IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

    Дай някоя идея, може да е полезно за всички. Или пък да не им даваме акъл на крадците?
    https://tetraedar.com/

    Коментар


    • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

      Аз не ги знам и ПОНЕ четири пъти тук попитах къде продават на борса +2%. Щом всички знаят, значи не е някаква голяма тайна.
      evtinozlato.com
      lihvari.com
      или
      Разходи се по бул."Ломско шосе" например....
      или се порови в google, facebook

      Коментар


      • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

        Дай някоя идея, може да е полезно за всички. Или пък да не им даваме акъл на крадците?
        Виж сега ,зависи къде живееш.
        От това се определя и какво можеш да направиш,ако с в къща имаш хиляди възможности ,защото разполагаш с много пространство и в самата къща и в самия и двор,в апартамент си по ограничен ,но и там има опции.
        Не искам да изпадам в детайли защото все пак това са неща които не е добре да се споделят .
        В миналото още по турско по къщите в имало огромни делви заровени дълбоко под самата къща или под пода и и по един улей са си пускали златните монети,такива са били решенията тогава.
        Сега имаш бетон,желязо,отделно ще сложиш дебела врата с механизъм,можеш дори да го изградиш с няколко стени и защити+няколко врати на принципа на матрьошката ,изобщо ако се развихриш можеш да си направиш мини Форт Нокс у вас .
        В крайна смета ще си независим и свободен ,но не бива да забравяш че все пак най-близките ти хора трябва да знаят какво си направил защото ако утре си заминеш,ненадейно те няма как да знаят къде и какво си оставил .
        Когато моя баща почина ,преди да отиде в интензивното/може би е имал предчуствие/,имахме кратък разговор около минута и половина по телефона ,след като се сбогува по някакъв си негов начин с мен ми каза къде е оставил ценности и пари и мястото беше такова че ако не ми беше казал може би щяха и да си останат там .
        Такива са нещата от живота

        ПП

        Важно е мястото ,иначе за конструкцията вече фантазията ти е отворена ,има и доста идеи в нета за изграждане

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

          Сейфове се правят +има механизми за защита в пъти по добри от тези на банките.
          Отделно се защитават технологично.
          Дай някоя идея, може да е полезно за всички. Или пък да не им даваме акъл на крадците?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

            Поддържам. 3555 - 3453 лв. = 102 лв. спред си е около 3%. Как ги измислят тези 6 и незнам си какви проценти е загадка за мен.

            Аз предпочитам да купувам от Виенския монетен двор, цената им е по-изгодна от местната в България. Златото ми е само за застраховка.

            Интересен е въпроса със сейфовете, все пак трябва да ги държим някъде тези десетки килограми ценни метали, приятел едва намери в Пловдив, в София не успя да си осигури.
            Сейфове се правят +има механизми за защита в пъти по добри от тези на банките.
            Отделно се защитават технологично.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Reltup Разгледай мнение

              Дрън дрън ярина... Купуваш филхармония на 3555 продаваш с минус 3% на 3453. При напальоните е към 6%, но се предпочитат заради лесното съхранение и делимостта.
              Поддържам. 3555 - 3453 лв. = 102 лв. спред си е около 3%. Как ги измислят тези 6 и незнам си какви проценти е загадка за мен.

              Аз предпочитам да купувам от Виенския монетен двор, цената им е по-изгодна от местната в България. Златото ми е само за застраховка.

              Интересен е въпроса със сейфовете, все пак трябва да ги държим някъде тези десетки килограми ценни метали, приятел едва намери в Пловдив, в София не успя да си осигури.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение
                Само че сега, за две години, М2 е х10.
                дЪл пък процеса не почна да се обръща, а?

                https://tradingeconomics.com/united-...oney-supply-m2

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bonboniada Разгледай мнение
                  Честно казано дори и да има балон в момента съм склонна да си вложа парите в злато, отколкото в нещо друго
                  на прав път си, даже и да не предполагаш защо.
                  През 70те, когато започва удвояването на М2 money supply и съответно инфлацията е 8%, годишните скокове са били в порядъка на 20-30% при нефта, златото и среброто, а всичко друго е застинало във реално изражение.
                  Само че сега, за две години, М2 е х10.
                  Click image for larger version

Name:	45.JPG
Views:	1
Size:	77.3 КБ
ID:	3929611

                  Last edited by hazard; 31.05.2022, 03:49.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                    Аз не ги знам и ПОНЕ четири пъти тук попитах къде продават на борса +2%. Щом всички знаят, значи не е някаква голяма тайна.
                    +4% според написаното
                    https://igold.bg/
                    https://bulmint.com/
                    Не са вписани в
                    https://www.mi.government.bg/bg/them...JwYWdlIjoyfQ==

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                      Ами мерси. Кое те кара да си мислиш, че тези работи тук хората не ги знаят? Мерси все пак.

                      Ти разкажи развива ли се пазарът на заложните къщи. Със златен скрап и бижута втора ръка в България. Това е интересно.
                      Аз не ги знам и ПОНЕ четири пъти тук попитах къде продават на борса +2%. Щом всички знаят, значи не е някаква голяма тайна.

                      Коментар


                      • Честно казано дори и да има балон в момента съм склонна да си вложа парите в злато, отколкото в нещо друго

                        Коментар


                        • Златото за материал си иска познание и тестване на едва ли не всяко късче.
                          Иначе си е злато, но за непознавачи покупка и продажба от и на лицензиран търговец като Тавекс или Айголд е нещо с на практика 0 риск да бъдеш измамен. Монети като златните франкове са разпознаваеми и ликвидни по цял свят и се търгуват с доста тесен спред да не кажа по-нисък от златото за материал.

                          Златото за материал позволява да се 'сгъват' продавачи разни закъсали физ. лица и да не говорим, че много крадено минава по този канал с голяма отстъпка - въобще има мегдан за много криминална дейност. Там най-добра позиция имат лихварите, които са си специфично племе и не е за всеки тази работа.
                          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                            А пък през 1999 г. един грам бижутерско злато беше 20-22 лв.

                            Въпреки това, хората нямаха пари и купуваха малко.

                            Аз съм виждал в офиси на Тавекс как възрастни госпожи си носят стари злата, които не ползват (бижута) и си ги продават. Срещу пари или монетка.
                            През 1999г един грам златни бужута(здрави, излъскани, но втора ръка) беше около 10лв. През 2008г беше около 20лв. През доходите на българите беше скъпо. Но за европейците тогава беше евтино. През 2004г на една екскурзия в Мюнхен, попитах колко ще ми дадат за 20франка, златна монетка. Предложиха ми 27 евро.(тук струваше 35). А обяда ми беше към 50 евро. Днес същата монетка струва към 700лв(350евро), а един обяд миналата седмица във Виена ми беше към 80 евро с бутилка хубаво вино. Може и такова сравнение за цената на златото.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ThePawnbroker Разгледай мнение

                              Сравних надценката над борсовата цена. Пояснявам: Ако си купите монета от Тавекс или айголд, ще платите между 8% и 15% надценка над борсата, според монетата. Същото е и ако си купите нов златен ланец, ще платите между 8% и 15% , според изработката и модела. Ако дадете монетата за материал/скрап , ще загубите гореописаната горница или поне по-голямата и част. Пак пояснявам: Ако си купите скрап = счупен ланец например, втора ръка, ще го закупите на цена борса, до борса + 3%.Ако ви се наложи да го продадете, ще получите цена борса, борса минус 1-2%. Зависи от къде го купите и как се уговорите.Но маржа ще е в рамките на 3%.= 2лв за грам. Горе - долу, колкото при чендж на валута.При монетите този марж е по-голям. Това обяснявам през цялото време.
                              А пък през 1999 г. един грам бижутерско злато беше 20-22 лв.

                              Въпреки това, хората нямаха пари и купуваха малко.

                              Аз съм виждал в офиси на Тавекс как възрастни госпожи си носят стари злата, които не ползват (бижута) и си ги продават. Срещу пари или монетка.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ThePawnbroker Разгледай мнение

                                Сравних надценката над борсовата цена. Пояснявам: Ако си купите монета от Тавекс или айголд, ще платите между 8% и 15% надценка над борсата, според монетата. Същото е и ако си купите нов златен ланец, ще платите между 8% и 15% , според изработката и модела. Ако дадете монетата за материал/скрап , ще загубите гореописаната горница или поне по-голямата и част. Пак пояснявам: Ако си купите скрап = счупен ланец например, втора ръка, ще го закупите на цена борса, до борса + 3%.Ако ви се наложи да го продадете, ще получите цена борса, борса минус 1-2%. Зависи от къде го купите и как се уговорите.Но маржа ще е в рамките на 3%.= 2лв за грам. Горе - долу, колкото при чендж на валута.При монетите този марж е по-голям. Това обяснявам през цялото време.
                                Ами мерси. Кое те кара да си мислиш, че тези работи тук хората не ги знаят? Мерси все пак.

                                Ти разкажи развива ли се пазарът на заложните къщи. Със златен скрап и бижута втора ръка в България. Това е интересно.

                                Коментар

                                Working...
                                X