IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодно или не е превалутиране на кредит от Швейц. франк в Евро

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
    Това са курсовете лв/франк. Лихвата при подписване на кредита в швейц. франк беше около 5.8 %.
    А сега не е ли същият? И колко са ти другите такси, щото нисичък ми се вижда
    Както и да е. Аз бих си останал във франкове. Все пак ти до момента си се набутал яко. Дори и да пробият ШНБ-то, най-много за годинка две да страдаш. /Най вероятно много силно движение в лошата посока за месец-два до паритет/
    От там нататък носиш всички рискове на влошаване на международното положение /кризи, войни и т.н. тогава франкът е силен.
    Ти си решаваш все пак

    Коментар


    • отговор

      Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
      Братле, хубаво си написал условията по новия кредит, но кажи какви са и по стария. Тези цифри 6%, а според мен стария е 5,5 не ми се връзват като цифри в БГ. Освен това говориш за 1,27 лева за франк или за 1,27 франка за евро?
      Това, което се разбира от вноските е, че си взел около 120К франка кредит. Така ли е? на курс 1,27 лева/1,54 франка за евро?/
      Това са курсовете лв/франк. Лихвата при подписване на кредита в швейц. франк беше около 5.8 %.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от proect Разгледай мнение
        Според мен трябва да се консулирате с професионалисти в тази област.
        Ако искате скоро да си изплатите апартамента, час по скоро трябва да поискате съвет, но не и в безплатни форуми.
        Професионалистките си вдигат и двата крака, а не само единия......

        Коментар


        • ......".но размера на кредита ми вече няма да бъде 150 000 лв, а по днешния курс на франка около 200 000 лв. Тоест ако реша да го прекратя предсрочно, ще платя не 150 000 лв., а 200 000 лв....."

          От тази "операция" си на загуба 50 К веднага.....
          Ако мислиш за предсрочно погасяване на 200К !!!, тези 150 лв не те вълнуват толкова.
          Не ти трябва адвокат, а валутен анализатор....И да не попаднеш на един, дето продава светещи връзки, че съвсем ще затънеш....
          Пусни си тема " Какъв ще е курса франк/евро в период от 5-10-20г'' и събирай инфо....

          Мисля , че на въпроса ти защо го прави банката ти е отговорено от Радо42...
          Рискова и ненужна експозиция е този кредит за една банка ....

          Коментар


          • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
            На 32 години бях като взех кредита. Надявам се да го изплатя предсрочно някой ден.
            Може би трябва да изчакам франка да падне и тогава да потърся рефинансиране, но вече на по-ниска стойност на кредита.
            Здравей,

            като те чета се радвам, че успях да убедя познат, клиент на Пощенска, през 2008г да си вземе кредита в евро, а не във франкове, курс на франка 1,25 лв..... Същия случай, като теб, покупка на недвижимост, размер на кредита около 180 000 евра.......

            Ако съм те разбрал правилно, МАЙКАТА, както казва Боко, изчислена в леза, през 2008г. от 150 000 лева е станала 200 000 лева в момента.......

            Имам познати в Пощенска и мисля че в момента те правят предложение не само на теб, а и на другите кредитополучатели в франкове......

            Какъв е интереса на банката, ами тя иска да си заключи размера на кредита, който ти отпуснала от 150 000 на 200 000 лева........ Демек, тя иска да те лиши от опцията, размера на кредита ти да се върне отново на 150 000 лева...... Ти си прецени, дали това те устройва......

            Аз не се занимавам с ММ, за да мога да ти предложа, конкретни решения за хеджиране на валутен риск на кредитен портфейл 90 - 95 000 франка, мога да ти говоря само по принцип. Във форума има много интелигентни колеги, които ще могат....

            ПС. Виждам че ГлобалМаркет освен по телефона са ни налазили и в НЕТА. Какво да ти кажа, когато някой ти твърди че е най-добър, по добре погледни слънцето да си свериш часовника

            Коментар


            • В цялата тази работа се чудя гадовете от банката, що не са му предложили да превалутира през лятото, на паритета

              Коментар


              • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
                Ако са така нещата, както описах по-долу, по-добре си остави кредита така. Лихвата е по-ниска и има вероятност да тръгне курса в твоята посока. 30 години са много, макар че 1,54 CHF/EUR никак не е близо Moжеш да извадиш едни кинти при някой брокер в случай че долните спекуланти пробият 1,20 и да шортиш двойката за хедж, но и това няма да е лесно, ако не си го правил.
                Да бе ще пробият - не е лесно да пробиеш някой, който има печатница за франкове

                Единствания шанс за пробив е в обратна посока . Форекс спекулантите вече започнаха да насочват капиталите си към канадския долар и ШФ скоро ще се върне на нива 1.3-1.4, а защо не и на 1.5 , колкото си беше преди спекулациите ? Ако го превалутира сега, хем ще им плаща по-висока лихва в евро, хем ще му се увеличи и главницата. Тея 150лв сега изглеждат изкушаващи, но според мен до месец-два франка ще падне.

                Коментар


                • Ако са така нещата, както описах по-долу, по-добре си остави кредита така. Лихвата е по-ниска и има вероятност да тръгне курса в твоята посока. 30 години са много, макар че 1,54 CHF/EUR никак не е близо Moжеш да извадиш едни кинти при някой брокер в случай че долните спекуланти пробият 1,20 и да шортиш двойката за хедж, но и това няма да е лесно, ако не си го правил.

                  Коментар


                  • Братле, хубаво си написал условията по новия кредит, но кажи какви са и по стария. Тези цифри 6%, а според мен стария е 5,5 не ми се връзват като цифри в БГ. Освен това говориш за 1,27 лева за франк или за 1,27 франка за евро?
                    Това, което се разбира от вноските е, че си взел около 120К франка кредит. Така ли е? на курс 1,27 лева/1,54 франка за евро?/

                    Коментар


                    • Здрасти, съжалявам за твоят случай доста лошо си се наиграл, затова бих искал да ти помогна:
                      Никой не може да знае какъв ще е курса на швейцареца следващите 5 години пък камоли за по-дълъг период, затова според мен банката не иска да печели от това. Интересът на баката да преподпишеш в евро според мен е следният:
                      Ако се абстрахираме че кредита ти се е оскъпил от поскъпването на франка: От 2008 до сега примерно 36 месеца ти си плащал по 800 лв. или грубо ти си им платил около 30 000 лв. от тези 30 000 около 70% или 20 000 лв. са ти само лихва, защото при всеки кредит първите години от вноската ти отива за плащане на лихвата върху изтеглената сума 150 000 лв. Така за 3 години главницата ти е паднала с максимум 10 000 лв. при вкарани от теб 30 000 или ти си работил за печалбата на банката. И сега дефакто ти отпускат нов кредит от 140 000 лв. и следващите 3- 4 години ти ще плащаш пак основно лихва и при първото ти забавяне най-учтиво пак ще те поканят да го преизтеглиш с нови "по-изгодни условия" и атака до безкрай или докато ти вземат апартамента. Това е основната схемичка на повечето баки.
                      Както те съветва 2012 " задължително превалутирай кредита си във валута в която са ти основните доходи.." това може дa стане като спекулираш с EUR/CHF както е обяснил колегата тук: http://http://borsi.dir.bg/_wm/library/item.php?did=535493&df=8&dflid=3.
                      Моят съвет е да изчакаш евентуално вдигане на бариерата от Швейцарците на 1.30, което според мен е доста вероятно и след това да отвориш къса позиция в EUR/CHF с размера на вноската ти към онзи момент. Но най-добре се консултирай със специалист и задължително адвокат преди да подписваш каквото и да е.
                      Успех.

                      Коментар


                      • Според мен трябва да се консулирате с професионалисти в тази област.
                        Ако искате скоро да си изплатите апартамента, час по скоро трябва да поискате съвет, но не и в безплатни форуми.

                        Коментар


                        • Отговор

                          На 32 години бях като взех кредита. Надявам се да го изплатя предсрочно някой ден.
                          Може би трябва да изчакам франка да падне и тогава да потърся рефинансиране, но вече на по-ниска стойност на кредита.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
                            Банката поема всичко.СТРАННА РАБОТА.


                            .................................................. .................................................. ....................


                            Дали банката не е разбрала, че франкът ще се срине и затова да се опитва да превалутира всички кредити?
                            Според мен сам си си отговорил

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от drakkar Разгледай мнение
                              Пък имало и за 35 ?!? Ако не е тайна на колко години сте били като сте сключили договора с банката и колко пъти повече пари ще трябва да върнете ?
                              ще трябва да върне толкова колкото му се полага да върне .... иначе на колко години е бил е елементарно да предположиш - м/у 25 и 35 годишен ....

                              Моя съвет към питащия ... Пич ти вече си скочил в блатото ..или продължаваш при текущите условия да цапаш в него ( т.е. вече си Форекс спекулант - честито ) , или си "затваряш" успешната сделка със стоп лост на 1,64 ( 1, 20 евро/франк ).... ти така или иначе ако приемеш че курса на франка се запази в бъдеще имаш да връщаш 200 000 лева ... просто в единия случай ( при "преструктуриране на дълга ) ще са си вовеки 200 000 лева , в другия случай ( спекулантския ) МОЖЕ да дойде ден в оставащите 30 години , когато бог ще слезе на земята и евро?франк ще стане 2 ( и повече) .... това е твоя избор - Спекулант и безсънни нощи или спокойствието на една приключила сага....иначе лихвите са горе-долу съизмерими..
                              Интереса на банката е ,че се отървава от един в известна степен проблемен момент.

                              пп. Аз не бих скочил ... оставям нещата такива каквито са с ясното съзнание ,че може да се влошат ( видяхме евро/франк 1 ) но разчитам на Шв.банка да си подкрепя отслабващ франк...не им е лесно на краварите с този франк пич...не им е .
                              Last edited by йосиф; 25.02.2012, 11:57.

                              Коментар


                              • Явно банката има някаква изгода да прави това предложение. Единят вариант е да е от "добронамереност" към теб, изразяваща се в това да не искат да колят кокошката, а да искат да продължи да има снася.
                                Другият е да имат мнение, че нещо ще се промени в ситуацията с валутата на Швейцария. Може и нещо друго да е - защо не попиташ, каква е причината за това предложение? Ако не си го направил вече де.
                                Колегата от второто мнение е прав - задължително консултация с адвокат. И виж по други места в нета дали няма някой друг в подобна ситиация.

                                Коментар

                                Working...
                                X