IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кръчма "Виртуалната кръчма" (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение


    ................................

    П.П. Деверът ми лепи феромонови уловки за молци с аромат на лавандула. Чувала съм, че специално този вид насекоми недолюбват тази миризма.



    Относно аромата на лавандула - чувал съм за подобно на описаното въздействие върху насекомите...

    В тая връзка - препоръчвам да отглеждате и босилек /изглежда насекомите не го долюбват/, но... това не е разпространеният у нас - с по-широки, тъмнозелени листа...

    Има разновидност - с малки светлозелени /резеда/ листенца: около 6-7 милиметра, леко заоблени, много кичест и дъхав.

    .................................................. .......

    Не казвам, че трябва да ходите до Гърция за този босилек, но ако сте вече там - може да съчетаете полезното с приятното...

    Донесох го от Гърция, ама маааалко по-нататък, а не точно от нашата околност. От Йонийското крайбрежие /западна Гърция/ - от п-в Левкада /дали само там го има - не зная/, но там вирее здраво /обича слънцето и изобщо - сетлината/ и трябва много да се полива. Страхотно много вода гълта /според мен/, красив, кичест, ароматен..., става също и за салати и подправки... Едногодишен, семенцата са дребни, чернички, под 1 милиметър /почти не се виждат/. Засяват се пролетно време, а през есента те се събират и старото растение се изхвърля.. Може да се засади през есента и да се гледа при стайна температура.

    Може да го има и по-наблизо, а не на 500 км и повече... В дълбок съд израства около 70-80 сантиметра и повече, но е свеж, ако всеки ден се полива.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
      Аз да попитам , щото тук е местото.
      Вчера минах през една полянка зад къща, местото беше леко влажно и сенчесто . Забелязах на всякъде растение което според мен е диворастящ лапад. Листата не са къдрави и точно приличат на тези които продават бабите на пазара.и на вкус е същия , не горчи има вкус на зелено съвсем лека кисела жилка по - скоро неутрално. Та въпроса ми е следния да не взема да наберем нещо, па после да се гътнем. Ще го сравня с този който го продават бабите и ще се консултирам с тях , то вероятно и те го берат по поляните
      Отделно ми стана интересно и също мисля да си набера и коприва . Тя къде се срещат и кога е най - подходяща за бране., тук грешка трудно ще стане. Иначе и глухарче съм слагал в салатата Други зелененки за бране, предложения.

      Мислим да си спретнем едни сърмички.
      И некъв мишмаш със с яйца

      Друго си е да го набереш и приготвиш сам. А бе нещо като варенето на ракия.
      Сър Събев, а на талафона камера имаш ли? И ако я имаш - знаеш ли как се правят снимки?
      Утре шти напиша за лапада, и как да не го бъркаш с хряна, от къде да си набереш коприва и с какви размери да е. Също шти напиша за глухарчето, де си го сложил у салатата и малко си го объркал с руколата.
      Наздраве!

      П.П. Зачетох се в Шекспир - "Много шум за нищо". Прецито ще е виновно, ако утре не мое да отлепя навреме от ложето.
      Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
      Мечо

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

        Кои те?
        Сички са такива. Само ние с Lelq сме кротки, щото природата ни миролюбива.
        Наздраве!
        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
        Мечо

        Коментар


        • Аз да попитам.

          Вчера минах през една полянка зад къща, местото беше леко влажно и сенчесто . Забелязах на всякъде растение което според мен е диворастящ лапад. Листата не са къдрави и точно приличат на тези които продават бабите на пазара.и на вкус е същия , не горчи има вкус на зелено съвсем лека кисела жилка по - скоро неутрално. Та въпроса ми е следния да не взема да наберем нещо, па после да се гътнем. Ще го сравня с този който го продават бабите и ще се консултирам с тях , то вероятно и те го берат по поляните
          Отделно ми стана интересно и също мисля да си набера и коприва . Тя къде се срещат и кога е най - подходяща за бране., тук грешка трудно ще стане. Иначе и глухарче съм слагал в салатата
          Други зелененки за бране, предложения.

          Мислим да си спретнем едни сърмички.
          И некъв мишмаш със с яйца

          Има тръпка да си го набереш и приготвиш сам. А бе нещо като варенето на ракия.
          Last edited by Todor Sabev; 18.04.2019, 01:49.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

            Щом такъв изначало кротък човек като мен ти се струва екстремист, какво остава за по-буйните обитатели на Кръчмата!?
            Наздраве!
            Кои те?

            Коментар


            • Имам съсед - покитик. Докато се чуди от къде да заходи да се паркира, се мушнах. Излизам и той гледа страшно - казвам Кво гледаш така ? И аз мога да гледам сърдито! И се мръщя демонстрирайки. А той се смее - можеш, ама не ти отива... Все да затапиш - казвам, отминавайки.
              Продължава да се смее - Къде отиваш ти? На мен работата ми е такава! По цял ден тренирам - реплика, дуплика....

              Тренира, ама аз ще съм си в кревата, а той ще обикаля да търси паркомясто

              Направо е страшно! Лека ви нощ, Кръчма! С нещо дрезгаво


              https://m.youtube.com/watch?v=7BEI6hbErhA

              Коментар


              • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                автора е велик, разбира се, но да попитам нещо към днешна реалност - там из вашият хабитат има ли нашествие от миризливки, (онези буболечки, които при опасност изпускат защитна но неприятна миризма). КАзват, че зимата не е успяла да ги прочисти из "чужденецията" (в смисълът в който ползваш думата буквално) А по-важният въпрос е как евентуално да се борят хабитуващите срещу таз биологична промяна в екосистемата, проявила се последните 1-2 г из чужденецко !?
                Чужденеций дали не знае нещо по въпроса, или ги гони с алкохолно изпарение?!
                Преци, няма никва биологична промяна в екосистемата. Когато става дума за лилибечки / по-кльощавият така ги наричаше когато ходеше прав под масата/ на няколко години се случва така наречения каламитет - масово размножаване. Нямо точно зададена цикличност. Всичко зависи от факторине на околната среда.

                Последните няколко години се отличават със сравнително високи стойности на валежите и годишните температури което се явява предпоставка за появата на това явление. Не е само при Паломената / да използваме научното название/, но специално този бръмбар няма естествени врагове. Именно заради секрета, който изпуска. Така че броят му трябва да саморегулира.

                За всяка популация съществуват понятията "нормална численост" - тогава членовете са жизнени и съобществото им се развива нормално; "допустима численост" - съобществото все още е жизнено, но санитарното състояние на членовете вече не е толкова добро и поколението им е с влошено качество. Следва "свръх численост" - предпоставка за намаляване на хранителната база, която си е все една и съща, болното поколение, макар и много на брой дава болно поколение, поява на висока смъртност и вероятност за настъпване на "минимална численост" ... След което при поява на подходящи условия, цикълът отново се повтаря.

                Наздраве!

                П.П. Деверът ми лепи феромонови уловки за молци с аромат на лавандула. Чувала съм, че специално този вид насекоми недолюбват тази миризма.
                Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                Мечо

                Коментар


                • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                  автора е велик, разбира се, но да попитам нещо към днешна реалност - там из вашият хабитат има ли нашествие от миризливки, (онези буболечки, които при опасност изпускат защитна но неприятна миризма). КАзват, че зимата не е успяла да ги прочисти из "чужденецията" (в смисълът в който ползваш думата буквално) А по-важният въпрос е как евентуално да се борят хабитуващите срещу таз биологична промяна в екосистемата, проявила се последните 1-2 г из чужденецко !?
                  Чужденеций дали не знае нещо по въпроса, или ги гони с алкохолно изпарение?!
                  Крадеш вибрационен валяк . От вибрациите гадовете падат по земята и после минаваш през тях. Може и където са труповете да не никнат бурени.
                  Просто и ефикасно . По мъжки
                  Last edited by Lelq; 17.04.2019, 21:33.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                    Не си екс-троверт, ами си екс-тремист. Малка, но съществена разлика. Черпа за това.

                    Щом такъв изначало кротък човек като мен ти се струва екстремист, какво остава за по-буйните обитатели на Кръчмата!?
                    Наздраве!
                    Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                    Мечо

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                      По го докарва на Отело, Преци /ако се придържаме към афтора/
                      Наздраве!
                      автора е велик, разбира се, но да попитам нещо към днешна реалност - там из вашият хабитат има ли нашествие от миризливки, (онези буболечки, които при опасност изпускат защитна но неприятна миризма). КАзват, че зимата не е успяла да ги прочисти из "чужденецията" (в смисълът в който ползваш думата буквално) А по-важният въпрос е как евентуално да се борят хабитуващите срещу таз биологична промяна в екосистемата, проявила се последните 1-2 г из чужденецко !?
                      Чужденеций дали не знае нещо по въпроса, или ги гони с алкохолно изпарение?!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                        Това щото аз съм екстроверт, па ти си интроверт.
                        Наздраве!
                        Не си екс-троверт, ами си екс-тремист. Малка, но съществена разлика. Черпа за това.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                          По го докарва на Отело, Преци /ако се придържаме към афтора/
                          Наздраве!
                          kakto se kazwa "винаги верни, докато смъртта ги раздели" (за бфб беше "докато печалбата ги раздели")
                          наздраве

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                            Да и аз се учудих на мисълта на пилота Не ми се вярва да е истина, но ако е превъртял е възможно, В статията също се твърдеше, че пилотът загинал и нямало други жертви За негово оправдание може да се допусне че примерно може да е искал да осъвремени малко историята за Ромео и Жулиета Може и да съжалява вече за жертвата (в някой от по-висшите светове)
                            (То като попадна на такива хит-заглавия, сакаш ги приемам с усмивка, ама на пилотът не му е било до шеги, ако е истина де)
                            По го докарва на Отело, Преци /ако се придържаме към афтора/
                            Наздраве!
                            Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                            Мечо

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение
                              може и сърчица, също стават много добре панирани. Мен не ме притеснява, като се свари добре, не усещам дъх или мирис неприятен... рохки не е ли малко прекалено... особено, ако са от магазина?

                              Но като че ли май можем да се обединим около едно шкембе тука в кръчмата, че и за махмурлука помага да му се ненадяваш...
                              Еми рохките не са сурови, все пак има термо-обработка. Мисля да пробвам дали стават на пара, щото чух че ставали

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                                Не давай оценки и сценки кой какво знае. Виж какъв съм деликатен - не ти предлагам... топки със снопки. Ако и да си кръвожадна и да гледаш кому кръвчицата изльокаш
                                Това щото аз съм екстроверт, па ти си интроверт.
                                Наздраве!

                                Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                                Мечо

                                Коментар

                                Working...
                                X