IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

    dddd безуспешно се опитва да каже че ако икономическата логика, която излагат златните буболечки не работи вече толкова години значи има нещо гнило и трябва ПОНЕ ДА СЕ ОПИТАТ да търсят причинно-следствените връзки по различен начин. Дет е казал човека „лудост е да правиш едно и също нещо и да чакаш различен резултат“. Кредитния цикъл (boom&bust) няма нищо общо със златото и златния стандарт. Дори и да фалират бизнеси, държави, банки и пр. златото няма да е панацея, освен ако не започне нов инфлационен цикъл подобен на 70те, което е малко вероятно предвид колко пара се излива последните 8-9 години.
    Златото не е панацея, то е просто злато!

    Ако фалират държави и бизнеси, ще има и срив при валути и прочие. Ако към онзи момент аз имам 100К евро в какво би следвало да ги вложа?
    Ако в Италия ти кажат, че твоите евра в банката се превалутират в лири, на какъв курс спрямо злато си готов да ги обмениш? Или ще си стоиш пас с лирите?

    Търсене и предлагане! Това е!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

      Дребни обеми? О, sancta simplicitas, хартия, просто хартия. Хартия, надута до безобразие и пак оставаща си хартия за подпалки. На това му викам "тунелно мислене", може и "матрично".
      dddd безуспешно се опитва да каже че ако икономическата логика, която излагат златните буболечки не работи вече толкова години значи има нещо гнило и трябва ПОНЕ ДА СЕ ОПИТАТ да търсят причинно-следствените връзки по различен начин. Дет е казал човека „лудост е да правиш едно и също нещо и да чакаш различен резултат“. Кредитния цикъл (boom&bust) няма нищо общо със златото и златния стандарт. Дори и да фалират бизнеси, държави, банки и пр. златото няма да е панацея, освен ако не започне нов инфлационен цикъл подобен на 70те, което е малко вероятно предвид колко пара се излива последните 8-9 години.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
        На пръв поглед е безкрайно просто. Текущото състояние ще продължи докато не се случи събитие което да премахне причините му. То се движи от частният кредит в Китай (размера му се доближава до стойностите на Япония от преди да се спука балона им) и дигитализацията на икономиката където лидер са САЩ. Тоест трябва да следим кога ще спре частният кредит в Китай и кога в цената на Гугъл, Фейсбук, Майкрософт, Амазон, Ейпъл ... ще бъде включен растеж, който те не успеят да доставят. Докато не се случи което и да е от тези събития всичко продължава по старо му. Види ли как се случва всяко едно от тези събития е достатъчно основание да си купи човек някакво злато. Но неразбирането за това какво е икономика води до трагични резултати. За последните шест години златарите загубиха 30 процента от парите си а заклеймяваните от тях активи си удвоиха или утроиха цените. Като интересното е, че според тях не са се объркали а са били прави, но видите ли има могъщи сили, които играят срещу правилната им преценка и изкривяват пазара.
        Аз затова наблюдавам с интерес психологическите реакции.
        Коментара ти малко ми звучи като по новините, когато коментират Зукенберг, с колко е "забогатял" или "обеднял" в следствие не сесийни движения в цената на акциите! Ще ми говориш за проценти на плюс или на минус, когато излезнеш от позиция! Докато не си кеширал, на практика няма финансов резултат!

        Искам да те попитам, колко от хората на БФБ, които 2008г. бяха на плюс 1500 - 2000% успяха да се оттеглят на подобаващо положение? Според мен не повече от 2-3%. Останалите се бяха подкефили до небесата, заради доходността по терминалите, но какво стана в крайна сметка?

        Твърде амбициозно ми се вижда да смяташ, че си толкова печен, че за теб не е проблем да си сред победителите, както на горе, така и на долу! Дори и играчорите от Wallstreet нямат подобни амбиции, но явно ти ги надпикаваш, с интелект и умения!

        Ти психологията си я наблюдавай, да не се наложи скоро обаче, да се превърнеш, в обект за самоанализ!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

          В интерес на истината, живеем във време, в което е изключително "трудно" да се взимат инвестиционни решения. Нещата, които се случват са нетрадиционни и дори хора с добро познаване на корпоративните финанси, портфейлната теория и т.н. не винаги успяват да се ориентират. В момента се изисква много комплексно макро разбиране на икономиката на кризата и на пост-кризисните процеси.
          На пръв поглед е безкрайно просто. Текущото състояние ще продължи докато не се случи събитие което да премахне причините му. То се движи от частният кредит в Китай (размера му се доближава до стойностите на Япония от преди да се спука балона им) и дигитализацията на икономиката където лидер са САЩ. Тоест трябва да следим кога ще спре частният кредит в Китай и кога в цената на Гугъл, Фейсбук, Майкрософт, Амазон, Ейпъл ... ще бъде включен растеж, който те не успеят да доставят. Докато не се случи което и да е от тези събития всичко продължава по старо му. Види ли как се случва всяко едно от тези събития е достатъчно основание да си купи човек някакво злато. Но неразбирането за това какво е икономика води до трагични резултати. За последните шест години златарите загубиха 30 процента от парите си а заклеймяваните от тях активи си удвоиха или утроиха цените. Като интересното е, че според тях не са се объркали а са били прави, но видите ли има могъщи сили, които играят срещу правилната им преценка и изкривяват пазара.
          Аз затова наблюдавам с интерес психологическите реакции.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
            Делчо смока. Порови се в мненията ми от 2012 година, когато пишех, че златото е балон. Обеснявах какво е пари, парична политика, как се създават, защо златото не може да скочи (тогава беше 1700$). После се отказах. Каквото и да напишех се блъскаше в стена от неразбиране и подигравки. След като всички разумни аргументи не оказваха влияние ми стана интересно до кога ще ще се задържат очевидно грешните концепции. С времето ми стана ясно, че мотивацията няма нищо общо с икономиката. То и затова всеки опит за икономически разговор не върви. Затова ми е интересна психологическата мотивация на купуващите злато. Те са вече шеста година срещу тренда. Нещо подобно имаме в темата за подценени акции от страна на Сашко.
            Та в общи линии извода за перманентен страх някак си се появи. После се зачудих защо пропагандаторите на идеята за златото продължават да се страхуват и след като са си купили? Любопитно ми е. Аз съм доста любознателен човек. После си казвавам, че след като притежаването на злато не води до намаляване на страховете явно е лошо лекарство. Пък тези които нямат злато не се страхуват. Сега ми е любопитно кога привържениците на златото ще могат да дефинират защо го харесват. След като очакваният растеж не идва с години явно аргументите не са верни. Тогава остава или да се откажат от вярванията като грешни или да се посочат истинските причини.
            На мен ми е доста интересно как се формират вярвания. Колко са устойчиви. От една страна имаме перманентен страх а от другата пълен непукизъм. Чудно ми е как се живе когато човек постоянно се страхува и дали пълният непукизъм може да доведе до лоши резултати в даден момент. После се чудя кое е по-добро цял живот да се страхуваш и никога да не ти се случи нищо или да приемеш рисковете на света.
            Няма какво да се ровя в мнения от 2012г.
            Ако бях впечатлен от текущите писания, можеше и да го направя! Реално обаче, не съм!

            Повтаряш непрекъснато за някакъв "СТРАХ". Не знам, защо си мислиш, че хората, които купуват злато и нямащи навярно никакви акции, поне една голяма част от тях, се страхуват от икономическият срив, особено вярвайки в тезите си, че златото ще поскъпне драстично! За мен те го очакват с надежда, а не със страх!
            Надежда, не защото той ще доведе до голям глад, безработица и съсипани животи, а надежда за доказване на правотата на собствените им възгледи и разбирания за живота! Защото реалността е неизменна. Ще стане каквото трябва да стане, независимо от щенията на един или друг. Въпросът е кой е прав!

            Цялата ти теза, се гради върху хипотезата за някакъв страх! Аз не виждам никакъв страх, в хората в темата, които са най-върли привърженици на златото. Включвам и себе си в това число!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
              Традициите умират бавно. Виж все пак за какви дребни обеми говорим спрямо паричната маса и резервите.
              Дребни обеми? О, sancta simplicitas, хартия, просто хартия. Хартия, надута до безобразие и пак оставаща си хартия за подпалки. На това му викам "тунелно мислене", може и "матрично".

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pepe1234 Разгледай мнение
                дддд, имам един въпрос: Защо според теб държавите подържат златен резерв, и на страх ли се дължи?
                Традициите умират бавно. Виж все пак за какви дребни обеми говорим спрямо паричната маса и резервите.

                Коментар


                • Златото е реален актив а парите тяхната виртуална еквивалентност.....предпочитам да притежавам реалния актив не виртуалните му измерения
                  Вся Власть Советам

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                    Ако не се стигне до там, значи по-добре да се инвестира примерно в недвижими имоти.
                    Прави се. Което не пречи някъде да се тикнат малко "джобни"

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                      Делчо смока. Порови се в мненията ми от 2012 година, когато пишех, че златото е балон. Обеснявах какво е пари, парична политика, как се създават, защо златото не може да скочи (тогава беше 1700$). После се отказах. Каквото и да напишех се блъскаше в стена от неразбиране и подигравки. След като всички разумни аргументи не оказваха влияние ми стана интересно до кога ще ще се задържат очевидно грешните концепции. С времето ми стана ясно, че мотивацията няма нищо общо с икономиката. То и затова всеки опит за икономически разговор не върви. Затова ми е интересна психологическата мотивация на купуващите злато. Те са вече шеста година срещу тренда. Нещо подобно имаме в темата за подценени акции от страна на Сашко.
                      Та в общи линии извода за перманентен страх някак си се появи. После се зачудих защо пропагандаторите на идеята за златото продължават да се страхуват и след като са си купили? Любопитно ми е. Аз съм доста любознателен човек. После си казвавам, че след като притежаването на злато не води до намаляване на страховете явно е лошо лекарство. Пък тези които нямат злато не се страхуват. Сега ми е любопитно кога привържениците на златото ще могат да дефинират защо го харесват. След като очакваният растеж не идва с години явно аргументите не са верни. Тогава остава или да се откажат от вярванията като грешни или да се посочат истинските причини.
                      На мен ми е доста интересно как се формират вярвания. Колко са устойчиви. От една страна имаме перманентен страх а от другата пълен непукизъм. Чудно ми е как се живе когато човек постоянно се страхува и дали пълният непукизъм може да доведе до лоши резултати в даден момент. После се чудя кое е по-добро цял живот да се страхуваш и никога да не ти се случи нищо или да приемеш рисковете на света.
                      Ти не разбра ли че цената се подтиска умишленно за да не се появяват системните грешки на системата?златото умишлено се държи ниско за да не се създава паника сред населението и да функционира системата както до момента с печатане на тонове хартия от страна на политиците за да прокарват политиката си...купуващите златото смятат че тази манипулация няма да продължи вечно и политиците ще изтърват юздите и ше стане точно това което се опасяват и златото ще е едно от малкото ценни неща...защо русия китай иран индия и други по малки държави пазаруват и складират златоо?и те ли са подвластни на страха си?
                      Вся Власть Советам

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                        Не мисля така. Хората с перманентен страх не могат да окажат влияние на цената. Те са винаги в злато, доколкото могат де. Цената може да се промени когато се появи обоснован страх. Такъв, който може да бъде обоснован логически и аргументирани а не чрез изначално личностни страхове. А обсонованият страх е временен. За краткият период когато има реални проблеми. Застраховката срещу икономически събития ще обере предлагането и ще надигне нищожно цената. Когато събитията се случат и няма повече повод за притеснение, тези хора ще продадат на публиката на високите цени.
                        За мен света е едно чудесно място, но това е дълга тема.
                        В интерес на истината, живеем във време, в което е изключително "трудно" да се взимат инвестиционни решения. Нещата, които се случват са нетрадиционни и дори хора с добро познаване на корпоративните финанси, портфейлната теория и т.н. не винаги успяват да се ориентират. В момента се изисква много комплексно макро разбиране на икономиката на кризата и на пост-кризисните процеси.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение
                          Не мисля, че ще се стигне чак дотам, но е факт, че менонитите кризи не ги ловят. Също интересен факт е, че България не е особено засегната от голямата криза през 1929 г., защото по това време е властвало именно такъв тип народно стопанство и всеки фермер и среден дори не едър земевладелец е бил малък милионер, който с наполеоните си е хващал трена до Париж я за образование, я за шантаните на Монмартър.
                          Ако не се стигне до там, значи по-добре да се инвестира примерно в недвижими имоти.

                          Коментар


                          • дддд, имам един въпрос: Защо според теб държавите подържат златен резерв, и на страх ли се дължи?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                              Но не мислиш ли, че здравият разум (т.е. недоверието във функционирането на съвремненното общество) докаран до край, означава да се купи ферма в някой затънтен ъгъл на планета и да се изгади изцяло самозадовяващо се домакинство.
                              Ако не го наравиш си е изцяло на твой риск.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                                Но не мислиш ли, че здравият разум (т.е. недоверието във функционирането на съвремненното общество) докаран до край, означава да се купи ферма в някой затънтен ъгъл на планета и да се изгади изцяло самозадовяващо се домакинство.
                                Не мисля, че ще се стигне чак дотам, но е факт, че менонитите кризи не ги ловят. Също интересен факт е, че България не е особено засегната от голямата криза през 1929 г., защото по това време е властвало именно такъв тип народно стопанство и всеки фермер и среден дори не едър земевладелец е бил малък милионер, който с наполеоните си е хващал трена до Париж я за образование, я за шантаните на Монмартър.



                                Коментар

                                Working...
                                X