IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шелли груп АД (A4L)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Yori Разгледай мнение

    Не мисля, че можеш да направиш релевантни изводи за целия пазар, като гледаш българския,
    защото тук сме на субсидирани цени на тока и не сме пресирани да вземем мерки
    а от софийската камбанария съвсем
    там сте на централно топлоподаване и не се топлите на ток и не харчите за бойлер
    не така стоят нещата в провинцията
    когато битовите абонати минем на свободния пазар, нещата ще изглеждат по друг начин
    уредите на алтерко или подобни на тях вече са почти задължителни на пазара на луксозни имоти
    предполагам, че първо при нас ще тръгнат най-вече термовентилите за радиаторите
    ако аз бях в нова кооперация с индивидуален топломер на входа на апартамента задължително бих си сложил такива

    ​​​​​​​
    Е, аз не държа, да е за някой софийски апартамент/къща... Напротив - откъдето и да е... даже не е необходимо да е от България (мисля че имаме съфорумци, установили се в чужбина).

    Наистина ми е любопитно да пречупя рекламните послания през реалността. В момента аз лично, си светвам в стаите, в които имам нужда от осветление, увеличавам мощността на ел.уредите ако искам да ми е по-топло или ги намалям, ако искам да ми е по-хладно и/или съм преценил, че искам да ги изключа за да спестявам - примерно няма ме повече време от вкъщи....

    Относно радиаторите, лично аз така или иначе по-скоро гледам да не сменям много настройката на винтилите, тъй като знам от приятели от тези измервателните фирми, че енергийната консумация се увеличава при по-рязка промяна на температурната разлика между отоплителния уред и възхуха в стаята.... то и при климатицете май е така....

    Та наистина ми е интересно, колко точно може да се спестява, без да си променяме комфорта вкъщи (т.е. да си седим на толкова топло/студено, колко сме свикнали и да сме си светнали, когато имаме нужда от светлината).

    Общо взето визирам практичността от инвестицията.

    Иначе пак казвам - преди време гледах надъхващи клипчета, които създават усещане за забава - баща променя цвета на осветлението в детската стая от комютъра, или шашваш гостите като намаляваш осветлението над масата от мобилния телефон - но това ще го направиш 5-10 пъти да си направиш кефа или да шашнеш гостите, но не знам дали човек ще му се занимава след това....

    Или дали няма да му е по-лесно да стане и да включи лампата или да завърти винтила на радиатора, отколкото да стане и да отиде до масата и да си вземе мобилния телефон, за да направи тези неща от него....
    Last edited by Van Basten; 11.02.2023, 01:05.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

      Изглежда супер и надъхващо....

      Но ако може пак от наистина искрено любопитство пак да попитам (преди време бях питал и май само някакъв служител на "Алтерко" беше постнал снимка,че си бил "купил" няколко кашончета с уреди.... НЕ подлагам под съмнение, че са били за лично за ползване, а на за препродажби... ) - има ли някой тук дето си е купил уреди и да сподели преки впечатления от типа на "Купих си и си гложих сам (или наех ел.техник да ми ги исталира) - "Х" броя за "Y" лева/евро, като консумацията ми спадна от "Z" вата годишно на "W" вата годишно".... или нещо от сорта ?
      Не мисля, че можеш да направиш релевантни изводи за целия пазар, като гледаш българския,
      защото тук сме на субсидирани цени на тока и не сме пресирани да вземем мерки
      а от софийската камбанария съвсем
      там сте на централно топлоподаване и не се топлите на ток и не харчите за бойлер
      не така стоят нещата в провинцията
      когато битовите абонати минем на свободния пазар, нещата ще изглеждат по друг начин
      уредите на алтерко или подобни на тях вече са почти задължителни на пазара на луксозни имоти
      предполагам, че първо при нас ще тръгнат най-вече термовентилите за радиаторите
      ако аз бях в нова кооперация с индивидуален топломер на входа на апартамента задължително бих си сложил такива

      ​​​​​​​

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Yori Разгледай мнение
        Изглежда супер и надъхващо....

        Но ако може пак от наистина искрено любопитство пак да попитам (преди време бях питал и май само някакъв служител на "Алтерко" беше постнал снимка,че си бил "купил" няколко кашончета с уреди.... НЕ подлагам под съмнение, че са били за лично за ползване, а на за препродажби... ) - има ли някой тук дето си е купил уреди и да сподели преки впечатления от типа на "Купих си и си гложих сам (или наех ел.техник да ми ги исталира) - "Х" броя за "Y" лева/евро, като консумацията ми спадна от "Z" вата годишно на "W" вата годишно".... или нещо от сорта ?
        Last edited by Van Basten; 10.02.2023, 09:25.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение
          Колега, снимката никак не е актуална ... влакът не е на перона

          Ще видим ще има ли билети за утрешния влак и на каква цена. На франкфуртската гара са продали 3700 билета днес, при нас преди да затвори касата купиха 1800. Ще видим утре сутрин колко няма да са разбрали, че билетите им във Франкфурт са с 12% по скъпи.
          а дано

          Коментар


          • Колега, снимката никак не е актуална ... влакът не е на перона

            Ще видим ще има ли билети за утрешния влак и на каква цена. На франкфуртската гара са продали 3700 билета днес, при нас преди да затвори касата купиха 1800. Ще видим утре сутрин колко няма да са разбрали, че билетите им във Франкфурт са с 12% по скъпи.
            Last edited by Key Ru; 09.02.2023, 23:00.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение
              На 12.50 евро за акция в Германия не изглежда зле

              Коментар


              • На 12.50 евро за акция в Германия не изглежда зле

                Коментар


                •  

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                    От къде това инфо за арбитражни ботове? Сефте чувам.
                    Иначе уж има ММ който да купува тук и да дава там, но понякога заспива.. Постоянно ме е яд, че моя ИП не намери начин да ни предостави достъп до търговия с Алтерко в немско Вярвам, че няколко будни играча, щяхме много по-добре да откоригирваме тези разлики и позицията да има по-добра ликвидност.


                    Търговията на Франкфурт така и не я разбрах напълно, но определено не е непрекъсната както я познаваме, а са някакви аукциони управлявани от Специалист. Доколкото разбрах и книжата купувани тук и там са по различни сметки. Теоретично някаква форма на арбитраж е възможна, ако държиш достатъчно книжа и на двете борси, но на практика - трудна работа.
                    С две думи мога да си купя акции на Франкфурт (дори комисионната е по-добра от на БФБ), но мога да ги продам само там. Същото и на БФБ - тук купувам, тук продавам.

                    Между другото на Франкфурт има и други български акции, макар и без търговия - CCB, CHIM, ALB, IHLBL, TRACE и т.н.
                    https://www.boerse-frankfurt.de/equi...DIRECTION=DESC

                    Коментар


                    • Click image for larger version

Name:	Screenshot_4.png
Views:	1
Size:	11.5 КБ
ID:	4022194



                      Не знам дали има връзка с продажбите, но членовете са се удвоили за една година
                      на ден нарастват със 100-200
                      Last edited by Yori; 06.02.2023, 18:09.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                        От къде това инфо за арбитражни ботове? Сефте чувам.
                        Иначе уж има ММ който да купува тук и да дава там, но понякога заспива.. Постоянно ме е яд, че моя ИП не намери начин да ни предостави достъп до търговия с Алтерко в немско Вярвам, че няколко будни играча, щяхме много по-добре да откоригирваме тези разлики и позицията да има по-добра ликвидност.
                        Всички чакаме с нетърпение ЦД да започне да работи гладко с Xetra във Франкфурт.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение
                          Със "само" 8% изоставаме от цената в Германия.Уж арбитражни ботове имаше
                          От къде това инфо за арбитражни ботове? Сефте чувам.
                          Иначе уж има ММ който да купува тук и да дава там, но понякога заспива.. Постоянно ме е яд, че моя ИП не намери начин да ни предостави достъп до търговия с Алтерко в немско Вярвам, че няколко будни играча, щяхме много по-добре да откоригирваме тези разлики и позицията да има по-добра ликвидност.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

                            Спомням си около 2009-2011 как по някои сравнително ликвидни позиции буквално нямаше и 10 бида, а продавачи имаше, но нямаха желание да продават на такива ниски цени. Тогава нямаше ликвидност. Сега е друго. Бидове има, аскове има, липсват само новини, които да раздвижат пазара в някаква посока.
                            А и новините щом се появят, се отиграват в следващите 2 дни...
                            Пазарът е шит и това е. Бфб също е шит. Но пък сме родолюбци
                            Чужди книги не поглеждам. /не заради родолюбството, просто тука чувствам, че имам предимство пред чуждите играчоти. Чужди почти няма разбира се, но и това е разбираемо - не разбират пазара /
                            Last edited by AF Debugger; 05.02.2023, 02:20.

                            Коментар


                            • Със "само" 8% изоставаме от цената в Германия.Уж арбитражни ботове имаше

                              Коментар


                              • Nasdaq +3.5% вчера,
                                Microsoft +3.6%
                                Apple +3%
                                Alphabet +6.5%
                                Meta +22%

                                тук кога ще наваксаме?

                                Коментар

                                Working...
                                X