Първоначално изпратено от Спекулант79
Разгледай мнение
https://www.infostock.bg/infostock/c...t-700-mln-leva
Основните направления, в които имаме позитивни новини, са това, че следващата година се очакват да стартират ефективни, централизирани, автоматизирани къси продажби. Това бе нещо очаквано повече от 10 години, защото нормативната база го позволяваше, но реално отношенията бяха изцяло билатерални. Тоест инвеститорите подписваха един договор на хартия, разменяха се едни акции, като се ползваше посредника като сетълмент агент. Юридически погледнато това са къси продажби, но те не са институционализирани и автоматизирани. Сега се очаква това да се случва в реално време на платформата за търговия на БФБ. Така инвеститорите ще могат да залагат и на падащ пазар, колкото повече падат цените, толкова повече те ще печелят от това.
Вярвам, че това ефективно ще доведе до един по-добър и ликвиден пазар и така няма да ни е страх, когато идва криза. При низходящ пазар всички големи борси позволяват на инвеститорите си да изкарват пари, докато при нас такава възможност нямаше. В допълнение късите продажби ще подобрят и ценообразуването на акциите, което също не е за пренебрегване. Така че това е може би основният акцент за 2024 година.
Втората добра новина бе, че също от следващата година емитентите ще могат да избират да се котират на борсата в евро или в лева. Така да се каже борсата вече е в еврозоната. Това се говори вече от 12 – 13 години за присъединяване на Централен депозитар към Target 2 Securities. Знаем, има такъв стандарт при банките Target 2. Това е аналог на ниво депозитарни институции или на така наречения „пост-трейдинг левел“. Именно това позволява една акция от България с един клик да достигне във всяка една институция, свързана с тази системата, което е задължително условие при двойни листвания. Това е една крачка в правилната посока.
Третата добра новина, която бе и последната за форума, е създаването на Клирингова институция. Какво значи това обяснено простичко? Ако двама инвеститори сключат договор за доставка на ценни книжа и в конкретен момент този, който е поел ангажимент да ги достави, ги няма, другият инвеститор „овисва“ и трябва да го „гони“ юридически. Ситуацията се усложнява, когато вторият инвеститор е направил договор с трети инвеститор, за доставка на същите книжа. В реалния свят тази верига може да е доста дълга и ако се „счупи“ от една неизпълнена доставка, тя поражда верижна реакция от неизпълнение и пазара „запича“.
Клиринговата институция е създадена за да предотвати такова събитие, като заема ролята на централен контрагент. Тоест двамата инвеститори сключват договор не един с друг, а с клиринговата интитуция; и ако единия контрагент не достави, това се покрива от Клиринговата институция и тя после го гони като неизправна страната. Това реално е ролята на централния контрагент, който гарантира непрекъсваемостта на доставките на финансови активи за всички пазарни участници. За момента институцията стартира само със стоков клиринг, но, имайки регистрирана клирингова къща с български флаг, е само въпрос на време да видим клиринг и за финансови инструменти.
Много е важно, за да може да случва каквото и да било във финансовата сфера и тя да се развива, да има изградфена адекватна финансова инфраструктура. Както за една държава е важно да има магистрали, така артериите на финансовия сектор е технологичната и юридическа инфраструктура. Бавничко става за сега, но се върви в правилната посока. За къси продажби минаха повече от 10 години, Target 2S – също повече от 10 години, клиринговата институция – отново повече от 10 години. Да, мина време, но вече ги има!
Коментар