IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Киро, говотош все едно си жертва. Все едно нямаш роля в избора на активи по време на инвестиционния процес. Все едно решенията са независими от нас и ние не носим отговорност. За всичките ни грешки е виновен някой друг, мажоритаря, регулатора, ББ, ЦРУ, КГБ, Мосад, циганите. Това е описание на безпомощност където инвеститора не е способен да носи отговорност за собствените си решения. Има измамници, но когато при тебе дойде честен човек и ти му кажеш ще ти платя като на измамник защото вече съм допуснал да ме излъжат, за него остават два избора. Да откаже сделката защото ако я приеме на тази оценка ще изгуби или да те измами защото това е единственият начин да се спечели. Така реално "инвеститорите" канят на пазара само измамниците и шепата ентусиасти, на които много се кефя. За да има инвестиционен процес трябва през целият път на една компания от идеята до фалита тя да бъде съпроводена от определен тип инвеститори. От най-рисковите, които подкрепят голата идея, до акселерацията, пре IPO, IPO, пост IPO, растяща, зряла умираща компания. Това не е един човек. Различните типове инвеститори си продават акциите един на друг. За да ги няма тези компании на тази борса явно някъде се къса веригата. Затова човек трябва да казва не, че инвестицията е лоша а, че не отговаря на рисковият му профил. Лично аз много добре знам къде съм по тази верига, но когато някоя инвестиция не отговаря на критериите ми просто не участвам а не твърдя, че е лоша. Примерно това беше аргумента ми за Градус. Там участваха основно пенсионни фондове, които изискват пъти по-ниска възвращаемост от мен. Не беше моето нещо, успех. Критикувам само счупени компании и точно в Булгартабак след като се счупи бях нареден здраво от монтитата заради песимизма ми. За да има пазар трябва да има всякакъв вид участници. Сега имаме институции и шепа професионални, които се хранят с това. Трябва къси и маржин за да се появят спекуланти и да се отгледа ново поколение мажоритари и инвеститори, които да се срещнат на тази платформа за размяна на капитал. Проблеми има навсякъде по веригата. Но причината за успех или провал е основно в спекуланта/инвеститора. Той е взел това решение, никой не го е карал на сила и е нормално да си носи кръста. Само мрънкане.
    Писах прекалено много за събота сутрин.

    Коментар


    • За да се случат нещата трябва да се спазват законите, а не миноритарните акционери все да са жертва на мажоритарите , които са прикривани от контролните органи..Много сме лъгани и мамени и е изгубено доверието..Отнася се и до чуждите инвеститори, които вече не идват..Последен пример БТХолдинг..

      Коментар


      • Киро, това е малко трудно заради поведението на инвеститорите/спекулантите на БФБ. В преобладаващата си част те искат ИПО на компания със стабилни парични потоци от оперативна дейност, способна да дава устойчиви дивиденти , на значителен дисконт от справедливата цена. В задачата се пита защо такава компания да се листва? След като има значителни стабилни парични потоци, то вероятно би могла да се финансира сама или чрез заемни средства. В случай, че условието на "инвеститора" да купи е мажоритаря да му продаде на значителен дисконт, то защо мажоритарен да го прави? Той да не е благотворително дружество?
        Тогава остава втората алтернатива. Някоя бурно растяща компания, която има недостиг от пари за своите инвестиции. Обаче тук пак има проблем. Ако има недостиг на пари за инвестиции, то тя вероятно няма да разпределя дивидент. В случай, че мажоритарен е изправен пред избора да инвестира в проект с IRR 25 процента или дивидент е логично да избере инвестицията. Обаче "инвеститора" твърди, че всеки който не дава дивидент е измамник. Следователно трябва да бъде оценен с дисконт спрямо дивидентите компании. Така се получава някакъв абсурд. На западните пазари растежа се възнаграждава с Високи коефициенти на П/Е, П/С, П/Б и така нататък, но тук печели дисконт. Но да приемем, че се появи такава компания на ИПО. Там ще се плаща за бъдещето развитие, което още не се е случило. Инвеститора на БФБ ще си каже ами ако не стане? Аз да не съм прост? Като се научат да дават дивиденти тогава. Така става малко затворен кръг. Тези, които са честни и коректни и търсят пари за финансиране няма на кой да продадат. Затова тези листвания за сега са единични и нишови, които се правят с малки обеми от шепа ентусиасти застанали от двете страни. За да се случат нещата трябва промяна не само в културата на регулатора, емитентите, но и в тази на инвеститорите.

        Коментар


        • https://www.economic.bg/bg/news/11/f...SgVdnhI3xqnAk4
          Financial Times нареди 7 български компании сред най-бързо развиващите се в Европа

          Те попадат в сфери като технологии, транспорт, мениджмънт и консултантска дейност, храни и напитки, търговия

          Такива компании да се качат на БФБ..

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

            Може и двете, ама аз клоня предимно към едната страна.
            Когато има "двуличие", никога не се напиням да с и доказвам тезата.

            Нещо ме дърпа за езика, ама предпочитам да остана непоклатим.
            И все пак, правилно ме питаш. Знам, че се изказах доста двусмислено.
            Откак Гунев го отнесе за ктб (а субективно според мен това беше несправедливо), очаквам подуправителите и заместниците да започнат да тичат пред вятъра при най-малки белези за ... жега зад ъгъла.
            Да не говорим, че му забраниха да се защити
            Софийският градски съд (СГС) отказа да гледа иск на бившия подуправител на БНБ и ръководител на "Банков надзор" Цветан Гунев, който той е предявил срещу Народното събрание.

            Същото стана и с Агайн в кфн. Отнесе го. Защо? След като стана ясно, че органът го е докарал до положение да не могат да се гледат и да си говорят, а вместо това си пишат мейли и си завеждат писма в деловодството.

            Въпрос на гледна точка, която аз не приемам.
            Насаждат модерни демократични ценности, при което заместниците ставали "независими".
            О, времена, о нрави!
            Тинтири тире минтири!

            Разнообразяват и увеличават броя на бушоните,
            да има там за гърмене
            Ясно ми е че всичко е Точно но както прецени пазарът аз гледам да съм около тренда

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
              Беше финансов министър в правителството на Жан Виденов.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение

                Добра или лоша е новината ?
                Може и двете, ама аз клоня предимно към едната страна.
                Когато има "двуличие", никога не се напиням да с и доказвам тезата.

                Нещо ме дърпа за езика, ама предпочитам да остана непоклатим.
                И все пак, правилно ме питаш. Знам, че се изказах доста двусмислено.
                Откак Гунев го отнесе за ктб (а субективно според мен това беше несправедливо), очаквам подуправителите и заместниците да започнат да тичат пред вятъра при най-малки белези за ... жега зад ъгъла.
                Да не говорим, че му забраниха да се защити
                Софийският градски съд (СГС) отказа да гледа иск на бившия подуправител на БНБ и ръководител на "Банков надзор" Цветан Гунев, който той е предявил срещу Народното събрание.

                Същото стана и с Агайн в кфн. Отнесе го. Защо? След като стана ясно, че органът го е докарал до положение да не могат да се гледат и да си говорят, а вместо това си пишат мейли и си завеждат писма в деловодството.

                Въпрос на гледна точка, която аз не приемам.
                Насаждат модерни демократични ценности, при което заместниците ставали "независими".
                О, времена, о нрави!
                Тинтири тире минтири!

                Разнообразяват и увеличават броя на бушоните,
                да има там за гърмене

                Коментар


                • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

                  Заради ливъриджа предполагам
                  заради помпозните числа

                  Коментар


                  • В публикацията на БНБ се посочва, че средният размер на таксите за откриване на разплащателна сметка в офис на банката е 1,84 лева. Закриването на разплащателна сметка в офис, открита до шест месеца от датата на закриване, струва средно 3,15 лева.
                    Точно миналия месец жена ми закри 2 разпл.сметки, една в инвестбанк и една в дск - само едната бе до 6 мес след откриване - и в 2та случая по 30лв.такса. Вярно на фирма, не на ф.л - ама 10пъти...

                    Тия май за баламурници ни вземат с изсмуканата си незнайно от къде статистика.
                    После върви им вярвай безрезервно....

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                      Преди някоя друга седмица смятах грубо ре-то на софка че е някъде 13-14, а без банките доста по близо до 20.
                      Едва ли нещо се е променило особено и след консолидираните.
                      За теб за неликвидна борса като нашата добър ли е дисконта ?
                      на банките пе-то трябва да е много ниско. Скъпички са акциите...още
                      П.С. Но доколкото си спомням, банките се оценяват по различен начин от другите компании
                      Last edited by BojidarKT; 01.03.2019, 16:02.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                        Защо пък да махаме банките, а не АДСИЦ-ите и Еланата примерно ?
                        Заради ливъриджа предполагам

                        Коментар


                        • Икономическите данни тия дни са положителни, явно края на света пак се отлага...

                          Щатския Advance GDP q/q излезе над очакванията при 2.6%

                          В Европа
                          The euro area (EA19) seasonally-adjusted unemployment rate was 7.8% in January 2019... This remains the lowest rate recorded in the euro area
                          since October 2008.

                          German Retail Sales m/m са рязко нагоре и над прогнозите 3.3%

                          Дакс се върна на нивата от октомври.. СП500 е пак над 2800

                          Та така..

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение
                            Дружествата отчитат печалби а цените падат......някой би ли обяснил ?
                            Може пък да тръгнат, щом се закрепи на бастунчето и тръгне и старият Дау

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
                              Добра или лоша е новината ?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                                Преди някоя друга седмица смятах грубо ре-то на софка че е някъде 13-14, а без банките доста по близо до 20.
                                Едва ли нещо се е променило особено и след консолидираните.
                                За теб за наликвидна борса като нашата добър ли е дисконта ?
                                Защо пък да махаме банките, а не АДСИЦ-ите и Еланата примерно ?
                                Пътека се прави камък по камък!

                                Коментар

                                Working...
                                X