IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Корабостроителницата в Бургас вече е собственост на ПИБ
    Големият кредитор на предприятието придоби основните му активи на търг срещу 47.5 млн. лв.
    Първа инвестиционна банка (ПИБ) придоби основните производствени активи на "Бургаски корабостроителници" в търг за 47.5 млн. лв. Това обяви пред "Капитал Daily" съдебният изпълнител Таня Маджарова, която организира процедурата по искане на банката. Финансовата институция е основен кредитор на предприятието, към което претенции имат десетки фирми и работници. Нейният иск е за невърнати кредити от 30 млн. евро по данни на съдебния изпълнител.

    Със сделката корабостроителницата, която беше приватизирана от фирми от групата на Васил Божков, вече директно преминава към кредитора си. От месеци всъщност банката контролираше дружеството, но сега пряко взима основното производство. Строителството и ремонтът там бяха замрели през последните години, а през декември окончателно бяха съкратени всички служители. Сега ПИБ има две години, за да продаде придобивката си. Ако има заинтересовани, сделката ще е лесна, защото ще се предлага чист актив. А иначе процедурата по фалит може да се точи и десетилетие.

    Дълг срещу собственост

    Маджарова обясни, че съгласно процедурите ПИБ ще може да направи прихващане на суми, които има да взема от корабостроителниците, за сметка на онова, която трябва да внесе за покупка. Дейностите по приключването на сделката може да отнемат повече от месец, през който може да постъпват възражения срещу продажбата, включително от самата корабостроителница. Реакция от нейна страна едва ли може да се очаква, имайки предвид, че и сега дружеството се контролира индиректно от банката кредитор. Тя е обезпечила вземанията си с ипотеки на активи, но придобивайки собственост върху тях чрез публичен търг, за ПИБ би било по-бързо и сигурно, че ще получи обратно парите си.

    От Първа инвестиционна банка не отговориха на въпросите, които "Капитал Daily" изпрати в края на миналата седмица във връзка с приключилата продажба.


    Без конкуренция

    Търгът за основните активи на корабостроителницата в Бургас бе обявен в средата на март по искане на ПИБ в качеството й на основен кредитор. Те бяха обособени в четири имота, за които можеше да се наддава поотделно. Общата площ на пуснатите за продажба терени заедно с прилежащите им сгради бе 562 хил. кв.м от общо 800 хил. кв.м, притежавани от предприятието. Началната цена от 47 млн. лв. представляваше 75% от оценката, извършена от независим експерт. Ако търгът не бе успял от първия път, същите активи щяха да бъдат повторно извадени за продажба на още по-ниска цена, която щеше да бъде с 20% под първоначалната.

    В първите дни от обявяването на процедурата в "Бургаски корабостроителници" е имало посещение от потенциални участници в търга, каза тогава изпълнителният директор на дружеството Деян Маринов. Интерес към предприятието проявяваше и германското дружество P&S Project, но оттам коментираха пред "Капитал Daily", че обявената цена е твърде висока.

    Заявки за участие са постъпили в последния ден за подаване на оферти. Едната е била на ПИБ, която обаче не е внесла задатък, тъй като е взискател и законът й позволява да извърши прихващане между задълженията си и онова, което има да взема от длъжника. Другият кандидат е бургаската фирма "Девин - Гала", която е проявила интерес към един от по-малките парцели, предложени на търга, но не го печели. Резултатът от символичната конкуренция между наддавачите е постигането на сума, която е малко по-висока от първоначално обявената за групата от активи, или общо 47.5 млн. лв. Следва процедура по прехвърляне на имотите в полза на ПИБ, която ще отнеме седмици.

    "Капитал Daily" не успя да се свърже с представител на ръководството й, но от предишен разговор с изпълнителния директор на предприятието Деян Маринов стана ясно, че мениджмънтът не възразява срещу начина, по който кредиторът опитва да събере вземанията си. И преди публичната продан "Бургаски корабостроителници" се намираха под влиянието на основния си кредитор, като според близки до дружеството собственикът на 80.6% от акциите на предприятието - сейшелската "Хунас инвестмънтс лимитед", е свързана с банката.

    В момента дейностите в корабостроителниците се контролират от временен синдик, който разреши да се извърши подготовка на оборудване, с което да се поемат поръчки за ремонт на кораби. В съда се гледат два иска за обявяване на "Бургаски корабостроителници" в несъстоятелност - единият е подаден от "ПСТ холдинг" (също свързано с ПИБ) заради дълг от 3 млн. лв., а другият е по искане на новото ръководство на дружеството, което по този начин се опитва да наложи общ запор над активите му и да се застрахова от продажби "на парче", задвижени от други кредитори.

    Позната схема

    Резултатът от нея напомня на случилото се с други големи дружества, които банката активно е кредитирала в миналото. През 2011 г. ПИБ финансира фирмата "Елтрейд къмпани" на 26-годишния Лъчезар Варнаджиев, която купи бившия металургичен гигант "Кремиковци" на публичен търг срещу 316 млн. лв. Година по-късно с посредничеството на "Хармони 2012" бе наложен контрол над основни производствени мощности в "Оловно-цинков комплекс" - Кърджали. В първия случай последва нарязване на скрап на излишното оборудване и опит за частична препродажба, засега без резултат. При ОЦК е обещано възстановяване на цинковото производство, но до този момент планът не е готов.
    “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
      За дивиденти да пише нещо ?
      Ама разбира се, тази част (за дивидента) според мен случайно са я прпуснали.
      “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

      Коментар


      • За дивиденти да пише нещо ?
        За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

        Коментар


        • Шефовете на ПИБ вдигат двойно заплатите си - ще вземат по 46 бона на месец
          Банката събрала над 85 млн. лева от такси и комисиони през 2013 година

          Шефовете на Първа инвестиционна банка ще увеличат двойно заплатите си.

          Деветимата членове на Надзорния съвет и Управителния съвет ще получават средно по 46 296.29 лева на месец.

          Това става ясно от покана за свикване на общо събрание на акционерите, което ще се състои на 21 май.

          11-а точка от дневния ред е: "Определяне на нов общ размер на възнагражденията на членовете на Надзорния съвет и Управителния съвет на банката – сума в размер до 5 000 000 лв. (пет милиона) лева годишно".

          Сега петимата членове на Надзорния съвет (Георги Мутафчиев, Евгени Луканов, Йордан Скорчев, Мая Георгиева, Радка Минева) и четиримата членове на Управителния съвет (Васил Христов, Димитър Костов, Мая Ойфалош, Светослав Молдовански) в банката на Цеко Минев разпределят 2.5 милиона лева годишно за заплати (средно по 23 148 лева на човек месечно), съгласно решение на Общото събрание на акционерите от януари 2012 година.

          На заседанието членовете на Общото събрание ще приемат и доклада на УС за дейността на банката през 2013 г., доклада на специализираното одиторско предприятие за извършения одит на годишния финансов отчет за 2013 г., годишния финансов отчет на банката за 2013 г., отчета на директора за връзки с инвеститорите за дейността му през 2013 г., отчета на директора на специализирана служба „Вътрешен контрол” за дейността на службата през 2013 г., ще изберат специализирано одиторско предприятие за 2014 г. и ще приемат промени в предмета на дейността на ПИБ и в устава на банката.

          25 858 000 лева е нетната печалба на ПИБ за 2013 г., сочат данните от доклада за дейността на банката за миналата година. Тя е намаляла с 10.6% спрямо 2012 г.

          Банката е четвърта по печалба в България. Пазарният й дял е 4.42% на неконсолидирана основа.

          Доходите й от такси и комисиони за 2013 година са се увеличили с 18.3% и възлизат на 85 437 000 лева. През 2012 г. те са били 72 202 000 лева, а през 2011-а - 70 781 000 лева.

          Приходите от такси и комисиони са 33.0% от общите приходи на банката. През 2012 г. те са били 31.3%, а през 2011 г. - 30.0%.

          Разходите за реклама на ПИБ през 2013 г. са били 6 196 000 лева.
          “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
            ..... За последните години съм изпуснал така доста печеливши в последствие сделки, но пък съм си и спестил бая загуби.
            УЖАСНО СИ ПРАВ - сомоуважи си опита и знанието !!! -

            Коментар


            • Между другото може и да не ги натисне, може да си им ок провизиите, и да покриват достатъчно надеждно лошите кредити. Няма как да го знам. Тогава пазарната цена ще си е ОК, леко скъпичко за моя вкус, но нищо притеснително. Но аз инвестирам в европейски банкови акции от доста години и ако съм научил нещо е че това си е игра с огъня ако банките изглеждат недокапитализирани и ако имам съмнение предпочитам да стоя настрана вместо да си паря пръстите. За последните години съм изпуснал така доста печеливши в последствие сделки, но пък съм си и спестил бая загуби.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                Ravnovesie, всички знаем, че към момента притиснат в ъгъла продавач няма как да вземе адекватна цена за активите си. Същевременно е ясно, че с времето нещата ще се променят към МНОГО по-добро. Според твоята оценка дори и 200 милиона за консолидираната банка са много, но това прави само 2 милиарда оценка за българския банков сектор през пазарния им дял. Това са абсурдно ниски стойности. Отделно имаш и рефлективност. Подобряването в сектора води до подобряване в икономиката и обратно. Това е самоподдържащ се процес, до достигане на точка на пречупване и смяна на посоката. Сега сме едвам в началото на възходящия цикъл. С времето резултатите ще се подобрят в пъти. Отделно ще се отпуснат разбиранията за стойност. Само преди две години П/Е 10 за МЦХ беше скандално много. Виж колко е в момента. През цялото време наблягаш на размера на миналите проблеми и дали банковия капитал отговаря на необходимостите. Изхождаш от идеята, че лъжат в счетоводството си и банковия надзор на БНБ е неефективен. Това са предположения, които няма как да потвърдиш без да знаеш размера на отделните кредити, обезпеченията и провизиите по тях. На мен най-много ми харесва пазарния им дял и това, че след консолидацията ще правят около 150 милиона годишно преди обезценки. Вероятно в срок от 5 години ще минат 200 милиона годишно. При възходящ бизнес цикъл обезценките са около 20 процента от брутната печалба. На практика след три години ще правят по 150 милиона чисто на година. Дори и да приемем, че имаш някакви основания и не всичко в миналото е било наред, то максимум през 2015 година всичко ще бъде изчистено. Според мен този процес ще приключи още в края на тази година.
                Точно тези расъждения изстреляха цената на акцията нагоре. До известна степен разсъждавах като тебе, но преди шест месеца изцяло преосмислих позицията си. Много съм доволен от това.
                На мен не ми е проблема че пазара не вижда това което аз виждам. Проблемът ми е че никой не може да гарантира че в понеделник например БНБ няма да натисне ПИБ да си увеличат капитала с 300 милиона. А както казваш при такъв пазар не може да се вземе добра цена. Още повече с тези репутации в СК, дето може да вървят при нашите спекуланти, но не и при нормален чужд стратегически инвеститор.

                И какво ще правят тогава акционерите и ако излезе цена много под пазарната - ще почнат да приказват колко ни е кофти пазара. А сами ще са си виновни, щото са си затворили очите и са вярвали че дядо мраз прави безплатни подаръци.

                Коментар


                • Ravnovesie, всички знаем, че към момента притиснат в ъгъла продавач няма как да вземе адекватна цена за активите си. Същевременно е ясно, че с времето нещата ще се променят към МНОГО по-добро. Според твоята оценка дори и 200 милиона за консолидираната банка са много, но това прави само 2 милиарда оценка за българския банков сектор през пазарния им дял. Това са абсурдно ниски стойности. Отделно имаш и рефлективност. Подобряването в сектора води до подобряване в икономиката и обратно. Това е самоподдържащ се процес, до достигане на точка на пречупване и смяна на посоката. Сега сме едвам в началото на възходящия цикъл. С времето резултатите ще се подобрят в пъти. Отделно ще се отпуснат разбиранията за стойност. Само преди две години П/Е 10 за МЦХ беше скандално много. Виж колко е в момента. През цялото време наблягаш на размера на миналите проблеми и дали банковия капитал отговаря на необходимостите. Изхождаш от идеята, че лъжат в счетоводството си и банковия надзор на БНБ е неефективен. Това са предположения, които няма как да потвърдиш без да знаеш размера на отделните кредити, обезпеченията и провизиите по тях. На мен най-много ми харесва пазарния им дял и това, че след консолидацията ще правят около 150 милиона годишно преди обезценки. Вероятно в срок от 5 години ще минат 200 милиона годишно. При възходящ бизнес цикъл обезценките са около 20 процента от брутната печалба. На практика след три години ще правят по 150 милиона чисто на година. Дори и да приемем, че имаш някакви основания и не всичко в миналото е било наред, то максимум през 2015 година всичко ще бъде изчистено. Според мен този процес ще приключи още в края на тази година.
                  Точно тези расъждения изстреляха цената на акцията нагоре. До известна степен разсъждавах като тебе, но преди шест месеца изцяло преосмислих позицията си. Много съм доволен от това.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
                    Пазар бе пич .... Явно това е най-доброто, което е щял да получи. Не забравяй, че много банки, получили помощ, бяха задължени да продават и това бутна цените надолу. След като са продали, явно са нямали избор.
                    Това казвам, това е най-доброто което са можели да получат, а не нещо с 200% отгоре. Но ПИБ си завежда нещото заедно с 200% отгоре - които никой не е искал да даде само 3 месеца преди това.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                      Имаше достатъчен срок да продаде, не беше притискане от днес за утре. За този срок най-доброто което получи е 30ст. за акция.
                      Пазар бе пич .... Явно това е най-доброто, което е щял да получи. Не забравяй, че много банки, получили помощ, бяха задължени да продават и това бутна цените надолу. След като са продали, явно са нямали избор.
                      He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                      Коментар


                      • Ох, ти май се правиш на идиот?!? Сто пъти го написаха и в нашата преса, ако не четеш немската.

                        БЛБ беше задължена от правителството на Германия да продаде всичките си чужди поделения, влючително и МКБ Унгария. Имаха точно определен срок. Много щеше да им е трудно да продадат МКБ с банчиците в Румъния и България. С Румъния така и не им се получи. С МКБ още се мъчат. За продажбата тук, освен капитала им трябваше да върнат и кредити към БЛБ, които реално можеха да се превърнат в загуба за БЛБ.......... всъщност мисли каквото искаш....... все ми е тая.... аз съм доволен от акцията!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
                          Продавачът не беше идиот, а беше притиснат до стената от ЕС и ЕЦБ. Не се прави че не знаеш защо се случи продажбата. Ако пък наистина не знаеш - ебати инвеститора си ....
                          Имаше достатъчен срок да продаде, не беше притискане от днес за утре. За този срок най-доброто което получи е 30ст. за акция.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                            Да бе да, и продавача е идиот и затова всеки лев го продава за 30 ст.
                            Продавачът не беше идиот, а беше притиснат до стената от ЕС и ЕЦБ. Не се прави че не знаеш защо се случи продажбата. Ако пък наистина не знаеш - ебати инвеститора си ....
                            He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Barky Разгледай мнение
                              И защо точно смяташ, че е измислена. Сметката е проста. Имай предвид, че Юнион бяха много добре провизирани и отписаха капитал преди продажбата, така че печалбата/капитала са съвсем истински.
                              Да бе да, и продавача е идиот и затова всеки лев го продава за 30 ст.

                              Коментар


                              • И защо точно смяташ, че е измислена? Сметката е проста. Имай предвид, че Юнион бяха много добре провизирани и отписаха капитала преди продажбата, така че печалбата/капитала са съвсем истински.

                                Коментар

                                Working...
                                X