В това твърдение не влагам абсолютно никакви морални елементи.
    Просто животът се е случвал така. Всъщност има много версии, как точно е протекъл. Дълго време животът на вида е висял на косъм. Сигурно забеляза, че т.н. цивилизация продължава около 0,1% от историята на вида, а относително модерните времена са 3-4 % от историята на цивилизацията.
    Много дълго време е ставало дума единствено и само за физическо оцеляване и съхраняване на пламъка на живота. Нищо друго.

    Тук навлизаш в дълбока вода, а тонът в темата от последните няколко дни е откровено неподходящ за сериозни разисквания.
    Каква е сърцевината на един обществен строй. Той има ли дефинирани цел, смисъл и път за достигането им.
    Ако единият има за цел да расте, а другият /някакъв там/ има за цел нещо съвсем друго, защо да правим усилия да ги сравняваме?!
    Този въпрос за еволюиране и усъвършенстване е само реторичен, няма никаква връзка с всичко, на което сме били свидетели в човешщката история.

    Очевидно, че темата ти е интересна. Ето нещо съвсем ново за четене. Не е напълно в темата, но при желание и добра подготовка може да се намери връзка на всичко с всичко.
    Когато си роден долу, си оставаш долу: няма социален асансьор

    Хубаво си поговорихме, драго ми беше, но мястото се зацапа драматично.
    Поздрави!
    Статията е убийствена. Според мен доста свързана с темата. Благодаря, че си я постнал.

    Коментар


    • Разбира се, че не искат да се връща социализма от преди '89. Но истинска пазарна икономика и конкуренция - също не искат.

      Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

      Меко казано си направил едно смешно умозаключение....."Комуняги приватизатори, кредитни милионери, които са “бивши” служители на ДС и т.н." -няма как да пропагандират връщане на социализма,или да хвалят социализма...Та те са новите капиталисти...Ако се се върне социализмът, те ще изгубят всичко - бизнеси,коли ,имоти,яхти,пари....

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
        Ха, ами ти си била момиченце!
        Отнемали са от 15-тина от годините ми, но чак пък до момиченце не са стигали, дай да не прекаляваме

        Добре си почетохме и побъбрихме, и ви благодаря за което и най-вече за ценните препратки и книги. Форумът ми лежи на сърцето, защото преди години започнах самообразоването си оттук и макар, че преминавам през различни етапи и обучения, понякога се завръщам да ви попрочета и както става отново видно всички сме само елеменчета в елементарна верига, но важното е да не се превръщаме в По-елементи, защото става наистина По-елементарно!
        А, и вярно ли Нютон имал нещо общо с Омар Хаям, а не с някаква си ябълка?
        Знанието само по себе си не струва много, ако липсва въображение.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mia11 Разгледай мнение




          Начев, добре съм те провокирала за някои въпроси, но ти ме провокираш за още по- задълбочени отговори, но преди това бих желала да задам и аз един въпрос: Защо според теб за да има изкуствени разделения, преди това трябва да е имало изкуствени събирания?
          Това е закачка, очевидно неудачно случила се
          Хващам се за ползваното от теб "изкуствено разделение" и уж възразявам чрез ползване на формалната логика.
          Истината е различна и ми се струва, че с този пост ти самата изясняваш нещата.
          Човеците сме същества, в които неразривно са свързани няколко страни, същности, характеристики.
          Ние сме тленни и подвластни на плътта.
          Едновременно с това сме изявено социални и емоционални същества.
          Възражението ми се състои в следното: когато изявяваме и демонстрираме своята социална същност, вероятно това не е повод да се твърди, че се разделяме изкуствено.
          Разделяме се естествено, доколкото реализираме една от вродените ни страни.
          Най-убедителната илюстрация може би е актът на посочване на нещо и заявяването: Това е мое!
          В това твърдение не влагам абсолютно никакви морални елементи.
          Просто животът се е случвал така. Всъщност има много версии, как точно е протекъл. Дълго време животът на вида е висял на косъм. Сигурно забеляза, че т.н. цивилизация продължава около 0,1% от историята на вида, а относително модерните времена са 3-4 % от историята на цивилизацията.
          Много дълго време е ставало дума единствено и само за физическо оцеляване и съхраняване на пламъка на живота. Нищо друго.


          "Кой растеж /вероятно по-скоро става дума за промяна/ води към еволюиране и усъвършенстване?!"

          Този въпрос ми се стори като водещ и основен, тъй като от неговия отговор зависят всички останали такива по веригата.
          И така на въпроса кой растеж......?, моят отговор е- разстежът на самосъзнание, защото като едни идивиди от животиски произход, мислещи за минало, настояще и бъдеще , имаме голяма отговорност пред поколенията.
          Тук навлизаш в дълбока вода, а тонът в темата от последните няколко дни е откровено неподходящ за сериозни разисквания.
          Каква е сърцевината на един обществен строй. Той има ли дефинирани цел, смисъл и път за достигането им.
          Ако единият има за цел да расте, а другият /някакъв там/ има за цел нещо съвсем друго, защо да правим усилия да ги сравняваме?!
          Този въпрос за еволюиране и усъвършенстване е само реторичен, няма никаква връзка с всичко, на което сме били свидетели в човешщката история.

          Очевидно, че темата ти е интересна. Ето нещо съвсем ново за четене. Не е напълно в темата, но при желание и добра подготовка може да се намери връзка на всичко с всичко.
          Когато си роден долу, си оставаш долу: няма социален асансьор

          Хубаво си поговорихме, драго ми беше, но мястото се зацапа драматично.

          Поздрави!

          Коментар


          • Явно тук, в тази дискусия, ври здраво неразбиране за това - що е социализъм. Онова, което беше някога у нас, е държавен капитализъм или казано по-познато - болшевизъм. Социализмът е малко по-вляво, но там е замърсена за разсъждения зона. Социализмът е там, където средствата за производство не са нито в държавни ръце, нито в частни. Социализмът е там, където средствата за производство са в ръцете на трудовия човек и няма експлоатация на човек от човека, колкото и изтъркано да звучи това. Държавният капитализъм отговаряше само на второто условие и опитваше с идеологически хватки да пришие към него и първото.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

              Няма как да си "опечеш " бизнеса...В днешния динамичен свят,успешният бизнес изисква 24-часово "обгрижване"....В противен случай си "пътник","колега"...
              Хайде подобна "динамика" да я оставим на "колегите" от Уолстрийт примерно, не че не си вдигам телефона по всяко време, когато става въпрос за бизнеса ми, но това не ми връзва ръцете да пиша във форум. Усилията да пишеш във форум не изискват чак някакви огромни ресурси. В крайна сметка зависи и какво работиш. Ако си авиодиспечер едва ли ще дращиш, но ако висиш в някакъв офис или магазин примерно, какво те бърка...
              И за да сме по темата, нека свободното право да практикуваш собствен бизнес си остане такова, а не някакъв такован строй да ти осигурява начини да правиш богати партизанските братовчеди, директори на заводчета.
              The strongest stand last.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Manyface God" Разгледай мнение

                А може и да са си опекли бизнеса и да има време за забавление, колега..
                Няма как да си "опечеш " бизнеса...В днешния динамичен свят,успешният бизнес изисква 24-часово "обгрижване"....В противен случай си "пътник","колега"...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
                  То па едно забавление..
                  Да кажа на комонето, че е обществения апендисит(хемороид), първа радост е за мене !
                  The strongest stand last.

                  Коментар


                  • То па едно забавление..

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

                      Абсолютно си прав!!!Кадърните и можещите ,нямат време и не биха губили енергията си, да дращят по цял ден из форумите...Имат си по-важни занимания....
                      А може и да са си опекли бизнеса и да има време за забавление, колега..
                      The strongest stand last.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Manyface God" Разгледай мнение

                        За връщане си мечтаят, а по-наглите и го искат на глас само и единствено промитите нищо неможещи, некадърни и мързеливи завистници, с каквито за съжаление в България все още е пълно. Тези, които тогава паразитираха на гърба на останалите, такъв пример дадоха и на децата си.
                        Само и единствено пълен некадърник би бил доволен от строя "гарантиращ" му братство и равенство, друго не му изнася, за радост светът не работи така.
                        Абсолютно си прав!!!Кадърните и можещите ,нямат време и не биха губили енергията си, да дращят по цял ден из форумите...Имат си по-важни занимания....

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

                          Меко казано си направил едно смешно умозаключение....."Комуняги приватизатори, кредитни милионери, които са “бивши” служители на ДС и т.н." -няма как да пропагандират връщане на социализма,или да хвалят социализма...Та те са новите капиталисти...Ако се се върне социализмът, те ще изгубят всичко - бизнеси,коли ,имоти,яхти,пари....
                          За връщане си мечтаят, а по-наглите и го искат на глас само и единствено промитите нищо неможещи, некадърни и мързеливи завистници, с каквито за съжаление в България все още е пълно. Тези, които тогава паразитираха на гърба на останалите, такъв пример дадоха и на децата си.
                          Само и единствено пълен некадърник би бил доволен от строя "гарантиращ" му братство и равенство, друго не му изнася, за радост светът не работи така.
                          The strongest stand last.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                            Убеден съм, че има и перачи на мръсни руски пари тука. Комуняги приватизатори, кредитни милионери, които са “бивши” служители на ДС и т.н.

                            За някои може да е само носталгия, но други имат откровен личен финансов интерес да манипулират.


                            Меко казано си направил едно смешно умозаключение....."Комуняги приватизатори, кредитни милионери, които са “бивши” служители на ДС и т.н." -няма как да пропагандират връщане на социализма,или да хвалят социализма...Та те са новите капиталисти...Ако се се върне социализмът, те ще изгубят всичко - бизнеси,коли ,имоти,яхти,пари....

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                              Убеден съм, че има и перачи на мръсни руски пари тука. Комуняги приватизатори, кредитни милионери, които са “бивши” служители на ДС и т.н.

                              За някои може да е само носталгия, но други имат откровен личен финансов интерес да манипулират.
                              Според теб, перачите на мръсни руски пари са комуняги - ок.
                              А перачите на други мръсни пари как да ги класифицираме?

                              Просто от научен интерес питам....
                              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                                Убеден съм, че има и перачи на мръсни руски пари тука. Комуняги приватизатори, кредитни милионери, които са “бивши” служители на ДС и т.н.

                                За някои може да е само носталгия, но други имат откровен личен финансов интерес да манипулират.


                                Много конспирация бе Мишо, май повече пасваш на темата политика...
                                Жалко, макар и либералче имах малко по добри впечатления досега за тебе.
                                Ма като ти гледам фен клуба....по приятелите ще ги познаете.

                                Коментар

                                Working...
                                X