IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодно или не е превалутиране на кредит от Швейц. франк в Евро

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ами то като прочетох, че е за 30 години.... и реших, че няма какво повече да ти кажа.

    Само мога да добавя, че такива "прекрасни" времена идват, че ти гарантирам, че по една или друга причина изплащането ти на кредита през всичките 12*30, т.е. 360 месеца няма да протече по предварително запланувания в договора план.

    Коментар


    • благодаря на всички

      Момчета мерси.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
        30 години
        Аз не мога да си купя франкове в момента за 3 години примерно, но доколкото разбрах на опцията се заплаща някаква месечна такса, че ако франка поскъпне, ще мога да го купувам на курса който е в момента.
        Не съм на заплата и имам някакви доп. пари, но нямам колкото за вноските за 3 години.
        някакви идеи

        Коментар


        • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
          Не каза колко още години имаш да го изплащаш тоя кредит?
          "Опция" може да си спретнеш и сам, без да търсиш някой. Стига да ти остават някакви пари спестявания от заплатата де...
          Парите, които можеш да спестиш отгоре, след всичките ти разходи на месец, просто може да ги обръщаш във франкове. Ако не искаш да ги държиш в брой, направи си сметка във франкове, в същата банка в която ти е кредита. Ако банката дори фалилира нещо, просто прехвърляш "виртуално" франкове от една сметка в друга. Разбира се, носиш си и риска, ако франка поевтинее нещо, а ти си го купил предварително по-скъп. И гледай колкото се може по-бързо да го връщаш тоя кредит, ако може отървай се предсрочно от него.
          30 години
          Аз не мога да си купя франкове в момента за 3 години примерно, но доколкото разбрах на опцията се заплаща някаква месечна такса, че ако франка поскъпне, ще мога да го купувам на курса който е в момента.
          Не съм на заплата и имам някакви доп. пари, но нямам колкото за вноските за 3 години.
          Last edited by kgroup; 07.08.2013, 12:47.

          Коментар


          • Не каза колко още години имаш да го изплащаш тоя кредит?
            "Опция" може да си спретнеш и сам, без да търсиш някой. Стига да ти остават някакви пари спестявания от заплатата де...
            Парите, които можеш да спестиш отгоре, след всичките ти разходи на месец, просто може да ги обръщаш във франкове. Ако не искаш да ги държиш в брой, направи си сметка във франкове, в същата банка в която ти е кредита. Ако банката дори фалилира нещо, просто прехвърляш "виртуално" франкове от една сметка в друга. Разбира се, носиш си и риска, ако франка поевтинее нещо, а ти си го купил предварително по-скъп. И гледай колкото се може по-бързо да го връщаш тоя кредит, ако може отървай се предсрочно от него.
            Last edited by d333; 07.08.2013, 11:55.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
              Момчета не съм много на ясно с тези пут опции, които на няколко пъти се споменават от вас. Всички казвате, че франка ще пада, но е добре да се застраховам от евентуално поскъпване. Може ли някой да каже къде се правят такива пут опции, на каква цена. Примерно кредита ми е 100 000 лв. Месечна вноска 1500.00 лв. Колко ще струва такава опция и има ли смисъл. Моля дайте някакви ориентировъчни параметри.
              Благодаря предварително
              Човече, не се шашкай! Не е нужно да купуваш опция за целия кредит. Достатъчно е примерно да хеджираш вноските за 2-3 години. Може и на части да се разбият. Смисълът на това е, че нива под 1.20 могат да се случат при особени ситуации на пазарите , а и не би следвало да се задържат дълго. За друго, пиши на лични съобщения. Няма да правим тук реклама

              Коментар


              • Първоначално изпратено от sisiko Разгледай мнение
                Да ....Явно има затъмнение относно изхода от изборите в Гърция и има много спекулации и шашкане.Ако имаш кредит в шв. франкове си купи една пут опция за месец -два , за да хеджираш и си свирккай. Мое лично мнение е, че ако пробие надолу бързо ще стигне паритет, ама .....
                Момчета не съм много на ясно с тези пут опции, които на няколко пъти се споменават от вас. Всички казвате, че франка ще пада, но е добре да се застраховам от евентуално поскъпване. Може ли някой да каже къде се правят такива пут опции, на каква цена. Примерно кредита ми е 100 000 лв. Месечна вноска 1500.00 лв. Колко ще струва такава опция и има ли смисъл. Моля дайте някакви ориентировъчни параметри.
                Благодаря предварително

                Коментар


                • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
                  След дълго отсъствие отново ми се налага да се допитам до вас момчета.
                  Преди около година отказах на банката да превалутирам кредита си от Шв. франк в Евро и продължих да си внасям вноската във Франкове. Сега банката отново има оферта за мен като ми предлага жилищния ми кредит във Шв.франкове да го превалутирам в левов кредит.Вноската ще ми падне с около 15 % на месец. Това на пръв поглед е добре, Но има едно голямо "НО"
                  -предлагат ми естествено плаваща лихва
                  -жилището в момента ми е поскъпнало заради повишението на франка и ако го превалутирам се примирявам с настоящата му по-висока стойност.Въпросите ми са много.
                  Да превалутирам ли в левове или не и какви условия мога да искам от банката за да се предпазя.?
                  Какво ще бъде според вас движението на франка ?
                  Ако падне валутния борд, какво би се случило с кредита ми,ако си остане във франкове или превалутирам в левове?
                  В момента лихвите на жилищните кредити са паднали доста, дали още ще падат?
                  Най- доброто според мен е франка още да падне и тогава да превалутирам кредита в левове, но изобщо няма гаранция дали това ще се случи.
                  Ако споделите вашето мнение или ми дадете насоки какви условия да изискам от банката ще ви бъда задължен.

                  Искрено ваш Лев Франков

                  ЕЦБ се кани в следващите години да печата яко, ако се наложи и да държи лихвите ниски, а ШЦБ държи нивото 1.20. Следователно ако се наложи и те ще печатат яко. Даже има вероятност да се вдигне курса доста над 1.20 (пича ти е дал много хубав линк по долу).
                  За борда не се коси засега. Докато "нашите" смучат от еврофондовете, никой няма да го барне.
                  В левове има смисъл да минеш само, ако нямаш клауза за превалутиране при промяна в борда в бъдеще, ама не мисля че банката е толкова тъпа.
                  Стой си така засега,каквото е и предишното ми мнение всъщност.
                  Айде лека!

                  Коментар


                  • Колко време имаш още да изплащаш кредита? Ако е още 1-2-3 години, може и да се предположи нещо, но ако е още 10-15 години... няма кой да ти прогнозира какво точно ще стане през тези години.

                    По принцип, в "лоши времена" франка има славата на "спасение" и курса му се вдига. Обаче по едно време поскъпна много и от Швейцарската национална банка(ШНБ) му удариха "таван" от 1.20 (EURCHF). Т.е. те се опитват да го държат по-евтин изкуствено. В последно време курса му се движи в гранците 1.20-1.24(спрямо еврото). Т.е. ШНБ-то работи в твоя полза. А те са яка работа и не се дават лесно. Лева е вързан за еврото. Сигурно заплатата ти е в левове. Ако е така, тогава връзката лев-евро и франк-евро ти дават гаранция, че франка няма да поскъпне спрямо лева. Това обаче е засега.
                    Ако лева се прецака нещо, нашите ще бързат да минат към евро. Така предполагам. Не е ясно обаче дали при премахването на лева дали няма да променят курса лев/евро.
                    Франка може да поскъпне спрямо еврото само ако се прецака яко европата, примерно някоя страна да зареже еврото. Тогава ще стане много "интересно".
                    Аз на твое място докато не настъпят някакви "ексцесии" не бих "мърдал", че да не ми влезе по-навътре.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от kgroup Разгледай мнение
                      Благодаря за бързия отговор, но какво би се случило ако остана в франкове и държавата махне валутния борд и веднага след това приемем еврото.
                      Още по темата:
                      http://profit.bg/news/SHvejtsarskiya...id-110668.html

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от d333 Разгледай мнение
                        Щом банката те гони и ти дава зор да се съгласиш на нещо, което тя ти предлага.... значи това е в нейн интерес и искат да те изпързалят. Това мога да ти кажа ей така, без да съм чел договорите. Ако се прочете стария и евентуално новия договор, който ти предлагат може и да може да се каже повече.
                        Благодаря за бързия отговор, но какво би се случило ако остана в франкове и държавата махне валутния борд и веднага след това приемем еврото.

                        Коментар


                        • Щом банката те гони и ти дава зор да се съгласиш на нещо, което тя ти предлага.... значи това е в нейн интерес и искат да те изпързалят. Това мога да ти кажа ей така, без да съм чел договорите. Ако се прочете стария и евентуално новия договор, който ти предлагат може и да може да се каже повече.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от sisiko Разгледай мнение
                            Аз съм дал мнение вече, но ще се повторя. Не мисля , че графиката ще ти помогне, относно това до къде ще стигне тренда надол на EURCHF , каквито и да са мненията там. Трябва ти хедж за спокойствие, за да работиш ефективно и за да изплащаш вноските, па били те и в лв или евро. Ето го моето предложение!
                            Според мен е добре да останеш на франкове. АКО курса падне под 1.19, за защита може да купиш няколко месечна пут опция EURCHF със размер кредита и да я затвориш около паритета , ако е достигнат.(или по надолу ако мислиш че в Оандата разбират повече от тебе). В противен случай от този момент, ако курса върви нагоре си само на печалба(относително казано). Това е според мен стратегията за такива като вас с кредит във франкове в сегашната ситуация..
                            За да купя месечна пут опция с размера на кредита примерно 100 000 лв. колко ще ми струва тази опция и като изтече срока каква сума трябва да извадя.

                            Коментар


                            • нова оферта

                              След дълго отсъствие отново ми се налага да се допитам до вас момчета.
                              Преди около година отказах на банката да превалутирам кредита си от Шв. франк в Евро и продължих да си внасям вноската във Франкове. Сега банката отново има оферта за мен като ми предлага жилищния ми кредит във Шв.франкове да го превалутирам в левов кредит.Вноската ще ми падне с около 15 % на месец. Това на пръв поглед е добре, Но има едно голямо "НО"
                              -предлагат ми естествено плаваща лихва
                              -жилището в момента ми е поскъпнало заради повишението на франка и ако го превалутирам се примирявам с настоящата му по-висока стойност.Въпросите ми са много.
                              Да превалутирам ли в левове или не и какви условия мога да искам от банката за да се предпазя.?
                              Какво ще бъде според вас движението на франка ?
                              Ако падне валутния борд, какво би се случило с кредита ми,ако си остане във франкове или превалутирам в левове?
                              В момента лихвите на жилищните кредити са паднали доста, дали още ще падат?
                              Най- доброто според мен е франка още да падне и тогава да превалутирам кредита в левове, но изобщо няма гаранция дали това ще се случи.
                              Ако споделите вашето мнение или ми дадете насоки какви условия да изискам от банката ще ви бъда задължен.

                              Искрено ваш Лев Франков
                              Last edited by kgroup; 06.08.2013, 20:37.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от sisiko Разгледай мнение
                                Да ....Явно има затъмнение относно изхода от изборите в Гърция и има много спекулации и шашкане.Ако имаш кредит в шв. франкове си купи една пут опция за месец -два , за да хеджираш и си свирккай. Мое лично мнение е, че ако пробие надолу бързо ще стигне паритет, ама .....
                                Това им го налагат чуждите брокери, представители на които са.. Защо БГ брокерите не пипат условията?

                                Интервенции, гапове и резки флуктоации на пазара ще има винаги, така че спокойно... важно е да си в посоката на пазара, а не на очакванията.

                                Още по темата:
                                http://www.eurofinance.bg/smart-inve...ush-up-eurchf/
                                Last edited by Synthetic; 14.06.2012, 17:39.

                                Коментар

                                Working...
                                X