IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Банкеръ Инвеститорите пак се присламчиха към долара

    След като се "поразходиха" сред финансовите активи, пазарните играчи отново заложиха на сигурно и насочиха парите си към щатския долар - най-реномираното засега убежище при кризи.....

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Legioner Разгледай мнение
      Искам да попитам по опитните колеги, какъв е смисъла да се взима под предвид пазарната стойност на акции с нереално P/E.
      Чувам сега се разшумяло че ПИБ правили предложение за увеличение на капитала с 8 лв на акция при 2.32 пазарна. При P/E от 1.86 е ясно че тази цена от 2.32 е нереално ниска. На другата крайност е Чайкафарма с P/E 340.
      Аз ползвам един прост критерии, според който при P/E под 10 компанията е подценена, а при над 20 е балон.
      Тук идва моя въпрос при P/E от 1.8 и 340 дали могат да се взимат насериозно и какъв е смисъла от борсовата цена при положение, че е ясно че тази компания не струва толкова.
      Един съвет EV/EBITDA е показател който елиминира многото недостатъци на P/E ...
      Last edited by X_Y; 20.04.2020, 10:34.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от lalka 75 Разгледай мнение

        Поне от миналата криза си се объркал
        И сега ги омазваш посоките. Хиперинфлация при нулева лихва чувал ли си такова явление
        Виждам, че ги разбираш нещата. Не мога и да ти ги коментирам дори...

        Успех!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от див осорляк Разгледай мнение

          бе и аз това се питах ама си викам че и аз не съм разбрал
          инфлация при валутен борд нещо не ми ясно
          Борда пази от класическа национална обезценка на валутата и от там - инфлация!
          Не виждам как пази Борда, от обезценка на валутата, към която си вързан и като следствие инфлация!

          Като си купиш един тайвански телевизор ти го плащаш в долар, конвертира ти се цената в евро спрямо курс eur/usd, после имаш фиксиран в лев!
          Без значение каква стойност би имала националната ти валута без Борд, към момента инфлацията ти се определя от евровата такава!
          Ако нашата страна в настоящата гиганстка криза, обаче застане на ръба, дефлационните процеси ще отстъпят пред вътрешна стагфлация, където държавата през дългове ще раздава и харчи към определени субекти, независимо, че една друга голяма част, ще бъдат без доходи и ще натискат към дефлация. Стагфлацията при субектите с ресурс ще наделее по всяка вероятност, над останалите!

          Няма да навлизам в детайли, защото Еврото ще се срине, защото това малко хора го вярват и като цяло е безмислено да се коментира, затова и няма да го коментираме!

          Така или иначе, дори и да оцелее Еврото, което аз лично не го вярвам, но да речем 95% от хората го вярват. Да приемем, че така ще стане! То тогава от сегашната дупка и фалиралата цяла Южна Европа, едва ли те могат да излезнат поне без повишение на инфлация там до едно 5-8%, в идните години. Дори и текущата инфлация в БГ спрямо Еврозоната е Х2,5. От тази гледна точка дори и без никакъв апокалипсис, през постепенен debasement на валутата Евро, в БГ инфлацията логично би била в Турския диапазон от 8-15% годишно, на официална база! Реалната винаги е малко повече. Именно затова съм дал примера с Турция. Аз лично съм застъпник на апокалиптичния сценарий, но за всички, които са масата и не могат да приемат нещо подобно, би следвало да разгледат умереният сценарий с debasement и плавна обезценка за 5-6 години при стагфлираща среда, в целя така наречен, Запад!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

            Може и дефлация да е било... по някой път ги бъркам...
            Поне от миналата криза си се объркал
            И сега ги омазваш посоките. Хиперинфлация при нулева лихва чувал ли си такова явление

            Коментар


            • Първоначално изпратено от lalka 75 Разгледай мнение
              Каква инфлация бе младеж, сигурен ли си, че не е дефлация, Май са ти разместени представите
              Може и дефлация да е било... по някой път ги бъркам...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от lalka 75 Разгледай мнение
                Каква инфлация бе младеж, сигурен ли си, че не е дефлация, Май са ти разместени представите
                бе и аз това се питах ама си викам че и аз не съм разбрал
                инфлация при валутен борд нещо не ми ясно

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

                  Воистина Возкресе!

                  1.Галопираща или хипер инфлация, не бих се наемал да ги категоризирам. По скоро галопираща е до тук в Турция, а хипер е във Венецуела!
                  В темата за златото имам пример, точно с капиталовия в Турция и инфлацията. Ако ти е интересно може да погледнеш! Мисля, че сходно ще бъде и за БФБ!
                  2.Навярно преди да се усети по-сериозна инфлация, икономическия шок ще бъде толкова неизмерим, че разпродажбите ще продължават много месеци, преди акциите да започнат да компенсират от към номинал, през поглед към инфлация. Казваш можело някой да не иска да продава. БФБ не е някакво елитарно дялово участие между крайно състоятелни хора. Тук е пълно с учители, таксиджии и ИТ специалисти. Все хора играещи с някакви спестявания. Всички тези ще продават, притиснати от обстоятелствата. Не трябва да забравяш, че за да пада даден пазар, не е необходимо, да има множество продавачи или обеми... достатъчно е да няма просто достатъчно купувачи в даден момент...
                  3.Не коментирам конкретни акции, а генералния тренд! Дали нещо Х ще падне с 10%, ще задържи, ще падне с 50% или с 90%, не ми е интересно, що се касае до БФБ. Струва ми се, че ситуацията на БФБ ти я разгледаш единствено и само от твоята си канбанария! Ако смяташ, че ти не си притиснат да продаваш и другите не биха били. Ако смяташ, че ти нямаш възможност за друга защита освен акции, през погледа на само кеш, то това не е задължително, да е валидно и за други. Ако смяташ, че текущите нива не са такива, които да те карат да излезнеш и да влезнаеш в бъдещ период, от по ниски нива, това не означава, че това е валидно и за други....

                  п.п.
                  В коменатра ти виждам по-скоро лична пристрастеност и надежда, че оставане в позиции е правилно решение, която пристрастеност достига фаза на желание в самоубеждение. Така или иначе лошите акции пазят до толкова от инфлация, до колкото едни 50К да не се превърнат в стойност на телевизор. Така или иначе лошото позициониране в акции обаче, не пречи стойността на тези 50К, да се сведе до 5К. Погледни примера за Турция в другата тема!

                  Не се радвам някой да губи пари и да злобея от това, просто си коментираме! За мен е важно да се разбере, че ПФ, няма как да са крепители на дребни спекуланти, само защото на последните им се иска да не са окекани. Може и двете страни да са губещи едновременно, без съществен полезен ход! Така или иначе всеки преценя за себе си!

                  Успех!
                  Каква инфлация бе младеж, сигурен ли си, че не е дефлация, Май са ти разместени представите

                  Коментар


                  • Искам да попитам по опитните колеги, какъв е смисъла да се взима под предвид пазарната стойност на акции с нереално P/E.
                    Чувам сега се разшумяло че ПИБ правили предложение за увеличение на капитала с 8 лв на акция при 2.32 пазарна. При P/E от 1.86 е ясно че тази цена от 2.32 е нереално ниска. На другата крайност е Чайкафарма с P/E 340.
                    Аз ползвам един прост критерии, според който при P/E под 10 компанията е подценена, а при над 20 е балон.
                    Тук идва моя въпрос при P/E от 1.8 и 340 дали могат да се взимат насериозно и какъв е смисъла от борсовата цена при положение, че е ясно че тази компания не струва толкова.

                    Коментар


                    • Хубавото е, че след Великден почва голямото почистване. Може да почнат залози, за най-голям спад на приходи, загуба (печалбите и дивидентите ще ги забравим), кое ще е първото фалирало публично дружество, все неща от идните месеци и до края на годината. Не непременно лошо, прочистване което отдавна е нужно!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                        По точка 2 искам да вметна, че дори и портфейлните мениджъри да не са гении, те добре си познават родното блато. Това нещо да влизаш и излизаш от български акции не е толкова просто, колкото изглежда на хартия (или във форум). Тоя, който е поел сега акции на актуални цени, дали ще иска да ги продаде по-евтино? А дали ще иска да ги продаде само с 20 или 50% премия, ако съответната компания има добри перспективи. Аз ти казвам с голяма доза убеденост, че не. Както трудно се излиза от БФБ, така и трудно се влиза. С три хиляди лева можеш да прекъснеш заради волатилност търговията с 80% от листнатите на борсата компании. Стъпи в обувките сега на един мениджър на фонд... Би ли излязъл от позиции, за които си пълзял по земята и си заставал на челна стойка, за да ги събереш?


                        Със сигурност акциите на БФБ ще бъдат по-доходоносни от ДЦК в 10-годишна перспектива, само да не настъпваме мотиката с някой крив емитент.
                        .

                        Със синъото няма как да не се съгласи човек.

                        Ама с другото - не. Факт е че го правят - излизат, а и сам го казваш че е доста трудно и влизането и излизането за фондовете, това може би е и един от основните им мотиви за редуциране на експозиция към бфб.
                        И ако стъпя в обувките им - и аз на тяхно място бих разкарал доста от бфб позициите и бих се включил на външни ликвидни акции/индекси, където мога да влизам/излизам както и когато ми кефне, а и инструменти много повече, несравнимо.
                        Както впрочем съм го и направил и в личен план, на бфб ми е 13% от всичко.
                        Последните 2 месеца пълня една неликвидна извънсофиксна позиция че мисля има добър потенциал - ама това пълнене е мъъъкаааа....

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                          Христос Воскресе, колеги! Пожелавам ви здраве, сила и спокойствие, както и неизчерпаема страст за развитие и успех

                          Отдавна не бях срещал свестна дискусия във форумчето, затова реших да оставя моите две стотинки и да я прецакам



                          Майк, малко съм ти посъкратил изожението за удобство. Относно точка 1 бих искал да уточниш термините - под галопираща инфлация хиперинфлация ли разбираш? Аз малко не мога да се сетя пример, в който хиперинфлацията е отнемала време, така да се каже. 96-97 г. цените у нас си се променяха с допълнителни нули овърнайт. Не знам дали имаш спомен. Зимбабве, Венецуела, всички модерни примери сочат, че инфлацията работи на дневна база. И освен това инфлацията идва от това, че никой не иска да има шума, а предпочита нещо друго - бидони с нафта, стабилна валута, физическо злато и всякакви други щуротии, включително домашни потреби. Не виждам логиката който и да било да иска инфлацията да го завари точно с кеш, напротив.

                          По точка 2 искам да вметна, че дори и портфейлните мениджъри да не са гении, те добре си познават родното блато. Това нещо да влизаш и излизаш от български акции не е толкова просто, колкото изглежда на хартия (или във форум). Тоя, който е поел сега акции на актуални цени, дали ще иска да ги продаде по-евтино? А дали ще иска да ги продаде само с 20 или 50% премия, ако съответната компания има добри перспективи. Аз ти казвам с голяма доза убеденост, че не. Както трудно се излиза от БФБ, така и трудно се влиза. С три хиляди лева можеш да прекъснеш заради волатилност търговията с 80% от листнатите на борсата компании. Стъпи в обувките сега на един мениджър на фонд... Би ли излязъл от позиции, за които си пълзял по земята и си заставал на челна стойка, за да ги събереш?

                          Иначе с точка 3 съм почти напълно съгласен. Само концепцията с "40-50% по-евтините" акции изглежда не я разбирам. Ако имаш предвид в абсолютна стойност - абсурд. Слагам на бас уискита, фъстъци и пури, че Софарма няма да бъде 1.50 лв. в нашия лайфспан (освен ако не направят сплит де ). Сега, ако имаш предвид някакъв "инженеринг на стойност" от типа - продавам 10 акции за 10 лв. по време на хиперинфлация, взимам туба бензин за 10 лв., след месец я продавам за 20 лв., ама борсата лагва и за 20 лева купувам 15 акции, може и да може, ама не вярвам. Виждал съм, но няма, както се казва.

                          Със сигурност акциите на БФБ ще бъдат по-доходоносни от ДЦК в 10-годишна перспектива, само да не настъпваме мотиката с някой крив емитент.

                          Поздрави и весел Великден.
                          Воистина Возкресе!

                          1.Галопираща или хипер инфлация, не бих се наемал да ги категоризирам. По скоро галопираща е до тук в Турция, а хипер е във Венецуела!
                          В темата за златото имам пример, точно с капиталовия в Турция и инфлацията. Ако ти е интересно може да погледнеш! Мисля, че сходно ще бъде и за БФБ!
                          2.Навярно преди да се усети по-сериозна инфлация, икономическия шок ще бъде толкова неизмерим, че разпродажбите ще продължават много месеци, преди акциите да започнат да компенсират от към номинал, през поглед към инфлация. Казваш можело някой да не иска да продава. БФБ не е някакво елитарно дялово участие между крайно състоятелни хора. Тук е пълно с учители, таксиджии и ИТ специалисти. Все хора играещи с някакви спестявания. Всички тези ще продават, притиснати от обстоятелствата. Не трябва да забравяш, че за да пада даден пазар, не е необходимо, да има множество продавачи или обеми... достатъчно е да няма просто достатъчно купувачи в даден момент...
                          3.Не коментирам конкретни акции, а генералния тренд! Дали нещо Х ще падне с 10%, ще задържи, ще падне с 50% или с 90%, не ми е интересно, що се касае до БФБ. Струва ми се, че ситуацията на БФБ ти я разгледаш единствено и само от твоята си канбанария! Ако смяташ, че ти не си притиснат да продаваш и другите не биха били. Ако смяташ, че ти нямаш възможност за друга защита освен акции, през погледа на само кеш, то това не е задължително, да е валидно и за други. Ако смяташ, че текущите нива не са такива, които да те карат да излезнеш и да влезнаеш в бъдещ период, от по ниски нива, това не означава, че това е валидно и за други....

                          п.п.
                          В коменатра ти виждам по-скоро лична пристрастеност и надежда, че оставане в позиции е правилно решение, която пристрастеност достига фаза на желание в самоубеждение. Така или иначе лошите акции пазят до толкова от инфлация, до колкото едни 50К да не се превърнат в стойност на телевизор. Така или иначе лошото позициониране в акции обаче, не пречи стойността на тези 50К, да се сведе до 5К. Погледни примера за Турция в другата тема!

                          Не се радвам някой да губи пари и да злобея от това, просто си коментираме! За мен е важно да се разбере, че ПФ, няма как да са крепители на дребни спекуланти, само защото на последните им се иска да не са окекани. Може и двете страни да са губещи едновременно, без съществен полезен ход! Така или иначе всеки преценя за себе си!

                          Успех!

                          Коментар


                          • Христос Воскресе, колеги! Пожелавам ви здраве, сила и спокойствие, както и неизчерпаема страст за развитие и успех

                            Отдавна не бях срещал свестна дискусия във форумчето, затова реших да оставя моите две стотинки и да я прецакам

                            Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение
                            (1)[...]Инфлацията дори и галопираща такава, не става от днес за утре. Те днес могат да излизат от акции, пазара да пада доста, да влизат в ДЦК, което да се окаже лош ход, в дългосрочен план, но както съм казал, те там не са мега мозъците!

                            По принцип, ако наистина бурната инфлация се случи, то тогава си струва отново днес да продават, да стоят основно в кеш и след време при паднал пазар да влезнат на акции [...]

                            (2)[...]Аз не знам, защо му е на някой изобщо да инвестира, на БФБ...

                            ...но от днешната им гледна точка, едва ли там има хора, които могат да градят неща с чак така перспектива, при положение, че дори и да вярват 1:1 с този сценарий, то могат да го отиграят, като просто от акции преминат в КЕШ и после от кеш, отново в АКЦИИ, но от значително по-ниски цени, с оглед на факта, че икономиката предстои да се сцепи тотално идните месеци! [...]

                            (3)Така, че простичкия отговор на въпроса ти е, че според мен акциите, дори и на умрялото БФБ ще са по-добри от 10 год ДЦК, въпросът е че същите акции преди инфлация, навярно ще могат да се купят 40-50% по-евтино след време и много преди инфлацията да започне да им вдига номинала!
                            Майк, малко съм ти посъкратил изожението за удобство. Относно точка 1 бих искал да уточниш термините - под галопираща инфлация хиперинфлация ли разбираш? Аз малко не мога да се сетя пример, в който хиперинфлацията е отнемала време, така да се каже. 96-97 г. цените у нас си се променяха с допълнителни нули овърнайт. Не знам дали имаш спомен. Зимбабве, Венецуела, всички модерни примери сочат, че инфлацията работи на дневна база. И освен това инфлацията идва от това, че никой не иска да има шума, а предпочита нещо друго - бидони с нафта, стабилна валута, физическо злато и всякакви други щуротии, включително домашни потреби. Не виждам логиката който и да било да иска инфлацията да го завари точно с кеш, напротив.

                            По точка 2 искам да вметна, че дори и портфейлните мениджъри да не са гении, те добре си познават родното блато. Това нещо да влизаш и излизаш от български акции не е толкова просто, колкото изглежда на хартия (или във форум). Тоя, който е поел сега акции на актуални цени, дали ще иска да ги продаде по-евтино? А дали ще иска да ги продаде само с 20 или 50% премия, ако съответната компания има добри перспективи. Аз ти казвам с голяма доза убеденост, че не. Както трудно се излиза от БФБ, така и трудно се влиза. С три хиляди лева можеш да прекъснеш заради волатилност търговията с 80% от листнатите на борсата компании. Стъпи в обувките сега на един мениджър на фонд... Би ли излязъл от позиции, за които си пълзял по земята и си заставал на челна стойка, за да ги събереш?

                            Иначе с точка 3 съм почти напълно съгласен. Само концепцията с "40-50% по-евтините" акции изглежда не я разбирам. Ако имаш предвид в абсолютна стойност - абсурд. Слагам на бас уискита, фъстъци и пури, че Софарма няма да бъде 1.50 лв. в нашия лайфспан (освен ако не направят сплит де ). Сега, ако имаш предвид някакъв "инженеринг на стойност" от типа - продавам 10 акции за 10 лв. по време на хиперинфлация, взимам туба бензин за 10 лв., след месец я продавам за 20 лв., ама борсата лагва и за 20 лева купувам 15 акции, може и да може, ама не вярвам. Виждал съм, но няма, както се казва.

                            Със сигурност акциите на БФБ ще бъдат по-доходоносни от ДЦК в 10-годишна перспектива, само да не настъпваме мотиката с някой крив емитент.

                            Поздрави и весел Великден.
                            Last edited by unsworth; 19.04.2020, 10:40.

                            Коментар


                            • Христос Воскресе, бе песмисти!

                              (ps. В темата "оптимизъм" май някакъв обратен ефект, пишат повече песимисти)

                              Коментар


                              • The next batch of Arechin (chloroquine) will go to pharmacies and hospitals from April 2this. Understanding the seriousness of the current epidemiological situation in our country, we decided to donate the drug in the form of a donation to hospitals and infectious departments throughout Poland, designated by the Minister of Health for the treatment of patients with Covid-19. Adamed Pharma will also deliver free of charge, i.e. ensure that the product is transported to hospitals. The drug will also be available from 2 April this year for patients taking it in other indications ( m.in. RZS and lupus) in pharmacies all over Poland! We continue to make every effort to meet the needs and challenges arising from the current epidemiological situation in Poland. The drug is produced on an ongoing basis and its next batches will hit the market by the end of April 2020.

                                Коментар

                                Working...
                                X