Първоначално изпратено от vstoykov
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Форекс и Данъци
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнениеАми, който прави по 500-600 сделки на ден? Ами ако са в щатски долари по различен фиксинг? Ами ако са поредица от сделки по покупка и такива по продажба? ФИФО, ЛИФО или средна???
Абе хайде стига глупости!!!
* Платформата на Бенчмарк, доколкото помня, слага идентификатор на сделките "купува" и се вижда после при продажба коя сделка "продава" на коя сделка "купува" съответства (идентификатора излиза на същия ред). Така че тук е ясно - пише се документално доказаната цена на придобиване (документите съдържат съответните идентификатори). Най-добре си напишете скрипт, който да върши тази работа. При къси продажби пак ги има идентификаторите - може да се види кои покупки на кои продажби съответстват.
Може би, ако напишете в таблицата вкараните пари при ИП и изкараните пари от там (вместо "цена на придобиване" и "продажна цена"), от НАП може и да не разберат за незаконното деклариране и така ще си спестите писането на стотици или хиляди редове. Обаче, ако сте регистрирани по ЗДДС ще трябва да пишете стотици редове в справка-декларацията по ЗДДС... Въпреки, че не дължите ДДС по тези сделки - трябва да ги декларирате в тази декларация (ако сте регистрирани).
На който не му харесва - да си отвори фирма в чужбина и да си търгува на воля чрез фирмата. После ще декларира само дивидентите (ако евентуално има такива).Last edited by vstoykov; 24.02.2015, 00:15.
Коментар
-
Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнениеОтвори данъчната декларация на страницата,
Абе хайде стига глупости!!!
Коментар
-
Отвори данъчната декларация на страницата, където се декларират доходите от продажба на финансови активи и ще ти стане ясно.
Образец 2051
Приложение № 5
доходи от прехвърляне на права или имущество
(Приложението е неразделна част от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и се подава заедно с образец 2001)
Всяка продажба се пише на отделен ред, като на същия се пише и цената на придобиване. Сумите в чужда валута се преизчисляват по курса на БНБ към деня на съответната сделка.
Код на дохода е 509, ако е Форекс. Ако е договори за разлика (CFD) - кодът е 508. Датата на прехвърляне е датата на продажба. Датата на придобиване неясно защо не се пише.
Ако си направил 250 сделки - ще пишеш 250 реда... (Ще прилагаш на отделен лист, ако не ползваш електронното подаване на данъчната декларация.)
А, и още нещо - ако доходът ти от Форекс превишава другите ти трудови доходи (доходи от трудови договори или "граждански" договори) - следва да се регистрираш по ЗДДС (ако търгуваш на маржин няма как да не си минал 50 000 лв общо продажби) - вж. по-долу какво пише за "нетния размер на приходите" и "основна дейност" ("основна икономическа дейност").
Оборотът от сделки с финансови инструменти е освободен от ДДС, но формира оборот за регистрация по ДДС. Има изключение:
Първоначално изпратено от От сайта на НАПВ облагаемия оборот не се включват доставките на финансови и застрахователни услуги, когато не са свързани с основната дейност на лицетоСпоред органите по приходите за целите на чл. 96, ал. 3 от ЗДДС при определяне на основната дейност на лицето следва да се имат предвид фактори като: нетния размер на приходите, относителния дял на използваните дълготрайни активи, дела на заетите лица в дейността. Водещ критерий според приходната администрация е размерът на приходите за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец. В случай обаче, че за лицето формирането на този преобладаващ процент от приходите има инцидентен, случаен и нерегулярен характер, основната дейност следва да се определя съобразно останалите посочени критерии, преценени в тяхната съвкупност (включително и като се отчитат намеренията и бизнес-плановете на лицето).
Източник Данъци Tita.bg
Срокът на регистрация по ЗДДС вероятно си го изтървал.
Не се научихте да четете законите преди да правите каквото и да е. Това е типично българско мислене - "аз първо да направя парите, а после ще платя на счетоводител и той ще оправи нещата". Да, ама не. Счетоводителите не са магьосници. Не могат да върнат времето назад.
Може да се изхитриш да си декларираш доходите от Форекс само на един ред (и да "забравиш", че си длъжен да подадеш заявление за регистрация по ДДС) - много спекуланти го правят:
Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнениедекларираш на 1 ред само дохода, еврото го преизчислчваш в лева
След като подадеш заявление за регистрация по ЗДДС се моли на всички богове да решат, че форекса не ти е "основната икономическа дейност" и да ти откажат регистрация, защото, ако те регистрират, ще трябва да подаваш всеки месец справка-декларация (т.е. да си наемеш счетоводител, защото няма да искаш да си купуваш електронен подпис и да се учиш как става).
Още за основната икономическа дейност.
НАП -> За граждани -> Данъци -> ДДС за граждани -> Регистрация по ЗДДС
Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнениеЯсно, аз говорих с брокера, те ми казаха че ако им бъде поискана тогава предоставят информация за даден човек.
Българските ИП подават към НАП една бумага, в която са написани всичките ти сделки (обаче изчисленията ги правят по някакъв си техен начин, а не както пише в ЗДДФЛ - трябва да ги смяташ наново при попълване на данъчната декларация).
Имам опит с Бенчмарк. Дадоха ми такава бумага (същата я пращат и на НАП). Това беше преди години, сега може и да има промяна, ама вероятно не.
Освен това, ако ИП ти е изплатил лихва и "бонус" трябва да ти даде и служебна бележка за да я приложиш към данъчната декларация. В служебната бележка не са включени сделките с финансови инструменти и форекс.
Бонусът ще трябва да го обложиш и с ДДС, ако си регистриран. Лихвата се декларира (защото само банковите лихви имат изключение).
Ако ИП не ти е платил "бонус" или лихва - имаш късмет, спестяваш си писането.
От другата тема:
Първоначално изпратено от gogo_york Разгледай мнениеБлагодаря за споделянето! Днес стигнах до същият извод (след контакт с НАП). Съвета им е: Трябва да се регистрирате, да подавате нулеви декларации, но Ви съветваме да не се занимавате с глупости. Вие не ни занимавайте и ние няма да ви закачаме !
Няма как някакъв неизвестен служител на НАП в телефонен разговор да отмени закон.
Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнениеВ "облагаемия оборот" влизат само продажбите, ако са от "основната дейност" на лицето. Тоест, ако спекулацията с финансови инструменти не ви е основна дейност - не трябва да добавяте продажбите на финансови инструменти в "облагаемия оборот".
Макар, че "облагаемия оборот" се нарича "облагаем", това не значи, че продажбите на финансови инструменти (които могат да участват в т. нар. "облагаем оборот") ще бъдат облагани с ДДС. Законодателите много обичат да се подиграват по този начин с техните роби (така наречените граждани) - измислят термин, който значи нещо съвсем различаващо се от "здравия смисъл". Наричат "облагаем оборот" оборот, който може и да не се облага, но може и да се облага.
След като подадете заявлението за регистрация, служителят на НАП ще ви регистрира, ако прецени, че спекулацията с финансови инструменти е основната ви дейност (например ако нямате приходи от трудова дейност, а само от спекулация - спекулацията ви е основната дейност). Ако сте на загуба от спекулацията и нямате трудови доходи - не съм сигурен кое ви е основната дейност и имате ли такава. Ако примерно имате трудови доходи 1000 лева и доходи от спекулация 50 лева - би трябвало основната дейност да не е спекулацията. Но има възможности за тълкуване - ако имате няколко сделки на печалба 5000 лева и няколко на загуба (и като цяло сте на малка печалба или загуба) - не е ясно кое ви е основната дейност (могат да се направят на интересни и да тълкуват закона както на тях им е изгодно - за да ви наложат глоба; затова профилактично си подайте заявление за регистрация и се молете на отказ, защото иначе трябва всеки месец да подавате спраква-декалрация).
Има глоба, ако не подадете заявлението за регистрация.
Ако някой не е разбрал - няма да ви облагат с ДДС сделките с финансови инструменти.
Ползата за НАП е, че е доста вероятно после да забравите да подадете месечната справка-декларация по ЗДДС и да ви наложат глоба за това (започват от 500 лв за първо нарушение и достигат до 10 000 лева). Освен това, ако не подадете декларацията в срок - пак има глоба.
НАП редовно получава чували с документи от инвестиционните посредници в България за сделките с финансови инструменти на клиентите си (физически лица). Могат да вземат един такъв чувал и да започнат да пращат честитки на "късметлиите".
Определяне на понятието „основна дейност“ за целите на чл. 96, ал. 3 ЗДДС във връзка със задължителна регистрация по ЗДДС
Задължителна регистрация, свързана с достигнат облагаем оборот
Всяко данъчнозадължено лице, извършващо облагаеми доставки на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната, както и доставки облагаеми с нулева ставка, при достигането на оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните последователни дванадесет месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по ЗДДС (чл. 96, ал. 1 от ЗДДС).
Следва да се има пред вид, че облагаемия оборот е сумата от данъчните основи на извършените от лицето облагаеми доставки, включително и тези облагаеми с нулева ставка. В облагаемия оборот се включват и доставката на финансови и застрахователни услуги, но само в случаите, когато те са основна дейност или са свързани с основната дейност на лицето (чл. 96, ал. 2 от ЗДДС). Относно понятието „основна дейност“ за целите на чл. 96 от ЗДДС следва да се има предвид писмо на НАП с изх.№ 91-00-114/ 18.04.2008 г.Last edited by vstoykov; 23.02.2015, 23:19.
Коментар
-
Първоначално изпратено от bvg Разгледай мнениеАко брокера не е регистриран в България нещата са ясни няма да ти казвам какво да правиш, ще ти кажа недей да правиш нищо, ако е регистриран в БГ сумата не е някаква фрапираща няма да те подгонят за 200 300 лв данък имат толкова много други да ревизират. Аз на твое място бих се направил на ухапан.
Коментар
-
Ако брокера не е регистриран в България нещата са ясни няма да ти казвам какво да правиш, ще ти кажа недей да правиш нищо, ако е регистриран в БГ сумата не е някаква фрапираща няма да те подгонят за 200 300 лв данък имат толкова много други да ревизират. Аз на твое място бих се направил на ухапан.
Коментар
-
Всеки пише нещо различно, значи аз имам печалба за миналата година около 1900$ и сега нямам представа дали да плащам данък, брокера ми е бенчмарк финанс но като цяло и не знам какво се прави в НАП не се е налагало да плащам данъци за нищо досега, още повече пък по кой курс на долара трябва да ги платя
Коментар
-
Ето един линк, в който много ясно се обяснява облагането на печалбите от Форекс
http://trade4win.info/?p=1274
Коментар
-
Първоначално изпратено от ivandimitrov1024 Разгледай мнениеНикой от обкръжението ми, което се занимава с форекс , не е декларирало нищо.
Статистиката е железна -95% са губещите, а не знам дали и това не са оптимистични числа
Коментар
-
michaelis
Първоначално изпратено от T.A.D. Разгледай мнениеЗащо не ползваш някаква проверка на текста на комп-а, та поне да не се излагаш с неграмотността си, а после може да се присмиваш...
Коментар
-
Първоначално изпратено от michaelis Разгледай мнениеА то и прокопсали от форекси има, че и данаци чак да плащат ?
Я стани прав да те видя, колко стотин милиона си напрайл от форекси та данаци чак ше плащаш ...
Коментар
Коментар