IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
    Руската банка, за която сигурно си мислиш, вече си е сложила крака през вратата и си купи миноритарен дял в друга българска банка.
    Другата руска банка, Сбербанк, наскоро придоби международните клонове на австрийската Фолксбанк в няколко държави и сега иска да съди австрийците за няколко стотин милиона евро, тъй като им били продали купчина §%&/*'. Тях не ги виждам скоро да се хванат на подобно хорo, но този път в България.
    За турските наистина не знам, но там големите им банки имат клонове в Германия, Холандия, Белгия и Австрия, където има компактно турско население.
    У нас мисля, че не си заслужава да купуваш ПИБ по такава причина.
    Аз си мисля за сбербанк или за газпром банк от страна на руските, vtb са си другаде, но това не пречи на вариант КТБ и ПИБ някакъв мърджър.

    Не знам какво ще е и как ще е, но тук това ми изглежда най-логичното развитие на тази партия шах exit на добра цена
    Нещо между 3.5-5 лв.
    Veni, Vidi, Vici

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
      Те защото западните банки са цъфнали та вързали

      Все си мисля, че някоя руска или турска банка може да прояви сериозен интерес. Някак си без руски играч на нашия пазар не ми се връзват нещата. А за турските банкови играчи подобен ход има смисъл особено в момента.
      Руската банка, за която сигурно си мислиш, вече си е сложила крака през вратата и си купи миноритарен дял в друга българска банка.
      Другата руска банка, Сбербанк, наскоро придоби международните клонове на австрийската Фолксбанк в няколко държави и сега иска да съди австрийците за няколко стотин милиона евро, тъй като им били продали купчина §%&/*'. Тях не ги виждам скоро да се хванат на подобно хорo, но този път в България.
      За турските наистина не знам, но там големите им банки имат клонове в Германия, Холандия, Белгия и Австрия, където има компактно турско население.
      У нас мисля, че не си заслужава да купуваш ПИБ по такава причина.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
        Ами то купувачи сега май няма - никоя от западните банки в страната не се е засилила да се разраства. Някой нов инвеститор дето да навлиза тепърва в България също не виждам.
        Пък и ПИБ ако тръгнат да се продават, ще трябва да си отворят книгите за анализ, а там сигурно има различни брилянти и чудеса (ама от най-добрите). България е малка страна и ще почнат едни слухове относно качеството на държаните активи, които няма как да не стигнат и до борсата и тогава сегашната цена на инвеститорите ще им се види като цвете.
        За какво му е на Цеко да си причинява такива неща на неговата възраст.
        Те защото западните банки са цъфнали та вързали

        Все си мисля, че някоя руска или турска банка може да прояви сериозен интерес. Някак си без руски играч на нашия пазар не ми се връзват нещата. А за турските банкови играчи подобен ход има смисъл особено в момента.
        Veni, Vidi, Vici

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
          Ами понеже ситуацията е сложна за човека, логичната 1-точка от неговата agenda трябва да е продажба на банката
          Ами то купувачи сега май няма - никоя от западните банки в страната не се е засилила да се разраства. Някой нов инвеститор дето да навлиза тепърва в България също не виждам.
          Пък и ПИБ ако тръгнат да се продават, ще трябва да си отворят книгите за анализ, а там сигурно има различни брилянти и чудеса (ама от най-добрите). България е малка страна и ще почнат едни слухове относно качеството на държаните активи, които няма как да не стигнат и до борсата и тогава сегашната цена на инвеститорите ще им се види като цвете.
          За какво му е на Цеко да си причинява такива неща на неговата възраст.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
            То хубаво да направят увеличение на капитала, ама Цеко как ще ги запише тия акции като няма пари? Пък и ако направят голямo увеличение на капитала на цена от под 2лв, си представи какъв dilution ще е това за него. Не виждам това да стане скоро.
            Ами понеже ситуацията е сложна за човека, логичната 1-точка от неговата agenda трябва да е продажба на банката
            Veni, Vidi, Vici

            Коментар


            • Първоначално изпратено от EquityPrivate Разгледай мнение
              То хубаво да направят увеличение на капитала, ама Цеко как ще ги запише тия акции като няма пари? Пък и ако направят голямo увеличение на капитала на цена от под 2лв, си представи какъв dilution ще е това за него. Не виждам това да стане скоро.
              И аз не виждам

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                Аз не съм особено негативно настроен спрямо ПИБ. Тя рпавеше добра рентабилност преди кризата и най-вроятно пак ще прави. Но макар и да не съм в момента акционер в ПИБ доста ме дразни подхода и да отлага решаването на проблемите. Да направи едно голямо увеличение на капитала - 50% или дори 100% ако е нужно например. Да изчистят скелетите за три четири тримесечия и да се почва на чисто. Кво е това туткане. Ще падне цената на акция за кратко, голяма работа. След това потенциала ще е много по-стабилен и ще е позициониране за възползване от евентуалния ръст на икономиката - като ще има реален шанс да изпревари западните конкуренти. След подобно мащабно увеличение вече ще има потенциал за растеж и то огромен. и на печалбите и на цената на акция.
                То хубаво да направят увеличение на капитала, ама Цеко как ще ги запише тия акции като няма пари? Пък и ако направят голямo увеличение на капитала на цена от под 2лв, си представи какъв dilution ще е това за него. Не виждам това да стане скоро.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Silver Fox Разгледай мнение
                  Та по темата за ПИБ:

                  Все пак не забравяй, че ПИБ са търговска банка, но са и нещо като Vulture Investors, и са активни в различни активности от рода на "special situations" Та имат си competitive advantage по някои направления въпреки, че не се финансирар от майките си. Но деца, които се финансират от майките си стават хрантутници и в една по-тежка ситуация не могат да се оправяр сами в живота
                  Аз не съм особено негативно настроен спрямо ПИБ. Тя рпавеше добра рентабилност преди кризата и най-вроятно пак ще прави. Но макар и да не съм в момента акционер в ПИБ доста ме дразни подхода и да отлага решаването на проблемите. Да направи едно голямо увеличение на капитала - 50% или дори 100% ако е нужно например. Да изчистят скелетите за три четири тримесечия и да се почва на чисто. Кво е това туткане. Ще падне цената на акция за кратко, голяма работа. След това потенциала ще е много по-стабилен и ще е позициониране за възползване от евентуалния ръст на икономиката - като ще има реален шанс да изпревари западните конкуренти. След подобно мащабно увеличение вече ще има потенциал за растеж и то огромен. и на печалбите и на цената на акция.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                    За банковата система 20% лоши и преструктурирани кредити. 8% обезценки на кредити. Цените на недвижимите имоти паднали поне с 40% от пика им 2007 и 2008. Предпочитани обезпечения от банките недвижими имоти.

                    Съответните налични данни както за ПИБ, така и за банковата система като цялост всеки може да си ги намери и лесно може да види колко се отклоняват провизиите на ПИБ от средното за банковата система. И колко се отклоняват от процента на провизиите на банките от първа група. Така че НЕ, Не е мое мнение че ПИБ не провизират достатъчно. Това си се вижда в данните. Освен ако ПИБ не са някакви абсолютни гении с много под средното кофти кредити или много над средното обезпечени кредити. Но де да знам - може пък и да са гении - макар че мен лично това дълбоко ме съмнява, защото де що слушам по новините за голямо фалирало или вървящо към фалит предпирятие все ПИБ му била давала кредити. То не бе ОЦК, ВМЗ Сопот. Все пак за да бъда коректен бих казал че що се отнася до моите лични сметки, приемам че ПИБ има лоши кредити колкото средното за банките от първа група. И това отново, никак не ме кара да се чувствам привлечен да и купувам акциите.
                    Аз имам истинска случка с подобни залози на имущество от 2007, макар и да не е от ПИБ, а от друга банка. Въпреки това е показателно за голяма част от раздадните кредити по това време.
                    Цялото нещо се размириса в 2009 и дълго време от банката кредитор го криха като се опитваха да натиснат фирмата да продаде парцела и да върне парите. Междувременно правиха различни 'реструктуризации' на този кредит, но все го държаха на 100% обезпечен, въпреки че истината не беше такава.
                    Историята е следната: Доста голяма българска фирма иска кредит от голяма кредитна институция в България. Дава като обезпечение огромен парцел земя непосредствено до голям провинциален град. Тъй като банката иска трета страна да направи анализа на това колко струва земята, дават мандат на оценител на недвижимо имущество (фирма, която явно е съществувала само в този период на свръх високи цени) и те вадят чрез обичайните методологии цена от Х евро.
                    Банката следователно дава 0.6Х евро като кредит и си мисли, че има достатъчен залог да покрие кредита ако има дифолт.
                    Фирмата дифолтва още на първото плащане на лихва и главница и се започва обичайната дискусия, която след месеци води до директен натиск да се продаде парцела. Явяват се няколко 'инвеститора' като най-високата оферта е от западна фирма, която оперира магазини. Искат да построят огромни складове и хипермаркет на този парцел и цената, която дават е 0.25Х (т.е. кредита вече от части е изгърмял). Понеже целият процес по продажбата отнема почти една година и през това време офертата пада до под 0.20Х. През цялото това време банката се прави на ударена и държи кредита на 100%.
                    Не съм следил после какво е станало, но последно разбрах, че са продали парцела в края на 2011. Тогава вече са поели удара и са отписали част от кредита.
                    Въпросът е обаче, че ако не беше станала продажбата, то сигурно кредита още щеше да си седи на 100%.
                    Убеден съм, че ситуацията е подобна в много от банките в БГ, но най-вече при българските банки.

                    Коментар


                    • Та по темата за ПИБ:

                      Все пак не забравяй, че ПИБ са търговска банка, но са и нещо като Vulture Investors, и са активни в различни активности от рода на "special situations" Та имат си competitive advantage по някои направления въпреки, че не се финансирар от майките си. Но деца, които се финансират от майките си стават хрантутници и в една по-тежка ситуация не могат да се оправяр сами в живота
                      Veni, Vidi, Vici

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                        Пазарът не търси стойност, пазарът търси представяне. Всеки който схване това елементарно правило и изведнъж схваща, че от борсата се печели много лесно.
                        Различни философии и схващания

                        Ако след 10 години на борсата си сравнително напред спрямо бенчмарка, който си си сложил значи стратегията ти е добра и най-важното не е моментна

                        Така че щом печелиш дългосрочно значи комбинацията от знания, усет и късмет работят в твоя полза
                        Veni, Vidi, Vici

                        Коментар


                        • Пазарът не търси стойност, пазарът търси представяне. Всеки който схване това елементарно правило и изведнъж схваща, че от борсата се печели много лесно.

                          Коментар


                          • Не съм червиво богат и посредствен или да управлявам много пари в някой фонд, за да следвам пазара Или дет се вика нямам излишни пари за губене
                            Veni, Vidi, Vici

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              Енимъл спирит движи пазара
                              Аз играя обратно на animal spirits
                              Veni, Vidi, Vici

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
                                Струва ми се че забравяш, или умишлено не споменаваш, че в почти всички случай цитирани от теб, ПИБ се оказват и пълновластен кредитор , тоест държател на първа по ред ипотека или залог върху активи , при реализацията на което ситуацията изглужда доста по добре , а след реинтеграция на начислените провизии върху заема дори ипечеливша.....
                                Да бе да - и колко си върна от ОЦК като бе първа по ред.

                                Коментар

                                Working...
                                X