IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Елана Агрокредит АД (EAC / 0EA)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Благодарско за разясненията! Мисля, че добих базисна представа, която даже се покрива с малкото ми личен опит.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
      Моите наблюдения сочат, че добивите от пшеница по линията Русе - Бяла - Стражица - на запад са добри. Спад може би има спрямо миналата година, но на места и с -15-10%.
      За царевицата и слънчогледа спадът ще е доста по-голям и то навсякъде или почти навсякъде.
      Клиентите на банки ползват много до-добри лихви по кредитите. Елана е доста скъпа услуга.
      Относно цените, по които се приемат земите - навсякъде е една работа. Може би има малки отклоненя, но не са съществени.
      Повече е спадът, преки наблюдения от област Плевен на запад при всеки, който съм ходил, до 50% надолу стига, по 400 кг. жънат тези, които бяха свикнали на 700 - 750 кг. -10/-15% си е нищо и се радват, където е толкова спада, а това се единични случаи.
      Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

      Коментар


      • Моите наблюдения сочат, че добивите от пшеница по линията Русе - Бяла - Стражица - на запад са добри. Спад може би има спрямо миналата година, но на места и с -15-10%.
        За царевицата и слънчогледа спадът ще е доста по-голям и то навсякъде или почти навсякъде.
        Клиентите на банки ползват много до-добри лихви по кредитите. Елана е доста скъпа услуга.
        Относно цените, по които се приемат земите - навсякъде е една работа. Може би има малки отклоненя, но не са съществени.

        Коментар


        • Аз може ли, а може ли - все пак съм виден хейтър и тулуп.

          Ся, някога имах поглед върху този бизнес, даже имах и някакви обши глупости с едни бастуни от Серес. Лично впечателние - огромната част от хората, които имат нещо общо със земеделската земя, са супер случайни хорица (масата лъжци и крадци около връщането на земята) с много ниска, да не кажа никаква финансова култура. То ясно, че ние сме най-великите де, но все пак да си го кажа - лични впечатления. Виждал съм какви ли не селяци с S класи и Кайени, които не могат да си напишат името правилно и васят мотиките от багажника на кола за 100К+. как да е, мисълта ми е друга - тъй като са доста финансово неграмотни (да не кажа тъпи), но за сметка на това пък много лоялни, те се водят на принципа - с този съм работил някога, затова ще пробвам пак при него. Лихви, такси, комисиони в огромната част от случаите са без всякакво значение за тях - те искат да си не се налага да си намаляват стандарта, пък ако може да не се занимават с нищо и кинтата от ЕС директно да им я взема финансовото дружество, а те да могат да си купят точно на момента мини купъра на любовница или парцела на комшията.

          Затова и при такива хора се пробива много трудно - те си имат техните кумири (всеки с виШу от Варненския свободен, дето може да им начертае една графика и да им обясни какво е спот, форуърд, бъкет и т.н.) и са адепти на тайните сбирки - тук си имаме такъв, можете да го разпитате. та ако някога са работили с теб (както явно е станало с ЕЛАРГ някога), пак ще се върнат - те на това е основан бизнеса на еваната и евереста.

          Шо не идат в банка - ми щото основната част от тях са селяни и банката е нещо потайно, неразбираемо, специално. Дори и банката да дойде на крака при тях, те пак не бачкат с нея - финансовата им неграмотност е въпиюща. И все пак банките лека-полека навлизат и обират поне каймака, дето е с изрядни документи и за евана остава и ще остава все повече шлака и този модел ще върви към края си - не са конкурентни с нищо, освен с контакти. цената на акцията го доказва в последните години след увеличението - мисля, че това е най-умрялата акция от "сигурните", поправете ме, ако греша? И да, няма нищо общо нито с Бреф, нито с Атера, ама нищо общо - сравнението на Осло със София Комерс е много точно (отново лично мнение), само дето при София Комерс базата е много по-голяма и това ги държи над водата, иначе и двете са лихвари с претенции...

          Бъдете здрави и успех с инвестициите!
          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

          Коментар


          • едно време имаше екип избягал от БАКБ основал Кредитекс и финансиращ се с облигации през БФБ чрез Хипокредит
            с облигации се финансираше и БАКБ

            кризата затри Кредитекс, а биеха банките с бързина и качество на по високи лихви
            спада в цената на НИ и особено на по особените НИ (не апартаментни) при нулева ликвидност ги съсипа
            И ар джи тата още излизат от кризата ...

            тук само силен спад в цената на земята може да съсипе бизнес модела но при тези ниски лихви не вярвам да падне цената на земята с повече от 20%
            по скоро фермерите ще се избият един друг за земята на другарчетата...
            ще има преразпределение под натиска на ниски икономии от мащаби грешна агротехника
            слаби реколти и високи ренти

            Коментар


            • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
              Държа малко акции, но не бих казал, че разбирам бизнеса. Може ли някой да ми каже накратко защо един купувач на земя да предпочете "Елана" пред агрокредит от банка? И при банките обезпечението е самата земя.

              И в перспектива лихвите няма ли да падат, което да се отрази негативно на печалбата.
              и аз съм се чудил
              според мен земеделците са мега зле откъм отчетност
              тях ги облагат по нормативно признати разходи....
              може и по опр но не вярвам много да го правят

              паричните им потоци са манджа
              като имат печеливща сделка за машина земя фураж животни и сие залагат в Агрокредит земята си за дни и кеша идва
              в банките по бавно (май до 3 месеца)

              тези сделки на Агрокредит не са непременно покупки на земя, понякога са бърз залог за да купят нещо изпаднало или да си харчат за нещо спешно...

              Агрокредит да кажат процента
              ако ти изпадне нещо на минус 50% и нямаш пари (защото този тип хора влагат всичко в земя машини и джипки) залагаш набързо и го взимаш

              но не съм много запознат
              доколкото знам големи и реномирани фирми ходят при фирми за бързи кредити защото са одумкали лимитите в банките

              а фермерите, освен едрите
              мисля че са много небанкируеми
              включително защото заради субсидите ползват много лица и е манджа с грозде

              нямам много данни но таксиджии и фризьорки на патентен данък, земеделци на НПР

              това е сектор мъгла, в който банките пробиват с поглед но докъде?

              нека К.О. и Фортис кажат

              за мен земеделците са странни риби от финансова гледна точка

              Агрокредит е като София комерс заложни къщи
              залагаш и с парите каквото искаш прави
              ако не се издължиш обезпечението се осребрява
              докато банките предполагам питат "за какво са парите?". "Моля фактура за покупката"?


              ти като ги видиш как са разхвърляли всичко и са голи като пушка

              нека разбиращите се изкажат
              Last edited by oslo; 30.07.2020, 01:18.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                Държа малко акции, но не бих казал, че разбирам бизнеса. Може ли някой да ми каже накратко защо един купувач на земя да предпочете "Елана" пред агрокредит от банка? И при банките обезпечението е самата земя.
                в перспектива лихвите няма ли да падат, което да се отрази негативно на печалбата.
                Защото в банката плащаш от ден 30-ти....всеки месец. И защото в болшинството банки не разбират от земеделска земя - ще ти я оценят на 300лв/дка

                Коментар


                • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение


                  Не само на теб се харесаха цени от 1,55/58, аз също се надъм, но и държа (за Атерско поле иде реч, че не е в тамата)
                  ами не
                  аз съм от 1.1 на увеличението
                  с двата дивидента съм напред?
                  или той беше един не помня вече
                  около нулата съм тук
                  но тук съм мижаво
                  в Спиди акцентирам аз
                  и печеля завчас
                  дори в кризата
                  прасс

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение

                    Накратко
                    Лихварски бизнес
                    Държат обезпечението при тях (земята на тяхно име) самоучастие 20% тоест преобезпечени, с втора трета вноска обезпечението скача нагоре.

                    Криза, фермерите ще търсят кредити, добрите ще искат да изкупят слабите, ще има сделки, лешоядски. При тези ниски лихви, по силните фермери ще допритиснат дребните, които от години са притиснати от високите ренти и и лиспата на икономии от мащаба (знаеш в земеделието са важни, ако имах трактори и комбайн да имаш Х земя, а не Х/2 или Х/3).

                    Но

                    Дори да няма сделки и портфейла от кредити да остане същия, берекет версим с тази дивидентна доходност.

                    Банките ще разберат че земеделието е сложен бизнес и ще вдигнат малко лихвите там, което ще отвори място за Агрокредит, че банките си помислиха, че земеделието е сигурен бизнес, а той не е с тези високи ренти и рискови реколти!!!

                    При атера няма обезпечение , тръгват да си губят от 0-та, може и ренти да не бъдат платени, а в бъдеще и намалени, продажби на земя йок, кеша може да свърши и тогава да видим как ще въртят колелото. И откъде ще има за обслужващото дружество ако рентите са надолу. Но може и да не са. Ще видим.

                    но е важно и че няма мажоритар. Мисля над 80% са в пенсионните фондове. Така че има плюсове и в тази посока. Мисля че е добра идея за консервативни вложители. Например хора в пенсионна или предпенсионна възраст.

                    Не е препоръка, имам акции и днес правих сделки, като бях като продавач поради ликвидни, а не стратегически причини.

                    Не само на теб се харесаха цени от 1,55/58, аз също се надъм, но и държа (за Атерско поле иде реч, че не е в тамата)

                    Коментар


                    • Държа малко акции, но не бих казал, че разбирам бизнеса. Може ли някой да ми каже накратко защо един купувач на земя да предпочете "Елана" пред агрокредит от банка? И при банките обезпечението е самата земя.

                      И в перспектива лихвите няма ли да падат, което да се отрази негативно на печалбата.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение

                        Много ни заинтригува тук, ако искаш пусни едно ЛС. Харесвам доста позицията, но е трудно на земеделците.
                        Накратко
                        Лихварски бизнес
                        Държат обезпечението при тях (земята на тяхно име) самоучастие 20% тоест преобезпечени, с втора трета вноска обезпечението скача нагоре.

                        Криза, фермерите ще търсят кредити, добрите ще искат да изкупят слабите, ще има сделки, лешоядски. При тези ниски лихви, по силните фермери ще допритиснат дребните, които от години са притиснати от високите ренти и и лиспата на икономии от мащаба (знаеш в земеделието са важни, ако имах трактори и комбайн да имаш Х земя, а не Х/2 или Х/3).

                        Но

                        Дори да няма сделки и портфейла от кредити да остане същия, берекет версим с тази дивидентна доходност.

                        Банките ще разберат че земеделието е сложен бизнес и ще вдигнат малко лихвите там, което ще отвори място за Агрокредит, че банките си помислиха, че земеделието е сигурен бизнес, а той не е с тези високи ренти и рискови реколти!!!

                        При атера няма обезпечение , тръгват да си губят от 0-та, може и ренти да не бъдат платени, а в бъдеще и намалени, продажби на земя йок, кеша може да свърши и тогава да видим как ще въртят колелото. И откъде ще има за обслужващото дружество ако рентите са надолу. Но може и да не са. Ще видим.

                        но е важно и че няма мажоритар. Мисля над 80% са в пенсионните фондове. Така че има плюсове и в тази посока. Мисля че е добра идея за консервативни вложители. Например хора в пенсионна или предпенсионна възраст.

                        Не е препоръка, имам акции и днес правих сделки, като бях като продавач поради ликвидни, а не стратегически причини.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от dici Разгледай мнение

                          В Северозападна България нямаше суша и мисля, че добивите са нормални.
                          Абсолютно не е така, валежите и в този регион бяха повече от недостатъчни и сериозни количества паднаха единствено последните седмици. Добивите от пшеница не са по 100 кг., но масово са редуцирани, от 30 до 50% в сравнение с добрите години.
                          Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

                            Този път, за първи път стана така, че центъра на сушата по света се оказа България и Румъния. Не ми се пише колко трагично е на места. Най-зле е района Каварна - Дуранкулак на 10-15км от морето. Масово нямаше смисъл да се жъне пшеница - под 50 кг/декар. Снимките са ми на телефона.
                            В Северозападна България нямаше суша и мисля, че добивите са нормални.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение

                              Този път, за първи път стана така, че центъра на сушата по света се оказа България и Румъния. Не ми се пише колко трагично е на места. Най-зле е района Каварна - Дуранкулак на 10-15км от морето. Масово нямаше смисъл да се жъне пшеница - под 50 кг/декар. Снимките са ми на телефона.
                              Да, то разхода на комбайна не може да покрие, в твоят Североизточен регион най - тежко, показваха ми снимки, че до там не стигам, пшеницата бе пожълтяла отдавна, как да налее зърно. В света е далеч без такива поражения и затова и цените не могат да компенсират, а в България и няма почти никакъв бонус за зърно с хлебни показатели. Скапана година.
                              Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от oslo Разгледай мнение

                                ще отговоря след като се случат едни неща
                                Много ни заинтригува тук, ако искаш пусни едно ЛС. Харесвам доста позицията, но е трудно на земеделците.
                                Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                                Коментар

                                Working...
                                X