IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как да изкарваме достатъчно пари в България

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
    Макар да съм чувал, че имало, досега съм срещал само 1 човек който да се бил в чужбина за повече от година и да се връща и то това е синът на мой познат с доста средства и бизнес тук - на синът му просто не му се оставаше в Англия, макар да учи там в престижен университет, но пък тук в България не работи нищо. Всички останали мои познати които са заминали, са оставали там. Кой работи, кой вече си има бизнес, всеки се справя. Някои от тях дори не искат да идват тук. Обстановката ги изнервя точно както си написал.

    От моите хора повечето се върнахме и мисля, че всички с добър успех си се справяме и живеем в БГ. Всички сме с висше от чужбина, обаче се бачка здраво нама хън няма мън. Ако си мърда, където и да се завлачиш все тая. На доста места искат да минават тънко за кадри, но кой както се продаде все пак.
    Last edited by pepe1234; 21.11.2014, 19:38.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
      Четох някъде че имало една дебела книга в която изчерпателно са описани всички бизнеси от който могат да се изкарват сериозни пари в България......и тази книга се казвала Наказателен кодекс

      Коментар


      • Четох някъде че имало една дебела книга в която изчерпателно са описани всички бизнеси от който могат да се изкарват сериозни пари в България......и тази книга се казвала Наказателен кодекс
        Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

        Коментар


        • Как да изкарваме достатъчно пари в България? Това е въпроса!
          100% от населението си го задава но само 1% намира отговора.

          Дай първо да дефинираме "достатъчно пари" понеже това е многооого относително нещо. Има хора които печелят 6 и дори 7 цифрени суми на година и пак не им стигат, че даже са затънали и в дългове. Има и хора които изкарват по 15 бона на година и са доволни.
          Дай някаква конкретна цифра за да се дадат и конкретни идеи. Иначе цялата дискусия е безсмислена.
          Имай предвид че малко пари се изкарват по трудно от колкото много пари.
          Най трудно и най малко пари се изкарват с "бачкане"! Най "лесно" и най много се изкарват с инвестиране. Първо трябва да инвестираш в себе си. После като натрупаш знания, умения и ти дойдат добри идеи почваш да инвестираш в идеите си и да ги реализираш. Само че за да се случат всичките тея неща първо трябва човек да е наясно със себе си и да знае какво точно иска от живота и в каква посока и сфера ще се развива. Трябва да знаеш дали си готов да поемаш рискове.
          Ако тръгнеш по пътя на заплатаджията и бачкатора рисковете са относително ниски и най доброто което можеш да постигнеш е някаква "сигурност" но за сметка на хроничната липса на пари.
          Ако тръгнеш по пътя на предприемача и инветитора, рисковете са големи но потенциала за успех е неограничен. Само небето (или съзнанието) е лимитът. Всичко зависи от индивида.

          Приказката за ябълките всеки я е чувал (предполагам). Ето я и моята версия:

          Бачкатора бачка цял ден за да спечели една ябълка след което я изяжда. Печели по 250 ябълки на година без надежда за повече.
          Предприемача посажда десет дървета и след няколко години започва да печели по 250 ябълки от дърво. Оставя си половината ябълки за него другите ги продава и реинвестира печалбата в нови насаждения. След 10 години печели по 10 000 ябълки на година и бачкатора заботи за него.
          Инвеститора търси преприемачи в които да инвестира (като тоя с ябълките) и прибира % от печалбата. Като инвестира в десет печеливши бизнеса след 10 години печели по 50 000 ябълки на година. след още 10 години печели по 1 000 000 ябълки.
          Търговеца купува ябълки от предприемача излъсква ги и ги продава на двойна цена. (най често ги продава на бачкаторите) Подобно на предприемача и инвеститора и той започва с малко. Започва с 1 ябълка поосле 2, 4, 8, 16 ,32, 64, 128, 256,... и така токато не достигне лимита на пазара, или собствения си лимит.
          Общо взето така стоят нещата. В схемата има и други елементи като бирника например но той е в групата на заплатаджиите и е герой в друга приказка....

          Всеки си избира какъв да бъде. Много хора преминават през всичките "нива" за да намерят себе си. Както казах някой са доволни на "малко", други и "многото" не им стига.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от misanthrope Разгледай мнение
            Ти колко големи български ИТ компании знаеш, които работят за българския пазар?
            Аз знам 3-4 като поне 2 от тях работят и за чужбина. допускам че има още 3-4 за които не знам. Мисля че като % на заетите, в тях работят под 30% от ИТ работната сила.
            Останалите са в чужди компании, работещи за чужбина.
            Повярвай ми, а станахме скъпи за чужденците, а ще има НА ПАЗАРАААА и рев до бога. А специално в ИТто чистите заплати вече са на нивата на западна Европа. За момента ни спасяват ниските данъци в БГ, та брутно им излиза доста по-евтино.
            Не виждам нищо лошо да се работи за износ.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от misanthrope Разгледай мнение
              мале мале, плаша се вече от разсъждения. Значи не се развиват кадри, щото няма бизнес, а няма бизнес, щото няма кадри.
              На времето НЛО пееше една песен
              "Тъй и нашата държава,
              хич не се тревожи
              Стои и чака дойна крава
              да и се предложи
              всеки гледа да краде
              и не ще да бачка
              тъй живеем не във гладна
              а в лежаща стачка"
              Не става така бе. Ето човека пита КАК ДА ИЗКАРАМ ПАРИ! Ами прави нещо бе! Вземи развий бизнес, продавай кафе, сади царевица ... нещо - ето ти предприемач. Търсиш някой да почне работа. От вън стоят 1000 дингила и се оплакват как предприемача ги скубе. Идва на интервю пиян. Предлагаш му заплата, то вика аз за тия пари.. абе кво за тия пари бе, не видиш ли че си тъп, грозен и мързелив.. ама не, той директор иска да е и иначе ще взима социални помощи и ще си купува с тях и с пенсията на майка си шльокавица от съседа, ама няма да МИ работи за тия пари.
              С две думи, стига ревахте, правете нещо
              и аз това им казвам,но ги мързи!
              мненията ми не са препоръка за покупко-продажба!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от misanthrope Разгледай мнение
                мале мале, плаша се вече от разсъждения. Значи не се развиват кадри, щото няма бизнес, а няма бизнес, щото няма кадри.
                На времето НЛО пееше една песен
                "Тъй и нашата държава,
                хич не се тревожи
                Стои и чака дойна крава
                да и се предложи
                всеки гледа да краде
                и не ще да бачка
                тъй живеем не във гладна
                а в лежаща стачка"
                Не става така бе. Ето човека пита КАК ДА ИЗКАРАМ ПАРИ! Ами прави нещо бе! Вземи развий бизнес, продавай кафе, сади царевица ... нещо - ето ти предприемач. Търсиш някой да почне работа. От вън стоят 1000 дингила и се оплакват как предприемача ги скубе. Идва на интервю пиян. Предлагаш му заплата, то вика аз за тия пари.. абе кво за тия пари бе, не видиш ли че си тъп, грозен и мързелив.. ама не, той директор иска да е и иначе ще взима социални помощи и ще си купува с тях и с пенсията на майка си шльокавица от съседа, ама няма да МИ работи за тия пари.
                С две думи, стига ревахте, правете нещо
                +1

                Коментар


                • Първоначално изпратено от misanthrope Разгледай мнение
                  мале мале, плаша се вече от разсъждения. Значи не се развиват кадри, щото няма бизнес, а няма бизнес, щото няма кадри......
                  Точно.... А тук остават все повече дингили както каза, защото който може нещо се изнася..
                  http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
                    Ами точно, че вече не може да го отвориш тук, защото няма вече кадри... Тия които ги имаше се пенсионираха, а младите които умееха запрашиха за чужбина. Обаче отиваш в Чехия да го правиш въпреки, че там суровините са много по-скъпи от тия в България (тук поне в това отношение имаме всичко необходимо). Там има кадри обаче повтарям......... дори да са обучени, пак ще се наложи сам да ги обучаваш или оставиш да се обучат известно време. Иначе ако ги пришпориш от ден първи или ще ти счупят някоя машина, или ще бълват брак. Дори да са най-добрите в Европа пак... Не случайно казах Германия.. Там един работодател залага на обучение, а като си обучи един кадър, не го пуска, защото го е създал за себе си.
                    мале мале, плаша се вече от разсъждения. Значи не се развиват кадри, щото няма бизнес, а няма бизнес, щото няма кадри.
                    На времето НЛО пееше една песен
                    "Тъй и нашата държава,
                    хич не се тревожи
                    Стои и чака дойна крава
                    да и се предложи
                    всеки гледа да краде
                    и не ще да бачка
                    тъй живеем не във гладна
                    а в лежаща стачка"
                    Не става така бе. Ето човека пита КАК ДА ИЗКАРАМ ПАРИ! Ами прави нещо бе! Вземи развий бизнес, продавай кафе, сади царевица ... нещо - ето ти предприемач. Търсиш някой да почне работа. От вън стоят 1000 дингила и се оплакват как предприемача ги скубе. Идва на интервю пиян. Предлагаш му заплата, то вика аз за тия пари.. абе кво за тия пари бе, не видиш ли че си тъп, грозен и мързелив.. ама не, той директор иска да е и иначе ще взима социални помощи и ще си купува с тях и с пенсията на майка си шльокавица от съседа, ама няма да МИ работи за тия пари.
                    С две думи, стига ревахте, правете нещо

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от DidoDinev Разгледай мнение
                      ...
                      Споменах ти ИТ специалисти.. Програмисти... Ако осигуря сега финансирането на един свой проект, ще се наложи да наема или наемем с евентуалните съдружници такива за създаване на определена платформа. Обаче, ни най-малко не си правя илюзията, че ще хвана някоя фирма или няколко програмисти и ще има кажа искам това и това. Дори да направят нещо, ще е мацан гъз с тиквички..... Освен ако не им се даде ясно задание и не им се сложи човек, който да ги обучава, дори да са гении и да четата мисли. Това имам предвид, дали мияч на чинии или президент на компания или гений, пак ще се налага да се учи.
                      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
                        Основният фактор, който държи заплатите ниски в България са работниците от соцвреме, хората под 40 са много по-мобилни. Когато свършат първите заплатите в реално изражение вероятно ще са поне 100 % над настоящите нива, а хората в трудоспособна възраст в България- под 2 млн.
                        Мобилни са да... и се мобилизират за чужбина Иначе обаче си прав. В един момент и аз чакам зверски скок на заплатите тук, защото просто няма да има хора. Особено пък такива с IQ над 100 точки които и без това вече са голям кът в страната.
                        Last edited by Jay Gould; 21.11.2014, 15:33.
                        http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                        Коментар


                        • Основният фактор, който държи заплатите ниски в България са работниците от соцвреме, хората под 40 са много по-мобилни. Когато свършат първите заплатите в реално изражение вероятно ще са поне 100 % над настоящите нива, а хората в трудоспособна възраст в България- под 2 млн.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от DidoDinev Разгледай мнение
                            Добре си го описал. Сега ми обясни, ако съм решил да правя завод за стъкло кое би ме накарало да го направя в България. А като се откажат 99% от потенциалните инвеститори да правят заводи за квото и да е, мислиш ли, че ще се намери адекватен отговор на въпроса, поставен в заглавието на темата?
                            Ами точно, че вече не може да го отвориш тук, защото няма вече кадри... Тия които ги имаше се пенсионираха, а младите които умееха запрашиха за чужбина. Обаче отиваш в Чехия да го правиш въпреки, че там суровините са много по-скъпи от тия в България (тук поне в това отношение имаме всичко необходимо). Там има кадри обаче повтарям......... дори да са обучени, пак ще се наложи сам да ги обучаваш или оставиш да се обучат известно време. Иначе ако ги пришпориш от ден първи или ще ти счупят някоя машина, или ще бълват брак. Дори да са най-добрите в Европа пак... Не случайно казах Германия.. Там един работодател залага на обучение, а като си обучи един кадър, не го пуска, защото го е създал за себе си.
                            http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
                              Ще ти дам само един пример. Аз бях по професия гравьор на кристал. Бях един от най-добрите в Европа по времето когато имаше стъкларски заводи тук - соца. Обаче....... въпреки, че бях обучаван няколко г. за това + технологии на стъкло, машини и т. н. ми бяха нужни 5 години за да стигна нивото си навремето. Смятам и един ден като се изнеса на запад, когато вече тук няма какво да ме задържа да си го работя пак поне като хоби. Приемаме обаче, че ти отваряш завод за стъкло и кристал в БГ и искаш кадри.. Ти сега наистина няма откъде да ги вземеш. Дори да си наемеш от София специалисти от академията по дизайн на силикатни форми или технолози от ХТИ в Бургас пак няма да можеш. Защото ще е необходимо да обучаваш. Разбира се може да си вземеш гравьори от Германия, Чехия, Англия... Майстори от САЩ или Ирландия или пак от Чехия. Но дори тях трябва да оставиш да се обучат, защото дори една пещ, един гравир апарат, една поточна линия си имат особености, дори да са същите като тия на които са работили преди това. И дори да наемеш най-добрият, ще е нужно време докато се обучи на новото място. Дори за един ИТ специалист е нужно да му създадеш задание. И няма да ти направи една програма от раз.... Родени космонавти няма.
                              Добре си го описал. Сега ми обясни, ако съм решил да правя завод за стъкло кое би ме накарало да го направя в България.

                              А като се откажат 99% от потенциалните инвеститори да правят заводи за квото и да е, мислиш ли, че ще се намери адекватен отговор на въпроса, поставен в заглавието на темата?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                                Нищо подобно няма да се случи - ето виж ИТ бизнеса - той не случайно дава високи заплати - защото вече цялата европейска конкуренция му диша във врата за кадри. Просто и останалите български предприятия от други отрасли ще се наложи да бъдат управлявани по този начин. Едни ще успеят да си подобрят мениджмънта и ще оцелеят, други няма - ще продължат да разчитат на евтин труд и ще загинат. На тяхно място ще влязат други, които играят по новите правила.
                                Ти колко големи български ИТ компании знаеш, които работят за българския пазар?
                                Аз знам 3-4 като поне 2 от тях работят и за чужбина. допускам че има още 3-4 за които не знам. Мисля че като % на заетите, в тях работят под 30% от ИТ работната сила.
                                Останалите са в чужди компании, работещи за чужбина.
                                Повярвай ми, а станахме скъпи за чужденците, а ще има НА ПАЗАРАААА и рев до бога. А специално в ИТто чистите заплати вече са на нивата на западна Европа. За момента ни спасяват ниските данъци в БГ, та брутно им излиза доста по-евтино.

                                Коментар

                                Working...
                                X