Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Интересни факти - Знаете ли че?
Collapse
X
-
Каджурахо е древно село в Индия, известно с еротични скулптури, украсяващи местните средновековни индуистки храмове.
Структурите от пясъчник са чудеса на хармонията, но истинската красота и изящество се крият в чувствеността на техните скулптури.
Last edited by hazard; 23.06.2020, 17:04.
Коментар
-
Коментар
-
Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение[ATTACH=CONFIG]n3617786[/ATTACH]
Кайлаш – 1200-годишен хиндуистки храм, издълбан от една скала в Елора, на 29 км от град Аурангабад, щата Махаращра, Индия.
Храмът е част от голям комплекс от 34 храма и манастири, известен като Пещерите Елора..
Този храм е забележителен пример за уникалната дравидска архитектура от 8-ми век.
Тя е известна със своите уникално точни пропорции и сложни изработки във време,
в което е имало само ръчни инструменти за строене и слонове за транспортиране на тежките строителни материали.
Коментар
-
Кайлаш – 1200-годишен хиндуистки храм, издълбан от една скала в Елора, на 29 км от град Аурангабад, щата Махаращра, Индия.
Храмът е част от голям комплекс от 34 храма и манастири, известен като Пещерите Елора..
Този храм е забележителен пример за уникалната дравидска архитектура от 8-ми век.
Тя е известна със своите уникално точни пропорции и сложни изработки във време,
в което е имало само ръчни инструменти за строене и слонове за транспортиране на тежките строителни материали.
Коментар
-
Левски и Ататюрк. Два изключително мощни символни образа за България и Турция намират невероятна и неочаквана връзка чрез тези пощенски марки, правени почти по едно и също време от един и същ автор - българският художник Христо Лозев. Не знаех това до снощи, когато се зачетох в една книга с избрани речи на Мустафа Кемал Ататюрк, издадена през 1981 г. по повод 100-годишнината от рождението му. Затова и бързам да споделя. Ето спомена на Лозев в книгата: "От 1929 до 1931 г. работих в Истанбул в Монетния двор. Един празничен ден рисувах извън града. Приближиха се два автомобила. От единия слезе Кемал паша с придружаващи го лица. Възползвах се от случая и започнах да го рисувам. Той забеляза това, дойде при мен и попита какво правя. Отговорих, че искам да го нарисувам. На него това му хареса и той с готовност застана пред мен. Аз обаче го помолих да продължим разговора, докато рисувам, за да бъде портретът по-непосредствен, без поза. Кемал паша одобри готовата скица. Сетне въз основа на нея аз изработих пощенска марка с лика на Ататюрк. Тази марка и до днес е в обръщение в Турската република."
През 1929 г. в България е валидирана и марката с лика на Левски, изрисуван от същия Христо Лозев. Това е първият в историята филателен образ на Апостола. Днес тази марка е колекционерска рядкост и трудно може да се види, докато тия с Ататюрк са били печатани в огромни тиражи и се намират лесно. Самият Лозев е незаслужено забравен. За него в гугъл не може да се открие почти нищо, освен годините, в които е живял(1883-1970) и три-четири картини, които се продават. От една специализирана енциклопедия разбрах, че е учил живопис при Иван Мърквичка между 1912 и 1914 г. и е изписал фреските в трапезарията на Хилендарския манастир. Имало копия в Художествената академия, надявам се да са се запазили, защото след последния голям пожар в Хилендар, както се убедих лично миналата година, от стария вид на трапезарията не е останало много. Христо Лозев е и автор на банкнотата от 5000 лева с лика на Христо Ботев, пусната в обръщение в края на 1924 г. и наричана мило от хората в Царство България "ботевката". Дотогава на български банкноти не се е появявал друг, освен монарха. "Ботевката" е и първата банкнота, която се печата в България, поради което е свързана и с най-голямата фалшификаторска афера у нас, но това е известна история, с която няма да ви занимавам.
Коментар
-
В състезание, атлетът Абел Мутай, представляващ Кения, беше само на няколко метра от финала, когато объркан от табелите спрял мислейки, че е завършил състезанието. Испанският спортист Иван Фернандес бил точно зад него и осъзнавайки случващото се, започнал да вика на кениеца, да продължи да бяга, но Мутай не го разбирал.. Той не разбирал испански.
Тогава испанецът започнал да го бута към финала и евентуално към победата.
След състезанието журналист се обърнал към Иван: "Защо направи това?"
Иван отговорил: „Мечтата ми е, че някой ден можем да имаме обществен живот базиран на уважение и истина“.
Журналистът настоял: "Но защо оставихте кениеца да спечели?"
Иван отговорил: „Не му помогнах да спечели, защото той така или иначе печелеше“.
Журналистът отново неразбиращ: "Но ти можеше да спечелиш!"
Иван го погледнал и отговорил: „Но каква би била заслугата за моята победа? Каква ще бъде честта на този медал?“ „Какво би помислила мама за тази победа?“
Стойностите се предават от поколение на поколение.
На какви ценности учим децата си?
Нека не ги учим на грешни начини и средства с които да печелят!
®️www.jediacademy.bg
- 5 Харесвания
Коментар
-
ДИАНА ЕКСПРЕС. Българска рок група, създадена от Митко Щерев през 1974 г. в град Ямбол. В периода 1974 – 1984 г. той открива и създава в Диана Експрес млади певци, които после стават звезди: Васил Найденов, Георги Станчев и Илия Ангелов. За кратко време в Диана Експрес преминават Чочо Владовски и Юксел Ахмедов от Фоноекспрес. Едни от най-популярните песни на групата са „Синева“ с Васил Найденов, „Душа“ с Георги Станчев, „Блус за двама“ с Илия Ангелов. Диана Експрес съществува активно 10 години, като Митко Щерев, Максим Горанов и Илия Ангелов се събират инцидентно.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнениеСемейство от народа саами в Норвегия, 1900 г. Саамите са обитавали Скандинавския полуостров още преди там да пристигнат викингите и финските племена. С тяхната поява обаче саамите започват да емигрират в северните части на полуострова. В момента се смята, че саамите наброяват около 80 хиляди души, а по-големият брой от тях се намират на територията на Норвегия.
Отказването от тази част на гостоприемството било обидно за стопанина, така както ако откажеш трапезата му.
Коментар
-
Семейство от народа саами в Норвегия, 1900 г. Саамите са обитавали Скандинавския полуостров още преди там да пристигнат викингите и финските племена. С тяхната поява обаче саамите започват да емигрират в северните части на полуострова. В момента се смята, че саамите наброяват около 80 хиляди души, а по-големият брой от тях се намират на територията на Норвегия.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнениеПрез гражданската война в САЩ, Джейкъб Милър получава огнестрелна рана в средата на челото си, но по някакъв странен начин оцелява и се излекува напълно без операция. Самият той споделя, че 17 г. по-късно от раната му паднало парче олово, а след още 14 г. още две парчета олово. Снимка от 1899 г.
Коментар
Коментар