ЕЕе Енергия колко е ееее заспала !
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
"Заспали" дружества
Collapse
X
-
v-k Monitor- следващ материал 12 млрд. лихвоточки и над 607 млн. компенсаторки чакат зануляване
Валентин Георгиев
Още една БТК нужна за книжата
Поне още една БТК трябва да се пусне срещу компенсаторни инструменти, за да се занулят всичките 607. 128 млн. компенсаторки, които са в обращение, твърди Валентин Христов. Той припомни, че от продажбата на миноритарния дял на телекома миналата зима бяха усвоени 56% от наличните тогава книжа и изрази съжаление, че очакванията да се пусне дял от "Параходство БМФ" засега не се потвърждават. Няма яснота и дали след Нова година ще продължи търговията с компенсаторки на БФБ или те ще бъдат приравнени към държавни ценни книжа. По този въпрос държавата продължава да мълчи.
Държавата да премахне всички имотни ограничения пред притежателите на лихвоточки, настоя шефът на сдружението на притежателите на компенсаторни инструменти Валентин Христов.
Около 12 млрд. към днешна дата са лихвоточките, които притежават дългогодишните жилищно-спестовни вложители, над 607 млн. пък е броят на активните компенсаторки, съобщиха от Сдружението на притежателите на компенсаторни инструменти. От години държавата е в дълг към тези хора, но за съжаление не прави почти нищо, за да ги овъзмезди срещу техните непарични платежни средства, каза Валентин Христов, шеф на сдружението.
По данни на експерти броят на притежателите на лихвоточки е между 47 и 48 000. Цената на една лихвоточка пък стои непроменена от 4 години и е 4 стотинки. В същото време заради натрупаната инфлация и други фактори, тя трябва да е поне 18-20 стотинки, каза Слав Славов, шеф на екип, който се занимава с прилагането на Закона за компенсиране на дългогодишните жилищно-спестовни вложители. Според него обаче държавата не би могла да си позволи индексация, която да е повече от 7-8 стотинки за лихвоточка.
В момента компенсирането срещу лихвоточки става по специална наредба, в която са включени маса ограничения към техните притежатели. Освен че парите не могат да им се изплащат кеш, те например трябва да имат само едно жилище, чиято данъчна оценка е не по-голяма от 15 000 лв., да не са сключвали сделки за покупко-продажба на имот през последните 10 г. и др.
Като вид дискриминация на прага на ЕС определи тези пречки за хората Валентин Христов. Тяхното отпадане е и едно от най-новите предложения на експертите. По думите му след 1 януари 2007 г. държавата лесно може да бъде осъдена, заради въпросните забрани. Това със сигурност ще направят в международния съд за правата на човека в Страсбург отделни граждани, защото с колективен иск е по-трудно, каза Христов.
Според Слав Славов има още начини, с които да се ускори процеса на компенсиране на вложителите. Той даде за пример изграждането на специални за тях кооперации главно в столицата, при които цените на имотите и земята е поне с 20-25 на сто по-ниска от стандартните цени на строителните инвеститори. Досега са изградени 67 такива кооперации и е добре този процес да се стимулира, каза Славов.
Законът позволява да се участва и в строителни обекти, като държавата компенсира част от общата сума срещу лихвоточките. В София в момента има 25 000 дворове, които са превърнати в бунища и изоставени сгради с обща площ около 380 кв. метра. 35 на сто от територията на столицата пък е без канализация. При добро прилагане на закона може да се балансира и цената на имотите, която в момента е нереално висока, твърдят от сдружението.
Друго предложение е да се заделя ежегодно от бюджета паричен ресурс между 0.2 и 1 на сто, с който да се засили националния жилищно компенсаторен фонд. Според изчисленията на специалистите, за да се занулят всички лихвоточки на цена от 7-10 ст. ще са необходими 30 месечни транша. В момента този фонд изплаща по 12-16 млн. лв. на година, като средното обезщетение е 4 000 лв. Ако се продължи със същите темпове обаче ще са необходими още 12 години.
Коментар
Коментар