IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Форекс и Данъци

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от gabarduk Разгледай мнение
    тъпото с тия данъци е че ако през 2013 си на загуба примерно 20000 не подаваш нищо, обаче ако през 2014 имаш 3000 печалба плащаш 300лв данък. ако не си фирма не можеш да приспаднеш от предната загуба.
    т.е ако губиш - оправяй се , нооооо ако спечелиш - плащай
    айде айде стига сте се оплаквали,. знаем че всички сте милионери и се правите на умрели лисици. А по времето на Остап Бендер са се правили и на луди само и само да гo докарат на почивка в лудницата и да не мислят за НАП-а
    Не е препоръка... !!!
    "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

    Коментар


    • тъпото с тия данъци е че ако през 2013 си на загуба примерно 20000 не подаваш нищо, обаче ако през 2014 имаш 3000 печалба плащаш 300лв данък. ако не си фирма не можеш да приспаднеш от предната загуба.
      т.е ако губиш - оправяй се , нооооо ако спечелиш - плащай

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bvg Разгледай мнение
        Формално по закон не са облагаеми доходите от сделки с валута. Облагаеми са дейности като търговия с валута, при които има гарантирани печалби, купуваш на цена Х продаваш на цена У със сигурна фиксирана печалба, това е търговия (банки, чейндж бюра и т.н.). В ситуация с договор за разликите, в закона не е упоменато нищо и няма как да е при тези рискови операции.
        Много са си облагаеми даже:
        (3) Облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка.

        link

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
          Не си съвсем в час. Брокерите си дават две числа едното число в единия ред другото число в другия ред и човек не се занимава с глупости. Аз имам към 3000 сделки миналата година. Как си представяш да им давам данъчна декларация с размера на средно дълъг разказ. А тази година може и да го докарам до Война и мир ако се напъна.
          Числата от брокерите не са директно използваеми поне при мен. Цената на придобиване и продажба трябва да се сметне в лева.
          Ако например купим 1 лот
          GBPAUD на 15.9.2014 за 1.8 и го продадем на 15.12.2014 за 1.9 сметката би трябвало да е следната:
          данък = 100000*(1.9*1.29285-1.8*1.36666)*10% = -35.73лв
          където 1.29285 е БНБ курса лв/AUD от 15.12, а 1.36666 от 15.9.
          В случая дори има данъчна загуба.

          Тук обаче излиза още един въпрос? Ако сметката е в USD, statement-a от брокера съдържа и печалбата/загубата отразени в сметката в USD. Въпросът е този ред за
          сделка с GBPAUD дали всъщност не съдържа скрита сделка от AUD към USD?
          Ако е така данъкът е USDprofit * bnb_USDBGN(close_date) * 10%.
          Ако искаме да сме в съответствие с данните на НАП, въпросът е дали брокерите дават справки за превалутирането към валутите на сметките. Предполагам, че ако го правеха щяха да включват и превалутирането и за клиентите си.

          Друг поглед върху нещата е да се игнорира напълно инструмента, като се твърди че той никога не е бил в сметката на клиента, а че в сметката само е поддържана една USD разлика която се изчислява по договорени правила и съответния ред доказва приход в USD.

          Най-безопасния подход е да се сметне по 2-та начина и да се плати данък върху по-големия приход.
          Last edited by jori; 16.03.2015, 20:21.

          Коментар


          • Формално по закон не са облагаеми доходите от сделки с валута. Облагаеми са дейности като търговия с валута, при които има гарантирани печалби, купуваш на цена Х продаваш на цена У със сигурна фиксирана печалба, това е търговия (банки, чейндж бюра и т.н.). В ситуация с договор за разликите, в закона не е упоменато нищо и няма как да е при тези рискови операции.

            Коментар


            • Могат ли доходите от търговия с финансови инструменти/валута да повлияят на размера на осигурителния доход (в случай че работиш на трудов договор) и да трябва след като ги декларираш, да внесеш не само данък за тях а и допълнително пари за осигуровки?

              Коментар


              • А за ДДС то не важи ако правиш само необлагаеми сделки и нямаш дейност облагаема по ДДС.

                vstoykov аз все се каня да те питам не се ли чувстваш малко кофти да обясняваш на хората някакви неща от които хал хабер си нямаш.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                  Обаче може да се наложи да се подава на хартия, защото иначе софтуера за електронно подаване може да не позволи подаването (без да се попълни коректно таблицата - цена на придобиване, продажна цена и т.н.).

                  Ако не ви направят проверка няма да ви хванат, а дори и да ви направят има вероятност служителят да не познава закона и да реши, че не сте в нарушение (нали сте си платили данъка, има печат и подпис на стейтмънта (бумагата, която инвестиционния посредник ви е дал) - ще решат, че всичко е точно).

                  Ама ако данъчният е чел тази тема вероятно няма да изпусне възможност за налагане на глоба. Данъчните също търсят онлайн - те също са хора и не познават добре законите.

                  До къде я докарахме - хората си декларират доходите незаконосъобразно (вместо да нарушават закона за да не си декларират доходите, те го нарушават и ги декларират...).
                  Не си съвсем в час. Брокерите си дават две числа едното число в единия ред другото число в другия ред и човек не се занимава с глупости. Аз имам към 3000 сделки миналата година. Как си представяш да им давам данъчна декларация с размера на средно дълъг разказ. А тази година може и да го докарам до Война и мир ако се напъна.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                    А данъчната основа при плащане на данъка върху дивидента каква я написа? Сумата, определена с решението за разпределяне на дивидент (както е по ЗДДФЛ) или действително получената сума (тя е по-малка от сумата, определена с решението за разпределяне на дивидент)?
                    попълнил съм
                    ІІІ – Информация за придобитите през годината доходи от дивиденти от източници в чужбина и в 4 колконка брутна сума на дохода съм писал цялата сума, която съм получил, а в съседните две колонки съм попълнил по 5% от нея в последната колонка внесен данък в българия ми е 0

                    Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                    Трябва да попълниш и притежаваните акции в чужбина (ако през годината си прежавал акции, а ти си притежавал - защото са ти платили дивиденти, трябва да декларираш притежаваните акции).
                    това съм го направил, като съм цената за придобиване съм увеличил с платените комисионни и съм изчисли по цени на курса на $ за деня от БНБ



                    Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                    Българите са изключително данъчно и икономически неграмотни. Първо извършват дейност, после мислят за бюрократичните подробности ("аз после ще си платя на счетоводител да ми напише данъчната декларация").
                    от нап също така ми казаха да съм си намерил счетоводител, но имайки впредвид, че първо не искаха да ми изслушат въобще въпроса а после ми казаха, че трябва да попълвам приложение номер 7 техният съвет го игнорирах
                    “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                      Прилагате си стейтмънта и да го духат!!!
                      Обаче може да се наложи да се подава на хартия, защото иначе софтуера за електронно подаване може да не позволи подаването (без да се попълни коректно таблицата - цена на придобиване, продажна цена и т.н.).

                      Ако не ви направят проверка няма да ви хванат, а дори и да ви направят има вероятност служителят да не познава закона и да реши, че не сте в нарушение (нали сте си платили данъка, има печат и подпис на стейтмънта (бумагата, която инвестиционния посредник ви е дал) - ще решат, че всичко е точно).

                      Ама ако данъчният е чел тази тема вероятно няма да изпусне възможност за налагане на глоба. Данъчните също търсят онлайн - те също са хора и не познават добре законите.

                      До къде я докарахме - хората си декларират доходите незаконосъобразно (вместо да нарушават закона за да не си декларират доходите, те го нарушават и ги декларират...).
                      Last edited by vstoykov; 24.02.2015, 21:10.
                      Два прости метода за легално намаляване на данъците

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                        аз съм на загуба от сделки с акции в чужбина
                        имам получени дивиденти от чужбина, попълнил съм приложение 8
                        трябва ли да попълвам нещо и в приложение 5
                        или прикачването на стейтмъта към декларацията е достатъчно
                        А данъчната основа при плащане на данъка върху дивидента каква я написа? Сумата, определена с решението за разпределяне на дивидент (както е по ЗДДФЛ) или действително получената сума (тя е по-малка от сумата, определена с решението за разпределяне на дивидент)?

                        Трябва да попълниш и притежаваните акции в чужбина (ако през годината си прежавал акции, а ти си притежавал - защото са ти платили дивиденти, трябва да декларираш притежаваните акции).

                        Първоначално изпратено от gogo_york Разгледай мнение
                        http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=15307 ей тука мисля че избистрихме темата. Ако не ти се чете - извода е:

                        Ако си физичиско лице, подава се годишна декларация за дохода и се плаща данък върху маржа. Ако прескочиш 50 000лв марж, се регистрираш и по ЗДДС и подаваш нулеви декларации. Специални по-здрави от НАП !
                        Ако прескочиш 50 000 лв оборот (сумата от продажбите), тогава може и да си длъжен да се регистрираш по ЗДДС, но само ако тези продажби на финансови активи са основната ти дейност. Прочети какво писах в тази тема и в горецитираната тема и/или питай счетоводителя си. От НАП може само да те подведат за да нарушиш закона (каквото казва служител на НАП не отменя закона).

                        При спекулация на маржин обикновено още с първата продажба се минава оборота от 50 000 лева (например ако направите покупка на 1 лот и затворите позицията - това е оборот от 1 лот - 100 000 валутни единици, което е значително над 50 000 лева).

                        По принцип НАП няма да преследват нарушителите на закона, които са направили 50 000 лв продажби (не печалба!) без да подадат заявление за регистрация. Обаче неформалното обещание на служител на НАП не струва пукната стотинка. Утре може да им сменят шефа и да му спуснат задача да събира повече глоби.

                        Българите са изключително данъчно и икономически неграмотни. Първо извършват дейност, после мислят за бюрократичните подробности ("аз после ще си платя на счетоводител да ми напише данъчната декларация").
                        Last edited by vstoykov; 24.02.2015, 21:18.
                        Два прости метода за легално намаляване на данъците

                        Коментар


                        • http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=15307 ей тука мисля че избистрихме темата. Ако не ти се чете - извода е:

                          Ако си физичиско лице, подава се годишна декларация за дохода и се плаща данък върху маржа. Ако прескочиш 50 000лв марж, се регистрираш и по ЗДДС и подаваш нулеви декларации. Специални по-здрави от НАП !

                          Коментар


                          • кво ддс ви гони бе . вие сте тотално неграмотни. а иначе дохода се деларира на 1 ред.освен това не си длъжен да прилагаш никви документи. и без документи НАП ше ти вземе данъка
                            Last edited by nradev; 24.02.2015, 00:20.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                              аз съм на загуба от сделки с акции в чужбина
                              имам получени дивиденти от чужбина, попълнил съм приложение 8
                              трябва ли да попълвам нещо и в приложение 5
                              или прикачването на стейтмъта към декларацията е достатъчно
                              Докато не се научат да разсрочват загуби и да приспадат разходи по сделките - да го духат!

                              Коментар


                              • аз съм на загуба от сделки с акции в чужбина
                                имам получени дивиденти от чужбина, попълнил съм приложение 8
                                трябва ли да попълвам нещо и в приложение 5
                                или прикачването на стейтмъта към декларацията е достатъчно
                                “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                                Коментар

                                Working...
                                X