IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Няма станали милионери от взаимен фонд!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • tony1975
    От Капита" не са твърде последнователни в излагането на информацията - в предходните справки фигурираха разходите (под формата на В/И/Т), а сега - нетната стойност на активите. Може би това е, за да се спести къртовксия труд по обобщаването.
    "Стандартно отклонение" също е нещо различно, но да приемем, че е дадено така, защото все пак сме в началото на нов цикък/година.
    Last edited by eurolinker; 20.01.2020, 14:19.

    Коментар



    • Българските инвестиционни схеми реализираха много успешна година, а чуждите борси са основният източник на печалби

      Коментар


      • Обичайният начин за търгуване е през електронна платформа. Повечето брокери дават опцията за демо акаунт, така че можеш да тестваш. Стандартната комисиона е около 0,5% от стойността на сделката.

        Коментар


        • Благодаря за мнението tony1975.
          Очертава се да стана инвеститор... В края на краищата трябва да използваме това, което сме научили и да надграждаме. Пък и аз имам очаквания за нетна доходност от над 2 или 5 %.
          Днес ще направя една среща със служител в ОББ, за да обсъдим по-подробно инвестиционните ми намерения. Прегледах и KBC ExpertEase Highly Dynamic Tolerant и ми направи (добро) впечатление относнително ниските такси за В/И/У. Какви биха могли да бъдат тия "Други такси на годишна основа"? Има разлика в таксата посочена от ОББ за В - 1,50%, докато на сайта на КВС е 2,5%, надявам се първото число да е актуалното (ама надали).
          Имам следните въпроси:
          • ако реша да "играя" директно с акции има ли някакъв ап или платформа или трябва да ползвам брокер? ВЪобще какъв е "медиума"?
          • какви са разходите, в зависимост от "медиума"?
          • препоръчайте книжка/и, които да прочета, за да се ориентирам в стратегиите при търговия с акции и ЕТФ. От прочетеното в този пост от 2013 насам разбрах, че не ми трябва кой знае колко много що се отнася до анализа на информацията, по -скоро трябва да науча техниките и принципите на този вид търговия.
          Когато бях студент (завършил съм външна търговия) мечтаех да стана валутен дилър в банка. Може би ще се справям добре и с финнансовите активи.
          Благодаря за сериозните коментари до тук и очаквам още такива.

          Коментар


          • Привет, сега виждам че има въпрос към мен.
            Да, доходността от акции има вероятност да е по-голяма, но ще ви трябват повече знания/ увереност/психика и ще сте поел по-голям риск с 1-2 позиции отколкото с кошница от ВФ или ЕТФ следващ целия целия пазар. Ето от 3 години има етф следващ Софикс и с него спокойно купувате представителна извадка от пазара и се возите по тренда. 1-2% изоставане от пазара(покрай таксите) е приемливо изоставане, ако нямате идея или не ви се запознава в дълбочина с всяка компания и нейните особенности.

            При лихва от 4,5% - да на хартия ще сте на печалба през следващите 2г. със същия процент ако погасите с парите в брой, но от друга страна ако приемем че имаме поне 2% инфлация и вложите парите в стока, която следвайки инфлацията поскъпне с 2% то Вашата хипотетична загуба би била едва 2,5%.
            Аз лично(без да давам каквато и да е препоръка) при тръгващ нагоре пазар и толкова ниска лихва от 4,5% бих поел риск и щях да вложа парите да кажем в етф-а на Експат или в някой от читавите ВФ, като ОББ Премиум Акции(от началото на 2020 е +1,45%). Но всичко си е до лични очаквания и разбира се че има РИСК, както всяка инвестиция. Аз не съм виждал спада от 2009, а и след 2,5години спад толкова съм му набрал на пазара, че определено имам големи очаквания за настоящата година.

            Трябва да те предупредя, че доста финансови гурута - от Дейвид Рамзи та до Стойне Василев ще те посъветват да погасиш лизинга. Просто за мен печалбата от 2% над инфлацията през следващите 2години, не е в моя списък от мечти за 2020г. Имам малко по-високи очаквания/изисквания

            Успех!
            Last edited by tony1975; 15.01.2020, 07:50.

            Коментар


            • Ако почнеш с 500К или дори с 250К защо да не станеш милионер с взаимен фонд. Взимаш си SPY в подходящ момент, примерно март 2009 и правиш едни 4х нагоре

              Коментар


              • Първоначално изпратено от конфуций Разгледай мнение

                Стандартно загубата ти е ограничена за разлика от печалбата. Т.е. можеш да загубиш максимум 100 % от вложеното (ако не ползваш leverage). Печалбата няма лимит нагоре. Това го казвам, само да имаш предвид, че посоките са 2. Ако ползваш договорен фонд може да имаш доходност и 10% годишно и -10 % годишно (десятката е сложена само като примерно число).

                Иначе в настоящия момент съм оптимист за БФБ. Просто по-зле от това няма много на къде.
                Благодаря за мнението, конфуций. Надявам се да се включат и активните форумци по темата - Императора, tony1975, Kildirim_Bei и т.н.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от eurolinker Разгледай мнение
                  Здравейте, изчетох цялата дискусия по темата - от 2013 г. до последния пост, преди моя.
                  Бих касал - много интересна дискусия, с някои малки изключения (спамене и нападки).
                  Но не пиша, за да правя оценки...
                  Интересувам се от инвестиции в акции и от прочетеното разбирам, че най-висока доходност бих постигнал ако го правя директно (а не през взаимен фонд). Разбира се, трябва да съм запознат с компаниите търгувани на БФБ...Което като начало би било проблем - трябва да събера критична маса информация и да я интерпретирам правилно.
                  Имам такъв въпрос - имам лизинг, който е с годишна лихва 4,5% и остатъчен период 24 месеца, като разполагам със сумата необходима да го "изчистя". Според мен, ако изплатя лизинговите вноски, автоматично постигам годишна доходност от 4,5%...От друга страна - ако ползвам сумата не за погасяване на лизинга, а за инвестиция (дори да е в договорен фонд), бих могъл да постигна нетна доходност от над 4,5%.
                  Какво мислите - правилни ли са сметките/изводите ми?
                  Стандартно загубата ти е ограничена за разлика от печалбата. Т.е. можеш да загубиш максимум 100 % от вложеното (ако не ползваш leverage). Печалбата няма лимит нагоре. Това го казвам, само да имаш предвид, че посоките са 2. Ако ползваш договорен фонд може да имаш доходност и 10% годишно и -10 % годишно (десятката е сложена само като примерно число).

                  Иначе в настоящия момент съм оптимист за БФБ. Просто по-зле от това няма много на къде.

                  Коментар


                  • Здравейте, изчетох цялата дискусия по темата - от 2013 г. до последния пост, преди моя.
                    Бих касал - много интересна дискусия, с някои малки изключения (спамене и нападки).
                    Но не пиша, за да правя оценки...
                    Интересувам се от инвестиции в акции и от прочетеното разбирам, че най-висока доходност бих постигнал ако го правя директно (а не през взаимен фонд). Разбира се, трябва да съм запознат с компаниите търгувани на БФБ...Което като начало би било проблем - трябва да събера критична маса информация и да я интерпретирам правилно.
                    Имам такъв въпрос - имам лизинг, който е с годишна лихва 4,5% и остатъчен период 24 месеца, като разполагам със сумата необходима да го "изчистя". Според мен, ако изплатя лизинговите вноски, автоматично постигам годишна доходност от 4,5%...От друга страна - ако ползвам сумата не за погасяване на лизинга, а за инвестиция (дори да е в договорен фонд), бих могъл да постигна нетна доходност от над 4,5%.
                    Какво мислите - правилни ли са сметките/изводите ми?

                    Коментар


                    • Договорните схеми, които заложиха на български акции, имат най-висока доходност за първото тримесечие

                      Коментар


                      • Действително понякога пазарните цени на компаниите се различават значително от предполагаемата „справедлива цена“ - понякога са подценени, друг път са надценени (набалончване).

                        Но е доста рисковано да се хващат „падащи ками“. И още по-опасно е да се продават на късо набалончени активи - не се знае още колко ще се надува балона (балонът може да се надува неограничено на горе, докато цените могат да падат до нулата - нулата ги ограничава - затова е по-рисковано да се продава на късо когато активите са набалончени).
                        Два прости метода за легално намаляване на данъците

                        Коментар


                        • По принцип си прав

                          Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                          Това за контрола ми е ясно, твърдението ми изобщо не противоречи на проблема с контрола и конфликтите на интереси. Имах предвид нещо съвсем друго (проблемът с (не)нулевата сума).

                          Макар, че много от инвеститорите (капиталистите, предприемачите) губят пари (и така спонсорират потребителите, но в същото време самите те са потребители), като цяло от доброволното сътрудничество между хората (известно като пазарна икономика) всички печелят. Много по-изгодно е да има разделение на труда (доброволно сътрудничество, пазарна икономика), отколкото всеки сам за себе си да произвежда, без да се разменят стоки и услуги.

                          Така че това сътрудничество не е игра с нулева сума.
                          но аз говоря не за глобалната икономика, където нещо се създава и обменя за съответното количество парични знаци, а за търговията на финансовите пазари.

                          Казват, че борсата е огледало на икономиката на една държава, но сделките и котировките на финансовите пазари често нямат много общо с реалността. Примери за това в последните години има бол.
                          Last edited by Kildirim_Bei; 12.10.2016, 20:31.
                          Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                          ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                          Коментар


                          • Това за контрола ми е ясно, твърдението ми изобщо не противоречи на проблема с контрола и конфликтите на интереси. Имах предвид нещо съвсем друго (проблемът с (не)нулевата сума).

                            Макар, че много от инвеститорите (капиталистите, предприемачите) губят пари (и така спонсорират потребителите, но в същото време самите те са потребители), като цяло от доброволното сътрудничество между хората (известно като пазарна икономика) всички печелят. Много по-изгодно е да има разделение на труда (доброволно сътрудничество, пазарна икономика), отколкото всеки сам за себе си да произвежда, без да се разменят стоки и услуги.

                            Така че това сътрудничество не е игра с нулева сума.
                            Last edited by vstoykov; 12.10.2016, 16:57.
                            Два прости метода за легално намаляване на данъците

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                              При инвестицията в акции играта не е с нулева сума, защото корпорацията (акционерното дружество емитент на акциите) произвежда нещо, плаща заплати, плаща дивиденти.

                              Принципна разлика между инвестицията в акции на публична корпорация и в това да инвестираш в някакъв бизнес, чрез регистрация на своя собствена фирма (защото търговската дейност трябва да се извършва само от фирми и еднолични търговци - физически лица не могат да извършват такава по занятие по закон) - няма.

                              ....
                              По първия абзац: една фирма може да произвежда каквото си поиска, въпросът е дали ще има достатъчно търсене на продуктите и услугите, за да плаща данъци, заплати, дивиденти, лихви и главници по задължения и какво ли още не... че и да нараства стойността на капитала, за да печелят и акционерите.
                              Хич не е проста работа тази.

                              По втория абзац: Има огромна разлика между инвестиция в някакъв бизнес, където имаш миноритарно участие, и инвестиция в собствен бизнес, където можеш да вземаш решения и да контролираш до голяма степен ситуацията. И двата вида инвестиции имат големи предимства и недостатъци - зависи от коя страна на барикадата си.
                              И тия две неща не са прости работи.
                              Last edited by Kildirim_Bei; 11.10.2016, 16:22.
                              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
                                съгласно твоята теория за нулева сума, можем да заключим, че срещу 152 тр. дълг стоят 152 тр. вземания, т.е. нетно всичко е нула и няма проблеми
                                Стояли вземания... дръжки

                                Само виж на гърците колко от дълга им опростиха, че май и това не им стига да се оправят.
                                Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                                ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                                Коментар

                                Working...
                                X