Първоначално изпратено от BullsonBSE
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Елана Агрокредит АД (EAC / 0EA)
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнениеДълговото финансиране не може да надхвърля два пъти стойността на капитала вписан в ТР. Така че трбва да раздадат кредити за 60млн, за да имат нужда от още капитал, а все още са на 23млн лв.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Novaka_Bull Разгледай мнениеHe и не би трябвало да исккат финансиране след като им одобряват финансиране.Политиката им в това отношение напълно се покрива с моето разбиране за бизнеса досега. Ако успеят да пласират кредитната линия и имат мегдан за развитие чак тогава може да увеличат капитала и то с малко.....да поддържат собствен капитал / привлечен най много 1:3
Коментар
-
Първоначално изпратено от Alee Разгледай мнениеТук да очакваме ли ново увеличение на капитала?
Коментар
-
Първоначално изпратено от Isabella Oronova Разгледай мнение“Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”
Коментар
-
ЕЛАНА Агрокредит получи финансиране от 10 млн. лв. за инвестиции в договори за земя
ЕЛАНА Агрокредит получи финансиране от 10 млн. лв. за инвестиции в договори за земя
Коментар
-
Агрион" навлиза в бизнеса с кредити за агробизнеса
Компанията за изкупуване и наемане на земеделска земя "Агрион инвест" навлиза в бизнеса със специализирани селскостопански кредити и лизинг на земя. Фирмата е регистрирала "Агрион финанс", която е добавена в регистъра на Българската народна банка за небанкови кредитни институции на 10 март тази година. Според записа тя има право да извършва кредитиране, финансов лизинг, факторинг, гаранционни сделки и придобиване на участия. Като лице за контакт е посочена Светла Михайлова Боянова, която преди време беше в съвета на директорите на "Агро финанс" АЦСИЦ, 99% собственост на "Агрион". Боянова беше зам.-министър на земеделието в първото правителство на Бойко Борисов.
"Агрион инвест" пък е новото име на бившия фонд "Уинслоу ленд инвест" и се контролира от основателите на "Винпром Пещера" Антон Щерев и Атанас Петков. Това е и вторият по големина притежател на земеделски земи в България с над 600 хил. дка, като пред него е само "Ромфарм къмпани" с повече от 1.1 млн. дка.
От 10 000 лв. нагоре
"Агрион" ще предлага три вида услуги, става ясно от сайта - универсален ипотечен заем, такъв за оборотни средства и лизинг. Всички започват от 10 000 лв. и нямат определен таван, а средствата могат да се отпускат както в левове, така и в евро. Проверка на "Капитал" в дружеството показа, че лихвата по кредита ще е 9.6% на година, като освен това обаче ще се начисляват и 10 процентни пункта годишно допълнително при просрочие на някоя от погасителните вноски. Освен два вида кредит дружеството ще предлага и лизинг на земеделска земя, която традиционно остава собственост на "Агрион финанс", докато не бъде изплатена напълно дължимата сума.
Земята като обезпечение
Кредитирането ще става чрез предоставяне на земя за обезпечение. В зависимост от рисковия профил на клиента тя ще осигурява различен размер на кредита, който може максимално да достигне до 80% от пазарната ѝ стойност. Основното, върху което от компанията ще се фокусира, е по-бързото и лесно обработване на заявленията за заем, като одобряването става в срок от около 2 работни дни. Дружеството няма да изисква подробни бизнес отчети, нито застраховки. Освен това няма да се събира такса за разглеждане на документи, тоест за стопаните няма да има допълнителен разход, в случай че заемът им бъде отказан, заявиха от компанията за "Капитал". От дружеството още твърдят, че няма да търсят перфектна кредитна история на своите клиенти, а също така могат да подготвят документите от името на своите клиенти. Не се изисква и осигуряването на поръчители, нито допълнително обезпечение като апартаменти, машини или друго имущество освен земя.
"Агрион инвест" АД има над 36 млн. лв. приходи за 2014 г. и близо 32 млн. лв. чиста печалба. Общо управляваните активи на името на дружеството към края на 2014 г. са били на стойност от близо 90 млн. лв., показва още базата данни на "Капитал" КАПИ.
Атрактивен сегмент
Дружеството "Агрион финанс" навлиза в атрактивен сектор, тъй като кредитирането на земеделския бранш е сред най-добре представящите се сектори напоследък. Според данните на БНБ към края на 2015 г. общата сума заеми, отпуснати за селски, горски и рибни стопанства, се увеличава почти 13% на годишна база и достига общо 1.75 млрд. лв. Освен това средният размер на един кредит също се е увеличил през последните 12 месеца – от 170 000 лв. на близо 180 000 лв. Пак по данни на централната банка средната лихва на новите бизнес кредити на стойност под 1 млн. лв. е 4.7% към края на януари. Това, както и сигурното наличие на обезпечение са сред първите причини всички водещи търговски банки вече да предлагат специализирани кредитни продукти за фермери, както и овърдрафт срещу субсидия. Освен това лизинги и кредит за оборотни средства с лихва 8.5% предлага и "Елана кредит".
Кредитиране, но срещу чувствително по-висока лихва се предлага и от стандартните небанкови финансови дружества у нас. От 2014 г. максималният годишен процент на разходите по тези кредити е 50%. Някои от компаниите обаче са намерили начин да заобиколят горната граница, като налагат допълнителни неустойки по договорите.
Отделно съществува възможност за кредитиране на земеделски стопани при преференциални лихви от 4% на година. Кандидатстването за тях става при Държавен фонд "Земеделие" по три схеми – Кредитна схема за инвестиции в селското стопанство, по Националната програма по пчеларство и по схемата "Инвестиции за изграждане на търговски помещения и закупуване на търговско оборудване". Разглеждането на документи и реалното отпускане на кредита при тези схеми и банковите кредити обаче със сигурност отнемат повече от 2 дни.“Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”
Коментар
-
"Агрион" навлиза в бизнеса с кредити за агробизнеса
http://www.capital.bg/biznes/kompani...a_agrobiznesa/
Черни облаци на хоризонта на Елана Агрокредит?
Не е препоръка
Коментар
-
Първоначално изпратено от Isabella Oronova Разгледай мнениеЗдравейте!
На сайта на ЕЛАНА Агрокредит има публикуван корпоративен календар с предварителни дати за всички корпоративни събития.
Не се притеснявайте да звъните на колегите от ЕЛАНА Агрокредит, на ДВИ на обявените телефони“Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”
Коментар
-
Първоначално изпратено от Alee Разгледай мнениеГоспожо Оронова,
има ли вече информация относно дивидента за 2015 г. или все още не?
И едно предложение: бихте ли внесли корекции на сайта си, относно очакваните от вас нива на дивидентите (див. доходоност) през годините, така ще бъде коректно спрямо инвеститорите Ви. Разбира се това са само предложения от моя страна. Нищо лично.
На сайта на ЕЛАНА Агрокредит има публикуван корпоративен календар с предварителни дати за всички корпоративни събития.
Не се притеснявайте да звъните на колегите от ЕЛАНА Агрокредит, на ДВИ на обявените телефони
Коментар
-
Първоначално изпратено от Isabella Oronova Разгледай мнениеПривет!
Когато има такава информация, ще постна тук веднага.
Поздрави
има ли вече информация относно дивидента за 2015 г. или все още не?
И едно предложение: бихте ли внесли корекции на сайта си, относно очакваните от вас нива на дивидентите (див. доходоност) през годините, така ще бъде коректно спрямо инвеститорите Ви. Разбира се това са само предложения от моя страна. Нищо лично.“Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”
Коментар
-
Според мен трянва да работят в посока за договаряне на нова кредитна линия усвоима на траншове от по 25 % за по голяма прецизност и да увеличат привления капитал с още 50% като стойност на вече отпуснатия. Така ще имат около 75% привлечен капитал спрямо собствения и мисля че тази пропорция трябва да се поддържа и после - ако има желаещи за кредити да увеличават капитал ако няма да си седят кротко и да чакат промяна в конюктурата.............тъй мисля аз като новобранец във финансовите врътки
Коментар
-
Първоначално изпратено от Alee Разгледай мнениеЗа това си прав, а на сайта им пише "Очакваната средна доходност е между 10 % и 12 %". А дано ама надали!
Коментар
Коментар