IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво понижение очаквате на жилищните имоти? - АРХИВ 1

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Браво за прогнозата,
    добре, че я има форумната памета, нещо като Акаши хрониките.

    На мен пък ми прави впечатление, че една неотдавна създадена фирма за НИ има все по вече оферти, за клиенти не знам, цените на тази фирма са доста конкурентни, но все още неизгодни за момента според мен.
    Името май беше Райфайзен имоти.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Joan Разгледай мнение
      Привет, Julius, как я караш

      Щом държиш на признанието ми, получаваш го Браво, Julius, за прогнозата

      Я сега кажи, още ли държиш на своя тогавашен пост за съня, в който пишеш, че "..... т.н. което ме кара да прогнозирам достигането на справедлива стойност най-късно през 2010 - т.е. средна стойност на нормално жилище не повече от 3 годишни заплати на домакинство! "

      Тоест, цена 800 е/кв средно за София ли е справедливата стойност? И тя дали е 3 годишни заплати на домакинство в момента?

      Или реалната цена е друга в момента и тя е около 450 е/кв, по твоето определение:

      Ако приемем, че средният годишен доход на домакинство е около 24 000 лева/год (12 000 евро) , за три години 36 000 евро, за 80 кв жилище х 450 е = 36 000.

      Спорът за средната го изчетох и пак (както и тогава) не ми стана ясно какво си искал да кажеш. Май си се опитвал да се застраховаш от несбъдване на прогнозата
      Хех... събрахме се!

      Остава само да се появят и Барбарон и Муза... че когато я бях пуснал анкетата (в Имоти.нет и вървя цял месец ) за цена към 12.2010 по НСИ, те така се бяха вече подплашили от Куку и Асен, че залагаха 300 евро/квадрат! По НСИ!!! Ха-ха...

      Благодаря, добре съм... Стартирал съм един проект, който ми отнема доста от свободното време, но в момента в който "проходи" сам - и го оставям!

      А на въпроса - 800 евро по НСИ е малко встрани от реалността. Но това: "Ако приемем, че средният годишен доход на домакинство е около 24 000 лева/год (12 000 евро) , за три години 36 000 евро, за 80 кв жилище х 450 е = 36 000" навсякъде помня, че съм писал: "Ако приемем, че средният годишен доход на домакинство е около 24 000 лева/год (12 000 евро) , за три години 36 000 евро, за 60 кв жилище х 600 евро = 36 000"

      Ако ще е 80 квадрата - то е с общите части! Или 60 квадрата чисто! Можеш да видиш и цитата от Явчо - също пише 60 квадрата за двустаен. А цените там по квартали се вижда че съм писал между 600 и 800 АКО СЕБЕСТОЙНОСТТА НЕ ПАДНЕ!
      А тя също падна...

      Затова дъната за София в моите прогнози са гравитирали около 550 евро/кв. (+/- 50 евро) или с др. думи между 500 и 600 евро.

      Но в интерес на истината т.нар. справедлива стойност ОЩЕ НЕ Е достигната! Поне според мен! Имотния пазар се оказа дори по-инертен отколкото го очаквах! Може нещата да се провлачат още 1-2 години...
      Last edited by Julius; 18.02.2011, 13:07.

      Коментар


      • Julius

        Привет, Julius, как я караш

        Щом държиш на признанието ми, получаваш го Браво, Julius, за прогнозата

        Я сега кажи, още ли държиш на своя тогавашен пост за съня, в който пишеш, че "..... т.н. което ме кара да прогнозирам достигането на справедлива стойност най-късно през 2010 - т.е. средна стойност на нормално жилище не повече от 3 годишни заплати на домакинство! "

        Тоест, цена 800 е/кв средно за София ли е справедливата стойност? И тя дали е 3 годишни заплати на домакинство в момента?

        Или реалната цена е друга в момента и тя е около 450 е/кв, по твоето определение:

        Ако приемем, че средният годишен доход на домакинство е около 24 000 лева/год (12 000 евро) , за три години 36 000 евро, за 80 кв жилище х 450 е = 36 000.

        Спорът за средната го изчетох и пак (както и тогава) не ми стана ясно какво си искал да кажеш. Май си се опитвал да се застраховаш от несбъдване на прогнозата
        Last edited by Joan; 18.02.2011, 12:11.

        Коментар


        • javcho

          Ако ти се гледат стари постове... виж и ТОЗИ.

          Точно преди 2 год. - 17.02.2009!

          Таймингът на междинната прогноза също е уцелен!

          А горе въпросния пост води към друг не по-малко култов пост!

          Пролетта на Human! (колко си играх с тая графика... поне Human прояви чувство за хумор!)
          Last edited by Julius; 18.02.2011, 11:52.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Julius Разгледай мнение
            И така и така сме на имотна вълна, да ви метна една клюка да се посмеете малко. Сайта Homes.bg е на Jobs.bg (вижда се и от 1-вата му страница)... Та един ден преди да пуснат Homes.bg шефа на джобс.бг се напил и изтропал идеята си на някакъв бивш съдружник ли е бил, партньор ли, няма значение. И още на следващия ден трааа-дааа-ааам - се появява сайта... Home.bg
            Жобса късно се сетиха да правят сайтове за НИ и автомобили, в тия области imot.bg и mobile.bg просто са без конкуренция. Ако не възникнат някакви вътрешни проблеми с двата сайта, жобса може да си правят колкото си искат производни сайтове и само тапанари ще ходят да си избират нещо от тях. То с колите и имотите не е като с ЧР агенциите, да се договориш и да се пускат по един билюк кухи обяви всеки ден, за да се генерират посещения и сайта да трупа рейтинг (Всъщност с имотите май си е баш като с ЧР агенциите ?! )

            Помня точно като излезе Cars.bg как ходих да го разглеждам и беше пълно с обяви за ходещи гробници и азиатски играчки, а цените им бяха х2 и х3 Е, ама нали едно бързо сравнение с mobile.de и mobile.bg и се усеща, че нещо не става с тоя убит сайт карс.бг.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Julius Разгледай мнение
              ХО - ХО -ХО...

              МНОГО ДЪРЖА ДА ВИ ПОКАЖА ЕДИН МОЙ КУЛТОВ ПОСТ!!!


              ТОЗИ

              Естествено към бат' Маранди!

              Цитирам:

              "800 евро, баце, средна за София към XII.2010 по НСИ!

              Trust me!


              Постът е от: 23.10.2008, 12:22"


              НСИ, 4-то трим. 2010 г. - Средна цена за София 1566.00 лв.! Което прави колко???

              800.683086 EUR!

              БРАВО

              23.10.2008, 09:20

              Първоначално изпратено от Julius Разгледай мнение
              Благодаря!

              Вчера не ми остана време да ти отговоря, но пък снощи имах хубав сън, който мисля да ти споделя!

              Спада в цените на имотите ще мине през две ясно отличаващи се фази: Доброволна & Принудителна! Първата е вече факт!

              Тя се характеризира с това, че на нея първите осъзнали се (съответно и най-подплашени) лястовички-предшественици сами свалят (съвсем официално при това) цените с до едни 20-25%, на места може и повече, но рядко (тук говорим само за продавачи на панелки и жилища в етап на строеж - т.е. първите официално лишени от спонсор). Първоначално тяхната отстъпка ще е до цени малко над приетите от собствениците им за дъно! Този процес на постепенно доброволно сваляне ще продължи не повече от половин година... т.е. не по-късно от февруари - март догодина! Етапа ще завърши с воя на умряло от страна на брокерите - "КУПУВАЙТЕЕЕ! Повече никога няма да бъде толкова йоФтено!" (примерен израз) Тогава е силно вероятно да се наблюдава леко покачване на цените - т.е. достигане фазата на Bull Trap...

              След първия афтършок вече ще ми е много по-лесно да определя нивата, времето им за достигане, продължителността и пр.

              Следващия етап вече ще се диктува под натиска на пазара... или по-скоро от липсата на такъв! Банките отпускащи кредити не повече от 75% (върху занижената за тях оценка) ще натискат все повече и повече продавачите... докато се установи (трайно при това) атмосфера на постоянен спад, отключваща нагласата, че цените ще продължат само надолу, оттам ново затягане на кредитите... и т.н. което ме кара да прогнозирам достигането на справедлива стойност най-късно през 2010 - т.е. средна стойност на нормално жилище не повече от 3 годишни заплати на домакинство!

              Или за семейство с месечен доход 1000 лв./човек и годишен доход 12 000 евро - това прави цена на нормален двустаен (60 кв.) около 36 000 евро... т.е. достигане на долните нива на прогнозата ми! Това прави нива между 600 и 800 евро/квадрат по крайните квартали (или връщане на нивата от 2006, коригирани с инфлацията и в случай, че себестойността не падне!). Това за тухлено - панелите наполовина (300-400 евро/квадрат)! Казвам заплати от 1000 лв. тъй като 2009 (и особенно 2010, там където ще има ръст в тях, съм склонен да мисля (на база долния абзац), че ръста ще е повече от символичен.)

              Относно ръста на икономиката сънувах, че ако прогнозата от 2%-2.5% ръст се сбъдне, то към края на 2009 официално безработицата ще достигне и през следващата 2010 ще се движи между 10% и 12%!

              Относно Борда сънувах, че към края на 2009 натиска върху него (и по-точно отмяната му) ще бъде много силен... и най-вероятно няма да се ограничи само с пускане на **** теми в разни форуми, а ще се "обсъжда" официално и от "експерти" при това! Удържането му обаче минава през свиване на дефицита (ограничаващо свиването на вал. резерви, намалели от свиването на притока на ПЧИ и износа), спад в цените на повечето стоки (вече се наблюдава при строителните материали), заплати (вече е факт при надниците на строителите), себестойност на краен продукт (като следствие на предходните две) и т.н. Това остава единствената алтернатива пред девалвацията на лева... иначе Пена и Вуте чуят ли по би-чи-ви-то, че борда рухва... ще си говорим за двуцифрени стойности на лева спрямо еврото! Иначе казано без борд се връщаме на хиперифлационния сценарий, който ще е несравнимо по-разрушителен за икономиката ни, отколкото ако този път изживеем обратния вариант на кризата (иначе не виждам как ще се изчистим от натрупаните дисбаланси) - класическа рецесия, придружена от дефлация, с фалиращи неконкуретни предприятия главно в двата движещи досега сектори...
              БРАВО x2
              Last edited by javcho; 18.02.2011, 11:28.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от MarginCall Разгледай мнение

                В заключение, мисля, че за инфлацията единствено значение има прираста на населението.
                печелиш второ място в златния фонд на инвестор.бг веднага след теорията на каро за "чистата акция" и евентуално пред теорията на асен за заводите на бмв

                Коментар


                • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение
                  ОК, за миналото тримесечие тяхната цена е 800 евро за София, а колко е реалната?
                  Имоти.нет дават следната графика:



                  Имот.бг са дадени по квартали - цъкаш и гледаш.
                  Last edited by Julius; 18.02.2011, 14:24.

                  Коментар


                  • А дали, всъщност, инфлацията не е и чисто психологическо явление, плод на стремежа на индивида да се усъвършенства? Днес взимам 1000 лева, утре - 1200. Има развитие, въпреки, че върша една и съща работа.
                    Защото всеки човек се стреми към усъвършенстване, па било то и чисто виртуално.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от acen1975 Разгледай мнение
                      ... всъщност паричната маса трябва да расте постоянно , защото света постоянно натрупва нови блага и се развива .... тя трябва да расте пропорционално да прогреса!
                      ще ти дам пример с бг и строителството - на всеки новопостроен блок , трябва да се напечатват същите пари , които този блок струва към момента!
                      Би ли разяснил това в червеното, моля. Не разбирам защо трябва да се увеличава паричната маса. И защо точно за блоковете, а не за всичко останало, което се произвежда. Примерно домати.

                      Според мен, пари би трябвало да се печатат, ако този блок е спуснат от космоса. Вчера го е нямало, днес го има. Просто така. И за да можем да си го купим от марсианците, ни трябват повече пари днес, в сравнение с вчера, когато го нямаше.

                      Защото, в крайна сметка, почти всичко в строежа на една сграда е труд. Плащаш на кранисти, кофражисти, майстори...
                      Единственото, което идва "от нищото" са инертните материали, метала, дървото. За тях, обаче, фирмата плаща концесия на държавата, заплати на работниците и т.н.т.

                      Тоест, появяването на една жилищна сграда някъде, не е нищо повече, от моделиране в друга форма на вече съществуващи материали, чрез труд. Днешната кал е утрешна тухла.

                      Тоест, според мен, парите са отражение единствено на труда. А това, че някой хора дават луди пари, за да купят нищо не струващи, принципно, злато и диаманти, се дължи на изкривена форма на спестовност.

                      В заключение, мисля, че за инфлацията единствено значение има прираста на населението.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от nacheff Разгледай мнение
                        Беше споменал всички активи, но в контекста излизаше, че са всички активи на цялата централна банка.

                        Аз се постарах да внеса някаква корекция към т.н. популярно обяснение за правилото на паричен съвет, което обикновено се формулира като: за всеки емитиран лев (дори не се влиза в подробности как е емитиран), ЦБ трябва да държи в резерва си 0,5113 евра.
                        За всеки емитиран лев БНБ трябва да има 0.5113 евра,но не срещу всяко 0.5113 евро има емитиран лев!Това е тънката разлика,която обърква.Причината е,че активите на БНБ трябва да покриват всички пасиви,т.е.и ЗМР на банките и пустия фискален резерв и затова няма начин банкнотите в обръщение да са равни на валутния резерв.
                        Ние тук се скъсахме да пишем и да се обясняваме, а Юлиус с една проста табличка го обясни най-добреЗа което едно голямо браво!
                        Всяка краткосрочна спекулация е потенциална дългосрочна инвестиция.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Julius Разгледай мнение
                          Съжалявам, че я няма Joan да види ...
                          Joan пише във форума на имоти нет. Може и тук да наднича.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Julius Разгледай мнение
                            Могат да се видят различните агенцийки какво дават. НСИ изключваха от статистиката си доколкото помня сделките на зелено - последната година е ясно че няма много такива, че да изкривяват статистиката, но преди имаше големи разминавания.

                            Така или иначе имотния пазар не го следя от края на 2008, а и не мисля скоро да почвам. В момента се занимавам с др. неща... за които засега само бат' Маранди е в течение!

                            Адиос...
                            Ох тоя Маранди, властелина на великотърновските кръчми...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение
                              ОК, за миналото тримесечие тяхната цена е 800 евро за София, а колко е реалната?
                              Могат да се видят различните агенцийки какво дават. НСИ изключваха от статистиката си доколкото помня сделките на зелено - последната година е ясно че няма много такива, че да изкривяват статистиката, но преди имаше големи разминавания.

                              Така или иначе имотния пазар не го следя от края на 2008, а и не мисля скоро да почвам. В момента се занимавам с др. неща... за които засега само бат' Маранди е в течение!

                              Адиос...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Julius Разгледай мнение
                                По НСИ е толкова реална, колкото аз съм виртуален!
                                ОК, за миналото тримесечие тяхната цена е 800 евро за София, а колко е реалната?

                                Коментар

                                Working...
                                X