IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Форекс и Данъци

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от michaelis Разгледай мнение
    А то и прокопсали от форекси има, че и данаци чак да плащат ?
    Я стани прав да те видя, колко стотин милиона си напрайл от форекси та данаци чак ше плащаш ...

    Търговията е проста работа, но за умни хора!
    Колкото "трябва" да гласуваш, толко и "трябва" да декларираш....
    Само мъничко, ако използваха мисловния процес....

    Да й дам едно на моята приятелка.... Вземи си поправи собствените бели!
    Скъпа Обергрупенфюрер - C'Est La Vie!

    Коментар


    • А то и прокопсали от форекси има, че и данаци чак да плащат ?
      Я стани прав да те видя, колко стотин милиона си напрайл от форекси та данаци чак ше плащаш ...

      Коментар


      • декларираш на 1 ред само дохода, еврото го преизчислчваш в лева

        Първоначално изпратено от Stotinka Разгледай мнение
        Здравейте,

        Може ли някой да ми каже как се отбелязва дохода от форекс в данъчна декларация.

        В конкретния случай имам Х печалба от форекс търговия за 2013г. И сметката е в ЕВРО. В данъчната декларация има само цена купува и цена продава и 10 реда, а реално сделките са стотици.

        Имал ли е някой подобен проблем?

        Благодарности!

        Коментар


        • Здравейте,

          Може ли някой да ми каже как се отбелязва дохода от форекс в данъчна декларация.

          В конкретния случай имам Х печалба от форекс търговия за 2013г. И сметката е в ЕВРО. В данъчната декларация има само цена купува и цена продава и 10 реда, а реално сделките са стотици.

          Имал ли е някой подобен проблем?

          Благодарности!

          Коментар


          • ако някой следи все още тази тема-от чичко гугъл





            Облагане на доходите от търговия с чуждестранна валута

            Облагане на доходите от търговия с чуждестранна валута



            От началото на 2007 г. е в сила нов закон за Данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), който по-подробно и изчерпателно третира облагането на Вашите доходи. Настоящият материал цели да обърне внимание на Вашите данъчни задължения, произтичащи от сделките, които извършвате чрез Финансова къща Логос-ТМ АД.



            Законът изрично посочва необлагаемите доходи и дефинира какво не се счита за доход, като прави уговорка, че това не се прилага за доходите от стопанска дейност, като търговец, по смисъла на Търговския закон, включително, като едноличен търговец.



            Съгласно чл. 13. (1) от ЗДДФЛ не са облагаеми следните доходи, свързани с финансови инструменти:



            Необлагаеми доходи



            Чл. 13. (1) Не са облагаеми:



            1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:

            а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;

            б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;



            2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:

            а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;

            б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;

            в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;

            г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;



            3. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби;



            4. разпределените под формата на нови дялове и акции печалба или друг източник на собствен капитал в търговски дружества, както и разпределените печалба или друг източник на собствен капитал под формата на увеличаване на номиналната стойност на съществуващите дялове и акции;



            5. доходите на обезщетените по реда на нормативен акт лица от продажба или замяна на получените като обезщетение компенсаторни инструменти и инвестиционни бонове;


            От изложеното по-горе следва, че подлежат на данъчно облагане доходите от:



            Продажба или замяна на акции, дялове и други финансови активи, извършени на нерегулиран пазар, доходите от покупко-продажба на компесаторни инструменти и инвестиционни бонове, които не са обезщетение по реда на нормативен акт, а са закупени на нерегулиран или регулиран български пазар на ценни книжа, както и доходите от покупко-продажба на валута.



            Данъчната основа за годината се определя според изискванията на чл.33 от ЗДДФЛ:



            Чл. 33. (1) Облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи.



            (2) Облагаемият доход е положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване при продажба или замяна на:

            1. пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства;

            2. произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети.



            (3) Облагаемият доход от продажба или замяна на акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и от търговия с чуждестранна валута е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка конкретна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка конкретна сделка.

            (4) Реализираната печалба/загуба по ал. 3 за всяка сделка се определя, като продажната цена се намалява с цената на придобиване на финансовия актив. Когато финансови активи от един вид, издадени от едно лице, са с различни цени на придобиване и впоследствие се продава част от тях и не може да бъде доказано коя част се продава, цената на придобиване на всеки един от тях е средно претеглената цена, определена въз основа на цената на придобиване на държаните към датата на продажбата финансови активи от същия вид и издател.

            (5) Продажната цена включва всичко придобито от лицето във връзка с продажбата/замяната, включително възнаграждение, различно от пари.



            Задължения на клиентите - физически лица на Финансова къща Логос-ТМ АД:



            Обръщаме Ви специално внимание, че Вие сте длъжен/на да декларирате в годишната данъчна декларация получените облагаеми доходи от сделки с валута и финансови активи, които не са обложени с окончателен данък, и да заплатите дължимия данък. Финансова къща Логос-ТМ АД АД издава нужните служебни бележки и справки за физически лица.



            Ставката на данъка е 10 на сто



            Местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец и приложения в ТД на НАП по постоянен адрес на лицето, придобило доходите. Дължимият годишен данък се внася до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ExtraRange Разгледай мнение
              Сянка,ако ще градим нещо,базирано на "нещастието да попаднат на теб",да се
              переме у смотльовците!
              това съвсем не беше моя въпрос, прочети го пак

              Коментар


              • Сянка,ако ще градим нещо,базирано на "нещастието да попаднат на теб",да се
                переме у смотльовците!

                Коментар


                • Добре щом стана ясно че е по-добре да се плащат данъци трябва да попитам какъв е прага на незначителната сума тоест сумата над която вече биха тръгнали да те разследват при нещастието да попаднат на теб

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от space-man Разгледай мнение
                    Аз съм сериозно притеснен от вашите полемики. Бях си купил една малка сума долари миналата година за да ходя до Америка, но се разсъхна работата и ги продадох. Сега като смятам съм на плюс от продажбата. Обаче в бюрото документ не са ми дали. Трябва ли да декларирам печалбата и в коя графа да я попълня? И в този ред на мисли ако бях пък загубил бих ли могъл да си приспадна загубата от другите данъци като физ. лице?
                    и аз съм си го задавал този въпрос много пъти и съм питал данъчни ако си купя някакви долари от банка и по късно ги обменя на по добра цена дали трябва да се декларира тази печалба и отговора беше ако са дребни суми няма кой да те търси виж ако си купил няколко хиляди и после си ги обменил на по добра цена тогава би имал някакъв проблем ако ти направят данъчна проверка като физическо лице ако не си ги декларирал

                    Коментар


                    • Европейски регулиран пазар. Дълга XYZ, купена на 100. Дълга пут страйк 100 при цена 1.
                      Акцията се избушва в рамките на деня. Излиза се от позицията При 50 цена за акция и 51 за опция. Цифрите са примерни но долу горе близки до истината.
                      Резултатът от операцията е -1 премията за опцията . Облага ли се операцията?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от itso78 Разгледай мнение
                        Онуфри,
                        виждам че си запознат с данъчното закаонодателство и имам един въпрос към теб:
                        утре ще си купя супер компютър за 5 000 долара и почвам да копая биткойни - имам усещането, че още в началото ще попадна на жилка и ще изкарам 10 000 биткойна. После съм решил всичките да си ги обменя , т.е. да взема едни 130 000 долара и да си купя "Чесна" (да си летя в облаците), та дали ще трябва да плащам данък, че съм "копал" биткойни? А и ще мога ли да си приспадна компютъра?
                        Докато ги държиш в биткойни,не плащаш данъци. В момента в който ги обмениш в $, ги разделяш на 2 . 1 за чесната и 1 за ДАНС и адвокати, за доказване на копането им
                        Не спори с ГЛУПАК! Ще те свали на нивото си и ще те бие с опит.
                        私は最高のトレーダーだ

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Optic Разгледай мнение
                          За едната страна на договора (дългата) е актив, за другата (късата) е пасив.
                          Би ли обяснил?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от onufri Разгледай мнение
                            Аз не мога да ти отговоря на този въпрос.Знам само,че всеки приход трябва да се декларира.Та като си вземеш 130-те хиляди долара,трябва да си ги декларираш.В данъчното ще ти помогнат с попълването на декларацията в коя графа да ги впишеш и дали дължиш данъци.Та така и с форекса.
                            Айде със здраве.
                            Аз съм сериозно притеснен от вашите полемики. Бях си купил една малка сума долари миналата година за да ходя до Америка, но се разсъхна работата и ги продадох. Сега като смятам съм на плюс от продажбата. Обаче в бюрото документ не са ми дали. Трябва ли да декларирам печалбата и в коя графа да я попълня? И в този ред на мисли ако бях пък загубил бих ли могъл да си приспадна загубата от другите данъци като физ. лице?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Optic Разгледай мнение
                              А биткойнове?
                              Тука вече ме хвана неподготвен!!!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bate Goiko Разгледай мнение
                                Всякакви деривати се облагат!
                                А биткойнове?
                                "Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."

                                Коментар

                                Working...
                                X