IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Няма станали милионери от взаимен фонд!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Интересна тема Тони! По-голямата част от парите са ми на БФБ, които се мъча да управлявам сам, а имам и дялове във фондове, които обаче инвестират основно в акции, и то на развитите пазари. Просто нямам достатъчно знания за там, а не ми се изпускат възможности.
    Относно съвета на Бъфет - да, не знам какво правя и трябва да има диверсификация. Между другото съм чел статистика, че 90% от маржин трейдърите в даден момент фалират, т.е. и те не знаят какво правят. Просто няма как всички да сме Бъфет, а ако бяхме, него нямаше да го има!
    На БФБ имат предимство малките играчи /като изключим инсайдълството при големите/, точно поради слабата ликвидност - лесно влизаш, лесно излизаш. Не ми се мисли какво щях да правя, ако трябваше да набия 10 млн. примерно и да направя с тях портфейл според перспективноста на компаниите, а не според ликвидността им!!!
    Относно доходността - доста хора говорят за 3цифрена год. доходност тук и аз си мисля, че наистина има някой от тях, който да не лъже /имам предвид от старта си до ден днешен, разбита пропорционално по години/.
    Пътека се прави камък по камък!

    Коментар


    • Аз лично съм Депозит/Борса 50-50 в момента. Не участвам във фондове Смятам да увелича експозицията към акции 60-40 ако успее да се състави правителство без ГРОБ след 12
      The best things in life are free. The second best things are very expensive!
      не е препоръка

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
        Най-добрия враг на добрия план е търсенето на перфектния план. Колкото повече човек гони висока доходност, толкова по-голям шанс има да загуби всичко.

        За това са тези работи че диверсификацията била лошо нещо. Диверсификацията пречи на късмета. А от късмет наистина може да се забогатее, но може и да се загуби всичко.

        Правилната стратегия е да се тръгва не от желаната доходност, а от поносимото ниво на риск. За един човек поносимото ниво на колебание е 5%, за друг е 10% за трети 30%. Аз лично не мисля че познавам човек който да понася краткосрочни колебания на портфейла си от над 30%. това като спад от предходен връх.

        та тръгва човек от това какво колебание е готов да понесе. От тук има няколко възможности. да кажем колебание от 10% това е грубо около 1/3 от това на рисков пазар, и около половината на развит. При нормални обстоятелства. това означава 30% акции на рисков пазар или 50% на развит пазар. Останалото в депозит.

        сега идва проблема с това какви точно акции. може да си купи ЕТФ, взаимен фонд или някоколко ЕТФ или фонда на различни пазари, да играе сам като си направи портфейл от акции или просто да си купи една или две акции. Най-лошата идея според мен е да заложи на една или две акции. Най-добрия вариант е да си изгради сам портфейл от акции. диверсифициран по пазари, индустрии, държави и компании. Фондовете са алтернатива на тази диверсификация.

        Предимството на това сам да си направи портфейл човек е това че той ще отразява собствените му идеи, ако идеите му са добри ще печели добре.

        недостатъка на това човек да си направи собствен портфейл е че той ще отразява собствените му идеи, ако идеите му са лоши резултата ще е катастрофален.

        Предимството на фондовете е че те усредняват. човек няма да печели толкова колкото от добри идеи, поради по-високата диверсификация, но няма и да губи толкова от лошите идеи, поради същата причина.
        +1

        Коментар


        • Първоначално изпратено от B.Graham Разгледай мнение
          Toни ти говориш за търговия с вътрешна информация.А вервай ми фондмениджърите няма да я ползват за да направят доходност за фондовете, които управляват.Те ще яизползват за да направят доходност за личните си сметки Тоя филм вече сме го гледАли
          и ти си прав!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
            ти ме приземи много бързо
            Най-добрия враг на добрия план е търсенето на перфектния план. Колкото повече човек гони висока доходност, толкова по-голям шанс има да загуби всичко.

            За това са тези работи че диверсификацията била лошо нещо. Диверсификацията пречи на късмета. А от късмет наистина може да се забогатее, но може и да се загуби всичко.

            Правилната стратегия е да се тръгва не от желаната доходност, а от поносимото ниво на риск. За един човек поносимото ниво на колебание е 5%, за друг е 10% за трети 30%. Аз лично не мисля че познавам човек който да понася краткосрочни колебания на портфейла си от над 30%. това като спад от предходен връх.

            та тръгва човек от това какво колебание е готов да понесе. От тук има няколко възможности. да кажем колебание от 10% това е грубо около 1/3 от това на рисков пазар, и около половината на развит. При нормални обстоятелства. това означава 30% акции на рисков пазар или 50% на развит пазар. Останалото в депозит.

            сега идва проблема с това какви точно акции. може да си купи ЕТФ, взаимен фонд или някоколко ЕТФ или фонда на различни пазари, да играе сам като си направи портфейл от акции или просто да си купи една или две акции. Най-лошата идея според мен е да заложи на една или две акции. Най-добрия вариант е да си изгради сам портфейл от акции. диверсифициран по пазари, индустрии, държави и компании. Фондовете са алтернатива на тази диверсификация.

            Предимството на това сам да си направи портфейл човек е това че той ще отразява собствените му идеи, ако идеите му са добри ще печели добре.

            недостатъка на това човек да си направи собствен портфейл е че той ще отразява собствените му идеи, ако идеите му са лоши резултата ще е катастрофален.

            Предимството на фондовете е че те усредняват. човек няма да печели толкова колкото от добри идеи, поради по-високата диверсификация, но няма и да губи толкова от лошите идеи, поради същата причина.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
              е да де ама като изключим табличките, като на ЕП, понякога фондмениджърите знаят доста неща - ето днес някой може би е знаел за Кралев и Уеб медия и е направил някой лев, или както ми казвахте че всички знаят че Грамърси излизат от Фармата, или когато Любо П. излизаше през ПФБК - там асет мениджърите са знаели и размера и цената може би на пакета.
              или Мислите ли че сега от Капман Макс не знаят до кога и на какви цени ще се подпира Трейс със обратното?
              Или дали от Сентинел Принсипал не знаят ще има ли наистина обратно при Еврохолд или е само трик за купуване на нечии пакет? и т.н. и т.н.
              Toни ти говориш за търговия с вътрешна информация.А вервай ми фондмениджърите няма да я ползват за да направят доходност за фондовете, които управляват.Те ще яизползват за да направят доходност за личните си сметки Тоя филм вече сме го гледАли
              Life won't wait for you.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
                Ще ти обясня много просто защо е по-добре сам да си играеш специално на наща борса, отколкото да ползваш фонд.
                Нашата борса има едно много голямо предимство за малки инвеститори като нас - Ние не сме на Насдак, нито S&P 500, нито друга голяма борса - и тук компаниите са много малко. Реално търгуващите се компании са около 50. А тези читавите са около 15, може и още по-малко. На Насдак имаш хиляди компании - там е много трудно да намериш това което търсиш и заради това един фонд би ти помогнал да станеш богат. Тука обаче е друга ракия - всички ние - и фондовете и останалите инвеститори купуваме едни и същи компании - заради това няма смисъл да ти дерат кожата.
                Замисли се и ще видиш че има логика в моето съждение.
                А това на което се надяваме всички най-много е избухване на борсата след изборите. За това аз съм с 2 ръце за Орешарски (Вчера имаше среща между бизнеса и Коалиция за България, представена от Станишев и Орешарски и много доволен останах - всички бизнес съсловия бяха там, неправителствени организации и т.н. - И твоя любимец Огнян Донев беше там - в качеството си на председател на КРИБ разбира се )
                е да де ама като изключим табличките, като на ЕП, понякога фондмениджърите знаят доста неща - ето днес някой може би е знаел за Кралев и Уеб медия и е направил някой лев, или както ми казвахте че всички знаят че Грамърси излизат от Фармата, или когато Любо П. излизаше през ПФБК - там асет мениджърите са знаели и размера и цената може би на пакета.
                или Мислите ли че сега от Капман Макс не знаят до кога и на какви цени ще се подпира Трейс със обратното?
                Или дали от Сентинел Принсипал не знаят ще има ли наистина обратно при Еврохолд или е само трик за купуване на нечии пакет? и т.н. и т.н.
                Last edited by tony1975; 30.04.2013, 21:58.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                  То и станалите милионери от акции са доста малко, освен ако не са почнали с половин милион.

                  Това което го дават по филмите са пълни глупости. Сорос, може би най-успешния дългосрочен спекулант е правил по 30% средно в продължение на мисля към 10-15 години. При 30% на година за десет години парите стават 13 пъти повече. И това ако човек има акъла и способностите на Сорос.

                  Което предполага че в момента трябва да вкара към 70 бона на пазарите и да се справя като най-добрия спекулант в историята за да има шанс да стане милионер.
                  ти ме приземи много бързо

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                    Стига бе, Тони - не може никой мениджър на взаимен фонд да не е станал милионерин досега...

                    Иначе според мен човекът е хубаво да си има доброволен пенсионан фонд, най-малкото за да намалява своите данъци.
                    не съм съгласен, ама то е щото обичам да споря(знаеш че имам ДПО в Доверие), та дори и сега да спестяваш никаквите 10%, представи си че след 5-10 години идва БСП на власт данъка става прогресивен дакажем 25-30% и ти се наложи или просто решиш да изтеглиш, а !?!?!?!
                    усещаш ли колко данък ще върнеш на държавата тогава - много повече от колкото си спестил!

                    Коментар


                    • То и станалите милионери от акции са доста малко, освен ако не са почнали с половин милион.

                      Това което го дават по филмите са пълни глупости. Сорос, може би най-успешния дългосрочен спекулант е правил по 30% средно в продължение на мисля към 10-15 години. При 30% на година за десет години парите стават 13 пъти повече. И това ако човек има акъла и способностите на Сорос.

                      Което предполага че в момента трябва да вкара към 70 бона на пазарите и да се справя като най-добрия спекулант в историята за да има шанс да стане милионер.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
                        Тони, фондовете в БГ режат глави. Комисионните им са огромни, как си се навил на такова чудо? Я кажи каква такса плащаш?
                        1,8% годишно за управление + входна и изходна ама те са еднократни

                        Коментар


                        • Ще ти обясня много просто защо е по-добре сам да си играеш специално на наща борса, отколкото да ползваш фонд.
                          Нашата борса има едно много голямо предимство за малки инвеститори като нас - Ние не сме на Насдак, нито S&P 500, нито друга голяма борса - и тук компаниите са много малко. Реално търгуващите се компании са около 50. А тези читавите са около 15, може и още по-малко. На Насдак имаш хиляди компании - там е много трудно да намериш това което търсиш и заради това един фонд би ти помогнал да станеш богат. Тука обаче е друга ракия - всички ние - и фондовете и останалите инвеститори купуваме едни и същи компании - заради това няма смисъл да ти дерат кожата.
                          Замисли се и ще видиш че има логика в моето съждение.
                          А това на което се надяваме всички най-много е избухване на борсата след изборите. За това аз съм с 2 ръце за Орешарски (Вчера имаше среща между бизнеса и Коалиция за България, представена от Станишев и Орешарски и много доволен останах - всички бизнес съсловия бяха там, неправителствени организации и т.н. - И твоя любимец Огнян Донев беше там - в качеството си на председател на КРИБ разбира се )
                          The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                          не е препоръка

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                            Здравейте,
                            пак предстоят една купчина почивни дни без интересни финансови новини.
                            Имам чувството че 2013 година най-накрая ще е повратна във тая пуста финансова криза и си викам дали да не стана по-агресивен в инвестициите си. През всичките години от 2009 насам продължавам да слагам освен директно на БФБ и във Взаимен фонд. Някой мъдър съфорумец беше казал че не знае някой да е станал милионер ч/з инвестиции във взаимен фонд!!! Има ли смисъл да продължавам да капя там или да насоча всичко под мое управление?
                            Вярно е че ч/з ВФ получавам една диверсификация ако не в друго поне във мисленето, но е и факт че личните ми инвестиции нарастнаха доста а взаимните фондове буксуват и основно папат такси!!!

                            п.с. какво мислите за новия :"Адванс Глобал трендс"?
                            не знам дали Бъркшир Хатуей е точно взаимен фонд (не е точно такова ама..)

                            виж там който се доверил на Дедото и е купил акции за 5000 в началото преди години равностойността им беше 50 000 000 .. ама това е друга бира.

                            за БГ по-добре сам + депозит вместо ВФ

                            поздрави
                            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                              Стига бе, Тони - не може никой мениджър на взаимен фонд да не е станал милионерин досега...

                              Иначе според мен човекът е хубаво да си има доброволен пенсионан фонд, най-малкото за да намалява своите данъци.
                              Импе стига лънготи хората Каквото намалил сега на 10%, да не му се върне тъпкано на 40

                              Коментар


                              • ETF

                                няма комисионни като при ВФ
                                може да пишеш опции за екстра доходност
                                някои ЕТФ-ове покриват хиляди акции или цели отрасли, по-голяма диверсификация здраве му кажи.
                                но няма такива за софикс или за бг като цяло, ако това го приемаш за цел...

                                Коментар

                                Working...
                                X