IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българската пенсионна система

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

    Ами ти си е ясно- първо имаш една такса от първо бяха 5%, сега май е 3%- намаление с тези %, освен това не се знае по какъв начин са инвестирани парите- всъщност има закон, но например по едно време на алианц фондовете бяха с около 6% надолу, като дойде време за пенсиониране ще ти кажат, ами имаше 2-3 кризи парите надолу и ойде коня у ряката. Единствено доброто е че парите се наследяват, иначе всичко е пунта мара. Погледни чилийците и ще разбереш какво ще стане
    Въпросът ми беше за коефициентът с който се намялва държавната пенсия за хора осигурени и във фонд. Таксите нямат нищо общо, нито доходността, нито къде са инвестирани парите. Който се интересува от това може много лесно да провери всеки един от деветте фонда и да си избере, информацията е публична и я има на много места, включително са сайтовете на всеки фонд. Информация как се прилага коефициентът на намаление на държавна пенсия обаче няма никъде, а от това най-много зависи дали две пенсии ще са по-малко от една.

    Така че пак питам, за хора които сега се пенсионират и съответно са били осигурени във фонд само през половината си трудов стаж, само върху този период ли прилагат коефициентът за намаление, или го прилагат върху всичко? Защото да намаляваш държавната пенсия и за години когато всичките осигуровки на човека са отивали само в НОИ си е малко странно, нали? После този човек като се прехвърли в НОИ и цялото намаление отпадне вижда една голяма разлика и си вика ей колко хубаво, но реално голяма част то тези пари е трябвало да ги получи дори и ако беше останал във фонд.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

      Вземат ти последните 20 години - от 2000. т.е откогато има 2-ри стълб. Останалите 20-30 години дето си работил преди това ти ги броят само като години стаж. Това още 2015 го приеха и тази трябваше да влезе в сила. Сега се вдигна бунт и го отложиха с 5 години - т.е може да се пенсионираш по 2-те системи - след 2000 осигуровките или всичкия ти трудов стаж.
      Разликата е че коефициента ти е 20% по малко от НОИ. Примерно от 3 става 2,4 - при мен е така.
      Още се чудя дали да се прехвърля при НОИ - имам само 20к събрани
      Ами май е по добре да си стоиш както си. Това е според мен. За мен нямаше никаква дилема- имам 5 години без платен нито един лев за осигуровки, моят бивш шеф ме е водил на работа по 3-4 дни в месеца, така че имах прекалено малко пари събрани- може би около 800-1000лв- какво да ги правя. Така че прибрах се веднъж в Бг, прехвърлих всичко в нои и това е. Имам някакви около 1000лв в доброволен фонд- общо взето десетина вноски, трябваше да направя 30 вноски за да стане 31-вата вноска без такса. Фонда беше на алексей петров- последният път когато го гледах беше на минус около 4%


      Хайде честито https://money.bg/economics/pensionni...-nereshen.html

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Abnell Разгледай мнение
        А някой ще обясни ли как точно се прилага това намаление на държавната пенсия за хора, които се осигуряват и в пенсионен фонд? Част от вноската отива във фонд вместо в НОИ, така че дъвжавната пенсия се намалява, дотук добре. Ама в момента се пенсионират хора, които са се осигурявали във втори стълб за половината си трудов стаж, а май им намаляват цялата пенсия все едно вноските им са отивали във фонд дори и през годините когато втори стълб даже не е съществувал. Или нещо бъркам? С такива похвати е доста лесно да изкараш две пенсии да са по-малко от една.
        Ами ти си е ясно- първо имаш една такса от първо бяха 5%, сега май е 3%- намаление с тези %, освен това не се знае по какъв начин са инвестирани парите- всъщност има закон, но например по едно време на алианц фондовете бяха с около 6% надолу, като дойде време за пенсиониране ще ти кажат, ами имаше 2-3 кризи парите надолу и ойде коня у ряката. Единствено доброто е че парите се наследяват, иначе всичко е пунта мара. Погледни чилийците и ще разбереш какво ще стане

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Abnell Разгледай мнение
          А някой ще обясни ли как точно се прилага това намаление на държавната пенсия за хора, които се осигуряват и в пенсионен фонд? Част от вноската отива във фонд вместо в НОИ, така че дъвжавната пенсия се намалява, дотук добре. Ама в момента се пенсионират хора, които са се осигурявали във втори стълб за половината си трудов стаж, а май им намаляват цялата пенсия все едно вноските им са отивали във фонд дори и през годините когато втори стълб даже не е съществувал. Или нещо бъркам? С такива похвати е доста лесно да изкараш две пенсии да са по-малко от една.
          Вземат ти последните 20 години - от 2000. т.е откогато има 2-ри стълб. Останалите 20-30 години дето си работил преди това ти ги броят само като години стаж. Това още 2015 го приеха и тази трябваше да влезе в сила. Сега се вдигна бунт и го отложиха с 5 години - т.е може да се пенсионираш по 2-те системи - след 2000 осигуровките или всичкия ти трудов стаж.
          Разликата е че коефициента ти е 20% по малко от НОИ. Примерно от 3 става 2,4 - при мен е така.
          Още се чудя дали да се прехвърля при НОИ - имам само 20к събрани.
          С увеличаването на макс праг ще взема 280-300лв от нои сега, от фонда дали и 100лв ще взема някога
          Last edited by bota156; 16.11.2019, 16:27.
          Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

          Коментар


          • А някой ще обясни ли как точно се прилага това намаление на държавната пенсия за хора, които се осигуряват и в пенсионен фонд? Част от вноската отива във фонд вместо в НОИ, така че държавната пенсия се намалява, дотук добре. Ама в момента се пенсионират хора, които са се осигурявали във втори стълб за половината си трудов стаж, а май им намаляват цялата пенсия все едно вноските им са отивали във фонд дори и през годините когато втори стълб даже не е съществувал. Или нещо бъркам? С такива похвати е доста лесно да изкараш две пенсии да са по-малко от една.
            Last edited by Abnell; 16.11.2019, 16:20.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Abnell Разгледай мнение

              Гърция например намали държавните пенсии 10 пъти за 5 години.
              Има ли връзка с кораба на Федерацията?
              .

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Abnell Разгледай мнение

                Аз поне такова нещо не съм съобщавал. Само уточних какъв източник имат тези пари. Някои хора винаги ще се радват да вземат от други и това е неизбежно. В слуая уточнението е важно, защото колкото повече хора се нареждат да им разпределят малко повече, толкова по-малко остава за разпределние. Даже бих казал, че е в техен интерес да си траят и да не дават съвети които биха довели до увеличение на дефицита на НОИ



                Така е, държавите просто нямаляват пенсиите, за да не се наложи да спрат. Така е с разходопокривните системи. Гърция например намали държавните пенсии 10 пъти за 5 години.

                Изплатените пенсии от Консолидирания Държавен Бюджет на Гърция:
                1)
                - за 9 месеца от началото на 2014г. до края на септември 2014г. бяха 23,485 МИЛИОНА евро или ПО-МАЛКО ОТ 23.5 МИЛИАРДА евро
                3)
                - за 9 месеца от началото на 2019г. до края на септември 2019г. бяха 22,436 МИЛИОНА евро или НАД 22.4 МИЛИАРДА евро
                Тоест за 5 години изплатените пенсии от Консолидирания Държавен Бюджет на Гърция спаднаха с ПО-МАЛКО ОТ 1.1 МИЛИАРДА евро или с ПО-МАЛКО ОТ 4.5%.





                https://www.minfin.gr/web/guest/delt...perator%3Dtrue
                https://www.minfin.gr/documents/2018...f-0e5c2697cf03

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение

                  А, на мен винаги ми е весело, ако някой ми съобщи, че е редно да взема по-малко, отколкото повече. Веселяци бол....
                  Аз поне такова нещо не съм съобщавал. Само уточних какъв източник имат тези пари. Някои хора винаги ще се радват да вземат от други и това е неизбежно. В слуая уточнението е важно, защото колкото повече хора се нареждат да им разпределят малко повече, толкова по-малко остава за разпределние. Даже бих казал, че е в техен интерес да си траят и да не дават съвети които биха довели до увеличение на дефицита на НОИ

                  Първоначално изпратено от 13ADROL

                  Ти пък, няма държава, която е спряла да изплаща пенсиите на хората, дори и най-слабата държава. Кого и с какво плашиш плашило гастарско?
                  Така е, държавите просто нямаляват пенсиите, за да не се наложи да спрат. Така е с разходопокривните системи. Гърция например намали държавните пенсии 10 пъти за 5 години.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Abnell Разгледай мнение

                    Винаги ми е весело като видя как някой се кефи колко повече получава от НОИ, защото реално тези пари ги взима от данъкоплатците. Тоест се радва как ще му преразпределят повече от парите на другите. Ако НОИ плащаше пенсии само на база постъпленията от осигуровки, всички щяха да се бутат да са във фонд. Държавата докато може ще налива по милиарди всяка година, а като спре да може ще резне малко тук, малко там и никой няма да може да каже нищо.
                    А, на мен винаги ми е весело, ако някой ми съобщи, че е редно да взема по-малко, отколкото повече. Веселяци бол....

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Abnell Разгледай мнение

                      Това звучи неприемливо и невъзможно. Предлагам просто да си вкараме 60 милиона бежанци и да ги впрегнем да развиват частен бизнес. Така даже и демографията ще оправим като започнат да раждат.

                      "Обсъждаме възможностите за промяна на условията за придобиване на българско гражданство, както и облекчаване на режима за влизане на работници от трети страни. В момента, в който сме готови, ние ще съобщим какви ще бъдат съответните предимства, които ще дадем. За уседналост говорим, както и за възможности, които да облекчат режима на влизане в Република България".

                      Готовността на правителството да чуе призивите на бизнеса за внос на работна ръка от чужбина огласи вицепремиерът Марияна Николова. След което стесни пределно обхвата на обещаното с пояснението, че ще има облекчаване на процедурите за работа на етническите българи, които живеят в чужбина.

                      Бизнесът чертае обаче далеч по-мащабни хоризонти. Очевидно защото разбра, че нито бесарабските българи, нито българите в Северна Македония и Западните покрайнини ще реагират в тази насока - включително заради облекчения ред за придобиване на българско гражданство, което ползват предимно като зелена карта за Европейския съюз. Затова освен от Украйна и Молдова работодателите предлагат внос на работна ръка от Армения, Виетнам и дори Индия. За Африка още не сме чули някой да си обърне езика, но и едната Азия стига.

                      https://www.banker.bg/komentari/read...niama-da-stane





                      Дори и БСП да поеме властта през 2021г. едва ли ще се престраши да позволи на СТОТИЦИ ХИЛЯДИ жители на ТРЕТИЯ СВЯТ (като Виетнам, Мианмар, Судан, Сомалия и т.н.) да получат българско гражданство...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Inform Разгледай мнение


                        В края на септември 2019г. в Япония:
                        1)
                        - заетите в обществения сектор (включително и БЮДЖЕТНИЦИТЕ) бяха 4,990 ХИЛЯДИ души или ПО-МАЛКО ОТ 5 МИЛИОНА души
                        2)
                        - всички заети бяха 67,680 ХИЛЯДИ души или НАД 67.6 МИЛИОНА души
                        Тоест в Япония заетите в обществения сектор (включително и БЮДЖЕТНИЦИТЕ) бяха ЗА ЩАСТИЕ ПО-МАЛКО ОТ 7.38% от всички заети.


                        В България през третото тримесечие на 2019г.
                        1)
                        - заетите в обществения сектор (включително и БЮДЖЕТНИЦИТЕ) бяха 690.9 ХИЛЯДИ души
                        2)
                        - всички заети бяха 3,299.2 ХИЛЯДИ души или ПО-МАЛКО ОТ 3.3 МИЛИОНА души
                        Тоест в България заетите в обществения сектор (включително и БЮДЖЕТНИЦИТЕ) бяха ЗА СЪЖАЛЕНИЕ НАД 20.94% от всички заети.


                        Така, че ЗА ЩАСТИЕ е неизбежно съкращаването на СТОТИЦИ ХИЛЯДИ излишни заети в обществения сектор за да бъде спасен НОИ...




                        Това звучи неприемливо и невъзможно. Предлагам просто да си вкараме 60 милиона бежанци и да ги впрегнем да развиват частен бизнес. Така даже и демографията ще оправим като започнат да раждат.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Abnell Разгледай мнение

                          Винаги ми е весело като видя как някой се кефи колко повече получава от НОИ, защото реално тези пари ги взима от данъкоплатците. Тоест се радва как ще му преразпределят повече от парите на другите. Ако НОИ плащаше пенсии само на база постъпленията от осигуровки, всички щяха да се бутат да са във фонд. Държавата докато може ще налива по милиарди всяка година, а като спре да може ще резне малко тук, малко там и никой няма да може да каже нищо.

                          В края на септември 2019г. в Япония:
                          1)
                          - заетите в обществения сектор (включително и БЮДЖЕТНИЦИТЕ) бяха 4,990 ХИЛЯДИ души или ПО-МАЛКО ОТ 5 МИЛИОНА души
                          2)
                          - всички заети бяха 67,680 ХИЛЯДИ души или НАД 67.6 МИЛИОНА души
                          Тоест в Япония заетите в обществения сектор (включително и БЮДЖЕТНИЦИТЕ) бяха ЗА ЩАСТИЕ ПО-МАЛКО ОТ 7.38% от всички заети.


                          В България през третото тримесечие на 2019г.
                          1)
                          - заетите в обществения сектор (включително и БЮДЖЕТНИЦИТЕ) бяха 690.9 ХИЛЯДИ души
                          2)
                          - всички заети бяха 3,299.2 ХИЛЯДИ души или ПО-МАЛКО ОТ 3.3 МИЛИОНА души
                          Тоест в България заетите в обществения сектор (включително и БЮДЖЕТНИЦИТЕ) бяха ЗА СЪЖАЛЕНИЕ НАД 20.94% от всички заети.


                          Така, че ЗА ЩАСТИЕ е неизбежно съкращаването на СТОТИЦИ ХИЛЯДИ излишни заети в обществения сектор за да бъде спасен НОИ...






                          https://www.e-stat.go.jp/en/stat-sea...&result_back=1
                          https://www.nsi.bg/bg/content/3996/%...81%D1%82%D0%B8

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Bf109 Разгледай мнение

                            Като потъне съвсем НОИ какво ще ги спре да глътнат фондовете? Много съм далече от пенсия и не ме интересува на практика, но така, чисто теоретично.
                            Абсолютно нищо. Пенсионните ни фондове са с над 15 милиарда лева активи, от които към 12-13 милиарда са от вноски и останалото е доходност. Колкото повече държавата чака да погълне втория стълб, толкова повече допълнителни пари от доходност ще получи. Разбира се, може и народът да се опъне и да спре такова развитие, но не вярвам. В България почти никой не се интересува от пенсията си преди да наближи време да я получава.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Abnell Разгледай мнение

                              Винаги ми е весело като видя как някой се кефи колко повече получава от НОИ, защото реално тези пари ги взима от данъкоплатците. Тоест се радва как ще му преразпределят повече от парите на другите. Ако НОИ плащаше пенсии само на база постъпленията от осигуровки, всички щяха да се бутат да са във фонд. Държавата докато може ще налива по милиарди всяка година, а като спре да може ще резне малко тук, малко там и никой няма да може да каже нищо.
                              Като потъне съвсем НОИ какво ще ги спре да глътнат фондовете? Много съм далече от пенсия и не ме интересува на практика, но така, чисто теоретично.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение

                                Това информ няма да го хареса, но и аз утре хуквам към НОИ
                                По-добре да разчитам на Държавата, отколкото на Информ, нали....
                                Винаги ми е весело като видя как някой се кефи колко повече получава от НОИ, защото реално тези пари ги взима от данъкоплатците. Тоест се радва как ще му преразпределят повече от парите на другите. Ако НОИ плащаше пенсии само на база постъпленията от осигуровки, всички щяха да се бутат да са във фонд. Държавата докато може ще налива по милиарди всяка година, а като спре да може ще резне малко тук, малко там и никой няма да може да каже нищо.

                                Коментар

                                Working...
                                X