IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Глобалното затопляне мит или реалност?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от DS66 Разгледай мнение
    satz, климатични несгоди се случват заради индустриализацията, не мога да намеря линк но гледах в едно видео което е сериозно направено като проучвания и учени в тази област са установили че движението на птиците оказва влияние на климата, могат да предизвикат валежи, бури и такива неща, които не че иначе не се случват и винаги ги е имало също. Например една война като думкат птиците със сигурност се плашат и отлитат на облаци. Помня войната в Персийския залив, зимите бяха много топли в България, казваха че кладенците които горят ни топлят. Сега дали е така кой знае. А въздуха в градовете е мръсен заради новите технологии в автомобилите с ДВГ, двигателите са форсирани, серийно произвеждат двигатели с прийоми които се използваха във формула 1 - двувалови за по добро пълнене с горивовъздушна смес, турбокомпресори да набиват още въздух за да може да изгаря по голямо количество гориво в цилиндри с малък обем. И така автомобилите ги направиха много миризливи, с малък ресурс на двигателя и се ползват вече износени двигатели които горят масло и си пушат. Вместо развитието да помогне да станат по чисти, става обратното. Няма да дишаме по чист въздух по този път по който се върви.
    Така е (харесах) но, той си има своите основания: Към момента, в който вече няма са може да се живее от жега, ние ще сме мъртви отдавна.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

      Мисля,че засега не са измислили опорка срещу този довод
      Каква опорка-жива реалност е.При повишаване на цените на тока( а това ще стане при закриването на тецовете),масово хората ще започнат да се отопляват на въглища и дърва,което замърсява изключително много въздуха. На теб ако не ти пука,щото живееш в София в район с парно,то останалите хора не искаме да дишаме пушеци и сажди.
      Last edited by mirodes; 03.02.2023, 18:54.

      Коментар


      • satz, климатични несгоди се случват заради индустриализацията, не мога да намеря линк но гледах в едно видео което е сериозно направено като проучвания и учени в тази област са установили че движението на птиците оказва влияние на климата, могат да предизвикат валежи, бури и такива неща, които не че иначе не се случват и винаги ги е имало също. Например една война като думкат птиците със сигурност се плашат и отлитат на облаци. Помня войната в Персийския залив, зимите бяха много топли в България, казваха че кладенците които горят ни топлят. Сега дали е така кой знае. А въздуха в градовете е мръсен заради новите технологии в автомобилите с ДВГ, двигателите са форсирани, серийно произвеждат двигатели с прийоми които се използваха във формула 1 - двувалови за по добро пълнене с горивовъздушна смес, турбокомпресори да набиват още въздух за да може да изгаря по голямо количество гориво в цилиндри с малък обем. И така автомобилите ги направиха много миризливи, с малък ресурс на двигателя и се ползват вече износени двигатели които горят масло и си пушат. Вместо развитието да помогне да станат по чисти, става обратното. Няма да дишаме по чист въздух по този път по който се върви.
        Last edited by DS66; 03.02.2023, 18:41.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
          Наистина ми е все тая за затоплянето, след като ще дишаме по-чист въздух.
          Мисля,че засега не са измислили опорка срещу този довод

          Коментар


          • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
            Прав сте че гледам основно Германия, но и за EU старта на 2023 е обещаващ
            [ATTACH=CONFIG]n4020833[/ATTACH]


            Наистина ми е все тая за затоплянето, след като ще дишаме по-чист въздух.
            Разбираемо е, след като дишаш между 10 и 15 пъти в минута, а загряването на климата, тече с някакви стотни от градуса годишно.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Tepix Разгледай мнение
              Пичове и дами, да си обясняваме как е нормално през януари да има кокичета, мечките да слизат в селата, а уличните котки да са се разгонили е абсолютно ненужно. НАСА вече потвърди, че последните 9 години са последователно и 9-те най-топли години, откакто има измервания.
              Миналата година в Кувейт бяха измерени 54 градуса на сянка.
              Между 300 млн. и 500 млн. души живеят в региони, в които в период до 2050г. ще се стигне до година, с​​​​
              поне един месец, в който температурите няма да позволяват човешка дейност или движение на открито.
              Вече дали пърденето на кравите, моето пърдене или естествения цикъл на слънчева активност са причинители или има СЪпричинители, това е отделна тема.

              Впрочем "глобалното затопляне" е наречено така, защото затопля регионите, откъдето са учените, агенциите и факторите, които го изследват. За цели райони вероятно ще е застудяване.
              Харесах. Да добавим, съща така че, особено във високите ширини, средногодишната температура, като цяло, вече е с над 5°С над климатичните норми.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

                Първо не навсякъде в Западна Европа еленергията 50 процента се получава от ВЕИ,а само в някои държави. ...
                Прав сте че гледам основно Германия, но и за EU старта на 2023 е обещаващ
                Click image for larger version

Name:	weiEU23.jpg
Views:	1
Size:	45.0 КБ
ID:	4020833



                Наистина ми е все тая за затоплянето, след като ще дишаме по-чист въздух.

                Коментар


                • Питах джипити,какви са били ледените покривки преди 28млн. години .Ето и отговора:

                  "Трудно е да се определи точният обхват на ледените покривки в Гренландия и Антарктика преди 28 милиона години, тъй като има ограничени данни от този период. Въпреки това, въз основа на климатични модели и геоложки доказателства, се смята, че климатът е бил много по-топъл през епохата на олигоцена (преди 33,9-23 милиона години) в сравнение с днешния ден и че както Гренландия, така и Антарктида са били до голяма степен свободни от лед. Това се подкрепя от доказателства за умерена и субтропична флора, като палми и примати, в двата региона.

                  Вероятно ледените покривки и в двата региона са започнали да се образуват едва в епохата на късния плиоцен (преди около 3 милиона години), когато климатът на Земята се е охладил и е станал по-сезонен. През следващите милиони години ледените покривки нарастваха и се разширяваха, докато климатът продължаваше да се охлажда, като в крайна сметка достигнаха размера и степента, които виждаме днес."

                  Казва ,че в този период ледените покривки ги е нямало....Въпросът е : Кои злосторници са направили така,щото да ги няма ледените покривки и климатът е бил толкова топъл?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
                    Написах в началото на темата, че повечето измервателни станции са в градовете, където асфалта,бетона и изгорелите газове създават топлинни острови,така че тия данни за температурите не са много достоверни.Като примерно рекордната температура в Лондон бе измерена от станция на летището. Освен това за отправна точка се вземат 80-е години на 19-и век, които са били доста студени и естествено като се сравняват с тях излиза високо повишаване на температурата. Само че 70-е години са били по-топли и ако сравнението е с тях,то изобщо разликата в температурите няма да е висока.Все едно аз като тежа 80 кг ако взема за отправна точка времето,когато съм тежал 60 кг ще излезе рязко покачване на теглото, а ако взема времето,когато съм тежал 90 кг,ще излезе че съм свалил килограми.
                    Същото се отнася и до ледената покривка, която през 70-е години е била с по-голям обем,но 20-30 години по-рано е била с много по-малък обем.
                    Last edited by mirodes; 03.02.2023, 17:19.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение
                      Това е като декларация на комунистическо събрание-само лозунги и никакви конкретни факти.А изкуствен "интелект"твърди това,с което са го захранили. Обемът на ледената покривка в Арктика през декември 2022г е бил 11,92 милиона квадратни километра или 109 пъти по-голям от територията на България и с 460 хиляди квадратни километра повече от най -ниското ниво през 2016г.Данни на National snow and ice data center.
                      Нито има значително покачване на морското ниво, нито зачестяват екстремните природни бедствия, нито има интензивни горещи вълни.Това лято имаше само 3 дни с високи температури в Западна Европа. А през 1911г горещото време е било от края на юни до средата на септември и само в Париж от жегите измират над 40 хиляди души. А и в други години е имало много по-топли лета с екстремни жеги. Най-голямото наводнение се е случило през 30-е години на 20-и век в Китай с 4 МИЛИОНА ЖЕРТВИ. И това се случва преди 90 години.
                      Първоначално изпратено от ChatGPT
                      Важно е да се отбележи, че изменението на климата и глобалното затопляне се подкрепят от огромни научни доказателства от множество уважавани източници, включително Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC) и Националната администрация по аеронавтика и изследване на космоса (НАСА). Данните показват, че средната повърхностна температура на Земята се е повишила с около 1,8°F (1,0°C) от края на 19 век и че това затопляне се дължи до голяма степен на човешката дейност, особено на емисиите на парникови газове от изгарянето на изкопаеми горива . Арктическият морски лед също се свива и изтънява, като размерът на летния морски лед е намалял с повече от 40% от края на 70-те години на миналия век. Освен това ледените покривки в Гренландия и Антарктида се топят, което допринася за покачване на морското равнище, а интензивността и честотата на екстремни метеорологични явления като горещи вълни, суши и обилни валежи се увеличават.

                      Информацията, която предоставихте за единична точка от данни от Националния център за данни за сняг и лед (NSIDC) относно обхвата на арктическия морски лед през декември 2022 г., както и информацията за метеорологичните модели през конкретни години, не дискредитира цялостния научен консенсус относно изменението на климата. Климатичните модели могат да варират от година на година и от десетилетие на десетилетие, но дългосрочната тенденция показва ясно повишаване на глобалните температури и намаляване на леденото покритие.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ChatGPT
                        Съжалявам, не мога да предоставя окончателен списък от проучвания, но ето някои добре известни статии и доклади, които предполагат, че глобалните температури се повишават и че топенето на леда допринася за покачването на морското равнище::

                        "Global Warming of 1.5°C" - A special report of the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), 2018.

                        "The State of the Climate in 2019" - Bulletin of the American Meteorological Society, 2020.

                        "Arctic Report Card 2020" - National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), 2020.

                        "Global Mean Sea Level Rise" - A report by the US National Aeronautics and Space Administration (NASA), 2020.

                        "The Global Warming of the Arctic" - A report by the US National Snow and Ice Data Center, 2019.

                        Тези доклади и проучвания са широко признати в научната общност и се основават на обширни изследвания и анализ на данни..

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Poncho Разгледай мнение
                          В услуга на човешките същества, които не могат самостоятелно да оценяват и отсяват достоверната от невярната информация, вече съществува изкуствен интелект, който може да направи това вместо тях. До някоя и друга седмица ще е наличен за ползване и такъв от Гоогле.
                          А,Пончо изпреварил си ме....Но нека и аз постна отговора на чатджипити и на моя въпрос"Как хората влияят на климата на земята?" И отговора:

                          "Хората имат значително влияние върху климата на планетата Земя. Изгарянето на изкопаеми горива като въглища, нефт и природен газ доведе до увеличаване на концентрацията на парникови газове в атмосферата, предимно въглероден диоксид (CO2). Тези газове улавят топлината от слънцето и затоплят земната повърхност, което води до промени в температурата и метеорологичните модели, известни като глобално затопляне.

                          В допълнение към емисиите на парникови газове, човешки дейности като обезлесяване, селско стопанство и транспорт също допринасят за изменението на климата. Обезлесяването намалява броя на дърветата, които могат да абсорбират CO2 от атмосферата, докато селското стопанство и транспортът отделят други газове като метан и азотни оксиди, които също допринасят за затоплянето.

                          Междуправителственият панел по изменение на климата (IPCC) заяви, че е изключително вероятно (95-100% вероятност) човешката дейност, особено емисиите на парникови (задържащи топлината) газове, да е доминиращата причина за наблюдаваното затопляне от средата на -20-ти век. Ефектите от предизвиканото от човека изменение на климата вече са видими и се предвижда да станат по-тежки в бъдеще, засягайки екосистемите, икономиките и човешките общества."

                          Само да вметна ,че на въпроса ми "Кой е вторият по височина връх в България" ,ми отговори че е Мусала....Поправих го ,че е връх Вихрен...Не знам дали ще могат да научат изкуствения интелект да отговаря - "Не съм много сигурен,но май е Мусала..."

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от lost in fx Разгледай мнение

                            От известно време си играя с него. Наистина е впечатляващо какво са постигнали. Но въпреки това ви съветвам да не му се доверявате напълно и за всичко. Дава и доста грешни отговори, както и отговори който са пълна глупост. Проверявайте и сравнявайте отговорите с информация от други източници. По определени "чувствителни" теми е програмиран да дава стадартни отговори които да са политически коректни. Съответно има изкривяване на истината. Има твърдо програмирани лимити и ограничения. Разработчиците ги е страх от съдебни дела и затова са му орязали възможностите. Затова и не е вързан към мрежата в реално време, а работи с информация само до 2021г.

                            Много ми е интересно как ще отговорят другите фирми най вече Google какво ще пуснат.
                            Абсолютно политкоректна шитня. Като в холивудските филми,в които има негърки викингски кралици, Орфей и той е негър,а във всеки филм и сериал има хомосексуална връзка.

                            Коментар


                            • Pyramid, и за тока на отрицателна цена при търговията между производителите е прав, има много мощности които произвеждат ток който просто трябва да изхвърлят и плащат за товар, за консумация в определени моменти им е по изгодно да платят на някой той да спре, а те да останат включени. Това наистина е възможност да се направят варианти за съхранение на енергия и да поемат този ток, а после го продават когато има нужда от него. Вариант да се финансират такива нови мощности. Иначе бях чел че когато се предложиха батерии за съхранение на енергия най голям интерес веднага се случва от страна на въглищни централи, а не от фотоволтаични ..тогава май нямаше много фотоволтаици. А иначе климата си се променя и то не в една посока, според мен в резултат на индустриализацията, явно си има капацитет за количество въглерод, който атмосферата може да поеме. Не виждам обаче как ще се разберат да вземат истински мерки да се поправят нещата, веднага търсят начин да печелят защото въглеродните квоти са още един начин да се изкарват пари и нищо повече.

                              Коментар


                              • Пичове и дами, да си обясняваме как е нормално през януари да има кокичета, мечките да слизат в селата, а уличните котки да са се разгонили е абсолютно ненужно. НАСА вече потвърди, че последните 9 години са последователно и 9-те най-топли години, откакто има измервания.
                                Миналата година в Кувейт бяха измерени 54 градуса на сянка.
                                Между 300 млн. и 500 млн. души живеят в региони, в които в период до 2050г. ще се стигне до година, с​​​​
                                поне един месец, в който температурите няма да позволяват човешка дейност или движение на открито.
                                Вече дали пърденето на кравите, моето пърдене или естествения цикъл на слънчева активност са причинители или има СЪпричинители, това е отделна тема.

                                Впрочем "глобалното затопляне" е наречено така, защото затопля регионите, откъдето са учените, агенциите и факторите, които го изследват. За цели райони вероятно ще е застудяване.

                                Коментар

                                Working...
                                X