Вход

Потребителско име:

Запомни ме на това устройство
e-mail:

Потребителско име:

Парола:

Потвърди парола:

Код:

съгласен съм с условията за ползване
 Ежедневен нюзлетър
 Седмичен нюзлетър

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Няма станали милионери от взаимен фонд!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

• tony1975
    От Капита" не са твърде последнователни в излагането на информацията - в предходните справки фигурираха разходите (под формата на В/И/Т), а сега - нетната стойност на активите. Може би това е, за да се спести къртовксия труд по обобщаването.
    "Стандартно отклонение" също е нещо различно, но да приемем, че е дадено така, защото все пак сме в началото на нов цикък/година.
    Last edited by eurolinker; 20.01.2020, 13:19.

Коментар

• Българските инвестиционни схеми реализираха много успешна година, а чуждите борси са основният източник на печалби

Коментар

• Обичайният начин за търгуване е през електронна платформа. Повечето брокери дават опцията за демо акаунт, така че можеш да тестваш. Стандартната комисиона е около 0,5% от стойността на сделката.

Коментар

• Благодаря за мнението tony1975.
          Очертава се да стана инвеститор... В края на краищата трябва да използваме това, което сме научили и да надграждаме. Пък и аз имам очаквания за нетна доходност от над 2 или 5 %.
          Днес ще направя една среща със служител в ОББ, за да обсъдим по-подробно инвестиционните ми намерения. Прегледах и KBC ExpertEase Highly Dynamic Tolerant и ми направи (добро) впечатление относнително ниските такси за В/И/У. Какви биха могли да бъдат тия "Други такси на годишна основа"? Има разлика в таксата посочена от ОББ за В - 1,50%, докато на сайта на КВС е 2,5%, надявам се първото число да е актуалното (ама надали).
          Имам следните въпроси:
          • ако реша да "играя" директно с акции има ли някакъв ап или платформа или трябва да ползвам брокер? ВЪобще какъв е "медиума"?
          • какви са разходите, в зависимост от "медиума"?
          • препоръчайте книжка/и, които да прочета, за да се ориентирам в стратегиите при търговия с акции и ЕТФ. От прочетеното в този пост от 2013 насам разбрах, че не ми трябва кой знае колко много що се отнася до анализа на информацията, по -скоро трябва да науча техниките и принципите на този вид търговия.
          Когато бях студент (завършил съм външна търговия) мечтаех да стана валутен дилър в банка. Може би ще се справям добре и с финнансовите активи.
          Благодаря за сериозните коментари до тук и очаквам още такива.

Коментар

• Привет, сега виждам че има въпрос към мен.
            Да, доходността от акции има вероятност да е по-голяма, но ще ви трябват повече знания/ увереност/психика и ще сте поел по-голям риск с 1-2 позиции отколкото с кошница от ВФ или ЕТФ следващ целия целия пазар. Ето от 3 години има етф следващ Софикс и с него спокойно купувате представителна извадка от пазара и се возите по тренда. 1-2% изоставане от пазара(покрай таксите) е приемливо изоставане, ако нямате идея или не ви се запознава в дълбочина с всяка компания и нейните особенности.

При лихва от 4,5% - да на хартия ще сте на печалба през следващите 2г. със същия процент ако погасите с парите в брой, но от друга страна ако приемем че имаме поне 2% инфлация и вложите парите в стока, която следвайки инфлацията поскъпне с 2% то Вашата хипотетична загуба би била едва 2,5%.
            Аз лично(без да давам каквато и да е препоръка) при тръгващ нагоре пазар и толкова ниска лихва от 4,5% бих поел риск и щях да вложа парите да кажем в етф-а на Експат или в някой от читавите ВФ, като ОББ Премиум Акции(от началото на 2020 е +1,45%). Но всичко си е до лични очаквания и разбира се че има РИСК, както всяка инвестиция. Аз не съм виждал спада от 2009, а и след 2,5години спад толкова съм му набрал на пазара, че определено имам големи очаквания за настоящата година.

Трябва да те предупредя, че доста финансови гурута - от Дейвид Рамзи та до Стойне Василев ще те посъветват да погасиш лизинга. Просто за мен печалбата от 2% над инфлацията през следващите 2години, не е в моя списък от мечти за 2020г. Имам малко по-високи очаквания/изисквания

Успех!
            Last edited by tony1975; 15.01.2020, 06:50.

Коментар

• Ако почнеш с 500К или дори с 250К защо да не станеш милионер с взаимен фонд. Взимаш си SPY в подходящ момент, примерно март 2009 и правиш едни 4х нагоре

Коментар

• Първоначално изпратено от конфуций Разгледай мнение

Стандартно загубата ти е ограничена за разлика от печалбата. Т.е. можеш да загубиш максимум 100 % от вложеното (ако не ползваш leverage). Печалбата няма лимит нагоре. Това го казвам, само да имаш предвид, че посоките са 2. Ако ползваш договорен фонд може да имаш доходност и 10% годишно и -10 % годишно (десятката е сложена само като примерно число).

Иначе в настоящия момент съм оптимист за БФБ. Просто по-зле от това няма много на къде.
                Благодаря за мнението, конфуций. Надявам се да се включат и активните форумци по темата - Императора, tony1975, Kildirim_Bei и т.н.

Коментар

• Първоначално изпратено от eurolinker Разгледай мнение
                  Здравейте, изчетох цялата дискусия по темата - от 2013 г. до последния пост, преди моя.
                  Бих касал - много интересна дискусия, с някои малки изключения (спамене и нападки).
                  Но не пиша, за да правя оценки...
                  Интересувам се от инвестиции в акции и от прочетеното разбирам, че най-висока доходност бих постигнал ако го правя директно (а не през взаимен фонд). Разбира се, трябва да съм запознат с компаниите търгувани на БФБ...Което като начало би било проблем - трябва да събера критична маса информация и да я интерпретирам правилно.
                  Имам такъв въпрос - имам лизинг, който е с годишна лихва 4,5% и остатъчен период 24 месеца, като разполагам със сумата необходима да го "изчистя". Според мен, ако изплатя лизинговите вноски, автоматично постигам годишна доходност от 4,5%...От друга страна - ако ползвам сумата не за погасяване на лизинга, а за инвестиция (дори да е в договорен фонд), бих могъл да постигна нетна доходност от над 4,5%.
                  Какво мислите - правилни ли са сметките/изводите ми?
                  Стандартно загубата ти е ограничена за разлика от печалбата. Т.е. можеш да загубиш максимум 100 % от вложеното (ако не ползваш leverage). Печалбата няма лимит нагоре. Това го казвам, само да имаш предвид, че посоките са 2. Ако ползваш договорен фонд може да имаш доходност и 10% годишно и -10 % годишно (десятката е сложена само като примерно число).

Иначе в настоящия момент съм оптимист за БФБ. Просто по-зле от това няма много на къде.

Коментар

• Здравейте, изчетох цялата дискусия по темата - от 2013 г. до последния пост, преди моя.
                    Бих касал - много интересна дискусия, с някои малки изключения (спамене и нападки).
                    Но не пиша, за да правя оценки...
                    Интересувам се от инвестиции в акции и от прочетеното разбирам, че най-висока доходност бих постигнал ако го правя директно (а не през взаимен фонд). Разбира се, трябва да съм запознат с компаниите търгувани на БФБ...Което като начало би било проблем - трябва да събера критична маса информация и да я интерпретирам правилно.
                    Имам такъв въпрос - имам лизинг, който е с годишна лихва 4,5% и остатъчен период 24 месеца, като разполагам със сумата необходима да го "изчистя". Според мен, ако изплатя лизинговите вноски, автоматично постигам годишна доходност от 4,5%...От друга страна - ако ползвам сумата не за погасяване на лизинга, а за инвестиция (дори да е в договорен фонд), бих могъл да постигна нетна доходност от над 4,5%.
                    Какво мислите - правилни ли са сметките/изводите ми?

Коментар

• Договорните схеми, които заложиха на български акции, имат най-висока доходност за първото тримесечие

Коментар

• Действително понякога пазарните цени на компаниите се различават значително от предполагаемата „справедлива цена“ - понякога са подценени, друг път са надценени (набалончване).

Но е доста рисковано да се хващат „падащи ками“. И още по-опасно е да се продават на късо набалончени активи - не се знае още колко ще се надува балона (балонът може да се надува неограничено на горе, докато цените могат да падат до нулата - нулата ги ограничава - затова е по-рисковано да се продава на късо когато активите са набалончени).
                        Два прости метода за легално намаляване на данъците

Коментар

• По принцип си прав

Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                          Това за контрола ми е ясно, твърдението ми изобщо не противоречи на проблема с контрола и конфликтите на интереси. Имах предвид нещо съвсем друго (проблемът с (не)нулевата сума).

Макар, че много от инвеститорите (капиталистите, предприемачите) губят пари (и така спонсорират потребителите, но в същото време самите те са потребители), като цяло от доброволното сътрудничество между хората (известно като пазарна икономика) всички печелят. Много по-изгодно е да има разделение на труда (доброволно сътрудничество, пазарна икономика), отколкото всеки сам за себе си да произвежда, без да се разменят стоки и услуги.

Така че това сътрудничество не е игра с нулева сума.
                          но аз говоря не за глобалната икономика, където нещо се създава и обменя за съответното количество парични знаци, а за търговията на финансовите пазари.

Казват, че борсата е огледало на икономиката на една държава, но сделките и котировките на финансовите пазари често нямат много общо с реалността. Примери за това в последните години има бол.
                          Last edited by Kildirim_Bei; 12.10.2016, 18:31.
                          Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                          ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

Коментар

• Това за контрола ми е ясно, твърдението ми изобщо не противоречи на проблема с контрола и конфликтите на интереси. Имах предвид нещо съвсем друго (проблемът с (не)нулевата сума).

Макар, че много от инвеститорите (капиталистите, предприемачите) губят пари (и така спонсорират потребителите, но в същото време самите те са потребители), като цяло от доброволното сътрудничество между хората (известно като пазарна икономика) всички печелят. Много по-изгодно е да има разделение на труда (доброволно сътрудничество, пазарна икономика), отколкото всеки сам за себе си да произвежда, без да се разменят стоки и услуги.

Така че това сътрудничество не е игра с нулева сума.
                            Last edited by vstoykov; 12.10.2016, 14:57.
                            Два прости метода за легално намаляване на данъците

Коментар

• Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                              При инвестицията в акции играта не е с нулева сума, защото корпорацията (акционерното дружество емитент на акциите) произвежда нещо, плаща заплати, плаща дивиденти.

Принципна разлика между инвестицията в акции на публична корпорация и в това да инвестираш в някакъв бизнес, чрез регистрация на своя собствена фирма (защото търговската дейност трябва да се извършва само от фирми и еднолични търговци - физически лица не могат да извършват такава по занятие по закон) - няма.

....
                              По първия абзац: една фирма може да произвежда каквото си поиска, въпросът е дали ще има достатъчно търсене на продуктите и услугите, за да плаща данъци, заплати, дивиденти, лихви и главници по задължения и какво ли още не... че и да нараства стойността на капитала, за да печелят и акционерите.
                              Хич не е проста работа тази.

По втория абзац: Има огромна разлика между инвестиция в някакъв бизнес, където имаш миноритарно участие, и инвестиция в собствен бизнес, където можеш да вземаш решения и да контролираш до голяма степен ситуацията. И двата вида инвестиции имат големи предимства и недостатъци - зависи от коя страна на барикадата си.
                              И тия две неща не са прости работи.
                              Last edited by Kildirim_Bei; 11.10.2016, 14:22.

Коментар

• Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение
                                съгласно твоята теория за нулева сума, можем да заключим, че срещу 152 тр. дълг стоят 152 тр. вземания, т.е. нетно всичко е нула и няма проблеми
                                Стояли вземания... дръжки

Само виж на гърците колко от дълга им опростиха, че май и това не им стига да се оправят.

Коментар

Working...
                                X