IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

БТФ Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETF (BGX)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Mr.Profit Разгледай мнение
    Към момента по-скоро използват името Софикс ЕТФ като маркетингова стратегия... за в бъдеще ще видим, но май пак натам вървят нещата Не знам дали е подсъдно това или плащат нещо като патент за името. При всички положения поздравления за далновидността.
    Не е просто маркетингова стратегия. Имаме споразумение с Борсата за това. За 2017 г. очаквам да платим на БФБ около 15 хил. лв. такса за ползване на името Софикс.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение

      Г-н Василев ,неколкократно бе споменато тук и показани цитати ,че според законите на България Вие в момента нямате задължения да спазвате тези прословути 40 %. Може ли Вашия коментар ? ..
      И още водени ( водят ли се ) ли са разговори с ръковоството на БФБ относно промяна на правилата на Софикс ?
      Считам ,че това би могло да реши този казус , а и евентуални бъдещи проблеми.
      Не съм чувал аргументи, че не трябва да спазваме ограничението от 40%. Според мен трябва. И ние търсим аргументи дали може да се избегне. Имаме срокове, в които трябва да приложим ограниченията.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение

        Г-н Василев, тези 40% лимит определено няма как при Софикс от 15 компании да се спазват и същевременно да се репликира индекса достатъчно близо. Очакват ли се промени в Софикс от 2017 ?
        Уважаеми СоХо,

        Не знаем как ще се развива Софикс през следващите години. За нас със сигурност ще е по-удобно бройката на акциите в него да се покачва. Надявам се след няколко години да е към 25...

        Поздрави, Николай

        Коментар


        • Първоначално изпратено от dex Разгледай мнение
          Стара планина имат точно 5%, колкото им е огранчението. ИХЛБЛ също. Мисля, че вече стана ясно, че няма да копират точно индекса. Ще имат 4 позиции по 10-ина % и другите по 4,99%...
          Уважаеми Декс,

          Разсъждавате като нас. Докато Софикс е с 15 акции със сегашните тегла, ще трябва да имаме много позиции под 5% и само няколко над 10%. Такива сметки правим и ние.

          Поздрави, Николай

          Коментар


          • Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение
            За ХВАР и ТРЕЙС дали не са чели утрешния вестник и да чакат следващото ребалансиране на СОФИКС. И двете дружества са от "клатещите" се. Абе не им е лесно, целия пазар да играе срещу теб.
            За последния месец са купили само 5000 ТРЕЙС.
            През това време са изтъргувани общо 66000 ТРЕЙС.
            Интересно кой и защо ли ги е купил тези 61000?!

            Коментар


            • За ХВАР и ТРЕЙС дали не са чели утрешния вестник и да чакат следващото ребалансиране на СОФИКС. И двете дружества са от "клатещите" се. Абе не им е лесно, целия пазар да играе срещу теб.
              Мненията ми не са препоръка за търговия.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                Реших да сметна пак по техните таблици колко са инвестирани по позиции. Напредват бавно бавно с ЦКБ и Монбат, но има още доста за инвестиране

                Като гледам едната Стара планина, те там са по-недоинвестирани отколкото в ЦКБ. По моите сметки към 120хил акции трябва да купуват, да видим къде ще ги намерят. Монбата доста му пада теглото спрямо сега и няма да имат нужда от кой знае колко много бройки. Трейса - там доста трябва да вземат. За ХВАР съм пас, там вече не ми е ясно какви ги мислят, то не че е възожно да се намерят от пазар.
                И всичко това е без допълнителни записвания, а те очакват такива - едно на ръка че го казаха в прав текст, а отделно и ИХЛБЛ като видиш колко им е.
                Стара планина имат точно 5%, колкото им е огранчението. ИХЛБЛ също. Мисля, че вече стана ясно, че няма да копират точно индекса. Ще имат 4 позиции по 10-ина % и другите по 4,99%...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
                  Реших да сметна пак по техните таблици колко са инвестирани по позиции. Напредват бавно бавно с ЦКБ и Монбат, но има още доста за инвестиране:
                  IHLBL 161.31%
                  BREF 131.71%
                  CHIM 102.57%
                  NEOH 100.25%
                  FIB 95.82%
                  MCH 88.10%
                  ATERA 84.01%
                  ALB 75.93%
                  SFARM 75.30%
                  HIKA 70.18%
                  CCB 69.08%
                  CENHL 61.78%
                  MONBAT 58.13%
                  TRACE 19.88%
                  HVAR 0.36%
                  Като гледам едната Стара планина, те там са по-недоинвестирани отколкото в ЦКБ. По моите сметки към 120хил акции трябва да купуват, да видим къде ще ги намерят. Монбата доста му пада теглото спрямо сега и няма да имат нужда от кой знае колко много бройки. Трейса - там доста трябва да вземат. За ХВАР съм пас, там вече не ми е ясно какви ги мислят, то не че е възожно да се намерят от пазар.
                  И всичко това е без допълнителни записвания, а те очакват такива - едно на ръка че го казаха в прав текст, а отделно и ИХЛБЛ като видиш колко им е.
                  Мойто предположение е към края на годината да трампят ИХБГ срещу Стара планина и хика....от алианц..
                  Не е препоръка....

                  Коментар


                  • Реших да сметна пак по техните таблици колко са инвестирани по позиции. Напредват бавно бавно с ЦКБ и Монбат, но има още доста за инвестиране:
                    IHLBL 161.31%
                    BREF 131.71%
                    CHIM 102.57%
                    NEOH 100.25%
                    FIB 95.82%
                    MCH 88.10%
                    ATERA 84.01%
                    ALB 75.93%
                    SFARM 75.30%
                    HIKA 70.18%
                    CCB 69.08%
                    CENHL 61.78%
                    MONBAT 58.13%
                    TRACE 19.88%
                    HVAR 0.36%
                    Като гледам едната Стара планина, те там са по-недоинвестирани отколкото в ЦКБ. По моите сметки към 120хил акции трябва да купуват, да видим къде ще ги намерят. Монбата доста му пада теглото спрямо сега и няма да имат нужда от кой знае колко много бройки. Трейса - там доста трябва да вземат. За ХВАР съм пас, там вече не ми е ясно какви ги мислят, то не че е възожно да се намерят от пазар.
                    И всичко това е без допълнителни записвания, а те очакват такива - едно на ръка че го казаха в прав текст, а отделно и ИХЛБЛ като видиш колко им е.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение

                      Монти, защо реши, че те пълнят? Днес продадох ЦЦБ на КОБОС.
                      Сигурно са на Кобос и от вчера бройките са се увеличили с 35К в ССВ...вече са над 458 К.....

                      Коментар


                      • Н. Веселинов: Планираме активите на Expat SOFIX ETF да се удвоят до Нова година

                        http://www.investor.bg/novini-i-anal...godina-228594/

                        А до Нова година не остана много време.
                        It's the final countdown

                        Коментар


                        • Г-н Василев, бихте ли разяснили правилото за 40те процента, понеже тук във форума вече направихме всякакви интерпретации и не успяваме да сме сигурни в точната терминология и какво е позволено или не. Накратко за да съм аз лично наясно искам да знам, можете ли да реплекирате точно 4те позиции от Софикс, които са със над 10% от теглото на индекса, и респективно те трябва да прехвърлат сумарно 40% от активите на фонда? Влизате ли тогава в хипотезата на нарушение според проспекта, който надявам се са прочели повечето пишещи в темата?

                          И още нещо след като минат 2та месеца (околко 7-9 Януари 2017) от както влязоха парите от пенсионните фондове какъв е периода за закупуване на съответните акции с парите от записаните нови дялове за които парите не са толкова много? Един вид колко дяла се водят много и трябват 2 месеца (100 К дяла много ли се водят или трябва на деня в който са свободни парите за покупки те да се извършат)?

                          Колко време е сетълмента при издаване на нови дялове, понеже има периоди в които доста дълго време едни дялове стоят за издаване и пари в сетълмент без да съм сиигурен кога реално парите за сводобни като кеш? ( знам че сумите ги пише в таблицата но не знам 4 дни ли е 5 ли е)

                          Благодаря предварително.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение

                            Добре би било да се знае не само бройките,но и нивата на които са били зареждани отделните позиции .
                            Какво значение има като се знае всеки ден с колко са променени бройките, ако са копирани данните и да се види средната за деня примерно. Отделно това пак е нерелевантно като се взема цена на затваряне за ичисленията. И на 1.30 да са вземани ако затвори на 1.60. Всичко се смята на 1,60.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение

                              Това е пост на моя приятел полки......от 7 декември...
                              Тогава ССВ бяха 330 К...
                              Сега са около 427 К.....и то на три пъти са купували ....
                              То;
                              Добре би било да се знае не само бройките,но и нивата на които са били зареждани отделните позиции .

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от _1912_ Разгледай мнение

                                ако няма записвания за дялове до началото на януари фонда трябва да направи следното

                                покупки на:
                                софарма - около 250 К акции
                                ЦКБ - около 300 К акции
                                индустриален капитал холдинг - около 100 К акции
                                монбат - около 135 К акции
                                М+С хидравлик - около 30 К акции
                                стара планина - около 115К акции
                                холдинг варна - около 35 К акции
                                адванс терафонд - около 200 К акции
                                АЛБЕНА - около 6 К акции
                                трейс - около 120 К акции

                                продажби на:
                                индустриален холдинг българия - минимум 500 К акции
                                фонд недвижими имоти българия - около 150 К акции
                                ХИМ - да кажем 5-10 К акции

                                такава е приблизителната сметка за да се приближат до теглата в софикс, но НЕ СА ОТЧЕТЕНИ ОГРАНИЧЕНИЯТА КОИТО ТРЯБВА ДА СПАЗВАТ

                                нямам дялове във фонда и не предвиждам покупки; посочените бройки акции не са прецизно изчислени, а са "на око" и "на пръв поглед" сметнати
                                Това е пост на моя приятел полки......от 7 декември...
                                Тогава ССВ бяха 330 К...
                                Сега са около 427 К.....и то на три пъти са купували ....
                                То;

                                Коментар

                                Working...
                                X