IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бикове vs. Мечки на БФБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Inta53, мисля да се концентрирам върху снега и хижата. Някак си не ми се дават конкретни цифри за Софикс. Оачвам много добра година за личните ми инвестиции и умерено добра за Софикс. На първо време може да хващате химикалките и да смятате сделката за ОББ. Имаме пазарен пиър колко струва българска банка. Смятате рентабилност, растеж у какво ли още не. После изчислявате съобразно пиъра колко трябва да струват ЦКБ и ПИБ. Слагате си дисконта хейт към групите от които са част и имате цена. Понеже нямаме къси от значение са получилите високи стойности. Те ще купят и ще качат цената. Тези, които нямат и вадят по-ниска не могат да продадат. Асимитричен пазар идеален за балони.
    Освен да пожелая лично щастие на участниците във форума друго не ми остава. Парите не ги мислете. Те се печелят и губят еднакво лесно.

    Коментар


    • 03.01.2016, 18:49
      Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
      Поздравления за Чичо Манчо за най близкото посочено число за стойност на Софикс към 31 декември 2015 година.
      Въпреки всичко ще си позволя да напомня няколко неща. Нашата професия има това хубаво качество, че подлежи на точни количествени измервания и това е промяната в стойността на портфейла. Погледнете каква ви е доходността и ако сте на загуба, то не сте познали абсолютно нищо. Така погледнато искам да честитя на Oslo и black cat white cat за декларираната от тях най-висока доходност. Те са имали най-точната прогноза от всички. Въпреки съмненията на повечето от вас аз съм убеден, че доходността им е истинска. Лично за моите разбирания 2015 година беше провал. Успях да направя само 1,98 процента доходност, което е много под желаните 30 процента. Защо се получи толкова малко е дълго за обяснение и не ми се пише.
      Искам да спомена и още едно нещо. Бъдещето е много сложно и непредсказуемо. Никой не може да го предскаже. Обаче всеки е познал нещичко и сбъркал някъде. По същата схема както с търсенето на потвърждаващи мнението новини хората се вглеждат само в познатите прогнози. Така остава някакво измамно усещане за успешност. Отделно дадена прогноза е моментна снимка на състояние. Възможно е само две седмици по-късно човек да се е отказал от мнението си и да има друго. Така той ще си спомня само последното и няма да обръща внимание на старото, което вече не е релевантно. Отделно механизма на спомените е много странен. Гледах някакви изследвания при които с течение на времето спомена се променя и след една година има 60 процента различие спрямо първоначалното му състояние. Психолозите го обясняват с механизма на спомена. Всеки път когато си припомните нещо то се извежда от паметта ви след което променено от вашето текущо емоционално състояние се записва отново. Така с времето вашите спомени в които сте напълно убедени се модифицират и не отговарят на първоначалното им състояние. Като добавим и промяната на мнението, то единственият точен измерител за това дали познавате или не е състоянието на портфейла ви. Когато расте познавате, когато намалява не сте познали абсолютно нищо и поради горепосочените причини се самозалъгвате. Всеки сам може да погледне резултатите си и да прецени доколко е добър в прогнозите.
      Успешна 2016 година. Надявам се, че ще бъде много по-добра от 2015.


      Здравей Петьо !
      Няма да удебелявам пасажи от така точно представените препоръки и съждения, но Те цитирам и съм сигурен че ще зарадваш много хора с твоите виждания за Новата 2017 година, - добре е да се препрочитат и старите ти!
      За това как е завършила старата е почти сигурно , че задържаните и премоделирани стари от 15г. са се отчели, оставям сам да си решиш

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение

        Да, през януари 2016 г. е малко трудно да предвидиш кога аджеба колегите от "Експат" ще решат да стартират ETF-a си, освен ако не си пиеш кафето с Ники Василев, а аз не съм такъв. На мен не ми се щеше да давам прогноза тогава. Това добре личи от написаното от мен по онова време. Някак си нямах "ищах" (тур. - желание, апетит) и честно казано бях загубил надежда, че нещо ще се промени докато в България на власт е "триумвиратът" Борисов-Пеевски-Цацаров. Е в края на годината просветна светлинка в тунела. ББ за втори път се опитва да изпълни маньовъра "тактическо отстъпление" с идеята да се върне през пролетта на "бял кон" и да започне да се оправдава "с предишните"... Дано цената този път не е фалитът на втора банка. Почти до края на септември мрачната ми "прогноза" за съжаление се изпълняваше "по план" . Всички социологически проучвания даваха категорична преднина на мистериозния и пазен в дълбока тайна кандидат на ББ. Борсата се гърчеше с обороти от порядъка на 100-200 хил. дневно. Нищо необичайно. И точно тогава на хоризонта се появи фондът на Николай Василев и компания. И добре, че го направи защото не съм много сигурен дали това "оживление", което наблюдаваме в момента щеше да се случи без импулса на BGX. Сигурно не, или поне не и в този мащаб. Така, че чичо ви Манчо се радва най-много от всички защото хем допълваше кеш по партидата си, хем постигна и двете си основни цели, които си бе поставил в началото на 2016 г. Първо: да преобразувам портфейла си в посока нови дивидентни акции, за сметка на единствената недивидентна, но с твърде голяма тежест акция (една банка). Второ: да постигна доходност около и над ръста на SOFIX, който вместо с 5 нарастна с над 25 процента през тази година. Така, че аз съм много доволен от 2016 г. С доста по-голяма надежда и оптъмизъм гледам към 2017 г. Сега много по-смело мога да дам "песимистичната" си прогноза за декември 2017 г. и тя е SOFIX 720... И това при положение, че в края на 2017 г. имаме премиер, различен от ББ и, че BGX не ще успее до края на другата година да привлече 100 млн. лв. и да се листне на чужда борса, каквито са плановете на колегите от "Експат". Стискам палци на Василев и Янков да ме опровергаят, но честно казано не вярвам, че ще успеят.

        Поздрави и успех на всички опитващи се да правят пари на БФБ!
        Много хубаво описано, така е. BGX промени и моите прогнози коренно. За догодина има много "ако"-та, но повечето са в позитивна насока и се надявам всички акционери на БФБ да имат още по - добра година.


        Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.
        Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от k.o. Разгледай мнение
          Да поизтупам темата, че става актуална. Тази година прогнозата на Чичо Манчо не се сбъдна за радост на всички с акции на БФБ. Като прегледах набързо, inta най - близо.


          Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.
          Да, през януари 2016 г. е малко трудно да предвидиш кога аджеба колегите от "Експат" ще решат да стартират ETF-a си, освен ако не си пиеш кафето с Ники Василев, а аз не съм такъв. На мен не ми се щеше да давам прогноза тогава. Това добре личи от написаното от мен по онова време. Някак си нямах "ищах" (тур. - желание, апетит) и честно казано бях загубил надежда, че нещо ще се промени докато в България на власт е "триумвиратът" Борисов-Пеевски-Цацаров. Е в края на годината просветна светлинка в тунела. ББ за втори път се опитва да изпълни маньовъра "тактическо отстъпление" с идеята да се върне през пролетта на "бял кон" и да започне да се оправдава "с предишните"... Дано цената този път не е фалитът на втора банка. Почти до края на септември мрачната ми "прогноза" за съжаление се изпълняваше "по план" . Всички социологически проучвания даваха категорична преднина на мистериозния и пазен в дълбока тайна кандидат на ББ. Борсата се гърчеше с обороти от порядъка на 100-200 хил. дневно. Нищо необичайно. И точно тогава на хоризонта се появи фондът на Николай Василев и компания. И добре, че го направи защото не съм много сигурен дали това "оживление", което наблюдаваме в момента щеше да се случи без импулса на BGX. Сигурно не, или поне не и в този мащаб. Така, че чичо ви Манчо се радва най-много от всички защото хем допълваше кеш по партидата си, хем постигна и двете си основни цели, които си бе поставил в началото на 2016 г. Първо: да преобразувам портфейла си в посока нови дивидентни акции, за сметка на единствената недивидентна, но с твърде голяма тежест акция (една банка). Второ: да постигна доходност около и над ръста на SOFIX, който вместо с 5 нарастна с над 25 процента през тази година. Така, че аз съм много доволен от 2016 г. С доста по-голяма надежда и оптъмизъм гледам към 2017 г. Сега много по-смело мога да дам "песимистичната" си прогноза за декември 2017 г. и тя е SOFIX 720... И това при положение, че в края на 2017 г. имаме премиер, различен от ББ и, че BGX не ще успее до края на другата година да привлече 100 млн. лв. и да се листне на чужда борса, каквито са плановете на колегите от "Експат". Стискам палци на Василев и Янков да ме опровергаят, но честно казано не вярвам, че ще успеят.

          Поздрави и успех на всички опитващи се да правят пари на БФБ!
          Last edited by Чичо Манчо; 29.12.2016, 16:17.
          Vanitas vanitatum...

          Коментар


          • Да поизтупам темата, че става актуална. Тази година прогнозата на Чичо Манчо не се сбъдна за радост на всички с акции на БФБ. Като прегледах набързо, inta най - близо.


            Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.
            Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

            Коментар


            • Браво Манчо- съгласен съм в голяма степен с оценката ти - дано поне да иде на 550 в края на 2016- мъча се да прикрия песимизма си зад неочаквани положителни изненади..Няма как да дойдат за съжаление големи инвеститори на Борсата при това тъпо и крадливо поредно управление..

              Коментар


              • Благодаря колеги! Това, че съм познал краткосрочното движение на някакъв индекс с нищо не променя нито вътрешната ми нагласа, нито инвестиционната ми стратегия. Продължавам да я следвам и да съм на около 50-60% в акции към момента. Останалите ми пари са основно във валута и много малка част във взаимен фонд. За БФБ съм песимист в краткосрочен и средносрочен план и оптимист в дългосрочен. Това е и причината, която ме кара все още да стоя тук. През миналата година, благодарение на раздвижването в края й, успях да достигна до едни жалки 4-5%, но и аз като dddd съм много разочарован, да не кажа по-силна дума от състоянието на родната ни борса. Не е тук мястото, а и нямам настроение да говоря за проблемите на БФБ, но основно те идват отвън и по-специално от хората които би трябвало да управляват държавата и икономиката, а те не го правят добре. Борсата само отразява процесите, които протичат в политиката, в бизнеса и в обществото. Според мен хората, които могат да променят това са нашите деца. Нашите родители и ние 40-50 годишните се провалихме. Но да не завършвам съвсем песимистично Понеже уважаемият колега 2012 много държи да си дам прогнозата, ще го направя макар тайно да се надявам този път пазара да ме изненада приятно.

                Моята прогноза е за SOFIX 480 в края на 2016 г. Успех на всички!
                Vanitas vanitatum...

                Коментар


                • Поздравления за Чичо Манчо !!!
                  Пожелавам на всички оптимисти догодина да се стигне и до моята....( само 50 % не достигат)

                  Коментар


                  • Поздравления за Чичо Манчо за най близкото посочено число за стойност на Софикс към 31 декември 2015 година.
                    Въпреки всичко ще си позволя да напомня няколко неща. Нашата професия има това хубаво качество, че подлежи на точни количествени измервания и това е промяната в стойността на портфейла. Погледнете каква ви е доходността и ако сте на загуба, то не сте познали абсолютно нищо. Така погледнато искам да честитя на Oslo и black cat white cat за декларираната от тях най-висока доходност. Те са имали най-точната прогноза от всички. Въпреки съмненията на повечето от вас аз съм убеден, че доходността им е истинска. Лично за моите разбирания 2015 година беше провал. Успях да направя само 1,98 процента доходност, което е много под желаните 30 процента. Защо се получи толкова малко е дълго за обяснение и не ми се пише.
                    Искам да спомена и още едно нещо. Бъдещето е много сложно и непредсказуемо. Никой не може да го предскаже. Обаче всеки е познал нещичко и сбъркал някъде. По същата схема както с търсенето на потвърждаващи мнението новини хората се вглеждат само в познатите прогнози. Така остава някакво измамно усещане за успешност. Отделно дадена прогноза е моментна снимка на състояние. Възможно е само две седмици по-късно човек да се е отказал от мнението си и да има друго. Така той ще си спомня само последното и няма да обръща внимание на старото, което вече не е релевантно. Отделно механизма на спомените е много странен. Гледах някакви изследвания при които с течение на времето спомена се променя и след една година има 60 процента различие спрямо първоначалното му състояние. Психолозите го обясняват с механизма на спомена. Всеки път когато си припомните нещо то се извежда от паметта ви след което променено от вашето текущо емоционално състояние се записва отново. Така с времето вашите спомени в които сте напълно убедени се модифицират и не отговарят на първоначалното им състояние. Като добавим и промяната на мнението, то единственият точен измерител за това дали познавате или не е състоянието на портфейла ви. Когато расте познавате, когато намалява не сте познали абсолютно нищо и поради горепосочените причини се самозалъгвате. Всеки сам може да погледне резултатите си и да прецени доколко е добър в прогнозите.
                    Успешна 2016 година. Надявам се, че ще бъде много по-добра от 2015.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
                      А да в момента всичките софикс позиции са надути като дирижабли....
                      Само ССВ и ХИМ са продадени ....ако няма и там някакво движение за да има импулс ,ще има масови разпродажби като се почне от Албена и неон и се свърши с Атератаи , вреб ...
                      кеша ще е господар в първите дни на новата година.... .....
                      Не е препоръка ..
                      Успех на всички реалистични и мислещи участници на маркетите у нас и в чужбина....
                      Монти,за какви балони говориш.Аз като гледам цените в момента са същите каквито
                      бяха зимата на 2012-2013.Осемдесет % от дружествата са разпродадени. Има някое
                      което е малко по-скъпичко ,но не и свръх скъпо.Стига манипулации от рода "Ще видите
                      вие".То се вижда много добре на ниското имаме стагнация и няма търговия.

                      Коментар


                      • Честита 2016-а година на всички!

                        Консервативно оптимистичен с 506.
                        Мнението ми не е препоръка за покупко - продажба на ценни книжа.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
                          А да в момента всичките софикс позиции са надути като дирижабли....
                          Само ССВ и ХИМ са продадени ....ако няма и там някакво движение за да има импулс ,ще има масови разпродажби като се почне от Албена и неон и се свърши с Атератаи , вреб ...
                          кеша ще е господар в първите дни на новата година.... .....
                          Не е препоръка ..
                          Успех на всички реалистични и мислещи участници на маркетите у нас и в чужбина....
                          +1
                          тук съм съгласен с теб и затова разпродадох всичко което имах в спекулативния портфейл(с изключение на Свилоза) и пазарувах в Хим и ЦКБ...е остана ми и малко кеш за всеки случай ако пазара даде възможност за изгодни покупки в някоя позиция
                          Не е Препоръка!!!
                          "В очите на завистта всеки успех е престъпление.."

                          Коментар


                          • А да в момента всичките софикс позиции са надути като дирижабли....
                            Само ССВ и ХИМ са продадени ....ако няма и там някакво движение за да има импулс ,ще има масови разпродажби като се почне от Албена и неон и се свърши с Атератаи , вреб ...
                            кеша ще е господар в първите дни на новата година.... .....
                            Не е препоръка ..
                            Успех на всички реалистични и мислещи участници на маркетите у нас и в чужбина....

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от 2012 Разгледай мнение
                              ВИЖДАМ няколко мисирки измежду мечките които си сложил ...................... не е ли редно да има трета категория???

                              иначе очаквам да видим софикса поне на 650 пункта по някое време на годината, но нямам никаква представа колко ще показва индикатора на 31,12,2015 г.

                              А аз не очаквах софикса под 430......есента.... той стигна 432.... но пък и 650 е възможен но при друг премиер .... от типа на Орешарски......с познания във финансите...
                              При това положение до април отиваме 430 пак .....
                              Друго си е да не си мисирка.....

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Чичо Манчо Разгледай мнение
                                Написах, че съм песимист за бъдещето друже... Мисля, че това засега е достатъчно.

                                П.П. Искрено се надявам този път да не позная.


                                - ПОЗДРАВЛЕНИЯ и от мен !!!
                                Не се дърпай, а си дай прогнозата - след като я обмислиш през първите дни на 2016!
                                То не че като я обмисляхме , виж шепа хора сте в зоната под 480 !
                                Аз се извиних за моите 568 -, но съм по убеден да бъдат целунати от Sofix през настоящата !

                                - За това потвърждавам 568 !

                                Коментар

                                Working...
                                X