IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Заспали" дружества

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Поканата за ОСА сигурно изглежда така:

    Вапцаров АД свиква нощно бдение в гр. Русе на хх.хх.хххх в 02.30 ч. Поканват се всички будни по това време акционери. При липса на кворум, бдението ще се проведе на хх.хх.хххх в 02.30 ч. на същото място и при същия нощен ред.

    Коментар


    • GAGBT ,PLOBT,SUN,RXB

      Коментар


      • Не знам кои са заспали, но има едно което нощем не спи - Вапцаров (VAP). Доказателство за това е фактът, че поканите за ОСА се обнародват в централния ежедневник Нощен Труд (това май е еженощник, а не ежедневник, ама карай). Явно политиката на мениджънта е да привлича будни инвеститори )) (т.е. такива които будуват нощем). Ето вижте какво пише в проспекта, на стр. 8, т. 9.4:

        http://www.bse-sofia.bg/download/fin...0god%20KCK.doc
        Не става само с COBOS, трябва и акъл!

        Коментар


        • DSPED е едно много заспало дружество. В четвъртък минаха 532 и 1043 акции в две сделки, та оставам оптимист поне до 10 кинта.

          Коментар


          • Eh muko , muko 4ervena muko

            Коментар


            • v-k Dnevnik
              Правителството ще избира варианта за раздържавяване на морския флот
              Светлана НЕНОВА | днес, 20:30 | E-MAIL


              Компания - чартьор на кораби, или консорциум от чартьори и мениджъри да могат да придобият 70% от акциите на Параходство "Български морски флот", а след три или пет години остатъчния пакет. Това е един от вариантите, които предлага работната група за приватизацията на дружеството на правителството. През миналата седмица те са представени на премиера и се очаква следващия четвъртък правителството да вземе решение за стратегията. Около предложения вариант, както и около профила на инвеститора са се обединили представителите на коалицията в работната група. Предвижда се възможност за продажба на 100% от акциите на дружеството. Първоначално купувачът ще придобие 70%, а остатъчният пакет ще получи, при условие че е изпълнил инвестиционната програма и програмата за социална заетост. Кандидатът трябва да представи писмо за финансиране от банка с кредитен рейтинг A3 от "Муудис" и да е финансирала ремонт и закупуване на кораби за 3 млрд. евро. Подкрепям този вариант, защото ще защити интересите на държавата в сделката и ще осигури развитие на дружеството, каза транспортният министър Петър Мутафчиев. Той обясни, че все още се обсъждат различни възможности, като целта е да се защити националният интерес.

              Според него министерството е готово да подкрепи промени в закона за приватизацията, които да позволят покупката на пакета. Не бива обаче само заради една сделка да се променя закон, смята Мутафчиев. В момента подобна възможност се предвижда със сключените приватизационни договори и не пречи на придобиването на цели пакети от акции.

              Купувачът да получи като бонус правото да купи част от остатъчния пакет, като плати за нея с компенсаторки, предвижда вторият вариант на стратегията. Според председателя на икономическата комисия Йордан Цонев по този начин новият собственик ще има стимули да инвестира в компанията.

              Работната група предлага още пускането на миноритарния пакет на борсата след пет години срещу компенсаторки, но не е ясно как, след като след влизането на страната в ЕС следва да спре търговията с този вид платежни средства. Въпросът за пускането на акции от БМФ на борсата остава нерешен, каза председателят на транспортната комисия Йордан Мирчев. Транспортният министър Петър Мутафчиев обясни, че не е против борсовата приватизация, но даде да се разбере, че по-скоро не подкрепя предложения вариант.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от XX
                HHI няма предлагане и спи зимен сън ;-)
                и предлагане ще се появи, но не на тези цени :P 8)

                Коментар


                • СД на Костенец - ХХИ АД, гр. Костенец свиква извънредно ОСА на 10.ХI.2006 г.

                  Съветът на директорите на “Костенец - ХХИ” АД, гр. Костенец, на основание чл. 223 ТЗ свиква извънредно общо събрание на акционерите на 10.ХI.2006 г. в 15 ч. в управлението на дружеството, гр. Костенец, Софийска област, ул. Съединение 2, при следния дневен ред:

                  1. вземане на решение за промени в състава на съвета на директорите на “Костенец - ХХИ” АД; проект за решение: ОСА приема предложението на СД;
                  2. вземане на решение за промени в устава на дружеството; проект за решение: ОСА приема предложението на СД;
                  3. вземане на решение за утвърждаване на финансови параметри, техническа рамка за доставка, определяне на доставчик и фининсираща институция за финансиране на проект за газова ко генерация; проект за решение - ОСА приема предложението на СД;
                  4. разни.

                  Поканват се всички акционери с право на глас или техни надлежно упълномощени представители да вземат участие в събранието. Писмените материали по дневния ред ще бъдат на разположение на акционерите в седалището на дружеството. Регистрацията на акционерите ще започне един час преди обявения час за започване на общото събрание. При липса на кворум на основание чл. 227 ТЗ събранието ще се проведе на 24.ХI.2006 г. в 15 ч. на същото място и при същия дневен ред.

                  Коментар


                  • HHI няма предлагане и спи зимен сън ;-)

                    Коментар


                    • Какво мислите за HHI ? Днес определено има раздвижване по позицията. Дали се дължи на факта че наближава 2007 когато ще се правят инвестициите в прозвидствени мощности ?

                      Поздрави

                      Коментар


                      • Къде да намеря последните финансови отчети на DSPED? Мерси!

                        Коментар


                        • Съвсем скоро ще приключи записването при Химимпорт,26 септември чука на вратата,имам чувството че от този час започва бичия пазар.

                          Коментар


                          • v-k Pari-15.09- Слънце БТ пробива в Австрия 15.9.2006 г.
                            Христо Христов
                            Пред подписване е договор за производство на голямо количество цигари с марката Just Short-gold за Австрия, съобщи за в. Пари зам.-директорът на Слънце БТ Стара Загора АД Стефан Славов

                            Коментар


                            • Производство на изделия от каучук
                              BEIS рейтинг

                              Първите 10 дружества
                              по
                              Приходи
                              от продажби
                              за 2005 г.
                              (хил. лв.) 1 Видахим АД - Видин 28 872
                              2 Каучук АД - Пазарджик 18 264
                              3 Крайбург България плюс Зебра ООД - София 11 899
                              4 Зебра АД - Нови Искър 10 717
                              5 Сизас Зебра Интернешънъл АД - Нови Искър 5 184
                              6 Еластик АД - София 3 827
                              7 Динамик-Ем 2 АД - София 3 807
                              8 Суперлинк ентърпрайсиз България ООД - София 1 066
                              9 Желаст ООД - София 1 023
                              10 Еко Гумирон ООД - София 139

                              Коментар


                              • Дивидентите - може ли без тях?
                                Летният сезон винаги носи едновременно надежди и притеснения за притежателите на акции. Общите събрания на дружествата, на които трябва да се реши дали ще се разпределя, или не дивидент, са най-очакваните събития за инвестиционната общност у нас. Самите съобщения за насрочването на събранията вдигат или свалят цената на акциите на дадена компания. Изтичането на крайния срок, в който собственикът има право на дивидент, пък води до корекция на цените надолу. Българските компании не са сред най-отявлените привърженици на разпределянето на печалбата сред акционерите. Все пак обаче някои от притежателите на ценни книжа са облагодетелствани. През последните години почти едни и същи компании се нареждат в списъка на раздаващите дивидент. През тази година 42 компании, от общо над 380, които се търгуват на "БФБ-София", ощастливиха своите акционери, като поделиха помежду им 85.85 млн. лв. от общата си печалба за 2005-а, която е на стойност 347 702 309 лв. - или 24.7% от общия финансов резултат.

                                Все още обаче не всички дружества са провели редовните си общи събрания. Според Закона за публично предлагане на ценни книжа (ЗППЦК) това трябваше да се случи до края на първото полугодие след приключване на отчетната година. Дружеството е длъжно да обнародва поканата за свикването на общо събрание в "Държавен вестник" и да я публикува в един централен всекидневник най-малко 30 дни преди неговото откриване. Поканата, заедно с материалите за общото събрание, се изпраща най-малко 45 дни по-рано на Комисията за финансов надзор (КФН), в "Централен депозитар" АД и на "БФБ-София". Комисията и борсата съответно дават публичност на получените материали.

                                Направената от в. "БАНКЕРЪ" проверка в електронния регистър и картотека на КФН и "БФБ-София" показа, че към 7 август тази година 47 от публичните дружества не са успели да се включат в законоустановения срок - 30 юни, и ще проведат своите отчетни събрания за 2005 г. след тази дата. Някои от тях въобще не са ги насрочили, а други ги проведоха през юли. Оправданията на някои от компаниите са, че "Държавен вестник" не успява да публикува техните покани. Има обаче и системни нарушители на ЗППЦК. Ако дружествата положат усилия по-рано да подготвят документите и поканите си, биха успели да избегнат инфарктните моменти и за самите публични дружества и за техните акционери. Явно изчакването на последния момент води до тази ситуация. Дали защото санкциите не плашат компаниите, или защото все още принципите за добро корпоративно управление не са част от практиката на българските публични дружества. ЗППЦК предвижда - който извърши или допусне извършване на нарушение на чл. 115, засягащ свикването на редовното общо събрание, да се наказва с глоба в размер от 500 до 2000 лева.

                                Като цяло обаче възниква въпросът дали е уместно да се разпределя дивидент или печалбата да се инвестира в производството и разширяване на капацитета. Дивидентската политика зависи от различни фактори. Най-важни са финансовите резултати, също плановете за инвестиции и възможностите за набавяне на необходимите средства, но е важно и отношението на мажоритарния собственик към останалите акционери. След дългите години преход сега българските компании ще трябва да се изправят пред невероятно жестоката конкуренция на Европейския съюз. След като членството ни стане факт, предприятията няма да могат да изнасят своята продукция в общността, без да отговарят на изискванията за качество. Те няма да могат да участват и в кооперирани производства, без да са сертифицирани по ISO, GMP и т.н., което означава, че голяма част от инвестициите трябва да са насочени в тази насока. Именно затова от щедрите обещания на бившите приватизационни фондове (сега холдинги) за добри дивиденти, които привличаха много акционери в началото на масовата приватизация, вече няма и следа. От всички 56 холдинга, регистрирани в Комисията за финансов надзор, само шест са раздали дивиденти, които се движат от 0.0045 лв. до 0.19 лв. на акция.

                                Разпределянето на дивидент е оценка за работата на мениджмънта. Доброто управление на финансите и производството получават израз в добрата печалба, за която принос имат всички акционери. Дивидентът е елемент от доходността на всеки инвеститор. А когато такъв не се изплаща, идва ред на мениджмънта - да реинвестира печалбата, така че да се постигне по-добра доходност, отколкото акционерите могат да постигнат индивидуално. Което е другата страна на въпроса.

                                Реинвестирането на печалбата дава възможност да се повишат активите на компанията, а оттам и стойността й на борсата да расте и да се реализира по-късно добра капиталова печалба (разликата между цената, по която са купени и по която са продадени акциите).

                                Някои компании възнаграждават акционерите си, като използват част от положителния финансов резултат за увеличение на капитала. Така всеки акционер получава нови акции пропорционално на вече притежаваните от него. Което в някои случай е по-доходоносно, отколкото получаването на дивидент.

                                Друг фактор, който спира компаниите да разпределят дивиденти, са значителните разходи. Законът регламентира изплащането да става чрез банка или "Централен депозитар", което е свързано с различни такси. Гласуваните суми трябва да стоят блокирани, докато акционерите не ги потърсят. А това е неизгодно за дружествата. Добър ход в правилната посока са намаляването на данъка върху дивидентите от 15 на 7%, подобряването на финансовите резултати на повечето компании и промяната в нагласата на мажоритарни собственици и мениджъри, че борсата може да бъде място за набавяне на необходимия за развитието капитал. Част от компаниите не изплащат дивидент и защото техният мажоритарен акционер не желае да дели печалбата с дребните акционери.

                                За момента май единствено държавата се очертава като добър мажоритарен собственик. Всяка година акционерите в дружествата с преобладаващо държавно участие получават добри дивиденти. Тази година не направи изключение. Например акционерите на тютюневите компании, които се търгуват на борсата, бяха особено щастливи. Само за четири дни (от 26 до 29 юли) дружествата от системата на "Булгартабак Холдинг", както и самият холдинг проведоха своите общи събрания. Те раздадоха щедри дивиденти - от 0.75 лв. до 4.65 лв. за акция. Така ако инвеститор имаше по 1 акция от всяко от петте дружества, общият му дивидент би бил 15.018 лева.

                                Акционерните дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ) се очакват да бъдат едни от основните раздавачи на дивиденти през следващите години. По закон те са длъжни да раздават като възнаграждение на акционерите си поне 90% от реализирания положителен финансов резултат. Повечето от тези компании обаче ще ощастливят акционерите си едва през 2007 г., тъй като откакто са на пазара от 2004 г., основната им цел бе да инвестират активите си. Очаква се те да излязат на печалба през 2006 г. и именно тогава да започнат да радват акционерите си. Въпреки това обаче още от 2005 г. част от дружествата започнаха да дават дивидент ("И Ар Джи Капитал - 1" АДСИЦ - 0.529 лв., и "Капитал Директ - 1" АДСИЦ - 9.43 лв.). През тази година броят на акционерните дружества със специална инвестиционна цел, които раздадоха дивидент, бяха четири: "И Ар Джи Капитал - 1" АДСИЦ - 0.17 лв., "Капитал Директ - 1" АДСИЦ - 35.54 лв., "И Ар Джи Капитал - 2" АДСИЦ - 0.08 лв., и "Актив Пропъртис" АДСИЦ - 0.01 лева.

                                Компаниите с най-ясно изразено мажоритарна собственост също плащат редовно дивиденти през 2005 година. В машиностроителния бранш например шест дружества от отрасъла отново плащат дивидент. "М+С Хидравлик", "Елхим Искра", "Складова техника", "Хидравлични елементи и системи", "Елма", Дружба", "Металопак" отделиха между акционерите 2 090 684 лв. от реализираната си печалба в размер на 6 071 036 лева.

                                Голям проблем за дивидентската политика представлява и ниската инвестиционна култура на собствениците на малък брой акции. В началото на прехода битуваше мисълта, че дивидентът е едва ли не вид заплата, която ще се получава редовно. В повечето случаи не се отчиташе незавидното състояние на повечето предприятия, нуждата от инвестиции в техника и оборудване, маркетинг, реклама и подобряване условията на труд. Впоследствие интересът на дребните инвеститори към ценните книжа спадна, като доста голяма част от тях изобщо не участват в общите събрания и така въпросите за дивидента се решават пак от по-големите акционери.

                                Коментар

                                X