IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ Първа инвестиционна банка (FIB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ghettoff Разгледай мнение
    И въпреки това имат още много потенциал..
    И защо го направиха увеличението? За да ги продадат на по-добра цена. Цялата група на Райфайзен интернешънъл е на тезгяха. Защо ли?

    Вярно е, че в БГ бяха едни от най-добрите в групата. Банката цъфтеше, докато не почнаха да получават малоумни инструкции от Виена. Очите на страха са големи, а отдалече е още по-страшно. Махнаха Момчил и от сега нататък банката е надолуууу, така както беше преди да влезе Момчил.

    Коментар


    • Банго, писна ми от спекулации като твоите! Я кажи точно какво са финансирали в Банско?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
        Да сега прицва че необслужванети са 16,62 а не 20% както твърдеше по надолу.

        Второто твърдение за по малко обезценки е на принципа субективно усещане , това няма как да се провери освен ако не си в главите на мениджмънта на банката.

        Толкова класифицират и толкова обезценяват ..... ти твърдиш че нарушават банковото законодателство и ако нямаш доказателства за това е по добре да не ги пишеш тези неща.

        Дори ако вкараш елементарна логика в разсъжденията ще видиш че не е така ....банка в затруднение както искаш да изкараш ПИБ не вади маса пари кеш за активите на кремиковци , нито маса пари за придобиване на друга ....... двамата собственици на банката може да са всичко друго но не и пълни идиоти!

        Ако имаша и бегла идея за затруднения дали щяха да придобият по тоя начин Юнионбанк като дъщерна на ПИБ.....стига се пъна като магаре на мост да защитаваш тази невярна теза.
        Пазара те опровергава ...а не аз в случая !
        Не, не твърдя че нарушават банковото законодателство. И естествено че няма как да имам доказателства, тъй като БНБ крие лошите кредити в банковата система и ПИБ си крие лошите кредити. Но това че ги крият не значи че те несъществуват.

        Пазарът нищо не опровергава, няколко човека с пари, които не са си направили домашното и са заслепени от оптимизъм и алчност могат да изстрелят всяка позиция.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
          Това са манипулациите на БНБ, спряха да дават съотношението на лошите кредити към БРУТНИТЕ кредите и почнаха да ги дават към нетните. Например към декември 2012 към брутните кредите са 16,62%, а към нетните кредити са 10,62.Обезценките намаляват брутните кредити. Обаче изненада ПИБ не прави достатъчно обезценки - или поне прави доста по-малък процент спрямо брутните си кредити, от средното за банковата система.

          като искаш да знаеш какъв е портфейла на банката обаче те интересуват лошите кредити към брутните и кредити, а не към нетните.
          Да сега призна че необслужваните кредити са 16,62 а не 20% както твърдеше по надолу.

          Второто твърдение за по малко обезценки е на принципа субективно усещане , това няма как да се провери освен ако не си в главите на мениджмънта на банката.

          Толкова класифицират и толкова обезценяват ..... ти твърдиш че нарушават банковото законодателство и ако нямаш доказателства за това е по добре да не ги пишеш тези неща.

          Дори ако вкараш елементарна логика в разсъжденията ще видиш че не е така ....банка в затруднение както искаш да изкараш ПИБ не вади маса пари кеш за активите на кремиковци , нито маса пари за придобиване на друга ....... двамата собственици на банката може да са всичко друго но не и пълни идиоти!

          Ако имаха и бегла идея за затруднения дали щяха да придобият по тоя начин Юнионбанк като дъщерна на ПИБ .....стига се пъна като магаре на мост да защитаваш тази неверна теза.
          Пазара те опровергава ...а не аз в случая !
          Last edited by markov; 07.02.2014, 01:16.
          Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

          Коментар


          • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение
            Равновесие винаги прави един такива привидно добре изглеждащи анализи , но почти винаги основния факт върху които развива анализа си е манипулиран да докаже тезата му.

            В случая започва с твърдението за лоши кредити 20% и твърди че провизиите покриват само 50% от тях.
            Но всъщност лошите кредити НЕ са 20% , според последните данин са доста по малко.
            Също така приемането му че 50% от тях са неправизирани и са жива загуба не отговаря на истината.
            Лош кредит е такъв по които няма обслужване повече от 90 дни. Дори и при слабото оживление на икономиката обаче сериозна част от кредитите от лоши започват да се обслужват , което се вижда че банките връщат такива оздравени кредити в балансите си през последното тримесечие.
            Дори и да приемем е лош кредита и няма никакъв шанс да започне да се обслужва , в почти всички случаи освен ако не става дучма за явна злоупотреба, кредитите са обезпечени със залози , ипотеки и т.н. .....които ще донесат приходи при реализацията си .
            Та мисълта на писанието ми е че приемането че 50% от лошите кредити са тотална загуба е пълна глупост и непознаване на банковото дело.
            Това са манипулациите на БНБ, спряха да дават съотношението на лошите кредити към БРУТНИТЕ кредите и почнаха да ги дават към нетните. Например към декември 2012 към брутните кредите са 16,62%, а към нетните кредити са 10,62.Обезценките намаляват брутните кредити. Обаче изненада ПИБ не прави достатъчно обезценки - или поне прави доста по-малък процент спрямо брутните си кредити, от средното за банковата система.

            като искаш да знаеш какъв е портфейла на банката обаче те интересуват лошите кредити към брутните и кредити, а не към нетните.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от al4en Разгледай мнение
              Зимата на 2009 цената беше почти 1 лев и малко седя си и сам подпирам в инвестора всякакви герои пешо млекото вижда софикс 0, мастара и той аз си подпирам, след мен под 1 лв., мисля си ако ме напълнят отиваме на 80 ст., и т.н. тъжна работа та тогава успях да си купя около 5к може би най-тънките продадени по позицията в тази връзка винаги ще има кой да нарисува тъмната картинка, само не знам кому е нужно, без акции без интерес към нашия пазар, отговора всеки сам
              Зимата на 2009 се търгуваше срив на цялата финансова система на целия свят. Е това не се случи. След това през 2011 се търгуваше разпад на еврозоната, и това не се случи. Но това са все неща които щяха да повлияят силно, но реално натискаха цените без значение какво се случва със самите дружества. В момента вече се търгуват оценките на самите дружества. Една част от тях все още са силно подценени, но други не са.

              Не мисля че рисувам каквато и да било тъмна картинка - съвсем лесно се вижда че до края на миналата година пазара търгува банката в доста добър синхрон с точно тези мои виждания. за мен тогава банката си бе реално оценена - т.е. не ме интересуваше да влизам в нея защото чисто рационално рисковете за надолу бяха по-високи от тези да и се оправи фундамента бързо.

              Сега вече се търгува и аз не знам какво. Милионите последните два месеца са ми напълно неразбираеми, това ми изглежда като трошене на пари. Има си място за оптимизъм, но е хубаво този оптимизъм и да е подплатен с нещо. Така да се каже зимата вече да е минала, човек да чака пролетта и растежа. А тук нищо подобно не се е случило. Няма изчистване на баланса, няма повишаване на рентабилността до нормални нива, няма достатъчно засилване на капитала. Няма дори ръст на цените на имотите, че да каже човек че ще им е по-лесно да реализират обезпечения. Нито ръста в ЕС ще и повлияе позитивно, нито ръста в България ще е достатъчен следващата година за бързо свиване на лошите кредити. Няма нищо - една сделка за една банка, с която временно запълват дупките и до там.

              Единственото което има са неподкрепени с нищо позитивни очаквания. Разбира се може и да са подкрепени с нещо - но аз поне не го виждам. И като гледам че и никой не споделя нищо реално, може би и никой друг не вижда нищо реално. А поне тази игра, абе аз да купя скъпо, пък то ще се намери следващия глупак да му продам по-скъпо не ме кефи да я играя. Като нищо ще се окажа най-големия глупак накрая на веригата

              Коментар


              • Равновесие винаги прави един такива привидно добре изглеждащи анализи , но почти винаги основния факт върху които развива анализа си е манипулиран да докаже тезата му.

                В случая започва с твърдението за лоши кредити 20% и твърди че провизиите покриват само 50% от тях.
                Но всъщност лошите кредити НЕ са 20% , според последните данин са доста по малко.
                Също така приемането му че 50% от тях са неправизирани и са жива загуба не отговаря на истината.
                Лош кредит е такъв по които няма обслужване повече от 90 дни. Дори и при слабото оживление на икономиката обаче сериозна част от кредитите от лоши започват да се обслужват , което се вижда че банките връщат такива оздравени кредити в балансите си през последното тримесечие.
                Дори и да приемем е лош кредита и няма никакъв шанс да започне да се обслужва , в почти всички случаи освен ако не става дучма за явна злоупотреба, кредитите са обезпечени със залози , ипотеки и т.н. .....които ще донесат приходи при реализацията си .
                Та мисълта на писанието ми е че приемането че 50% от лошите кредити са тотална загуба е пълна глупост и непознаване на банковото дело.
                Last edited by markov; 07.02.2014, 00:42.
                Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                Коментар


                • Лошите кредити в банковата ни система са продължили да намаляват през последното тримесечие на миналата година. Съотношението на нетните заеми с просрочие над 90 дни се понижава до 10,28% от всички отпуснати кредити, докато в края на октомври 2013 г. делът им беше 10,79%, става ясно от данните на Българска народна банка (БНБ) за състоянието на банковата система към края на миналата година.

                  Понижението на просрочените кредити се дължи на повишените разходи за обезценка през последното тримесечието, обясняват от централната банка.

                  През периода октомври-декември 2013 г. привлечените средства са се увеличили с 1,5%, или 1,1 млрд. лв. Съществен принос за това нарастването имат депозитите от граждани и домакинства, като при тях е регистриран най-високият тримесечен темп на растеж от началото на годината - повишение от 4%, или 1,5 млрд. лв.

                  Влоговете на предприятията са се увеличили със 78 млн. лв. спрямо края на третото тримесечие, а привлечените средства от кредитни институции към 31 декември 2013 г. са с 330 млн. лв. по-малко спрямо края на септември.
                  Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                  Коментар


                  • Зимата на 2009 цената беше почти 1 лев и малко седя си и сам подпирам в инвестора всякакви герои пешо млекото вижда софикс 0, мастара и той аз си подпирам, след мен под 1 лв., мисля си ако ме напълнят отиваме на 80 ст., и т.н. тъжна работа та тогава успях да си купя около 5к може би най-тънките продадени по позицията в тази връзка винаги ще има кой да нарисува тъмната картинка, само не знам кому е нужно, без акции без интерес към нашия пазар, отговора всеки сам
                    Last edited by al4en; 07.02.2014, 00:23.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
                      Конкретно на въпроса - кога имаше тук акции и кога ги продаде ...
                      Последно съм продавал акции на ПИБ през 2011, и тогава почнах да ги продавам като минаха 3,2 по голямата част на около 3,4 и последните ги продадох на 3 лева А ги бях купувал през януари, февруари 2011.

                      така че мойто от ПИБ съм си го взел за момента, като и ако стане цената изгодна пак ще си взема. От 2011 насам цената на ПИБ в сравнение с други европейски банкови акции, никога не ми е била изгодна.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                        Всичко това е бла бла до като не си качи капитала.

                        недокапитализирани банки се търгуват на такива нива че след разводнението на капитала, което ще последва от увеличението му, старите собственици да не загубят много заради ниската цена. А не могат да го увеличат на висока цена, защото никой няма да им участва в увеличението - то ще си е брутална набутвация.
                        Конкретно на въпроса - кога имаше тук акции и кога ги продаде ...
                        За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ghettoff Разгледай мнение
                          Защо съжаляваш? В цената вече е оптимистичния сценарий, т.е че акцията ще расте с пазара, но надали по-бързо от него. А ти търсиш компании с много по-голям потенциал, доколкото знам..
                          Не си ме разбрал добре. Съжалявам че бързо ги продадох, т.е. още между 3,10-3,20 , а можеше сега Това е, иначе да, писал съм че акциите в моя портф. считам за достатъчно потенциални, че да не тръгвам да заменям някоя за ПИБ сега

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                            За последните години банката си качи пазарния дял с 60 процента. От тук нататък трябва само да го поддържа. Определено няма да е проблем. Според мен може да расте с темпото на сектора без да се налага да увеличава капитала, но няма да може да дава дивиденти. Всеки е приел различни сценарии за вероятни. Да видим кои ще изязат правилни. За сега съм много доволен от инвестицията си. Естествено винаги мога да си променя меннието. както казах по-рано до преди половин година бях ПИБ хейтър, когато преосмислих позицията си. Винаги мога да го направя отново.
                            Всичко това е бла бла до като не си качи капитала.

                            недокапитализирани банки се търгуват на такива нива че след разводнението на капитала, което ще последва от увеличението му, старите собственици да не загубят много заради ниската цена. А не могат да го увеличат на висока цена, защото никой няма да им участва в увеличението - то ще си е брутална набутвация.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              Това имам в предвид, до като една банка не си реши проблема с недокапитализация няма как да се отпусне да расте нагоре. винаги съществува риска да бъде затворена или да направи увеличение с прекалено размиване на капитала. Като си направи увеличението, като се види че пазара и вярва, като си подобри съотношенията и се отпуска да расте - понякога с много и за бързо.
                              За последните години банката си качи пазарния дял с 60 процента. От тук нататък трябва само да го поддържа. Определено няма да е проблем. Според мен може да расте с темпото на сектора без да се налага да увеличава капитала, но няма да може да дава дивиденти. Всеки е приел различни сценарии за вероятни. Да видим кои ще изязат правилни. За сега съм много доволен от инвестицията си. Естествено винаги мога да си променя меннието. както казах по-рано до преди половин година бях ПИБ хейтър, когато преосмислих позицията си. Винаги мога да го направя отново.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                                Това имам в предвид, до като една банка не си реши проблема с недокапитализация няма как да се отпусне да расте нагоре. винаги съществува риска да бъде затворена или да направи увеличение с прекалено размиване на капитала. Като си направи увеличението, като се види че пазара и вярва, като си подобри съотношенията и се отпуска да расте - понякога с много и за бързо.
                                Именно. Без да съм специалист по банкови акции успях да си направя една бърза съпоставка. Просто да видя къде се намира ПИБ в действителност.

                                Коментар

                                Working...
                                X