IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Бонвиван Разгледай мнение

    Пак измислици. До към средата на 1989 година номинала на монетата отговаряше на цената на която се продаваше монетата в БНБ.
    Явно сте млади и новобранци, но поне четете колеги! Информация има дори в сайта на БНБ

    Тогава има голямо разминаване между 2 монети, по 16 грама - едната за 20 лв, а другата за 1000 лв (и двете социалистически).

    Ти грешиш, не аз.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение
      Така че по онова време не е имало връзка между номинал и на какви пари се е продавала. Вероятно 1 грам злато, 24 карата е бил 20 лв.
      Пак измислици. До към средата на 1989 година номинала на монетата отговаряше на цената на която се продаваше монетата в БНБ.
      Явно сте млади и новобранци, но поне четете колеги! Информация има дори в сайта на БНБ


      Ако една книга не си заслужава да я прочетеш втори път, не си е заслувавало и първия прочит.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Бонвиван Разгледай мнение

        Върни малко назад и намери къде съм написал 32-33 години. Пълни фантазии! 1965 година 10 и 20 лв Димитров струваха 10 и 20 лв. Някой хора хич не слушат и пак испуснаха далаверата.
        Но 1989г или не са се продавали свободно или са били с друга цена.

        А "Майка с дете" (голямата) като материал е струвала под 1000 лв. (16 грама по 20 лв)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение
          Преди 10 дни един колега тук ми твърдеше, че преди 32-33 г могло да си купиш 20 лв Георги Димитров (златни) за 20 лв.

          Това със сигурност не е така, защото монетата е 16 гр. А Майка с дете (голямата) също е 16 гр, с номинал 1000 лв. Така че по онова време не е имало връзка между номинал и на какви пари се е продавала. Вероятно 1 грам злато, 24 карата е бил 20 лв.
          Върни малко назад и намери къде съм написал 32-33 години. Пълни фантазии! 1965 година 10 и 20 лв Димитров струваха 10 и 20 лв. Някой хора хич не слушат и пак испуснаха далаверата.
          Ако една книга не си заслужава да я прочетеш втори път, не си е заслувавало и първия прочит.

          Коментар


          • Преди 10 дни един колега тук ми твърдеше, че преди 32-33 г могло да си купиш 20 лв Георги Димитров (златни) за 20 лв.

            Това със сигурност не е така, защото монетата е 16 гр. А Майка с дете (голямата) също е 16 гр, с номинал 1000 лв. Така че по онова време не е имало връзка между номинал и на какви пари се е продавала. Вероятно 1 грам злато, 24 карата е бил 20 лв.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение
              Нумизматичната стойност при "редките" серии е балон! В скъпите златни монети няма никава далавера за купувача. Купувате ги много над спот цена а след време така или иначе ще отидат за претопяване. Ама това ще го разберете малко по късно...
              Абсолютно правилно.В близкото бъдеще нумизматиката ще е без значение.Важен е грамажа и каратите.Другото в момента е пари на вяятъра.

              Коментар


              • Нумизматичната стойност при "редките" серии е балон! В скъпите златни монети няма никава далавера за купувача. Купувате ги много над спот цена а след време така или иначе ще отидат за претопяване. Ама това ще го разберете малко по късно...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение

                  Еми там я продават [1], за колкото я изкупува Крум [2], а в Тавекс даже я нямат в момента Велик си Тройка! Жив и здрав да си!
                  Само не разбирам, защо е този този лимит от 15к евро, но и на няколко пъти пак става, просто е досадно.

                  [1]
                  https://www.muenzeoesterreich.at/eng...ine-gold-999.9

                  [2]
                  https://igold.bg/zlatna-vienska-filharmoniya-1-oz
                  Преди малко ходих до касите на БНБ, да си взема "едно парче",


                  Човекът преди мен купи доста монети от неблагороден метал и няколко сребърни.

                  Този зад мен си взе 10 лв Георги Димитров и други, които не чух.

                  И като си тръгвах, взеха да идват повече хора.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

                    Не, 25 евро е доставката и излиза доста по-евтино ако бих купувал от Тавекс. Влез в Австрийския монетен двор, виж цената, в евро е и прецени на момента.
                    Еми там я продават [1], за колкото я изкупува Крум [2], а в Тавекс даже я нямат в момента Велик си Тройка! Жив и здрав да си!
                    Само не разбирам, защо е този този лимит от 15к евро, но и на няколко пъти пак става, просто е досадно.

                    [1]
                    https://www.muenzeoesterreich.at/eng...ine-gold-999.9

                    [2]
                    https://igold.bg/zlatna-vienska-filharmoniya-1-oz

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

                      Не, 25 евро е доставката и излиза доста по-евтино ако бих купувал от Тавекс. Влез в Австрийския монетен двор, виж цената, в евро е и прецени на момента.
                      Преди бях гледал и сравнявал за монетата 4 дуката и ми се стори, че е малка разликата. И не знаех колко точно ще струва доставката.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                        Но като платиш и за доставка, покупката от Австрийския монетен двор излиза по цени на Тавекс, нали?
                        Не, 25 евро е доставката и излиза доста по-евтино ако бих купувал от Тавекс. Влез в Австрийския монетен двор, виж цената, в евро е и прецени на момента.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

                          И аз отдавна купувам само златни филхармонии по 1 унция, удобни са ми. Наполеони или кюлчета са ми малки или големи. 1 филхармония е около 3300 лв по изкупни цени в Тавекс-а, но гледам, че изчезна наскоро. Много лесно се пазарува от Австрийския монетен двор. До 10000 или 15000 евро не се искаше и лична карта и гледам да не ги нахвърлям 10000 на покупка.
                          Но като платиш и за доставка, покупката от Австрийския монетен двор излиза по цени на Тавекс, нали?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                            Привет,

                            За физическо злато инвестиционни продукти(!) в РБ - Тавекс и Ай-Голд. Може и от чужбина, но за по-големи транзакции не съм сигурен точно дали няма да пишеш обяснение в банката особено при преводи навън + това ако се забави ще се напрегнеш доста.

                            Не знам защо мислиш, че трябва да бъдат кюлчета освен ако не си решил да купуваш килограми, но тогава едва ли седнал да пишеш тук.
                            Едноунциеви филхармонии, кенгура, кленов лист са добра алтернатива на ключетата и са по дискретни в смисъл, че ако решиш да продаваш малко можеш да продадеш 1-2 унции и да освободиш 6-7К лева вместо да продаваш килограмово ключе, за което задължително трябва да мине и по банка превода.

                            Поздрави
                            И аз отдавна купувам само златни филхармонии по 1 унция, удобни са ми. Наполеони или кюлчета са ми малки или големи. 1 филхармония е около 3300 лв по изкупни цени в Тавекс-а, но гледам, че изчезна наскоро. Много лесно се пазарува от Австрийския монетен двор. До 10000 или 15000 евро не се искаше и лична карта и гледам да не ги нахвърлям 10000 на покупка.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение

                              Вероятно и така, защото в БНБ изчезнаха 2 серии от златните социалистически монети - Майка с дете и Славянска писменост. А бяха секси,
                              Интересно е дали ще се получи разминаване в цената между хартиеното и физическото. За малко имаше такъв момент в началото на ковид-а.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от macedonian Разгледай мнение

                                Плъшок, ти праскаш най тематичните постове тук . Какво искаш да кажеш , че си разбрал , от евентуално привършване на най масовите монети при крумчи и тавекса . Ако въобще е факт това което си умозаключил .
                                Искам да използвам поста ти за жокер , затова питам за подробности .
                                Вероятно е така, защото в БНБ изчезнаха 2 серии от златните социалистически монети - Майка с дете и Славянска писменост. А бяха секси,
                                Last edited by Evgo; 01.03.2022, 10:26.

                                Коментар

                                Working...
                                X