IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оптимизъм на БФБ (2)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Колеги, картина на това хубаво животно дали е подходяща за юбилей на инвеститор ?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
      ''Пише история", "Задава нови стандарти", "Върна борсата към живот", "Всички се сравняват с нея"

      Явно не само цената се е надула, ами се надува балон и в някои инвеститорски глави
      Грам идея си нямаш къде ще иде Шели.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от dido_yord Разгледай мнение
        .... Очаквам съществено увеличение на търсенето на носни кърпички.
        Лошото е, че никой от родните производители на кърпички не е публична компания, би бил добра инвестиция с оглед на задаващия се ръст в продажбата на този тип продукти

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
          ''Пише история", "Задава нови стандарти", "Върна борсата към живот", "Всички се сравняват с нея"

          Явно не само цената се е надула, ами се надува балон и в някои инвеститорски глави
          Аз също ще се присъединя към колегите. Подбора на цитатите от Вас, наистина описва много точно компанията и с радост бих защитил тезата си. Извинавам се, че ще повторя някои от нещата казани от колегата BSEtrader.

          ''Пише история" - ИПО-то 2016г оцени компанията на 21,75млн. до над 1милиард сега. Въпросната печалба колкото капитализацията и при ИПО-то, която колегата цитира, бе достигната още 2022г. (тази година очакванията ми са за 35млн.). Коренната промяна на бизнеса от добавената стойност в комуникациите до решения за интелигентни домове. Въпрония ръст в продажбите на IoT от нула до 150млн за няма и десетилетие. Ръстовете от 50%, както за годините назад , така и в плановете на годините занапред, трудно постижимо за много световни компании. Членовете на борда на директорите.

          "Задава нови стандарти" - тази компания изпълни със съдържание думата ПУБЛИЧНА компания! На всеки три месеца застава пред инвеститорите. Коя компания има публично заложени цели за следващите няколко години, пък на всичкото отгоре ги и актуализираха! Отново членовете на борда на директорите.

          "Върна борсата към живот" - Ръста на Софикс в голяма степен се дължи именно на ръста Шелли (да Софарма и БФБ също допринесоха за доброто представяне миналата година). Двойното листване и ликвидността, която донесе на борсата. Има с 50% повече сделки от втория Софарма сред най-ликвидните компании.

          "Всички се сравняват с нея" - аз не я сравнявам, ама в много други теми тук във форума се пише за нея!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
            ''Пише история", "Задава нови стандарти", "Върна борсата към живот", "Всички се сравняват с нея"

            Явно не само цената се е надула, ами се надува балон и в някои инвеститорски глави
            Компанията е много добра, но си е много малка и със скромна история ;-)
            Относно цената - когато се събудят "инвеститорите" направо няма да смогнат да бършат сълзи и сополи ;-) Очаквам съществено увеличение на търсенето на носни кърпички.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
              ''Пише история", "Задава нови стандарти", "Върна борсата към живот", "Всички се сравняват с нея"

              Явно не само цената се е надула, ами се надува балон и в някои инвеститорски глави
              Мисля, че всички изредени цитати от теб са си много точни за Шелли груп. Явно ти още не го виждаш, сигурен съм, че и много други не успяват все още - то това е хубавата страна на това, че хората са различни. За колко такива компании на БФБ се сещаш? ... компании, които целите са стрували 25-30млн лв (преди 5-7години), а сега правят повече печалба от това само за текущата година ... бизнес стартирал от нулата 139хил лв приходи 2015г. до близо 150млн за 2023 г. ... компания продаваща в целия свят, листната в Германия ... още много може да се пиша, а вярвам, че тепърва още много ще има какво да се пише. Това не е компания, дето гори пари, печалба никога не е виждала и няма да види скоро, оценена на милиарди (такива по земята доста има), а такава, която расте с по над 50%, но има страхотен нетен марж от 20+% и раздава нарастващи дивиденти на акционерите си всяка година. И може би най-важното за мен - мисля, че е в добри ръце.

              Чакам отчета с огромен интерес.

              Коментар


              • ''Пише история", "Задава нови стандарти", "Върна борсата към живот", "Всички се сравняват с нея"

                Явно не само цената се е надула, ами се надува балон и в някои инвеститорски глави
                Last edited by Спекулант79; 11.02.2024, 12:50.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

                  Е, напълно съм уверен, че отчета при Смарта ще бъде напудрен и тунингован до безкрай, но това не трябва да ни ослепява. Все пак ще искат доста пари и трябва да се покажат. Помним след ИПО-то им къде беше цената в продължение на години. Все пак нишата им предполага, че никога не могат да достигнат растежа и маржовете на Шели.
                  Колега, какво очаквате да бъде напудрено? При приходите би трявало да декларират реалните продажби (моите очаквания са в диапазона 74-80млн.), не вярвам да направят продажби, които в последствие да кредитират. При разходите евентуално могат да отложат някакви разходи за бъдещи периоди, с което да увеличат нормата на печалба. Съгласен съм с Вас, че нишата в която работят не предполага такъв растеж и марж като при Шелли, самите те по спомен залагаха растеж от 20-25% за 2024г. Някъде в публичното пространство ми е попадало, че новите производствени мощности ще им дадат възможност да произвеждат продукция за около 300млн. годишно, така че пред тях се изправя предизвикателството да запълнят този капацитет. Предстои да видим плановете им как биха използвали новопривлечения капитал. И тук както и в Импулс плановете за увеличение на капитал все още не са ясни на аудиториата и само можем да гадаем дитайлите. Относно въпроса Ви за другите две увеличения, аз лично ще се въздържа. Компаниите около г-н Донев не са в листа ми за търговия. Относно Болерон бях на презентацията им и не ме грабнаха! Може и да им се случат нещата, но на мен ми липсваха по-детайлно финансовите показатели на компанията. Да изглеждат нахъсани, ама за мен това не е достатъчно за вход в компанията на този етап!

                  Прави ми впечатление, че във всички теми се правят сравнения с Шелли. Според мен е редно да приемем, че сравненията са неприложими, защото Шелли се движи в различна орбита. Наскоро в темата на компанията бе спомената статия, която нарежда компанията на 4-то място в света по ръст на акциите и в последните 5 години! Разбира се всички компании се състезават за средствата на инвеститорите и да някои тичат по-бързо!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от RInvestor Разгледай мнение

                    Зависи от годишния отчет, ако задържат ръста на печалбата бих рискувал записване на 20лв да кажем. Другата сметка е какво ще стане на отчета на Шелли - ако там се юрне цената, хвърлям всичко там...Все сметки без кръчмар
                    Влизането в дадена позиция е хубаво да се прави преди цената да се юрне...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от RInvestor Разгледай мнение

                      Зависи от годишния отчет, ако задържат ръста на печалбата бих рискувал записване на 20лв да кажем. Другата сметка е какво ще стане на отчета на Шелли - ако там се юрне цената, хвърлям всичко там...Все сметки без кръчмар
                      Е, напълно съм уверен, че отчета при Смарта ще бъде напудрен и тунингован до безкрай, но това не трябва да ни ослепява. Все пак ще искат доста пари и трябва да се покажат. Помним след ИПО-то им къде беше цената в продължение на години. Все пак нишата им предполага, че никога не могат да достигнат растежа и маржовете на Шели.
                      Last edited by 15-; 10.02.2024, 20:42.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

                        Ако увеличението е на 20-21 лева, това според теб изгодна цена ли е?
                        Зависи от годишния отчет, ако задържат ръста на печалбата бих рискувал записване на 20лв да кажем. Другата сметка е какво ще стане на отчета на Шелли - ако там се юрне цената, хвърлям всичко там...Все сметки без кръчмар

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                          Би ли ми обяснил какво е голям портфейл? И защо такъв портфейл би искал да инвестира точно на бфб с твърде често 0 опции за изход?
                          нека се разбЕрем -
                          7+ цифри - голям
                          6= - среден
                          5- -малък
                          Както гледам по някой позиции може и голям да излезе стига да не е на зор ..

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение

                            Аз в никое.
                            +
                            особено пък на Бийма ....

                            Коментар


                            • Относно Болерон - презентацията е много напудрена, пазара в който се целят е много малък и оттам си правя бързи изводи ;-)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от RInvestor Разгледай мнение

                                В Смарт Органик, ако цената е изгодна в което се съмнявам...
                                Ако увеличението е на 20-21 лева, това според теб изгодна цена ли е?

                                Коментар

                                Working...
                                X