IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Виж какво прочетох във Википедия: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C...80%D0%B0%D0%BB

    "Значителната част от земната кора е изградена само от осем химични елемента, което определя и основния състав на минералите. Това са елементите (със съответния си масов процент) кислород (46,60%), силиций (27,72%), алуминий (8,13%), желязо (5,00%), калций (3,63%), натрий (2,83%), калий (2,59%) и магнезий (2,09%). Четири други елемента се срещат в количества между 1% и 0,1% – титан, фосфор, водород и манган."

    Внимателно проследих в Менделеевата таблица и установих, че всичките тези 12 елемента, съставящи земната кора, са с атомен номер, по-малък от този на желязото. Няма нито едно изключение.

    Тоест има някаква логика те да са създадени от слънцето посредством синтез, защото са в огромни количества (99.5%), а останалия 0.5% по-тежки от желязото елементи да са дошли от избухнали свръхнови.

    Търся накакъв линк, за да си изясня този аспект, но нещо не мога да намеря такъв.
    Last edited by Mateev; 11.07.2020, 19:15.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
      Няма да споря, но за всичко след хелий, (до следващия елемент, въглерод), просто няма просто няма необходимата температура и налягане.
      Иначе в Слънцето има почти всички елементи, но те са си били там, отпреди. Най-вероятно голямо парче скала е попаднала на подходящото място където има много водород, и така се е започнало.
      Човек - самото име ТЕОРИЯ означава ИЗМИСЛИЦА, която не може да бъде доказана. Ако можеше, щеше да се нарича ЗАКОН. От една теория се изисква по възможност да обяснява всички наши наблюдения, но може да има и необяснени, които пък се наричат ПАРАДОКСИ.

      Та съвременната наука е пълна с теории, повечето от които имат по много парадокси в тях. И затова учените обикновено се разделят на лагери, които спорят един с друг, и които поддържат една или друга версия на дадената теория. Ние тука във форума не сме учени, а лаици, и само можем да четем един или друг линк в интернет, без разбира се да знаем дали в него е описана истината или не. То въобще има ли истина, след като и самите учени спорят по въпроса.

      Та исках да кажа, че ако нещо не ти харесва в тази теория, измисли си друга, или потърси инфо в интернет. Мене обаче ме устройва едно такова описание, което звучи доста правдоподобно, и което обяснява голяма част от явленията, които наблюдаваме днес.

      Между другото дори и дадена теория да обяснява на 100% всички известни наблюдения, дори и тогава тя не може да се приеме за вярна просто защото няма фундаментални доказателства, на които да се базира. Такъв е случая с Теорията за големия взрив. При нея няма парадокси (необяснени явления), и дори болшинството от учените са склонни да я приемат за вярна, но това не означава, че тя е голата истина. И докато не създадем машина на времето и не отидем да проверим какво в действителност се е случило, тази теория ще си остане теория, на която не може на 100% да и се вярва.
      Last edited by Mateev; 11.07.2020, 18:39.

      Коментар


      • Няма да споря, но за всичко след хелий, (до следващия елемент, въглерод), просто няма просто няма необходимата температура и налягане.
        Иначе в Слънцето има почти всички елементи, но те са си били там, отпреди. Най-вероятно голямо парче скала е попаднала на подходящото място където има много водород, и така се е започнало.
        Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
          Ако им е вярна теорията Матеев Слънцето не може да е създало всички елементи до желязото......
          Когато се е създавало слънцето, на територията на слънчевата система вече е имало прах и астероиди с всички възможни химически елементи от цялата менделеева таблица. И тъй като слънцето притежава 99,86% от масата на слънчевата система, смело можем да кажем, че вътре в него ги има всичките тези елементи от менделеевата таблица, разбира се в различно процентно съотношение.

          Да, нестабилните от тях са се разпаднали, но има и стабилни, които до ден днешен си ги има в слънцето, и които могат да бъдат засечени посредством спектрален анализ по време на изригвания. Иначе и в самото слънце има условия за създаване на елементи, по-леки от желязото, и то наистина ги създава. И след това посредством периодични мощни изригвания ги разпилява в цялата слънчева система.

          Разбира се в миналото е имало и огромно количество тела, които са се сблъсквали с него. Как иначе щеше да събере 99,86% от масата на всичко, намиращо се в слънчевата система. И при някои от тези сблъсъци в космоса са били изстрелвани големи маси материя, която е имала достатъчна скорост да попадне в орбита и никога повече да не се върне на слънцето. Така пък са се образували планетите и част от астероидите, и затова никак не е чудно защо в тях преобладават елементите с по-малък номер от желязото.

          Та това е механизма - слънцето създава всичко до желязото, и го разпилява в слънчевата система, а свръхновите създават цялата менделеева таблица, и пак я разпръскват, но вече на милиарди светлинни години в много слънчеви системи.
          Last edited by Mateev; 11.07.2020, 17:50.

          Коментар


          • Всичко е точно така. Визирах мнението че Слънцето е създало повечето елементи до желязото. А то е още на фаза хелий, а и е малко за да прескочи въглерода.
            Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

              Желязна звезда няма.
              А и какво общо има възрастта на Слънцето със... за каквото и да говориш там?
              Слънчевата система и самото слънце са се образували преди около 4.6 милиарда години. Какво се е случвало обаче в предишните 9 милиарда години? Ами че тя материята си е била някъде тука около нас (нашата система) и не се знае колко милиарда сблъсъка е имало на различни по големина камъни и небесни тела, Тези сблъсъци са продължили дори и след изгряването на слънцето. Всеки един сблъсък е отделял колосални количества кинетична енергия, която пък е създавала колосални налягания и температури, някои от които по-големи дори и от тези в самото слънце.

              Разбира се всичко това е теоретизиране, защото не сме били там, но да, на теория тук или там е имало подходящи условия за създаване на елементи, по-тежки от водород. Самият голям взрив може също да е създал такива елементи. Свръхнови също са избухвали далече преди слънцето да се създаде като такова. Въобще в този първичен хаос, в който са се вихрели колосални енергии. температури и налягане, е било възможно да се създаде всеки един химичен елемент от цялата менделеева таблица, и след това астероиди с него да се разпръснат в цялата вселена.

              Следователно още докато земята е била една огнена топка от течна лава, в нея са присъствали всички химически елементи от цялата менделеева таблица. Да, ама по-тежките от тях са потънали надолу в лавата, и кората се е образувала само от по-леките. След това вулканичната дейност от време на време е изваждала нещо ценно от земните недра, и го е изливала на повърхноста. И затова са се образували слоеве с различни природни богатства в тях. Това е и причината някои ценни метали да ги има под формата на жили от чист метал (напр. златото).

              След като земната кора е станала достатъчно дебела, новите астероиди вече не са били в състояние да я пробият и тежките елементи да потънат в нея. И затова полезните изкопаеми, идващи с астероидите, вече са оставали в земната кора на сравнително малка дълбочина, където ние вече можем да ги намерим и експлоатираме.

              Когато казваме, че нашите полезни изкопаеми са образувани от свръхнови преди 6-7 милиарда години, го казваме не защото по-рано не е имало свръхнови, а защото всичко дошло от по-старите свръхнови е потънало в течната тогава земя. Останало на повърхноста е само това, което е от по-новите свръхнови.
              Last edited by Mateev; 11.07.2020, 17:02.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                Пак по същите науки, Слънцето е по-младо с над 50% от Галактиката, т.е., то и няма как. Самият прах за акреционния диск, явно, е възникнал в резултат от взрив на гигантска, желязна Звезда...или даже, по-яка. Уж. Бил съм, казват, там...ама не помня. Уффф.
                Желязна звезда няма.
                А и какво общо има възрастта на Слънцето със... за каквото и да говориш там?
                Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
                  Ако им е вярна теорията Матеев Слънцето не може да е създало всички елементи до желязото.
                  Слънцето все още е на фаза хелий. Няма толкова висока температура за да създаде следващия от поредицата въглерод. А и тези процеси са за звезди по-големи от слънцето. Казват, че слънцето ще стане бяло джудже. Тоест, като изгори хелия и се превърне във въглерод, няма необходимата маса за да продължи да колабира. Тоест ще стане една голяма въглеродна топка, която ще остане стабилна за много, много време. Казват трилиони години...
                  За мен има доста неясноти по тези въпроси, например ясно е че газовия облак трябва да се охлади за да колабира, но от друга страна при сгъстяването температурата се покачва, което би предизвикало разширяване, съответно би предотвратило създаването на звезди... Има обаче прогрес в развитието, признават вече че т.нар. газови гиганти всъщност не са изцяло газови, ами има "супер земя" в центъра...

                  Пак по същите науки, Слънцето е по-младо с над 50% от Галактиката, т.е., то и няма как. Самият прах за акреционния диск, явно, е възникнал в резултат от взрив на гигантска, желязна Звезда...или даже, по-яка. Уж. Бил съм, казват, там...ама не помня. Уффф.

                  Коментар


                  • Ако им е вярна теорията Матеев Слънцето не може да е създало всички елементи до желязото.
                    Слънцето все още е на фаза хелий. Няма толкова висока температура за да създаде следващия от поредицата въглерод. А и тези процеси са за звезди по-големи от слънцето. Казват, че слънцето ще стане бяло джудже. Тоест, като изгори хелия и се превърне във въглерод, няма необходимата маса за да продължи да колабира. Тоест ще стане една голяма въглеродна топка, която ще остане стабилна за много, много време. Казват трилиони години...
                    За мен има доста неясноти по тези въпроси, например ясно е че газовия облак трябва да се охлади за да колабира, но от друга страна при сгъстяването температурата се покачва, което би предизвикало разширяване, съответно би предотвратило създаването на звезди... Има обаче прогрес в развитието, признават вече че т.нар. газови гиганти всъщност не са изцяло газови, ами има "супер земя" в центъра...

                    Last edited by Имхотеп; 11.07.2020, 15:08.
                    Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Мачу Пикчър Разгледай мнение
                      .....Не съм наясно обаче как са синтезирани по-леките елементи, преди и след желязото?...
                      Желязото е границата. Всичко над него се стреми посредством разпад към него, а всичко под него се стреми посредством синтез пак към него. Някога в безкрайно-далечното бъдеще цялата вселена ще стане на желязо.

                      Също така всичко над желязото е образувано при взрив на свръхнови, и е попаднало на земята посредством астероиди, а всичко под желязото се е образувало в нашата слънчева система и дето се казва си е наша собственост, а не подарък. Част от тези елементи, които са под желязото, също могат да имат радиоактивни изотопи, които също са нестабилни и също имат период на полуразпад, обаче те са си наши собствени, произведени от нашето слънце или от големи температури и налягане там, където ги има в нашата си система.

                      Разбира се нещата не са чак толкова прости, както ги описах. Има си изключения, както и много на брой различни мения от различни учени, но в общия случай натам отиват нещата - слънцето да е създало елементите под желязото, а свръхновите и/или други високи налягания и температири са създали всичко над желязото. Самото желязо като граница е най-нискоенергийния елемент с най-стабилната молекула от всички останали, и затова ентропията по естествен път се стреми към него.
                      Last edited by Mateev; 11.07.2020, 14:27.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Мачу Пикчър Разгледай мнение
                        Благодаря за труда, Матеев.
                        Някои неща от кратката ти история на тежките радиоактивни елементи вече знаех като например че атомите им са се образували при верига събития с много ниска вероятност всяко едно и най-накрая и вероятността да са по-далече от пещта но достатъчно близко за ядрен синтез
                        .



                        Не съм наясно обаче как са синтезирани по-леките елементи, преди и след желязото?
                        Водородът е най-разпространения елемент във вселената. От него се образуват звезди. Когато се надвиши някаква критична маса, това събрано в малко пространство огромно количество водород под влияние на високата температура се "запалва", и се получава термоядрена реакция като се сливат два водородни атома и се получава хелий.
                        Този процес продължава милиарди години докато водорода се изчерпи. Тогава под влияние на гравитацията звездата започва да колабира, температурата се повишава, и става възможно превръщането на хелий във въглерод.
                        Този процес продължава десетки, дори стотици милиони години, докато въглерода се изчерпи. Звездата отново колабира, температурата се повишава, и въглерода започва да се превръща в кислород.
                        Това продължава около хиляда години, процеса се повтаря, и кислорода започва да се превръща в силикон.
                        Отнема около месец.
                        И тук нещата се променят.
                        Когато вече няма достатъчно силикон за да се поддържа ядрената реакция, започва да се образува желязо.
                        Това отнема части от секундата и звездата експлодира. При тази експлозия остава едно желязно ядро, което за още няколко части от секундата в зависимост от размера се превръща в неутронна звезда или черна дупка.
                        При тази експлозия обаче се образуват и други химични елементи. Колкото по-голяма е звездата, толкова повече тежки елементи се образуват.
                        Желязото е убиеца на звезди. Причината е че до желязото при образуването на химични елементи се отделя енергия.
                        За да се образува желязо обаче, е необходима енергия. За всички елементи с атомно тегло по-голямо от на желязото е необходимо да "вкараш" енергия.

                        Е, колкото - толкова.



                        Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                        Коментар


                        • Благодаря за труда, Матеев.
                          Някои неща от кратката ти история на тежките радиоактивни елементи вече знаех като например че атомите им са се образували при верига събития с много ниска вероятност всяко едно и най-накрая и вероятността да са по-далече от пещта но достатъчно близко за ядрен синтез
                          .

                          Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                          Всички тежки радиоактивни елементи са се образували при взрив на свръхнови преди 6-7 милиарда години, и от тогава летят из цялата вселена и бомбардират различните небесни тела.
                          Не съм наясно обаче как са синтезирани по-леките елементи, преди и след желязото?


                          Раздвижването на съпругата Ви след тези операции ще е болезнено, но то зависи само от времето практикуване и възстановяване, нека не се обезсърчава и да стиска зъби, без прекалявания разбира се, и след няколко месеца, до година недай боже, ще е на двата си крака без бастун.

                          Карайте я на лечебна гимнастика, но не индивидуална, а в групи, там не ги глезят ненужно.

                          Женшен или златен корен, мумийо (от Киргизия непременно) и такива подобни общо укрепващи може и наистина да помагат, със сигурност не вредят.

                          Витамин С в големи дози, онова озониране също, не ги знам, но и те не би трябвало да вредят ако са с мярка.

                          И витамин Д, то ест разходки на слънце сред пчелите с някое убоцкване. Той е важен посредник на освояването на калция.

                          Секса когато болезненоста намалее също много препоръчвам.
                          Кокалите и мускулите на мъжете са по-здрави по сравнение със женските заради по-високото ниво на тестостерон.
                          Сексът без презерватив вкарва в организма на жената допълнителен тестостерон по най-добрия начин, през лигавиците. Той я и подмладява.
                          Last edited by Мачу Пикчър; 11.07.2020, 13:54.

                          Коментар


                          • Но, високата цена на ядрения ток, се обуславя от необходимите към момента операции по обогатяване, а също, СЯЧ „Системата „Ядрен Чайник”, с много високо налягане на високо радиоактивна пАра в първия контур. Висока е цената на първоначалната инвестиция, разработена по време на ядрената надпревара, докато „паралелно”, се е наработвал оръжеен
                            U235 (над 60% обогатяване) ѝ Pu239. Проблемът е, че за Белене е, че е проектирана ТОГАВА и оборудването е вече произведено и доставено, а 20+ год. НЕ се работи по нея. Уффф.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Мачу Пикчър Разгледай мнение

                              Каква "преработка" на U235 в реакторите?
                              Нали именно това е горивото?
                              А как мислиш се произвеждат всички други радиоактивни елементи, след като те не съществуват в земната кора?

                              Всички тежки радиоактивни елементи са се образували при взрив на свръхнови преди 6-7 милиарда години, и от тогава летят из цялата вселена и бомбардират различните небесни тела. Да, ама образувалите се в тях тежки радиоактивни елементи с малко време на полуразпад отдавна са се разпаднали, някои от които дори и преди да стигнат до земята.

                              Това е и основната причина в земната кора към днешна дата да намираме само тези тежки елементи, които са с голям период на полуразпад. Например Уран 238, който има период на полуразпад от 4.5 милиарда години. Втория след него е Уран 235 с период на полуразпад 700 милиона години, но заради този малък период неразпаднал се Уран 235 има само в 0.72% от урановата руда.

                              От тука за да получим всички други радиоактивни елементи, от които се нуждаем, ние трябва да предизвикаме контролирана ядрена реакция за ускорен ядрен разпад. При тази реакция се отделя много топлина, и ние я използваме за атомни централи, но част от продуктите на деленето са много ценни, и те се извличат от отработеното гориво. Например Плутоний 239 за атомни бомби или радиоактивен Цезий 137 за ренгеновите апарати.

                              Иначе както си има различни химически реакции, така си има и различни ядрени реакции, които се използват за получаване на различни радиоактивни изотопи. И тези ядрени реакции се изхитряват да отделят много топлина, така че винаги говорим за някакъв ядрен реактор, в който се извършва производството на тези радиоактивни изотопи.

                              Ето списък на всички радиоактивни елементи, които поради малкото време на полуразпад ги няма в земната кора, и ние трябва да си ги произведем сами посредством ядрени реакции в един или друг ядрен реактор:
                              https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0...BE%D0%BF%D0%B8

                              В списъка ще видиш и елементи, които ги има в земната кора, но всичките те са с огромно време на полуразпад. Например Калий 40 или Въглерод 14, който го има дори и в човешките тела (и в телата на всички животни или растения).

                              Общото правило е следното - колкото периода на полуразпад е по-малък, толкова дадения радиоактивен изотоп или елемент се среща по-рядко, или дори въобще го няма в природата.
                              Last edited by Mateev; 11.07.2020, 09:34.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Мачу Пикчър Разгледай мнение

                                Каква "преработка" на U235 в реакторите?
                                Нали именно това е горивото?
                                Е да, де. Дели се, и се получават ред други елементи, т.е., преработва се до тях. 238-мият, той пък, става плутоний 239, който също се дели...и не, нищо не „гори”, в буквалния смисъл. Реакциите са ядрени, не химически. Изобщо, каква красота: Физически реакции водят до поява на Химически елементи, докато обратното, НЕ се наблюдава.

                                Коментар

                                Working...
                                X