IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от DELCHO SMOKA Разгледай мнение

    Разбира се, че съм в долари! Каква ми е алтернативата Франк, където може за 2-3 дена +/- 20%. Или предлагаш да съм еврогеец на евро/лев!
    Не ми е в характера да поучавам хората и да им казвам какво да правят.Просто ми беше интересно.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

      Ти кеша в долари ли го държиш?Нищо лично просто питам.Щото аз вяра в долара имам колкото в нашите банки.В тях държа 2,57лв.Долар йок имам някакви центове дет един познат ми ги донесе от Америка.....Долара е тоалетна артия и до 2020 макс 2021 е у киреча
      Разбира се, че съм в долари! Каква ми е алтернативата Франк, където може за 2-3 дена +/- 20%. Или предлагаш да съм еврогеец на евро/лев!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

        Ти кеша в долари ли го държиш?Нищо лично просто питам.Щото аз вяра в долара имам колкото в нашите банки.В тях държа 2,57лв.Долар йок имам някакви центове дет един познат ми ги донесе от Америка.....Долара е тоалетна артия и до 2020 макс 2021 е у киреча
        Аз също държа кеша ,предвиден за закупуване на злато в $ .Че долара е шума -шума е ,но да видим фактите :
        -преди около 6 години $ беше около 1.30 лв/$....,купихме си доволно !!!!!
        -преди около 5 години -златото беше 1920 $/тр.унция .Сега 5 години по-късно е 1200$/тр.унция .До колко ти стига капацитета ,за да пресметнеш ДВОЙНАТА МИ ПЕЧАЛБА КЪМ МОМЕНТА която мога да реализирам,от покупките ми на $ ШУМА навремето /тя и тогава си беше -шума 1.30лв/$/,
        и от ЕВЕНТУАЛНОТО КУПУВАНЕ НА ЗЛАТО ?
        п.п. Много ,много е ,НАЛЕ ?
        п.п.Само ,че не съм затворил позицията с покупка на злато ,ми то пада постоянно ,а алчноста започва да те дълбае !
        п.п. Всъщност ,като си чета поста ,чак сега си давам сметка какво съм постигнал ,чак сега се поздравявам ,че не продадох $ШУМА на нива
        1.4,...1,5....1,6...1,7..1,8...,заболя ме ръката от многоточия .Всъщнос ,бях си и късметлия /просто бизнеса вървеше зверски и нямах нужда от лв./

        п.п. Та четейки си поста ,вече съм убеден ,че в най скоро време трябва да обърна $ШУМА в ЗЛАТО !!! Не ми харесват нивата /питайте Бертрам /,обаче се сещам и за една чейнчаджийска приказка :
        "който тръси дъно и въхове -обикновенно хваща два кура "
        п.п.сещам се ,обаче и за една друга трежърска приказка "обикновенно ЗЛАТОТО СЕ ПРЕЦАКВА ПРЕЗ МАЙ " Това ви го споделям ,като израз на извинение за грубият тон,който съм си позволявал понякога навремето .Днеска съм в настроение,ползвайте безплатна информация .Не сте ми конкуренция ,днес вече мога да се нарека ...твърде млад пенсионер !Златото е просто хоби !
        п.п.Успехи!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от DELCHO SMOKA Разгледай мнение
          Нищо фатално не може да се случи на долара, тъй като цялата световна финансова система е изградена на същите принципи, на които и фиатния долар!
          Ако погледнем, евро или към азиятските CHY/JPY, проблемите и устройството са същите!

          През годините долара постепенно губи своя обем в световната търговия. Това просто ще продължава, до момента когато може би към 2030-2040 година, електронните банкови разплащания ще се извършват много по лесно като превалутиране, без това да преминава през долар в междубанковите транзакции! Всичко обаче ще се случва постепенно и плавно. А не за един ден. Това ще бъде част от един бъдещ многополюсен свят, който се задава. САЩ и Западна Европа. Русия и Източна Европа. Китай и АСЕАН. Тия полюси само с уговорката, че ако за 20 години Западна Европа не се е превърнала в мангалистан и да е разцепена от войни и бунтове!

          Не трябва да се забравя, че системата SWIFT за междубанкови транзакции е изцяло американска(тя сигурно се държи от някакви евреи, които ще се опитват да задържат максимално дълго текущото положение). Сега когато банките разменят пари помежду си, в отделните страни, междиния трансфер минава в долари. С други думи тука в темата се говори ПРЕДИМНО ЗА ФУНДАМЕНТ, но се забравя картелизирането на банките от определени кръгове, които са стигнали чак до азиятските банки и здраво държат юздите, на световно ниво. С други думи, долара дори и да загуби тотално фундамент, ще минат много години, на които ще могат да го карат на "байпас"! Може би говорим за 10-12 години след изравняването на американската икономика с Китай, ако това стане факт. От там на сетне ,ще го бутат поне едно десетилетие докато нещата се променят в посока да има поне 3-4 основни международни валути. А това е много и е далеч в бъдещето.

          В близките години долара ще се обезценя и ще инфлацира, докато други валути направо рухват или изчезват. При всички положения обаче, доларовия КЕШ е много по-удачен като решение в текущите времена от много други алтернативи. Каквото и да си говорим узязвимостта на долара е много по-малка, от тази на всички останали водещи валути, дори и само заради международния банков картел и системата SWIFT!

          Абсурдно е да се говори за крах на долара, при положение че съществува валутата ЕВРО, обслужвайки съюз наречен ЕС! Китайският Юан е дори супер надценен към момента, с оглед на вътрешната корпоративна задлъжнялост и изцялозависимата от запада икономика(все още)! Може би JPY, но там нещата са дори по-зле.

          Долара си е долар!


          Ти кеша в долари ли го държиш?Нищо лично просто питам.Щото аз вяра в долара имам колкото в нашите банки.В тях държа 2,57лв.Долар йок имам някакви центове дет един познат ми ги донесе от Америка.....Долара е тоалетна артия и до 2020 макс 2021 е у киреча

          Коментар


          • Нищо фатално не може да се случи на долара, тъй като цялата световна финансова система е изградена на същите принципи, на които и фиатния долар!
            Ако погледнем, евро или към азиятските CHY/JPY, проблемите и устройството са същите!

            През годините долара постепенно губи своя обем в световната търговия. Това просто ще продължава, до момента когато може би към 2030-2040 година, електронните банкови разплащания ще се извършват много по лесно като превалутиране, без това да преминава през долар в междубанковите транзакции! Всичко обаче ще се случва постепенно и плавно. А не за един ден. Това ще бъде част от един бъдещ многополюсен свят, който се задава. САЩ и Западна Европа. Русия и Източна Европа. Китай и АСЕАН. Тия полюси само с уговорката, че ако за 20 години Западна Европа не се е превърнала в мангалистан и да е разцепена от войни и бунтове!

            Не трябва да се забравя, че системата SWIFT за междубанкови транзакции е изцяло американска(тя сигурно се държи от някакви евреи, които ще се опитват да задържат максимално дълго текущото положение). Сега когато банките разменят пари помежду си, в отделните страни, междиния трансфер минава в долари. С други думи тука в темата се говори ПРЕДИМНО ЗА ФУНДАМЕНТ, но се забравя картелизирането на банките от определени кръгове, които са стигнали чак до азиятските банки и здраво държат юздите, на световно ниво. С други думи, долара дори и да загуби тотално фундамент, ще минат много години, на които ще могат да го карат на "байпас"! Може би говорим за 10-12 години след изравняването на американската икономика с Китай, ако това стане факт. От там на сетне ,ще го бутат поне едно десетилетие докато нещата се променят в посока да има поне 3-4 основни международни валути. А това е много и е далеч в бъдещето.

            В близките години долара ще се обезценя и ще инфлацира, докато други валути направо рухват или изчезват. При всички положения обаче, доларовия КЕШ е много по-удачен като решение в текущите времена от много други алтернативи. Каквото и да си говорим узязвимостта на долара е много по-малка, от тази на всички останали водещи валути, дори и само заради международния банков картел и системата SWIFT!

            Абсурдно е да се говори за крах на долара, при положение че съществува валутата ЕВРО, обслужвайки съюз наречен ЕС! Китайският Юан е дори супер надценен към момента, с оглед на вътрешната корпоративна задлъжнялост и изцялозависимата от запада икономика(все още)! Може би JPY, но там нещата са дори по-зле.

            Долара си е долар!



            Коментар


            • Истината е, че доларът ще властва, докато не рухне ВПК на САЩ. Доларът бе избран за световна валута по споразумението от Бретън Уудс, което е мъртво от 1973 година с отпадането на златото. Тогава американците решиха, че ще подпират валутата си с петродолари и дадоха ексклузивни права на изкуствено създадената държава - Саудитска Арабия, да манипулира ОПЕК и пазара на петрол. Тя е на сцената единствено за да върши тази работа плюс, че сега се намесва и в някои прокси дела и операции на своите създатели. Но най-важен стожер си остава ВПК. Навремето Труман отправи предупреждение за заплахата от ВПК, който диктува политиката на свръхдържавата САЩ, но се оказа недалновиден предвид факта, че без ВПК във вида му днес доларът би бил мъртъв отдавна. Всяка световна сила има естествен стремеж към хегемония, поради което мястото на САЩ не е гарантирано. Затова и разиграваха толкова дълго време абра-кадабрите на тема глобализъм - за да разрушат етатизма като фундамент за стремеж към световно господство. Във врата им диша най-вече Китай, който има на своя страна огромният човешки ресурс. Китай е още назад във военно отношение спрямо САЩ, но прави доста бързи стъпки, по-бързи, отколкото американците да биха останали спокойни. Китай има доста различно виждане за начина на функциониране на световната финансова система, в която достойно място е отредено за златото. По стара традиция китайците имат стогодишна програма за развитие - мащаб, който се съизмерва само с размера на населението, с колосалния темп на растеж в последните 25 години и с това, че ККП ще определя тези процеси - което е триумф на култа към тоталитарната държава, докато колелото на историята се върти - в крайна сметка те са изобретили колелото. Американците държат контра с японците и базите, с европейците и базите, с геополитическото си военно господство по море съгласно теориите на най-видните геополитически мислители. Китайският отговор е възраждането на пътя на коприната /те обичат подобни конфуциански хайку-та/, каквото и да означава това, но най-вече това е геополитическо господство по суша, като така се опитват да вкарат творчески нюанс в геополитическите теории. Американците могат единствено да действат превантивно, защото възходът на поднебесната империя е извън контрол. Но така ще повторят грешката на Хитлер, който целеше същото - световно господство, като искаше да изпревари противниците си преди още да са успели да постигнат адекватно въоръжние. Тогава конфликтът би бил неизбежен и с неизвестни последици. Така че доларът не се крепи на нищо друго освен на военната сила на САЩ. За съжаление подобен подход поставя света в капана на вечната несигурност за съществуването на мира. Хората не могат да търгуват помежду си в мир, войната е тяхното перманентно състояние - то не бяха битки за петролопроводи,за газопроводи и за разни елекропроводи. Търговията е война и войната е търговия. В същото време иронията е, че тази симбиоза обрича човечеството на вечната надпревара за това - кой пръв ще ме хване за ... дървения ми нос.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                Както казах, балансът е много крехък, защото хем не се кефят на долара хорицата, хем няма алтернатива и става нагнетяване на напрежението като при земетресение - аз не очаквам огромен трус, а серия от малки, което, преведено, би следвало да значи ръст на златото, защото то е единствената, макр и доста скопена алтернатива на долара.
                Те не се кефят тея дето нямат.

                Т.е. тези дето нямат - няма как да катурнат долара, щото няма как да разменят нищо срещу нещо (друга валута). Освен ако катурнат целия САЩ (аналогията с пещта и хлебарите, дето си дал).



                Коментар


                • Gold Company Manager Charged in Vast Peruvian Smuggling Plot

                  https://www.bloomberg.com/news/artic...uggling-scheme

                  а така - затягане на нелегалния добив
                  destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                  Коментар


                  • What’s also important is that in today’s statement the Fed added new language that this liftoff path is expected to be consistent with inflation that will “stabilize” and be “sustained” and “symmetric” around the Fed’s 2% target. (Recall that the Fed’s preferred measure of U.S. inflation is Personal Consumption Expenditures, or PCE. The more widely quoted Consumer Price Index was 2.2% as of the end of February 2017 for annualized core inflation.)

                    Until today, Fed statements and comments from key officials had been preoccupied with risk management. With today’s interest rate hike and confirmation of a gradual but regular pace of hikes, the Fed is conveying a level of confidence in the economy as well as reinforcing that the 2% inflation target is symmetric – that is, inflation overshoots are neither more nor less tolerable than undershoots.
                    Това, че Федът е окей със "симетрична" инфлация е добре за златото. Симетрична значи, че щом е била под таргета, сега пък може да оставят инфлацията да отиде над таргета.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

                      нагоре

                      пп това го пиша при цена точно 1200 в момента, ще видим утре към 13:43 дали съм познал
                      destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от 4ervenasgan
                        Руският бе изучаван НАСИЛА в целия източен блок, сам си го казал. Нещо повече, дори тогава (средата на 80 за мен) много родители търсеха и намираха начин да запишат децата си на СКЪПИ, частни уроци по АНГЛИЙСКИ. Що ли?
                        Та прав си - насила наложеното НЕ МОЖЕ да съществува дълго...разпада се при отслабване на силата.
                        НО дали наистина такъв е случаят с английският.....или испанският (все повече)....или китайският?......или долара?
                        Английският беше вървежен през 80-те дотолкова, доколкото бяха малко хората, които го говереха, а когато има търсене, се получава и предлагане. В България доларът беше вървежен (че се получи малко мешавица с примера) покрай турските събития, защото те търсеха долари, поради спецификата на самата Турция, но у нас винаги марката е била основната валута.

                        Сега за езиците (валутите) - английски (долари) всеки си има (знае), затова се търси диверсификация.Едно време беше вървежен немския, но при положение че в Дойчланд и продавачът в бакалията знае английски на работно ниво, за какво ти е немски. Същото е и с долара - ако мога навсякъде да търгувам с долари, що да се мъча да вземам други валути? Ще дам пак пример - като ходя в по-екзотични държави никога не си купувам валута от България. Купувам си долари и си ги чейнджа там - абсолютно винаги ми е излизало по-евтино. Та затова и ако можеш всичко да търгуваш с долари, що са ти други валути, затова и со кротце (трансакционни разходи), со благо (приказки за глобализация и някое айфонче) и со малце кютек (някое самолетоносаче) доларът е валутата за всякакъв вид търговия - някои си избират първата, други втората, а трети са принудени с третата причина. Толкоз
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
                          Да, това, че самите руснаци имат недоверие към собствената валЮта е така, обаче! НЕ ТЕ продават петрола или диамантите, а кремъл. Има голеееема разлика, ако ме разбираш ...особено в такива страни.
                          А на същия този кремъл не му пука колко верват крепостните на печатаното от него....просто нямат друг избор....или поне до скоро.
                          Обаче същия този кремъл ПАК и ПАК си продава най-милото (не това, което женската част ще си помисли) за долари. Че и купува артишки с обещания от ФЕД ти да видиш!!! Що така бе миме?
                          За мен отговорът по-прост и от боко или волен - за могат да си купят нещо, което се произвежда от "печатарите" на тия зелени артишки, а в самата Русия (или СА, ако не ви харесва примерът ми) НЕ МОГАТ да го произведат. Дали ще е пералня, телефон, софтуер или самолет е без значение.
                          Ще ти дам отвлечен, но всъщност реален пример:

                          Преди 100 години международен език е френския, ингилизкия или рашкия го плямпат само реднеците. После се появява международния език Есперанто (единият ми прадядо беше есперантист), ама той е много сложен и комплексен език, а ползващите го са единици. После започват големите глобализации - руският става официален в СИВ и зависимите от него държави и общества, хамериканския ингилизки - в останалия свят изависимите му общества. Стига се до парадокси поляци и унгарци да говорят руски ( а те ги мразят до смърт) - що? Ми щото им го налагат, а и е много по-лесно да научиш един език, отколко 15, нали? С английския става същото - какво ли му е било на един французин, на гордия гал да види, че франкофонството отива у киреча? Имал ли е избор? Не, не е имал, защото победителоте от ВСВ са две -Русия и САЩ, всички други са малко или много победени (за мен най-големите губещи са ингилизите, които от господари, стават прости бачкери, но това е друга тема). А гсподарите налагат техните правила на играта. 1989 Сесесере загуби мача и остана само США -руският изчезна и освен някой хотелиер, друг не го шпреха. Всички говорят английски - и в най-забутаните държави по света можеш да намериш някой, дето да знае поне няколко думи, че да се разберете - виждал съм парадокси, като например просяците в забити градчета в Италия да ми просят на английски. Удобно е, няма нужда да знаеш друг език освен английския. Преди 50 години не е било така, какво ще е след 50 години - идея нямам

                          Сега може да си смениш Френския език с паунда, Есперантото със СПТ на МВФ, Руския с преводната рубла и Английския с долара и следва да ме разбереш
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                            Абсолютно съм съгласен с всичко написано. Втората световна Чърчил пътува с целия останал наличен флот до Америка, където плаща цената на влизането на Америка във войната. Цената е новата световна валута да беде променена от 'паунд" на "долар" Може би съм в грешка, но на мен ми изглежда, че написаното от теб по-скоро доказва, колко би било трудно да се премахне световната хегемония на долара. Освен "доверие" има и други фактори Отново искам да подчертая че прочетох два пъти това което си написал и съм на 100% съгласен, не не разбирам защо мислиш, че сегашното статукво би се променило? Военната мощ на америка ли е паднала или политиката и се е променила? Или може би нова сила ще заеме мястото и и ще наложи нова световна валута която ще бъде златото? Не ме разбирай погрешно. Аз също не харесвам нещата които си изброил, както и много други допълнително, но просто съм ги приел за факт, който не мога да променя. На всичкото отгоре се опитвам да намеря по-справедлива система, но нещо не ми излизат все сметките. Вчера говорехте за манията по лалетата. Такава е човешката природа явно и някой трябва да ни защитатва от самите нас и нашата глупост. Американците криво-ляво се справят. Не знам кой би се справил по-добре в крайна сметка
                            Има обаче, нещо което е много важно. Писал съм го вече поне 10 пъти и се чувствам длъжен като съвестен съфорумец да повтарям отвреме навреме.
                            Много фенове на златото и врагове на ФЕД. за мен неправилно смятат, че щом се печатат нови пари, това задължително трябва да доведе до дисбаланс между благата и паричната маса и от там да предизвика инфлация и дори хиперинфлация. Много често се споменава че "парите се вземали от нищото" Това би били вярно ако тези пари се раздаваха безвъзмездно. Те обаче не се раздават. Те се дават назаем, което е съвсем различно. Ниските лихви просто стимулират нови заеми и нови инвестиции, което пък довежда до свръхпроизводство и нова дефлация.
                            И нещо последно. Чисто математически системата е такава че просто е длъжна да създава нови пари. Спре ли се със създаването филма свършва. Просто казано ако аз напечатам 100 лева и ти ги дам на заем с 10% лихва, ти догодина ще трябва да ми върнеш 110 нали? Новите 10 няма откъде да ги вземеш. Единственият ти избор е аз да напечатам нови 10 и да ти ги дам назаем за да можеш да ми ги върнеш или да ми дадеш някакви стоки и услуги за тези 10 лева. Ако съм недобросъвестен може да стане голямо мазало. Та света по някакви причини, со кротце со благо и со малко кютек има доверие в добросъвестноста на ФЕД. За сега аз лично не виждам по-добра алтернатива. Дори и златен стандарт да беше, лихвите трябваше да се вземат пак отнякъде
                            На някой тези елементарни разсъждения могат да му се сторят смешни но това е положението
                            Аз също съм съгалсен с това, което си списал и мисля по същия начин, наречи ме малко по-голям апокалиптик, в смисъл, като онзи виц - ако има една заредена пушка, то тя задължително ще гръмне до края на представлението

                            Да, така е, доларът е безалтернативен към момента и наистина нямам идея кога може да се смени. Доларът е световен хегемон, независимо дали това се харесва на някой, или не. Пролемът е, че няма нищо вечно, а с течението на времето недовлните от една система се множат в прогресия. По-големият проблем е, че смяна на доларът значи две неща:
                            - Апокалипсис - в който и златото няма да е убежище (всички знаем какво става с хлебарите по врмее на гладни бунтове - просто ги хвърлят в пещта и им разграбват хляба)
                            - Това ще стане след световен катаклизъм - а нова война (била тя и финансова) никой не иска.

                            Както казах, балансът е много крехък, защото хем не се кефят на долара хорицата, хем няма алтернатива и става нагнетяване на напрежението като при земетресение - аз не очаквам огромен трус, а серия от малки, което, преведено, би следвало да значи ръст на златото, защото то е единствената, макр и доста скопена алтернатива на долара.

                            П.С. А за лихвата - ми тук (с риск да бъда наречен резак) исляма, който все повече се налага като религия, го е измислил - няма лихва и толкова, оправяйте се с наличното. Лихвари са само презряните евреи Апропо, с нулевите лихви, при наливането на ликводност се случва точно същото. А както видяхме, може да има и отрицателни лихви, нали?

                            П.П.С. Печатането на пари винаги води до инфлация, поне на теория, какво се случва на практика е съвсем отделен въпрос. Големият дълг е бреме - той или се ресетва, или те повлича. А може и като сега - просто си седи като цифричка, аз си го пиша в баланса, че ти го дължа, ти пък си го пишеш, че ще ми го искаш, така и двамата сме над водата счетоводно, но реално нито ти ще получиш нещо, нито аз ще ти платя

                            И благодаря за хубавата дискусия. Желая успехи!
                            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                            Коментар


                            • Да, това, че самите руснаци имат недоверие към собствената валЮта е така, обаче! НЕ ТЕ продават петрола или диамантите, а кремъл. Има голеееема разлика, ако ме разбираш ...особено в такива страни.
                              А на същия този кремъл не му пука колко верват крепостните на печатаното от него....просто нямат друг избор....или поне до скоро.
                              Обаче същия този кремъл ПАК и ПАК си продава най-милото (не това, което женската част ще си помисли) за долари. Че и купува артишки с обещания от ФЕД ти да видиш!!! Що така бе миме?
                              За мен отговорът по-прост и от боко или волен - за могат да си купят нещо, което се произвежда от "печатарите" на тия зелени артишки, а в самата Русия (или СА, ако не ви харесва примерът ми) НЕ МОГАТ да го произведат. Дали ще е пералня, телефон, софтуер или самолет е без значение.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
                                Добре бе Груе, да кажем, че Либия и Ирак са ги бомбили, трепали и клали заради петродоларите.
                                Как си обясняваш тогава що до сега не са избомбили една венецуела дето се дърви или пък обратен пример - що една ядрена, могъща сила като сесесере2 приема пак да се котира копаното от нея в долари, а не го продава само за рубли?
                                Много добър вАпрос Всъщнсот това е въпросът за 1 (колкото искаш 0 след него сложи) долара - ами нямам обяснение. Т.е. имам, но не се базира на данни и факти, а само на логика, което само по себе си го прави грешно. За мен причините са:
                                - самите Рашки имат проблем с недовоерие в собствената си валута и това е от много, много години (всъщност от падането на златния стандарт ) =- те вече са яли кашата, след като са духали таратора и затова, за по-сигурно си стоят в долари. Звучи малко нонсенс, признавам го, но моите родители, след краха 97-ма, държат всичките си спестявания в долари - щото просто помнят урока и няма да го забравят доживот/
                                - Рашката няма силата, възможността да наложи своята валута - доларът е достигнал своят поинт ъф ноу ритърн преди 70 години (71-ва само го доказва_, а нова валута ще отнеме много време да се наложи+средства+трябва някой апокалипсис.

                                Та става малко като игра без изход - за да се прецака сащ, трябва да се прецакаме и сами себе си , което никой не иска, та затова и търпят хамериканите и техния долар, пък те, за сметка на това, държат печатницата. Всичко това се крепи на много сложен баланс и стига един малоум като Тръмплина, за да станат нещата чао - ще гледаме и ще видим
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X