sosi, щом си я докарал до там. Каквото си направиш сам излиза без пари. Атомни ректори се правят вече от ще стане един век, няма нищо сложно в строителството им.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Скъп ли е наистина ядрения ток
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнениеЭТО КАТАСТРОФА! Новый реактор Франции АЭС Фламанвиль ОСТАНОВЛЕН https://www.youtube.com/watch?v=1_pwqsmAQiA
Увеличение на цената до 13,5 милиарда, трябвало да се строи от фини, но бачкерите са били румънци, трябвало е да бъде готов 2012, но ................и днес не е готовLast edited by aleks262; 14.09.2024, 16:45.
Коментар
-
ЭТО КАТАСТРОФА! Новый реактор Франции АЭС Фламанвиль ОСТАНОВЛЕН https://www.youtube.com/watch?v=1_pwqsmAQiA
Увеличение на цената до 13,5 милиарда, трябвало да се строи от фини, но бачкерите са били румънци, трябвало е да бъде готов 2012, но ................и днес не е готов
- 1 like
Коментар
-
Букурещ смята за непосилно да продължава да снабдява Молдова и Украйна с електричество заради високите цени на тока, които са до три пъти по-високи от тези в Западна Европа. Това заяви министърът на енергетиката на Румъния Себастиан Бурдуя.
Според него Европейският съюз трябва да поеме част от тези разходи. Румънският министър напомни на Брюксел, че идеята за европейския енергиен пазар е солидарност, така че всички да се възползват.
„Когато енергията е по-евтина в една част на Европа, тя е по-евтина в друга част на Европа, така че можем да плащаме същите цени. Това е въпрос на стандарта на живот на гражданите на ЕС, но също така е въпрос на конкурентоспособност на икономическата среда. Когато цените в Източна Европа са три пъти по-високи от тези в Западна Европа, това със сигурност не е интегриран, единен пазар и не е справедлива конкурентна икономическа среда. Особено в сегашните условия, когато трябва да подкрепим и търсенето на енергия от Украйна“, подчерта Бурдуджа.
„Много сме притеснени от това, което се случва на енергийния пазар. От няколко месеца, за съжаление, цените в нашия регион са значително по-високи от тези в Западна Европа. Това се дължи на няколко фактора. Разбира се, говорим за суха година, по-ниско производство от водни централи, говорим за проблеми в областта на междусистемните връзки, поддръжка на определени линии в Унгария, говорим за намален капацитет в Австрия, пренос/износ на по-евтина електроенергия от Западна Европа към Източна Европа. Говорим и за подкрепа, която много се радваме да предоставим на Молдова, а също и на Украйна, но това създава натиск върху цените в Румъния, нещо, което отбелязваме, но не можем да приемем безкрайно. Ако все още сме в единен европейски енергиен пазар, не може само някои хора да плащат сметката и не можем безкрайно да толерираме цени, които са два или три пъти по-високи, отколкото в останалата част на Европа, така че ще поставя тази тема на вниманието на Съвета на министрите на европейско ниво заедно с Гърция, България и всички други заинтересовани страни. Ще трябва да изработим някои бързи решения, чрез които да бъдем компенсирани за тези ценови разлики. Това ми се струва правилно и нормално“, заяви румънският министър.
Същите данни изнесе през юли и Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) и изпрати отворено писмо до служебния премиер Димитър Главчев и председателя на парламента Рая Назарян с призив за спешни мерки заради високите цени на електроенергията у нас. Като една от причините те посочиха износа за Украйна.
Българските фактчекъри веднага маркираха всяка информация, свързващи тази ситуация с Украйна, като фалшива новина независимо от географската близост на посочените държави до Украйна, чиято енергийна инфраструктура е разрушена от руските бомбардировки.
Румъния ще поиска компенсация – например, Букурещ може да приеме допълнителни еврофондове за инвестиции, да удължи затварянето на въглищни електроцентрали, както и да удължи валидността на ценовите ограничения за сметките на крайните потребители, заяви румънският енергиен министър.
„Искаме справедливо, принципно отношение от Брюксел, за да можем всички да допринесем за тези допълнителни усилия. Не е нормално да носим това бреме сами, особено в контекста на войната в Украйна. Трябва да седнем на масата за преговори на Съвета на министрите на ЕС и да наречем нещата с истинските им имена: подкрепяме Украйна с максимална солидарност, да не говорим за Република Молдова, но в същото време не можем да понесем тези разходи сами, това е несправедливо“, подчерта Себастиан Бурдуджа.
През 2022 г. Молдова се синхронизира с Европейската мрежа на операторите за пренос на електроенергия (ENTSO-E), но не директно, а чрез Украйна, чиято енергийна система в момента е в криза. Кишинев изпълнява проект за директно свързване на Молдова с румънската енергийна система, който планира да завърши през следващата година. Водят се и преговори за продажбата на две енергийни компании (RED Nord и FEE Nord) в северната част на Молдова на Румъния.
От своя страна молдовските власти обявиха готовността си да инсталират производствени централи на своя територия, за да осигурят на Украйна електричество. Планира се генераторите да работят на украински газ.
88% от нуждите на Молдова от електроенергия в момента се осигуряват от MoldGRES (предприятие на Интер РАО), разположено в Приднестровието, договорът с което беше подписан до края на годината на фиксирана цена от 66 долара за MWh. Киев обаче предупреди, че от нова година ще блокира транзита на руски газ, с който оперира това предприятие.
Молдовското правителство не крие, че в тези условия, от прагматична гледна точка, то е заинтересовано Русия да продължи да доставя газ за Приднестровието. Кишинев дори поиска от „Газпром“ да разработи алтернативни маршрути към региона, например през „Турски поток“.
Още по темата: Най-скъпата електроенергия в ЕС е в България, Румъния и Словения
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Дори и да не е екзотика, пак генерацията е по възможност. Когато свети или върти перките. Липсва пълна предвидимост, планирането кошмар, добивът - "там някъде". Изобщо, какво още обсъждаме с такива хора? Та, те са тук да рушат, за Бога.
D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеИ на парчета да е ще стане ясно дали този начин за добив на енергия не е някаква екзотика.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеГоворим за рентабилност на производството като цяло, а не на отделни елементи. Сметките на парче, са обикновено сметки без кръчмар. Далеч не винаги излизат.
D.Y.F-091066
Коментар
-
Много лошо направиха че се изпокараха с Русия, качили се на украинска талига и това да искаш Крим е откровенно някой ги е пратил за зелен хайвер за камънаците дето и вода няма..нищо няма там. Ако някой се поразходи ще намери по Света такива райски кътчета свободни от население. В една островна Япония с нейните пренаселени места където си купуват коли според размера на гаража има пустееща земя, която е била населена някога и е застроена, а животните диви - не се страхуват от човек, защото не са виждали хора и не знаят че са лоши. В Украйна колко пустош има, няма никой в хиляди села.D.Y.F-091066
Коментар
-
Pyramid, рентабилността на соларната енергия ще се види когато се произведат със соларна енергия клетките и панелите, тогава може да кажем - ето с това нещо енергия ще имаме. Сега Китай изгаря огромни обеми въглища и произвежда соларни панели. Не е ясно дали в производството им не е вложена повече енергия отколкото ще се произведе и използва от произведената от тях. Ние вече имаме три реактора козлодуйски мощност във фотоволтаици, май 4 станали. Правят азотни торове, но как ги правят - тока от панелите отива в електролизерите щом има произведен ток , той се използва веднага и това е ефективно макар че не знаем на какви луди пари е оборудването и как е изчислено да се изплати за 30 години, електролизерите с уплътнения и мембрани живеят по 10 години, колкото акумулаторите.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от 1984- Разгледай мнение
Когато ти остане време и за четене, освен за денонощно писане, може да погледнеш как започват производството на азотни торове от слънце, въздух и вода, няма нужда от метан и транспорт от завода до фермера. Нефт и газ се използват от стотина години, важно е слънце, въздух и вода да има...и креативни хора
https://www.talusag.com/
Мономерите за производство на полимери са предимно алкени /етилен,пропилен.../, страничен продукт от крекинг процеси при преработка на нефт, в САЩ използват и етана от природния газ, над 10% е в находищата, дехидрират го до етилен.
Метан се използва в парен реформинг за производство на водород /това при торови заводи и нефтопреработка/
Можеш да прочетеш какво правят ОМВ и унгарската MOL за да заместят метана - първите инсталации за зелен водород са пуснати.
Коментар
-
И друго има, това са фотоволтаици от които тока се използва за производство на азотни торове. Инсталацията е много натоварена и оскъпена. На нас ни трябва мощностите които се изграждат за производство на ток да могат да се самовъзпроизведат енергийно от тока, който произвеждат, да захраним фабриката за соларни панели, производството на алуминий и включително да го направим без да се излъчва въглероден диоксид. Произвеждаме електромобили и за тях същото нещо.D.Y.F-091066
Коментар
-
Знам за тези неща. Само че още не ги правят в мащаб, защото оборудването е скъпо и този проблем със соларния ток за прилагане в индустрията. И от метан могат да се произвеждат полимери, първо извличат малко водород и той си се превръща в тези изходните полимери, масла смазочни по този начин правят малко. Има я вече и технологията за извличане на въглерода, а не да се обърне на водород и да се отдели въглероден диоксид. С въглеродни влакна се армират полимерите и става пластмасов детайл с по голяма якост от тази на дурала и близка до титана. Има и закаляване на полимери, те вече се по здрави от татаниеви детайли . Японците използват такива в двигателите на автомобилите, плъзгача и обтегача на веригата понеже не ги е срам сигурно да си ги купят, немците си правят технически полимери сами и имат проблем с тази предавка, трябва да се ремотира и сменя.D.Y.F-091066
Коментар
Коментар