IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

    Аз написах доста постове по въпроса, но ти не знам какво си чел. Първо най-отдолу слагаш ВЕИ-та, независимо, че токът им не е непрекъснат като от АЕЦ. Когато са много те са достатъчно мощни и прогнозируеми. При което въпросът ти губи смисъл или започваш да питаш "Я ми кажи като нямаме ток от ВЕИ какво правим?". Ами пак ли да повтарям тук това дето изписах по въпроса? - газ, ВЕЦ, ТЕЦ, дълги жици, регулиране на товара, компютри, модели, мислене ... въпросът се решава стъпка по стъпка, а не в едно изречение. Един допълнителен АЕЦ разбира се би обезсмислил всичко това и ще има силови мерки от ЕС с милиарди загуби за БГ.
    Каква експертиза само какъв полет на мисълта каква дълбочина на знанията.Четеш и разбираш че насреща си имаш партиен капацитет дето дори афишите не е чел камо ли книга или учебник и ръси глупост след глупост.Ето ти заглавие за трета серия на филма Фончо и дългата жица..Аз да питам не че ще ми отговориш де ама тая жица на какво напрежение да е?И генерира ли тая жица реактивна енергия колко и каква.Имаш ли хабер кой й туй чудо реактивна енергия и има ли тя връзка с напреженията в ЕЕС?Бръже търси нещо в гугъл щото във филма за Чернобил нема такива работи

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
      Давам ти съвет, защото се излагаш. Правиш се на разбирач, но не си нищо повече от форумен трол - по 150 мнения на ден, едни и същи глупости. Направо се чудя, какво трябва да работиш, за да можеш да висиш тук по цял ден. Прочел нещо в интернет, гледал някакъв филм, и айде - голем съм специалист. Има реактори и със 300 години живот, но нямаме такива в България, няма и да имаме. Каквито и линкове да пращаш - нашите са с по 30 години - по-натам, само след обследване. Дадох ти линк да видиш какво му се "разваля" на реактора. Не личи да си го прочел.
      И не - не работя в Козлодуй, не работя и в сферата на енергетиката, но това не ми пречи да се интересувам от някои неща. И също така да имам приятели и бивши колеги в АЕЦ-а, с които да си говорим на интересни теми. Ето ти го бате Пешо - 100 пъти ти обясни кое и как е, и ти гарантирам, че това сигурно е 1/10000 от нещата които знае. А дори и той не си позволява да говори какво ни трябва и не.
      По въпроса със съхранението - ще те учуди, но има разработки течащи от 2-рата световна, и въпреки това още няма читав начин. Зае*и го Мъск, на една кола и трябват 10квт/ч за да мине 100км, енергията произведена от един блок в Козлодуй за 1 час е 100000 пъти повече. Къде ще я събереш? Няма толкова Литий на планетата за да произведеш толкова батерии, за да заместиш всички конвенционални електроцентрали. А колко други дребни детайли има...пасивни къщи ще имаме скоро, ама пасивен заваръчен цех или леярна - едва ли.

      Ако искаш - питай за Чернобил, ако мога ще ти отговоря, не съм проектирал реактора, така че ако ще ме питаш каква е заварката на тръбите (защото са от различни материали) - няма да мога да ти отговоря.
      Toй завалийката е главния енергиен капаците в партията на Бай Х известен като Рада дълбоката и Оня другия човека на булброкърс Христо Иванов.учил е в холивуд гугъл и уикипедия.Досега на нито един въпрос не е отговорил.Навремето е бил комсомолски секретар или партиец щото само такива можеха да сключват договори с Енергопроект и да работят там.За нас простолюдието и фурдата Мариците ТЕЦ Република АЕЦ Козлодуй Белене Бобов дол Чаира а за по късметлиите Варна..Едно му признавам софийски тарикат е и от малък е разбрал че няма значение колко си умен и какво можеш за да станеш началник требе да си партийно мекере.По онова време имаше само една партия.Големо дупене е било и много връзки е вързал по филма Маргарит и Маргарита докато го приемат.Но в един момент нещата се обърхнаха и са на кого да се кланят разбира се на СДС.Но то и седесето взе че се гушна букета и айдеееее при кака Радка...За съжаление това са партийните кадри..Неуки прости агресивни.Ей такива тъпанри разплакаха България.А тоя вместо да мълчи се пъчи тука мисли си че е анонимен и не знае че Енергото навсякъде влиза не съм поискал не съм го изтипосал с истинското му име и адрес....

      Коментар


      • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение
        И като какъв си позволяваш да ми даваш тези съвети? Разбрах, че си инженер в Козлодуй. .
        Давам ти съвет, защото се излагаш. Правиш се на разбирач, но не си нищо повече от форумен трол - по 150 мнения на ден, едни и същи глупости. Направо се чудя, какво трябва да работиш, за да можеш да висиш тук по цял ден. Прочел нещо в интернет, гледал някакъв филм, и айде - голем съм специалист. Има реактори и със 300 години живот, но нямаме такива в България, няма и да имаме. Каквито и линкове да пращаш - нашите са с по 30 години - по-натам, само след обследване. Дадох ти линк да видиш какво му се "разваля" на реактора. Не личи да си го прочел.
        И не - не работя в Козлодуй, не работя и в сферата на енергетиката, но това не ми пречи да се интересувам от някои неща. И също така да имам приятели и бивши колеги в АЕЦ-а, с които да си говорим на интересни теми. Ето ти го бате Пешо - 100 пъти ти обясни кое и как е, и ти гарантирам, че това сигурно е 1/10000 от нещата които знае. А дори и той не си позволява да говори какво ни трябва и не.
        По въпроса със съхранението - ще те учуди, но има разработки течащи от 2-рата световна, и въпреки това още няма читав начин. Зае*и го Мъск, на една кола и трябват 10квт/ч за да мине 100км, енергията произведена от един блок в Козлодуй за 1 час е 100000 пъти повече. Къде ще я събереш? Няма толкова Литий на планетата за да произведеш толкова батерии, за да заместиш всички конвенционални електроцентрали. А колко други дребни детайли има...пасивни къщи ще имаме скоро, ама пасивен заваръчен цех или леярна - едва ли.

        Ако искаш - питай за Чернобил, ако мога ще ти отговоря, не съм проектирал реактора, така че ако ще ме питаш каква е заварката на тръбите (защото са от различни материали) - няма да мога да ти отговоря.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение
          Партийния тая работа със сещане не става става с учене а не с драпане по партии.Неграмотен си ти неграмотен.Я ни светни ако нощем вземе та изключи някой блок кой фотоволтаик да включим?Ти си в каменната ера и там ще си останеш.
          Аз написах доста постове по въпроса, но ти не знам какво си чел. Първо най-отдолу слагаш ВЕИ-та, независимо, че токът им не е непрекъснат като от АЕЦ. Когато са много те са достатъчно мощни и прогнозируеми. При което въпросът ти губи смисъл или започваш да питаш "Я ми кажи като нямаме ток от ВЕИ какво правим?". Ами пак ли да повтарям тук това дето изписах по въпроса? - газ, ВЕЦ, ТЕЦ, дълги жици, регулиране на товара, компютри, модели, мислене ... въпросът се решава стъпка по стъпка, а не в едно изречение. Един допълнителен АЕЦ разбира се би обезсмислил всичко това и ще има силови мерки от ЕС с милиарди загуби за БГ.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение
            O мамин убавец ако е истина че си работил в Енергопроект това означава че или си бил комсомолски секретар или партиен член още от студентските години.Тя работата лъсна.
            Не съм работил в Енергопроект, а в организация близка до нея. Имаше няколко фирми работещи на обект, което едва ли знаеш, щото и аз не знаех как е точно и защо работейки в тях. То може би и днес става въпрос за изпълнители и подизпълнители, но тогава беше съвсем друго. Останах в София защото съм от София (тогава имаше жителство ако си спомняш) .и защото бачках по проекти още като студент. Не съм бил комсомолски, партиен и никого не съм пращал по Бобов дол. Сигурно и аз съм научил нещо, щом след 90-та се оправях доста добре по чужбина. Ама то по соца като се замисля половината ни време бе да крадем американски технологии. Така беше, а сега някои като тебе разправят, че имали какво да научат тези в Харвард. Шефът ми бе няколко пъти в САЩ и сложил няколко книги от там почти до тавана в офиса си и ни казваше, че няма смисъл да ги четем. Те тогава нещата бяха доста по-прости та се оправяхме. Но не знаех, че 2019-та това е все още максима на инженери с претенции в Козлодуй.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

              И какво пречи това на голям дял ВЕИ? НИЩО!

              Разбрахме само, че дедо Пешо разбира нещо от честоти. Имало резерви. Някой тук да не се е сетил, че в мрежата има резерви? Вече се чудя този човек разбира ли какво работи. Бил в ЕСО, бил в АЕЦ, щял съм да се обеся като чуя къде работи... При това всичко там е проектирано и настроено от хора като мене и хора от Енергопроект и неговата работа е май само да гледа да не стане нещо и после да си ходи на село. Хубавото е може би, че не е станало нещо като в Чернобил.
              Партийния тая работа със сещане не става става с учене а не с драпане по партии.Неграмотен си ти неграмотен.Я ни светни ако нощем вземе та изключи някой блок кой фотоволтаик да включим?Ти си в каменната ера и там ще си останеш.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение
                максимум, след 200 км. трябва да почнеш да се оглеждаш /ТРЕВОЖНО/ .
                След 300/350

                Ама хайде на тебе ти е простено

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение
                  Аз дедо Пешо може и да го знам. Имаше един, ама не помня Пешо ли се казваше. Та ходехме, най-често с коли на Енергопроект по Мариците да внедряваме. Обикновено някакъв малък началник ни замъква вътре и казва, че сме момчета от София, един вид не сме диверсанти. Та върша си аз работата концентриран, защото на обект си е нервно, не като в офиса и някакъв ме гледа като теле. По пътя всеки в колата е говорил за жени, по културно казано. Та този като ме заговори разбрах каква е работата. Нали сме инженери от София, тоя се почувствал длъжен да покаже колко много знае. И като почна един много неприятен разговор, пък и аз съм бил в късните си 20 години и ми неудобно да го разкарам. Та мина Мето, приятелят на Еленко Божков отнякъде, разбра за какво става става дума, захили се добродушно и ме освободи от навлека.
                  O мамин убавец ако е истина че си работил в Енергопроект това означава че или си бил комсомолски секретар или партиен член още от студентските години.Тя работата лъсна.Поредния дърт комунист сега антикомунист...А нас пращахте в Козлодуй и Бобов дол и Мариците.Ха ха ха ам ние там натрупахме знанията и опита и сега управляваме ЕЕС на България а вие сте се записали в Костовата секта и драпате.Е драпайте няма да ви огрее щото политиците ги е страх от тока.Ха ха ха мед ми покапа на душата.Фоня дрът камсамолец и партиец сега безработен смешник.Господ си знае работата и много хубаво цери партийните тарикати.Ха ха ха

                  Коментар


                  • Аз дедо Пешо може и да го знам. Имаше един, ама не помня Пешо ли се казваше. Та ходехме, най-често с коли на Енергопроект по Мариците да внедряваме. Обикновено някакъв малък началник ни замъква вътре и казва, че сме момчета от София, един вид не сме диверсанти. Та върша си аз работата концентриран, защото на обект си е нервно, не като в офиса и някакъв ме гледа като теле. По пътя всеки в колата е говорил за жени, по културно казано. Та този като ме заговори разбрах каква е работата. Нали сме инженери от София, тоя се почувствал длъжен да покаже колко много знае. И като почна един много неприятен разговор, пък и аз съм бил в късните си 20 години и ми неудобно да го разкарам. Та мина Мето, приятелят на Еленко Божков отнякъде, разбра за какво става става дума, захили се добродушно и ме освободи от навлека.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение
                      Вече и лобисти. Дообре

                      Пич, не знам от коя землянка си изпълзял обаче леко си се объркАл – инсталации бол:....................

                      Мъск не го мисли! Вече и за 35 хилки $ продава, така че всеки според възможностите. Продажбите на Електрички растат със 70-80% на година (не след 20 години а през последните 3), а на автомобили с ДВГ продажбите спадат от 2016та. Елементарната сметка показва че за 10тина години ако ръста се забави на 50% ще се продават нови 70-80 милиона електрички. Ще има тук – там още някоя барака, но ще е изключение на пазара.

                      Както казах и преди от 3 до 5 години няма да има икономически по-добра алтернатива от ВЕИ+storage. За този период работещите вече инсталации ще са доказали ефективността си и новите проекти ще растат експоненциално.





                      1. Мъск - защо да го мисля - за 35 000 $ /хилки/ - "продава" САМО ТеслиЧКИ, които - максимум, след 200 км. трябва да почнеш да се оглеждаш /ТРЕВОЖНО/ - абе, къде беше линията на тролея, че почна да пада... /батерийката/ - това е за 35 000 $ "ВЕЧЕ"... ))

                      Не, че 35 000 $ "ВЕЧЕ" - са по джоба на масовият купувач, но другото - над 150 000 - 250 000 $..., няма да коментирамЕ, нали? /влизам ти в незавидното положение... и това, ПРИ НЕИЗМЕННОТО УСЛОВИЕ: карай си по линията на зарядните станции!

                      За другите недостатъци сме говорили много.


                      2. От коя землянка съм изпълзял, ли? От същата, в която са французите!

                      Знаеш ли кога французите ще затворят някой от 58-те си АЕЦ? Нещо чува ли се при вас по тоя случай? ))

                      .................................................. .............................

                      Добре, че е Бати Пешо тук, за да научите и самите вие същността на енергетиката. Толкова много подробности - откъде да научите? Такива, като вас, които са си чоплили носа в часовете - първо по физика, после - и по електротехника - в малките класове - ръка трябва да му целувате на Бати Пешо!

                      Гледам - вече и неговата терминология усвоявате и прилагате! Много трябва да го черпите - и то от онова, най-отлежалото!

                      .................................................. ..............................

                      Върнете се при французите - с 58-те си АЕЦ и си ДОобяснете нещата.

                      За Мъск - постепенно и болезнено ще научава истината: с дотации и подаяния НЕ СЕ СТАВА КОНКУРЕНТЕН на пазара.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                        При отпадане на генерираща мощност действа първичното регулиране на честоттата.То е напълно автоматично.Според правилата на ENTSO-e за всяка страна членка е определен така наречения резерв за първично регулиране.Това са блокове които работят под максималната си мощност и им се плаща за това участие.Този резерв се определя за летен и зимен режим.За всяка ЕЕС е определно каква е генериращата мощност която се резервира.По този начин всички членове на ENTSO-e помагат.Резерва по първично регулиране се отдава за секунди.Ако не помогне действа вторичното регулиране на честоттата и обменните мощности.Това пак са машини които работят с намалена мощност от минимално устойчивата което се определя от топлотехническите съоръжения до максимума.По този начин имаме резерв както нагорв така и надолу.Този резерв трябва да се отдаде за петнадестина минути.Ако изключи 1000 мегаватов блок има специална автоматика която действа из цялата страна.Ако аварията е свързана с разкъсване на паралелната работа тогава има една автоматика АЧР която действа при падане на честотата.АЧР1 има за цел да предотврати по нататъшното пропадане АЧР2 да възстанови до 49 херца и АЧР df/dt кото действа при много бързи спадове.Отделно има АЧО което изключва централите и създава острови около тях за да се запазят собствените нужди и при паралел блоковете бързо да се натоварят.Нещо неясно.Това е при аварии.Енергопроект сините боклуци го закриха са пазаря щял да решава.Затова никой нищо не строи.Щото няма защита от гламави политици холивудски партийни и гугъл енергетици разбирачи.Така че за в бъдеще ако не дойдат сериозни хора стоенето без ток е гарантирано.Такива като партийния енергетик Фончо не знаят колко категории консуматори има ама тука се репчат с въшливата смешна борса.Тоя ташак го отвориха насила заради ЕС пълен ташак.
                        И какво пречи това на голям дял ВЕИ? НИЩО!

                        Разбрахме само, че дедо Пешо разбира нещо от честоти. Имало резерви. Някой тук да не се е сетил, че в мрежата има резерви? Вече се чудя този човек разбира ли какво работи. Бил в ЕСО, бил в АЕЦ, щял съм да се обеся като чуя къде работи... При това всичко там е проектирано и настроено от хора като мене и хора от Енергопроект и неговата работа е май само да гледа да не стане нещо и после да си ходи на село. Хубавото е може би, че не е станало нещо като в Чернобил.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                          Предполагам с ток. От ВЕИ не купуват ли? Или познават по жицата кой електрон е от ВЕИ и викат "искаме от АЕЦ". Ти сега с манивела ли ги захранваш и като каза ЩЕ изобщо за какво говориш? Всъщност кои са консуматорите които търпят прекъсване? И такива ли имате? И в коя партия са ме записали без да знам? Това малко като Вапцаров, дето го записали в БКП посмъртно в някакво село в Рила без да знае.

                          При най-големи изисквания за надеждност, такива като дизеловите помпи на ядрен реактор, сега е модерно да се ползват батериите на Тесла. Ти за тях чувал ли си? Напиши "батерии на Тесла" и почети, ако не си. Те работят направо като кондензатор на платка. Ти разбрах, че с компютрите си зле, а с електрониката как си? Знаеш ли как работи кондензатор и за какво са нацвъкани по всички платки.
                          Фончо що не вземе да се запишеш у ВИТИЗ.И да снимаш филм за енергията на Бъдещето.Първата серия може да озаглавиш как след пет години да въведем режим на тока и след десет да минем на свещи...Там смело може да цитираш гугъл холивуд и други подобни елетроенергийни капацитети.За по голяма тежест може и некой галфон от борста да включиш

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                            Фончо ти ако знаеш какво работя просто ще се обесиш ритуално пред сградата на вашата партия.Има консуматори нулева категория които не търпят прекъсване на електрозахранването дори за милисекунда.Я са ми разкажи тях с кво ще ги захранваме?Целият съм в слух и зрение
                            Предполагам с ток. От ВЕИ не купуват ли? Или познават по жицата кой електрон е от ВЕИ и викат "искаме от АЕЦ". Ти сега с манивела ли ги захранваш и като каза ЩЕ изобщо за какво говориш? Всъщност кои са консуматорите които търпят прекъсване? И такива ли имате? И в коя партия са ме записали без да знам? Това малко като Вапцаров, дето го записали в БКП посмъртно в някакво село в Рила без да знае.

                            При най-големи изисквания за надеждност, такива като дизеловите помпи на ядрен реактор, сега е модерно да се ползват батериите на Тесла. Ти за тях чувал ли си? Напиши "батерии на Тесла" и почети, ако не си. Те работят направо като кондензатор на платка. Ти разбрах, че с компютрите си зле, а с електрониката как си? Знаеш ли как работи кондензатор и за какво са нацвъкани по всички платки.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение
                              Е то е ясно че трябва да се инвестира, въпросът е в какво?

                              Да задам въпроса по друг начин, при остаряване и отпадане на съществуващи мощности с какво би ги заменил ако си производител на енергия (и нямаш политически и рушветски интереси)?
                              И втори въпрос – какви са факторите на базата на които ще вземеш решение – цена за изграждане, експлоатация, сигурност, време за изграждане, друго?

                              Колкото и да се напъват някои участници да обясняват колко евтин бил АЕЦ-а вече сме 2019та година в която най-ниската цена за изграждане на мощности за производство на електроенергия и най-краткият срок за изграждането им е от ВЕИ. Недостатъкът е че подаването на енергия е непостоянно и зависи от природните дадености (слънце, вятър и вода). Решението е да се комбинира източника на енергия с технология за съхраняването и. В момента в който цената на батериите стане икономически оправдана за да се комбинират ВЕИ + Storage всяка друга алтернатива отива в историята.
                              Разработките и мащаба водят до спад от 15-17% на батериите (годишно) за последните 10-12 години. Въпросът не е дали, а кога ще изместят всички друго?

                              Кое е неясно?
                              https://www.eia.gov/outlooks/archive...generation.pdf


                              Страница 5
                              [ATTACH=CONFIG]n3479522[/ATTACH]
                              При отпадане на генерираща мощност действа първичното регулиране на честоттата.То е напълно автоматично.Според правилата на ENTSO-e за всяка страна членка е определен така наречения резерв за първично регулиране.Това са блокове които работят под максималната си мощност и им се плаща за това участие.Този резерв се определя за летен и зимен режим.За всяка ЕЕС е определно каква е генериращата мощност която се резервира.По този начин всички членове на ENTSO-e помагат.Резерва по първично регулиране се отдава за секунди.Ако не помогне действа вторичното регулиране на честоттата и обменните мощности.Това пак са машини които работят с намалена мощност от минимално устойчивата което се определя от топлотехническите съоръжения до максимума.По този начин имаме резерв както нагорв така и надолу.Този резерв трябва да се отдаде за петнадестина минути.Ако изключи 1000 мегаватов блок има специална автоматика която действа из цялата страна.Ако аварията е свързана с разкъсване на паралелната работа тогава има една автоматика АЧР която действа при падане на честотата.АЧР1 има за цел да предотврати по нататъшното пропадане АЧР2 да възстанови до 49 херца и АЧР df/dt кото действа при много бързи спадове.Отделно има АЧО което изключва централите и създава острови около тях за да се запазят собствените нужди и при паралел блоковете бързо да се натоварят.Нещо неясно.Това е при аварии.Енергопроект сините боклуци го закриха са пазаря щял да решава.Затова никой нищо не строи.Щото няма защита от гламави политици холивудски партийни и гугъл енергетици разбирачи.Така че за в бъдеще ако не дойдат сериозни хора стоенето без ток е гарантирано.Такива като партийния енергетик Фончо не знаят колко категории консуматори има ама тука се репчат с въшливата смешна борса.Тоя ташак го отвориха насила заради ЕС пълен ташак.
                              Last edited by national power; 19.06.2019, 14:24.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                                Няма да те разочаровам. Тук ще разгледам възможности за регулиране на товара. Огромна тема, с изписани милиони страници по нея, но ще подхвърля някои идеи.

                                За който не е запознат, трябва да кажа, че в цивилизованите държави е абсолютно недопустимо да изключиш тока на клиент, който не иска. Това може да го има по Африка и Индия, имаше го и по соца, но за развитите държави е НЕДОПУСТИМО. Виждал съм ток на борсата, примерно 2 дни в годината скача до $800 и търговията продължава. Това е и само за часове, обикновено от 7 до 9 и от 17 до 19.

                                Първият начин който ще подхвърля е "гадната" борса. При ДКЕВР или съответния му Комитет по цените, какво става тук на 24.01
                                https://www.energy-charts.de/ren_sha...aily&year=2019

                                Ами цените са еднакви цяла година и всеки казва искам си тока. Даже и да не му трябва, той ще каже че си го иска, защото българинът е злобничък и чака да види какво ще стане. Какво става на борсата? Ами цените скачат на 24.01 много и някои големи потребители намаляват потреблението автоматично. Ако работя в ЕСО, мога да видя от договор телефона на другаря Марков, да му звънна и кажа "купили сте ток по $30, ще ми го продадете ли за 3-4 дни по $150?" Марков си прави сметка, че фирмата му и да работи ще изкара по-малко, продава, затваря и отива на море. А аз съм гаден дилър, работещ на частно, продавам тока на $200, а разликата си слагам в джоба. Ха-ха. Не е точно така. Ако съм честен няма да го продам и товара ще падне. Имаме изхарчени пари но не и ток. Резултатът - другарят Марков е доволен и всички са доволни. При дървеният ДКВЕР чакаме някакви умни бюрократи да направят нещо, но те не могат. Естествено може да се направи и обратното - при ток от $5 всички да си заредят електромобилите, батериите на Тесла, да реалзират енергоемки задачи ако могат и т.н. Ако има истинска борса. Това са големи печалби за държавата която е разработила борса.

                                Има и други начини и при малките потребители, но аз не ги харесвам. Много се говори от години за "smart grid". Даже другарят Калфин беше посочен за отговорник по въпроса, тоя човек и закона за Ом е забравил и плещеше невероятни глупости. Аз не харесвам обаче да си правя сметка кога ще пусна пералнята гледайки цената на тока на електромера. Не знам вие как сте. Може би за климатик лятото по-става. Та тези идеи не напреднаха много. В САЩ даже има един щат, мисля Монтана беше, електромерът ти отчита максималната стойност през месеца и ако си включил за 5 мин всичките си електроуреди то по някаква формула плащаш повече. Но пък и като се мисли толкова по въпроса, може и да се измислят варианти които не са толкова груби, а приемливи за хората.
                                .
                                Пирамидата пак позна безсмислена смешна тирада досадна за четене от пишман партиен самопровъзгласил се енергетик образовал се от гугъл и холувудски бичкии на тема Чернобил.

                                Коментар

                                Working...
                                X