IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • bota156, има пазар, неясно е защо трябва да фалират. Няма производствени мощности, които да могат да произведат толкова големи количества батерии дори в Китай. Там обаче производителите които са големи са били много малки, тръгнали са от производство на неоригинални батерии и ги правят добри, така че фирмите които произвеждат устройства започват да вземат от тях батерии и батериите им стават оригинални за новопроизведени устройства...така по този път се е получил големия бизнес, най голямата фирма.
    D.Y.F-091066

    Коментар


    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
      Те не са имали намерение да произвеждат батерии въобще, просто са взели субсидията за това. Пазар достатъчен има и в момента, като не се правят електромобили биха могли да правят домашни батерии.
      такива са ВСИЧКИ западнали "бизнеси". Усвояват субсидии, след 1-2 години фалит и лобиране за усвояване на нова субсидия за квото и да е. И така на всеки няколко месеца усвояват субсидия след субсидия. И мъскчо е такъв "бизнесмен".

      Боян Рашев

      Броени дни след ледения февруари дойде първата слънчева мартенска седмица. Тя ясно показа ужасяващото положение, в което се намира българската енергетика. Разликата в нетното потребление на електричество между 8-ма (студената) и 10-та (топлата) седмица е цели 256 GWh или средно 1500 MW товар на системата във всяка една секунда. Разликата в пиковото потребление в 19:00 достига 2000-2300 MW. Това ясно показва колко голямо е въздействието на отоплението и колко проблематично за системата е да се отопляваме масово за ток. Въпросната разлика през февруари беше покривана от лигнитните ТЕЦ с помощта на големите ВЕЦ на НЕК. Нямаме друг енергиен източник, който може да я осигури.
      Въпреки изключително ниското потребление и голямото слънцегреене през 10-та седмица, 4700 MW инсталирани фотоволтаици отново осигуриха по-малко електричество от лигнитните ТЕЦ - 146 GWh срещу 182 GWh. Поглед върху втората графика показва какво се случва практически всеки ден. Слънцето изгрява сутрин, бързо набира мощност и в 11:00 вече осигурява около 3200-3300 MW, достигайки над 75% от общия товар на системата, който тогава пък пада към минимум (около 4000 MW), защото никой вече не се отоплява.
      В това време обаче някои централи просто не могат да намалят мощности под определено ниво - АЕЦ "Козлодуй" дава стабилно над 2000 MW, топлофикациите също добавят около 300 MW, а лигнитните ТЕЦ достигат 30% от капацитета на малкото работещи блокове, на които се разчита след залез слънце. Това значи, че в системата задължително има едни около 3000 MW, които няма как да бъдат ограничени. В резултат, въпреки големия износ, цената всеки ден рязко пада близо до 0 лв./MWh в продължение на около 5 часа. В неделя видяхме и първите отрицателни цени за годината.
      По принцип кривата на производство на слънчевите централи през деня представлява перфектна камбана с ясно изразен връх в диапазона 12-13 ч. Ако погледнете внимателно втората графика, ще забележите резкия спад на производството на фотоволтаиците през 10-та седмица след 11:00. Това значи, че 4700 MW инсталирана мощност достига пик от само 3300 MW. Това срива цените и вместо да увеличават производството над 4000 MW, фотоволтаиците се изключват от системата, когато могат и трябва да произвеждат най-много. Голяма част от потенциалното им производство просто не се реализира, а огромната част от енергията им отива за износ на близки до нулата цени.
      Докато неинформираната публика се кефи колко хубаво било да имаме толкова "безплатна" слънчева енергия, инвеститорите във фотоволтаици и банките кършат ръце. Липсата на съществени приходи от борсата още през първата слънчева седмица на март не вещае добри бизнес резултати за тях. Малко са тези, които могат да си позволят достатъчно батерии, с които могат да прехвърлят повече от 30 минути от производството за продажба на високите цени вечер. Вижда се на графиката колко миниатюрно е това количество след 18:00. Няма как да се увеличи значително при тези батерийни технологии.

      Оттук нататък ще става само по-зле

      Дните ще растат, слънцето ще грее още повече, потреблението няма да расте. Същото ще се случва и в съседните страни, тоест пазар за този ток няма да има. Цените ще са около нулата или отрицателни почти ежедневно.
      Ако проблемът засягаше само слънчевите централи, нямаше да има драма. Обаче самоубийството им влече цялата ни елекроенергетика към бавна смърт. Централите, които не могат да спират и тръгват рязко - лигнитните ТЕЦ (АЕЦ продава само евтин базов товар), няма как да оцелеят в такива условия. А точно те осигуряват системата в дългите периоди, когато няма слънце - всяка вечер и всяка зима. Понякога им помагат големите ВЕЦ, но язовирите невинаги са пълни, така че на това не може да се разчита със сигурност.
      Газовите ТЕЦ на съседни страни са много по-гъвкави - могат да вдигат и свалят мощността в пъти за минути. Освен това цените на емисионните квоти не им тежат толкова. Всяка вечер те ще изместват от пазара нашите лигнитни ТЕЦ. България ще изнася ток на нулеви цени през деня и ще внася изключително скъпо сутрин и вечер. На теория ще сме износител на ток, на практика ще имаме тежко отрицателен нетен финансов резултат от търговията. На всичкото отгоре още хиляди мегавати слънчеви централи чакат присъединяване...

      В тази ситуация губим всички

      Инвеститорите в солари и банките губят. Мините и лигнитните ТЕЦ губят. Инвестициите в електропреносна и разпределителна мрежа няма как да бъдат върнати с печалба. Индустрията губи, защото не може да разчита на ниски цени за няколко часа - свръхцените в останалото време я съсипват. Домакинствата бихме губили много на свободния пазар, защото цените са ниски, когато работи само хладилникът, и шокиращо високи, когато е студено и тъмно.
      Близките до нула или отрицателни цени са вече масово явление в пазарите с високо проникване на временни енергийни източници (модерните ВЕИ от слънце и вятър). Те погребват не само нашата енергетика. Положението в Австралия, Калифорния, Германия, Великобритания е още по-лошо. Системните разходи - за балансиране, осигуряване на капацитет, пренос и т.н. - растат експоненциално. Всъщност, крайната цена на тока вече се формира в много малка степен от борсата и в много по-голяма от покриване на системни разходи, такси и неизбежни субсидии за мини и ТЕЦ, без които просто няма да имаме ток.

      Кой е виновен, за да стигнем дотук?

      Държавата, разбира се. Това е пряк резултат от държавната (европейска) политика в енергетиката.
      Кой може да реши проблема?
      Държавата, разбира се. Обаче е нужно правителство, при което националният интерес да надделее над комбинираната сила на европейското енергийно безумие и хранилката на грантовете. А дано, ама надали...

      Слънчева канибализация

      Канибализацията на соларите в Германия напредва с невероятна скорост. Графика 3 показва т.нар. solar capture rates, тоест какъв дял от средната продажна цена на електричеството успяват да получат соларите. Ясно се вижда как потъва с всяка изминала година като още тази вероятно ще спадне под 50% през април-септември. Добавянето на нови 16 GW през последната година толкова ускорява процеса, че рекордните инвестиции в батерии са безпомощни да го ограничат.
      Много подобна история се развива и в България. Има обаче някои основни разлики:
      1. Имаме голям дял (35-40%) от абсолютно негъвкава ядрена енергия + голям дял от относително слабо гъвкава мощност от лигнитни въглища (25-40%) в нашата мрежа.
      2. Имаме Гърция на юг от нас с огромен слънчев капацитет, работещ по същото време.
      3. Успяхме да унищожим нашата основна ПАВЕЦ и тя няма скоро да заработи с пълен капацитет.
      4. Нашият слънчев капацитет е нараснал неимоверно в сравнение с размера на мрежата през последните 2 години.
      5. Непрекъснато се присъединяват нови големи проекти, които не виждам как ще бъдат балансирани.
      Слънчевата канибализация в България ще бъде много по-брутална.
      Last edited by bota156; 15.03.2025, 08:26.
      Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

      Коментар


      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
        Те не са имали намерение да произвеждат батерии въобще, просто са взели субсидията за това. Пазар достатъчен има и в момента, като не се правят електромобили биха могли да правят домашни батерии.
        Разбира се. Ама фалират, щото не (им) "върви". А от какъв зор?

        Коментар


        • Те не са имали намерение да произвеждат батерии въобще, просто са взели субсидията за това. Пазар достатъчен има и в момента, като не се правят електромобили биха могли да правят домашни батерии.
          Last edited by supertrader; 14.03.2025, 23:14.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • Е, не получиха лиценз за микромодулна многоклетъчна батерия и се случи най-естественото.

            Коментар


            • Фалира най-финансираният завод за производство на батерии за електромобили в Европа

              Коментар


              • mikomikov, в Китай просто с добива им се занимава държавата, затова там добиват. Не може да бъде частен бизнес това нещо, частния бизнес продава през запаси. Първо трябва да се натрупат запаси и чак тогава ще се покрият нуждите на потребителите. Само държавата може да произведе и да се достави, като цената се определя според направените разходи. Частния бизнес ако може 1000 пъти повече да получи няма да откаже, целта му е печалбата. Лесно се съхраняват, скъпи са и стават от нещата като златото и диамантите, ще се ползват както казват - за съхранение на стойност. Това означава огромни количества да потънат в трезорите и чак тогава на пазара ще се появят, и потребителите ще могат да си ги купят. Такива метали има страшно много, на много места в ниски концентрации както е и в Китай. Разликата е че там има кой да ги добие и продаде на тези които веднага ги влагат - използват. При нас няма.
                Last edited by supertrader; 14.03.2025, 15:18.
                D.Y.F-091066

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение


                  Най-после ПОЧВАШ ДА ОСМИСЛЯШ онова, което отдавна коментираме тук, а именно:
                  1. Китай притежават (доказано!) най-големите световни запаси на редкоземни елементи.
                  2. Пак те притежават и ноу-хау - технологиите за извличането на редкоземните елементи - и - разбира се, че не споделят онова, което ги прави силни. (конкретни залежи - конкретна технология за добив и получаване на крайния продукт).
                  САЩ - субсидират дейността, което не означава нищо в момента, защото:
                  3. НЕ биха могли да запушат устата на "зелените", а това само вдига цената на труда, екология, емисии...
                  4. Не биха могли да осигурят масово- евтината работна ръка на Китай, т.е. - по-евтино е да купуват продукта от Китай, уж краткосрочно, но това се случва от години (все така "краткосрочно".)
                  5. ДОРИ част от малкото ДОБИВИ, ВЪН ОТ КИТАЙ - ОТНОВО СЕ ПРЕНАСОЧВАТ ЗА ПРЕРАБОТВАНЕ В КИТАЙ, което още не си усетил, за да го коментираш и преповтаряш - и което е проблем с помпането на китайската икономика и увеличава китайските приходи.

                  .........

                  И спри с това "затлачване" и спиране добива на нефт. Който има интерес - произвежда и продава. Ако банките не му дават кредитна линия - друг ще запълни пазарната ниша (нефт има за стотици години напред!) Друг е въпроса, дали на някого не му плащат, за да "затлачва" и спира производства.

                  Да попитам: защо с Трейдърка НЕ четете? Всичко трябва да ви давам в смлян вид, защото вие на собствени усилия не разчитате. Тук сте, за да научите нещо от околните, но хората трева НЕ пасат.

                  Да те върна към тезата на Трейдърка: ще го има ли нефта, или ще свърши преди редкоземните елементи и - според Трейдърка - щяло да се наложи насила да караме електрички?

                  Днес ще осъзнаете ли с Трейдърка, че грешите- или снощи пак си пропуснал да го завиеш и той пак е спал с отвити крачета?
                  1.Бъркаш. Това, че ти си мислиш нещо, НЕ ГО ПРАВИ факт.
                  2.Аз съм привърженик на преобладаващо АБИОГЕННИЯ състав на нефта, според хипотезата на Н.Кондратиев. Според изчисления базирани на нея, нефт би трябвало (при днешния темп на добив от намерените конвенционални находища!) да има за около 46000 (четиридесет и шест ХИЛЯДИ!) години.
                  Проблемите са че,
                  2.1. В само около 5[%] са дупчени сондажи, а също, ниският КИВ (коефициент на извличане на въглеводородите). Едно е по моя способ, над 0.7÷0,9 (+) и друго е днес, по модерните, от 0,3 до 0,6
                  2.2.После, над много от площите на земната кора, има дебел слой вода, от което, добив там (ама още трябва и да се открие, оцени и т.н.!) КЪМ МОМЕНТА, е трудно осъществим и скъп.
                  3.За Китай и какви технологии бил притежавал:
                  3.1.И други ги имат. Ама разни там селе и, сам спомена, са активни и пречат. Нее ясно докога, ама засега, е тъй.
                  3.2.Китайската работна ръка, започна и ще продължава да поскъпва. И няма мърдане.
                  3.3.НАЯСНО съм с пренасочването но,.опре ли нож до кокал, полека-лека, ще затихва. 3.4.Дотогава, Китайците ще си използват доминацията "Щото така ком харесва". Бъди сигурен.
                  4.Със затлачването (научен термин "колматация"), аз и да спра да ти обяснявам че, и консервираните сондажи си искат съответните разходи, сондажите не спират. И си ги искат разходите.
                  4.1.И дори после, пристигне ли Върховна Повеля "Drill, baby, drill", докато намерят отново хора, докато тръгне добивът- НА ТЯХ НЕ ИМ ПУКА ЗА ТВОИТЕ "СМЛЕНИ в готов вид" глупотевини - минава време, а времето е ПАРИ...
                  5.За вярванията не се спори. Трейдърко ПРАВИЛНО ти говори за "свършване" на нефт и газ.
                  5.1.Особено в откритите и използвани месторождения. НЯКОГА, СЛЕД ВРЕМЕ, в част от тях, отново ще се натрупа нещо.
                  5.2.ЕЙ ТОВА ВРЕМЕ обаче, е Голямата неизвестна: Дали, Кога, как И КОЛКО ще се възстанови. Формирали са се милиони години. Ти имаш.ли време да ги чакаш?
                  - Ха така.

                  6.Виж, за завиването...Сам си спал отвит. Погрижи се за себе си.
                  Last edited by Pyramid; 13.03.2025, 10:23.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                    Знаеш ли че, сондажите при бездействие се затлачват? А, че -за да добиваш - се налага да поддържаш проходимост на столовете, на земята - да строиш тръбопроводи, да поддържаш хора на място, да обслужваш техника и т.н.? Не можеш всичко да заебеш просто така на площадката за "когато ти потрябва"...
                    И глупостите за "90% от залежите" в Китай, са ИМЕННО ГЛУПОСТИ. Там е 90[%] ОТ ДОБИВА. Залежи и а и другаде, сумарно, поне 2÷3 ПЪТИ повече. Просто, в Китай, са неглижирали екологичните щети, ама те ще се отразят накрая, бъди сигурен.

                    Най-после ПОЧВАШ ДА ОСМИСЛЯШ онова, което отдавна коментираме тук, а именно:
                    1. Китай притежават (доказано!) най-големите световни запаси на редкоземни елементи.
                    2. Пак те притежават и ноу-хау - технологиите за извличането на редкоземните елементи - и - разбира се, че не споделят онова, което ги прави силни. (конкретни залежи - конкретна технология за добив и получаване на крайния продукт).
                    САЩ - субсидират дейността, което не означава нищо в момента, защото:
                    3. НЕ биха могли да запушат устата на "зелените", а това само вдига цената на труда, екология, емисии...
                    4. Не биха могли да осигурят масово- евтината работна ръка на Китай, т.е. - по-евтино е да купуват продукта от Китай, уж краткосрочно, но това се случва от години (все така "краткосрочно".)
                    5. ДОРИ част от малкото ДОБИВИ, ВЪН ОТ КИТАЙ - ОТНОВО СЕ ПРЕНАСОЧВАТ ЗА ПРЕРАБОТВАНЕ В КИТАЙ, което още не си усетил, за да го коментираш и преповтаряш - и което е проблем с помпането на китайската икономика и увеличава китайските приходи.

                    .........

                    И спри с това "затлачване" и спиране добива на нефт. Който има интерес - произвежда и продава. Ако банките не му дават кредитна линия - друг ще запълни пазарната ниша (нефт има за стотици години напред!) Друг е въпроса, дали на някого не му плащат, за да "затлачва" и спира производства.

                    Да попитам: защо с Трейдърка НЕ четете? Всичко трябва да ви давам в смлян вид, защото вие на собствени усилия не разчитате. Тук сте, за да научите нещо от околните, но хората трева НЕ пасат.

                    Да те върна към тезата на Трейдърка: ще го има ли нефта, или ще свърши преди редкоземните елементи и - според Трейдърка - щяло да се наложи насила да караме електрички?

                    Днес ще осъзнаете ли с Трейдърка, че грешите- или снощи пак си пропуснал да го завиеш и той пак е спал с отвити крачета?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                      , Той е по голям от нас, а и ние сме на възраст..не ни прилича да го дразним. Обаче обижда, защото се разборя по украински алабализми.
                      Опитва се да уязви. Трябва ли да ни пука ?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                        - Ами да, братя сме, с Трейдърко во Христа. Дразни ли те?
                        Е, "браво".
                        , Той е по голям от нас, а и ние сме на възраст..не ни прилича да го дразним. Обаче обижда, защото се разборя по украински алабализми.
                        Last edited by supertrader; 12.03.2025, 23:37.
                        D.Y.F-091066

                        Коментар


                        • mikomikov, петролът никога няма да свърши, но все повече няма да достига. На западняците хич не им се дават пари, ако може да им е безплатен е най добре. За тяхно разочарование добиването става все по скъпо, шистовия добив си е доста скъп и особенно когато е разработвана технологията за този метод за добив с дрениране - 160 милиона за първите сондажи са се плащали да знаеш. Сега вече имат разработена тепвологията, знаят как да изработят техниката така че да е много по евтино, в САЩ сондираха, когато цената падна на 20 милиона. Там бизнеса е само частен, а той никога не работи на загуба. Докато се прави технологията загубата от това което се произвежда, за да се възнановят загубените пари е сериозна. Битум трябва и за пътищата, не са само горивата, а той също е петрол и от него могат да правят гориво някои рафинерии, които са имали възможност да инвестират в най скъпите съоръжения. И за електромобили пак петрол трябва, да не говорим колко пластмаса и гума се влагат в тях - също са от петрол. Ще бъдеш жив да видиш нова криза за петрол, бяха си кризи - не можеха да покрият нуждите на пазара. Писах ти как я пребориха - със сондажи, които останят да си почиват, и с това има проблеми, ако паузите са дълги сондажите се запушват. При всички положения петрола няма да достига. Покрай електромобилите направиха скоро пробив, електрическа трансмисия, която ще се наложи 100%, защото представлява един компактен възел - диск който се явява съединител и преобразувател по предавателно число между вала на двигателя и колелата. Той е и електромотор и генератор и буфер който запасява енергия за ускороние, няма инвертори, кондензаторите са в самия диск. Автомобилите с ДВГ и тегло 1 тон, ще потребяват само 2 литра гориво, когато го пуснат в производство масово. Употребата на метан се улеснява, няма да са необходими много килограми за приличен пробег. Никога няма да се случат само електромобили още много дълго време. Водорода, както и метана има голяма детонационна устойчивост. Оказва се удачно както е в дизеловите двигатели запалването му да става с впръскване на много малко дизелово гориво, кпд е 60 процента, по добро от на дизел. Също такъв двигател може да работи с метан, а ако няма с водород без същественни промени. Ще има и още много други варианти. Включително и нещата да се правят много здрави с голям срок на употреба, обратното на това сега.
                          .
                          D.Y.F-091066

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                            Те двамата бяха дружки още преди 10-15 години. Явно са семейство ...
                            - Ами да, братя сме, с Трейдърко во Христа. Дразни ли те?
                            Е, "браво".

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение



                              Твоето "доказателство" е по линията: "Нерде Ямбол - нерде - Стамбул"

                              Не ти се получава "защитата" на Трейдърка... Поне му покривай навреме краката!

                              Да ТИ припомня: твоят любим (майтапчиев) твърди, че "петролът" свършваЛ, а редкоземните метали - видиш ли - "се увеличавали"! И още казва, че рано или късно ще възседнеш (и самият ти) - електричната...

                              Лично аз го не вярвам.

                              Иначе - като ти чета "обосновката" за тоя (твой) "добивен капацитет" - ме напушва смЕх. Веднага се сещам за ония, които доказваха около 1985, че "нефтът в следващите 40 години свършваЛ", а елементарната аритметика показва, че с този дневен добив - в следващите - стотици години НЕФТЪТ НЯМА ДА СВЪРШИ, но Трейдърко подхваща "старата песен на нов глас", защото знае, че няма да сме живи, за да бъде опроверган....

                              И не се притеснявай за твоя "добавен капацитет". Елементарно е: всички разходи (вкл. ЗА ПОДДЪРЖАНЕ, ИНОВАЦИИ, ТРАНСПОРТ С ТАНКЕРИ С ДВГ, СЪХРАНЯВАНЕ, ПРЕТОВАРВАНЕ - В ОТКРИТО МОРЕ ИЛИ ПО ТЕРМИНАЛИТЕ...) които не ти идва на ум да си смучеш от пръстите - се калкулират в крайната цена И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ТЪРСЕНЕТО Е ОГРОМНО, защото западняците има с какво да ПЛАЩАТ, независимо от надценките на прекупвачите и пласьорите от всякакъв вид, които имат статут на държавни институции в определени страни....

                              И всичко това (нефтът) е изгодно за разлика от редкоземните метали, но дори да не беше изгодно - нали си даваш сметка къде са световните запаси от редкоземни?

                              Китайчетата са с над 90 % от световните запаси на редкоземни...

                              Е, КОЙ ще се съгласи доброволно да работи за развитието на Китай и за обедняването на Запада? Риторичен въпрос, не се напъвай по вечерно време!

                              Достатъчно е навреме да покриваш краката на Трейдърка...

                              Знаеш ли че, сондажите при бездействие се затлачват? А, че -за да добиваш - се налага да поддържаш проходимост на столовете, на земята - да строиш тръбопроводи, да поддържаш хора на място, да обслужваш техника и т.н.? Не можеш всичко да заебеш просто така на площадката за "когато ти потрябва"...
                              И глупостите за "90% от залежите" в Китай, са ИМЕННО ГЛУПОСТИ. Там е 90[%] ОТ ДОБИВА. Залежи и а и другаде, сумарно, поне 2÷3 ПЪТИ повече. Просто, в Китай, са неглижирали екологичните щети, ама те ще се отразят накрая, бъди сигурен.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
                                Достатъчно е навреме да покриваш краката на Трейдърка...
                                Те двамата бяха дружки още преди 10-15 години. Явно са семейство ...

                                Коментар

                                Working...
                                X