IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кръчма "Виртуалната кръчма" (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Вълчо-34 Разгледай мнение

    При това положение със сигурност са се знаели - даскали на сравнително малко разстояние - колко даскали е имало тогава....Онази случка, дето да го тепат моя прадедо, поп Минчо Кънчев описва като "Боричане заседават" - книгата "Миналото".
    Чел съм го поп Минчо, ма отдавна беше. Иначе случката с опита да бъде освободен Левски е известна. Но тогава едва ли е било възможно това да се случи. Дори да бъде изведен жив от турски ръце, много бързо потерите е щяло да ги застигнат. По нашенските земи е имало твърде плътна населеност с мюсюлмани. Затова слабо се бунтуваме. Били сме под тежък надзор.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение
      Живях във и около Чирпан половин година.
      Навремето е нямало толкова хайдути и партизани там, защото тази равна Тракия не предлага високи гори за криене, нали ? Освен Средна Гора.
      Е, като няма гора и планини около Чирпан, какво хайдути бре ? Те ще станат лесна плячка.
      За това мъжете там разчитат на себе си, всеки носи нож и знае да се бие.
      Оризовската шарена сланина със месо и кимион е най-добрата в БГ за мен.
      А, забравих. Партизани бая е имало. Много от тях са заловени и утрепани именно защото са действали в полето. Но чирпанлии са намирали начин да показват на властта, че не са телета.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение
        Живях във и около Чирпан половин година.
        Навремето е нямало толкова хайдути и партизани там, защото тази равна Тракия не предлага високи гори за криене, нали ? Освен Средна Гора.
        Е, като няма гора и планини около Чирпан, какво хайдути бре ? Те ще станат лесна плячка.
        За това мъжете там разчитат на себе си, всеки носи нож и знае да се бие.
        Оризовската шарена сланина със месо и кимион е най-добрата в БГ за мен.
        Не става въпрос за хайдути. Макар че Чирпанските възвишения са наблизо. Но чирпанлии се славят като буйни и независими хора, та и турците са им сторвали уважението. Имаме превратна представа за Османската империя. Въпреки всичките й несъвършенства и неуредици, в нея все пак е имало изграден ред и не е могло да се много своеволничи. Най-малкото щото султанът им взема главите на тия, дето рушат имперските устои.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

          Братът на прадедо ми бил учител, женен в съседното село Спасово. Там влязъл в комитет на Левски.
          Живях във и около Чирпан половин година.
          Навремето е нямало толкова хайдути и партизани там, защото тази равна Тракия не предлага високи гори за криене, нали ? Освен Средна Гора.
          Е, като няма гора и планини около Чирпан, какво хайдути бре ? Те ще станат лесна плячка.
          За това мъжете там разчитат на себе си, всеки носи нож и знае да се бие.
          Оризовската шарена сланина със месо и кимион е най-добрата в БГ за мен.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

            Братът на прадедо ми бил учител, женен в съседното село Спасово. Там влязъл в комитет на Левски. .................................. Та може и да са се знаели. Навремето из околиите се познавали хората.
            При това положение със сигурност са се знаели - даскали на сравнително малко разстояние - колко даскали е имало тогава....Онази случка, дето да го тепат моя прадедо, поп Минчо Кънчев описва като "Боричане заседават" - книгата "Миналото".
            И това ще мине ...

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
              Дедо Вълчо, да те радва унучката !
              Да се радваш на 16г-ната и на правнучката !
              От твоите уста - в Божиите уши!
              Наздраве!
              И това ще мине ...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                Май съм згазил лука. Аз си помислих че си отгледал 16 г. отлежала ракийка . Сори ако съм те обидил. То у кръчмата от толкова умници и метафорично изразяване . можеш се обърка.
                Немаш грижа, тринки са - другите две са 2 и 4 годинки. И се от големия (Остап Бендер ли беше, забравям, лебеди мои)
                А питиета имам от зората на демокрацията - Плиска и Преслав, имаще и други, ама ....
                И това ще мине ...

                Коментар


                • Дедо Вълчо, да те радва унучката !
                  Да се радваш на 16г-ната и на правнучката !

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Вълчо-34 Разгледай мнение

                    Благодаря ви, момичета и момчета, за пожеланията към внучката. Просто вчера ми стана гадно. Това със сигурност ще го запомни за цял живот.
                    Наздраве! Днес ми идва некакси на шотландски аромат....
                    Май съм згазил лука. Аз си помислих че си отгледал 16 г. отлежала ракийка . Сори ако съм те обидил. То у кръчмата от толкова умници и метафорично изразяване . можеш се обърка.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Вълчо-34 Разгледай мнение

                      По това време не са се засекли - дедо е член на комитета, бил начетен, езици, писар, даскал, сметководене, аверите 1872 искали да го утепат, че бил против да затрият някакъв свестен турчин, ама Левски рекъл, че такива хора трябват. Когато решават да пресрещат конвоя с Левски към Цариград станало ясно, че заверата е напразна, та думнали един хасковски чорбаджия. Та като ги наловили - съд и от там Диарбекир. Бил е там и до 11 май (Св. св. Кирил и Методий), докато се организират да се върнат по споразумение. Там е водил сказки в православната църква Св. Козма и Дамян.....
                      Но по спомени въобще не му е било чуждо червеното вино. Чирпан, все пак!
                      Малко се отклоних от предназначението на този храм!
                      Наздраве!
                      Братът на прадедо ми бил учител, женен в съседното село Спасово. Там влязъл в комитет на Левски. При бунтовете, може би по Ескизаарското въстание бил утепан. Когато дошли руснаците, родата хванала турчина, който го утепал и го впрегнали да вършее. Родата на измаилтянина отишла и се оплакала на руснаците. Те пратили комисия да провери. Наште им разказали как тоя бил утепал техния човек. Руснаците им казали, вий сега го пуснете, па като си тръгнем, пак го впрегнете. Така и направили. Оня, горкичкият, набързо забегнал към Турско. Та може и да са се знаели. Навремето из околиите се познавали хората.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                        Щот съм се леко разсеяла покрай таз карантина.
                        Наздраве, Вълчо-34!
                        Позволено ни е, Тънъмънче, така ще си караме още дълго време. Щом можа и темата за Жени да стане ..."интересна"....
                        Да пием!
                        И това ще мине ...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Вълчо-34 Разгледай мнение

                          Ей па ква си - започвам да чета и виждам как си написала Дъ-мпъл с 4 грешки!
                          Сипвам на всички! От здраве да се не отървате!
                          Щот съм се леко разсеяла покрай таз карантина.
                          Наздраве, Вълчо-34!
                          Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                          Мечо

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                            Дъбово-опушен.
                            Наздраве!
                            Ей па ква си - започвам да чета и виждам как си написала Дъ-мпъл с 4 грешки!
                            Сипвам на всички! От здраве да се не отървате!
                            И това ще мине ...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Вълчо-34 Разгледай мнение

                              Благодаря ви, момичета и момчета, за пожеланията към внучката. Просто вчера ми стана гадно. Това със сигурност ще го запомни за цял живот.
                              Наздраве! Днес ми идва некакси на шотландски аромат....
                              Дъбово-опушен.
                              Наздраве!
                              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                              Мечо

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Lelq Разгледай мнение

                                Жива и здрава ! И околните и !

                                https://m.youtube.com/watch?v=C3lWwBslWqg
                                Благодаря ви, момичета и момчета, за пожеланията към внучката. Просто вчера ми стана гадно. Това със сигурност ще го запомни за цял живот.
                                Наздраве! Днес ми идва некакси на шотландски аромат....
                                И това ще мине ...

                                Коментар

                                Working...
                                X