IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от dmm Разгледай мнение
    защо да е некадърно монтирана- дал е на късо някой контакт, от там се е запалила тревата и е разтопило панела, случва се и без да са хората разбирачи
    Не ги слушай "експертите" от миналото
    Те не знаят, че сега се ползват микроинвертори, за които и децата знаят, че:
    ---------------------------------
    Електрическите дъги във фотоволтаични (PV) системи с микроинвертори са малко вероятни при нормални условия на работа поради конструкцията им с ниско напрежение. Ето и разбивка:

    ### **Ключови фактори за предотвратяване на дъги в микроинверторни системи**

    1. **Ниско постоянно напрежение**:
    Микроинверторите работят при **постоянно напрежение под 80-120 V** на панел[1][5], далеч под ~300-600 V, което се наблюдава при традиционните верижни инверторни системи[1][3]. Тъй като електрическата дъга обикновено изисква **~1 kV на милиметър**, за да се инициира, ниското напрежение в микроинверторите елиминира риска от високоволтови дъгови повреди[5][7].

    2. **Модулна конструкция**:
    Всеки панел работи самостоятелно със собствен микроинвертор, като се избягва натрупването на напрежение от последователно свързани панели. По този начин се предотвратява натрупването на високи напрежения, които създават рискове от дъга в стринговите топологии[1][8].

    3. **Стандарти за безопасност**:
    Микроинверторите отговарят на стандартите за безопасност (напр. изключенията от UL 1699B), които ги освобождават от изискванията за откриване на дъга поради присъщата им по-безопасна работа при ниско напрежение[1][5].

    ### **Крайни случаи и ограничения**
    Въпреки че микроинверторните системи са проектирани така, че да минимизират рисковете от дъга, теоретичните крайни случаи могат да включват:

    - **Недобри връзки**: Разхлабени клеми или повредено окабеляване могат да създадат малки пролуки, но поддържането на дъга при <120 V изисква изключително тесни пролуки (под милиметър) и голям ток, което е малко вероятно при правилно поддържани системи[3][7].
    - **АК-странични дъги**: Дъгите от страна на променливия ток (напр. домакински кабели) са възможни, но са по-малко опасни поради пресичането на нулата в променливотоковите вериги, което спомага за естественото потушаване на дъгите[3].

    ### **Заключение**
    Микроинверторните системи **на практика елиминират рисковете от електрическа дъга** поради ниското си напрежение, модулна архитектура. Макар че теоретично дъгите са възможни при екстремни сценарии на неизправност (напр. силно повредена електрическа инсталация), тяхната вероятност и сериозност са незначителни в сравнение с верижните инверторни системи за високо напрежение[1][5][7].

    Цитирания:
    [1] https://www.ti.com/lit/pdf/spry209
    [2] https://interpv.net/tech/tech_view.a...0210061&page=1
    [3] https://www.analog.com/en/resources/...lications.html
    [4] https://www.ti.com/lit/pdf/tiduez9
    [5] https://www.youtube.com/watch?v=YG9ezuTJTJk
    [6] https://www.fronius.com/~/downloads/...Systems_EN.pdf
    [7] https://bepebblex.com/en/electric-ar...installations/
    [8] https://www.solarpowerworldonline.co...-applications/

    Коментар



    • Не заспива, продължава с безсмислените си реплики:
      • "Е видях от графиките ти, че последния ден не е с 20% по-голямо електропроизводство от предишния, което затвърждава съмнениет ми, че не просто лъжеш поради невежество, а специално се опитваш да ни измамиш"
      когато и децата знаят, че всеки ден по небето се появяват най-различни облаци по най-различно време
      Повече няма да си губя времето да отговарям на безсмислени заядливи реплики


      Коментар


      • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
        Модератор X_Y, благодаря Ви за корекциите
        Поради липса на време сте пропуснали и множество други обиди, например тези:
        Гледам, че модератора е трил и твои обиди, така че не се прави на ощипана мома. Ако ти не ме обиждаш, няма да го правя и аз.

        ПП: Между другото все още не си публикувал снимка на опитната постановка. Интересува ме да видя какви ъгли си използвал и дали наистина отразяваш само дифузна радиация, или пооткрадваш малко и от директната. Това е важно защото цитираш разни бомбастични проценти допълнително електропроизводство, с които заблуждаваш хората.
        Last edited by Mateev; Днес, 11:59.

        Коментар



        • Модератор X_Y, благодаря Ви за корекциите
          Поради липса на време сте пропуснали и множество други обиди, например тези:
          Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
          ... моментна стойност (това е измама) ...
          лъжеш поради невежество, а специално се опитваш да ни измамиш. ...
          чиста проба измама ...
          И след това да лъжа по форумите ...
          ще продължавам да твърдя, че си лъжец, а сега и измамник. ...
          Опитваш се да лъжеш хората яко те гони невежеството. ...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от dmm Разгледай мнение

            защо да е некадърно монтирана- дал е на късо някой контакт, от там се е запалила тревата и е разтопило панела, случва се и без да са хората разбирачи
            Аха, значи ми потвърждаваш, че и ти некадърно щеше да направиш монтажа, щом дори не се досещаш защо това е така.

            Основният проблем на DC частта на една PV централа са DC дъгите, които ако се запалят, не искат да гаснат сами. Разтягат се по една педя и горят непрекъснато, а от тука до пожара има само 10-20 секунди време. От горенето на DC дъгата се отделят малки нажежени капчици стопена мед от проводника, тези капчици падат в сухата трева и пожара е готов.

            И това винаги се случва при некадърен монтаж, само е въпрос на време кога ще се случи. При тебе например щеше да се случи, при барби също.

            За да не се случва, трябва DC проводниците зад панелите силно да се изпънат и да се прикрепят към алуминиевите проилили с алуминиеви лентички през 10 сантиметра. Идеята е ако се появи дъга и вземе да пълзи, когато стигне под алуминиевата лентичка, там в нея трябва да угасне. Пишман майсторите обаче пристягат със свински опашки, че по-лесно. Да, ама така дъгата не гасне като минава през опашката. Освен това свинските опашки не са UV стабилизирани, и за няколко години изсъхват и се трошат. В резултат на това проводниците провисват като свински черва. Провисналите проводници ги клати вятъра и ако някъде се търка в някакъв ръб, протеива се с времето , дава късо и това води до възникване на дъга, която не иска да угасне. Нататък вече знаеш какво става.

            Самите модули идват с дълги проводници и като щракнеш куплунга на единия с другия панел и се получава голямо провисване на проводника. Нататък пак вятъра го клати и т.н.

            За да се предоствари всичко това се прави следното:
            1. Всички висящи проводници се изпъват и придърпват към носещите алуминиеви профили. Никъде не трябва да остава нищо висящо и нищо хлабаво
            2. През 10 сантиметра се превръзват с дебели алуминиеви лентички, дебели 1 mm и широки поне 1 cm. Под тези лентички ще гасне дъгата, ако се появи и започне да пълзи (тя винаги пълзи).

            Това е достатъчно, ако под панелите има бетон, както ги правя моите централи. Дори и на бетона да паднат стопени капчици мед, там няма какво да запалят. Ако обаче под панелите има трева, тогава се прави и последната, трета стъпка - увиване с дебело алуминиево фолио на цялото продължение на всички алуминиеви профили, към които има превъзразни DC проводнии. Така се гарантира, че дори и да възникне дъга, ще угасне буквално на секундата, без нито една стопена капчица мед да падне на земята св сухата трева.

            Ето виж какво правят DC дъгите. Това са мои експерименти от преди 13 години.:
            Част 1 - https://studio.youtube.com/video/XfRlm_fVgBU
            Част 2 - https://studio.youtube.com/video/WGTRRU1luQM
            Част 3 - https://studio.youtube.com/video/LQpSMOW-8F0
            Част 4 - https://studio.youtube.com/video/4oLf3YwWyoU
            Част 5 - https://studio.youtube.com/video/diZ99goN8t0
            Част 6 - https://studio.youtube.com/video/LwV1B_RyuTk
            Част 7 - https://studio.youtube.com/video/oSXhEkM1Vqs

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
              До какво може да доведе една некадърно монтирана централа от "разбирачи" с мания за величие.

              https://www.facebook.com/reel/522404799423384
              защо да е некадърно монтирана- дал е на късо някой контакт, от там се е запалила тревата и е разтопило панела, случва се и без да са хората разбирачи

              Коментар


              • До какво може да доведе една некадърно монтирана централа от "разбирачи" с мания за величие.

                https://www.facebook.com/reel/522404799423384

                Коментар


                • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                  Не заслужаваш да си губя времето с теб
                  Все пак, заради публиката, ето фактите
                  Фактите са, че все още не знаем дали си се погрижил са по-добра дифузна радиация зад панела, или се опитваш да ни излъжеш с допълнително количество директна радиация с огледала пред или зад панела (няма значение). Защото в първия случай заслугата наистина е на панелите и можеш да ги хвалиш, но във втория е измама с просто увеличаване на площта на панелите посредством огледала.

                  Да, ама като се завърти слънцето, че се завърти и зайчето от огледалото, и тогава дори ти сам ще се усетиш, че заслугата не е на панела, а на лошо сложеното огледало, което не го въртиш посредством тракер за следене на слънцето.

                  Виждаш че дори и други хора започнаха да задават въпроси как ги получи тези 20%. Ами това е защото хората не са глупаци, за каквито ни мислиш ти.

                  ПП: Ще преглътна факта, че както напред при мерцедеса, така и сега пак непрекъснато ме обиждаш и ми се подиграваш, въпреки че виновник за всичко това отново си ти и твоето тотално невежество.

                  А ако продължаваш да твърдиш, че не си лъжец, ще ти дам правото на втори опит. Хайде, направи графиката си така, че един ден да е с 20% по-високо електропроизводство от предишния, да те видим как ще се изприщиш да стоиш цял ден със семеството си и ръчно да въртите огледала насам-натам. .
                  Last edited by X_Y; Днес, 09:30.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                    Разбира се, залепено със скоч алуминиево фолио върху плоскости, подпряни с трупчета и поставени под наклон зад панелите не си заслужава снимка
                    Важното беше, че наблюдавах промяна в произвежданата мощност, и го споделих с форума.
                    Когато инсталирам нещо по-солидно вследствие тези наблюдения, бих дал повече подробности
                    Ако всичко беше честно и почтено, защо отказваш да дадеш снимка? Защо не ми отговаряш на въпросите? Като например колко време трая експеримента? Щото едно е да получиш някаква моментна стойност (това е измама) и друго е да изкараш цял един ден, през който слънцето минава през цялото небе и осветява централаята ти под различни ъгли.

                    Е видях от графиките ти, че последния ден не е с 20% по-голямо електропроизводство от предишния, което затвърждава съмнениет ми, че не просто лъжеш поради невежество, а специално се опитваш да ни измамиш.

                    Слагането на някаква отражателна повърхност може да не е измама, ако се разччита на отразяване на дифузната радиация, но си е чиста проба измама, ако добавяш допълнително количество директна радиация, извън площта на панелите.

                    Ще ти го кажа по друг начин - и аз мога да взема едно отледало, да отида до някой панел, и с огледалото да добавя към панела допълнителна директна радиация. И съвсем не е необходимо да съм зад него. Мога да го направя и пред него и това да си е най-обикновен панел. И след това да лъжа по форумите - вижте, обикновения панел също дава с 20% повече електропроизводство. И после да покажа една снимка с обикновен панел на северния полюс, за да подсиля измамата, или с постлани чаршафи на земята.

                    Така че повтарям - докато не видя снимка на експеримета ти, ще продължавам да твърдя, че oпитваш се да лъжеш хората, че това са някакви панели чудо, с някакви супер заслуги на задната повърхност, а в действителност с огледала добавяш още слънчеви лъчи отпред или отзад, които в една реална експлоатация няма откъде да се вземат, и няма как това да работи цял ден при всички възможни ъгли на слънцето.

                    Ако не разбираш това, което го написах, значи яко те гони невежеството.
                    Last edited by X_Y; Днес, 11:47.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                      6. Чакам методология на измерването. Колко време измерваше. Едновременно ли измерваше тестовите и контролните панели? Ако да - използвал си цели 6 уреда.
                      7. Какъв модел бяха тези 6 уреда? Имаха ли MPP тракер, вграден вътре в тях. Дай ми конкретен модел, защото в интернет се предлагат само 2-3 такива, които могат да свършат такава работа.

                      Или просто си признай, че лъжеш (за кой ли път) и ще те оставя на мира.
                      Четиво

                        • CARACTÉRISTIQUES PRODUITSCHÉMADE CÂBLAGE
                        • SérieDS3Le micro-onduleur duole plus puissant•Un micro-onduleur connecte deux modules PV•Puissance de sortie maximum de 730VA,880VA, ou 960VA•Un MPPT pour chaque module•Courant d’entrée élevé pour s’adapter aux mo-dules PV de haute puissance.•Facteur de puissance ajustable (RPC)•Fiabilité maximum, IP67•Communications Zigbee cryptées•Relais VDE intégrésApsystems 3rd Generation Dual microconverter bénéficie d'une toute nouvelle architecture. Dotés de 2 MPPTindépendants, d’un courant d'entrée et d’une puissance de sortie élevés, les produits de la série DS3 s'adaptent auxmodules haute puissance d'aujourd'hui.Leur conception innovante et compacte offre un produit plus léger tout en maximisant la production d’énergie. Lescomposants sont encapsulés avec du silicone pour réduire les contraintes sur l’électronique, faciliter la dissipationthermique, améliorer les propriétés d’étanchéité et assurer une fiabilité maximale du système via des méthodes de testrigoureuses, y compris des tests de durée de vie accélérés. Un accès à l’énergie 24h/24 et 7j/7 via des applications ou unportail Web facilite le diagnostic et la maintenance à distance.La nouvelle série DS3 est interactive avec les réseaux électriques grâce à une fonctionnalité appelée RPC (Reactive PowerControl) pour mieux gérer les pics de puissance photovoltaïque dans le réseau. Avec une excellente performance et unehaute efficacité de conversion, une intégration unique avec moins de composants, les micro-onduleurs DS3-L, DS3 &DS3-H d’APsystems changent la donne pour le solaire résidentiel et tertiaire.2025/01/06 Rev1.3Leader de l’industrie solaireenTechnologie Micro-onduleur
                      Last edited by X_Y; Днес, 09:28.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                        Чакам снимка на опитната постановка, на уреда и на методологията за измерване.
                        Колкото повече увърташ, толкова повече даваш доказателство на всички, че си дърт лъжец.
                        Няма начин да не си направил снимка. Ще ти отнеме 30 секунди да я качиш в imgur и още 30 секунди да я публикуваш тук във форрума.
                        Разбира се, залепено със скоч алуминиево фолио върху плоскости, подпряни с трупчета и поставени под наклон зад панелите не си заслужава снимка
                        Важното беше, че наблюдавах промяна в произвежданата мощност, и го споделих с форума.
                        Когато инсталирам нещо по-солидно вследствие тези наблюдения, бих дал повече подробности
                        Last edited by X_Y; Днес, 09:28.

                        Коментар



                        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                          Супер идея.
                          1. Чакам снимка да ти видя опитната постановка.
                          2. Чакам да разбера как измери електропроизводството на тези 3 панела, без да разкачаш стринга, в който се намират?
                          3. Искам да разбера как разбра, че панелите с отражатели произвеждат повече?
                          4. Имаше ли контролна група от още 3 панела, с втори уред, за да сравниш колко е допълнителното електропроизводство?
                          5. Как постигна точно тези цифри, които ги намери в готова картинка от интернет?
                          6. Чакам методология на измерването. Колко време измерваше. Едновременно ли измерваше тестовите и контролните панели? Ако да - използвал си цели 6 уреда.
                          7. Какъв модел бяха тези 6 уреда? Имаха ли MPP тракер, вграден вътре в тях. Дай ми конкретен модел, защото в интернет се предлагат само 2-3 такива, които могат да свършат такава работа.

                          Или просто си признай, че лъжеш (за кой ли път) и ще те оставя на мира.
                          Не заслужаваш да си губя времето с теб
                          Все пак, заради публиката, ето фактите

                          В къщата имам ECU-R с връзка към Интернет, с връзка и към микроинверторите APS (всеки един МИ свързан с два панела) .
                          ECU-R получава и запомня денонощно разнообразна информация (честота, напрежение, ток, мощност, температура и т.п.) от микроинверторите и периодически изпраща информация и към сърверите на APS:
                          https://apsystemsema.com/ema/logoutEMA.action

                          Аз мога да наблюдавам всичката тази информация и да променям параметрите на микроинверторите в реално време (със смартфон или с Интернет.
                          Същото могат да правят при поискване от мен и техниците от APS.

                          Сигурно още не си разбрал, че 21 век никой не разкача стрингове, за да мери ток, напрежение, мощност и т.п.
                          Има си други начини





                          Last edited by X_Y; Днес, 09:27.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение
                            Той е работил, като банкер за ливанец. Тоест на изключително ниско ниво. Не очаквай много от него.
                            Разбира се, едно българско полицайче няма как да ги знае,
                            още повече да ги разбере тези факти:
                            ------------------------
                            Ливанските банки се отличават на международния пазар по отношение на иновациите чрез няколко уникални инициативи и стратегии, въпреки икономическите и политическите предизвикателства в страната.

                            ### Точки на отличие на ливанските банки

                            1. **Инвестиции в икономиката на знанието** :

                            - През 2013 г. Banque du Liban (BDL) въведе циркулярно писмо № 331, което позволява на банките да инвестират до 3% от собствения си капитал в местни технологични компании. Този механизъм насърчава развитието на стартиращи предприятия и МСП в иновативни сектори като онлайн продажба на билети (Presella) или платформи за видео по заявка (Cinemoz)[1].

                            - За насочване на тези инвестиции са създадени специализирани фондове като "Impact Fund", като колективното финансиране от ливанските банки възлиза на десетки милиони долари в подкрепа на технологичните компании[1].

                            2. **Устойчивост и международно разширяване** :

                            - Ливанският банков сектор е известен със своята устойчивост в условията на икономически и политически кризи. Той е разширил дейността си в повече от 25 държави, включително в Персийския залив, Европа, Африка и САЩ, с повече от 80 оперативни единици[2].

                            - Ливанските банки спазват международните стандарти като тези, установени от Базел II и III, МВФ и FATF, което засилва позициите им на световния пазар[2].

                            3. **Монитарна и финансова иновация** :

                            - От 1997 г. насам ливанските банки възприемат иновативни стратегии, като например масово записване на деноминирани в долари еврооблигации, емитирани от ливанското правителство. Това даде възможност да се финансират публичните дефицити, като същевременно се предлага атрактивна възвръщаемост на инвеститорите[5].

                            - Тези практики подкрепяха националната парична политика, като същевременно привличаха чуждестранен капитал[5].

                            4. **Банкови технологии** :

                            - Електронното банкиране в Ливан трансформира традиционните банкови практики, като интегрира цифрови услуги като управление на портфейли и електронно банкиране[7].

                            - Ливанските банки също се развиха към универсален модел, предлагайки разнообразна гама от финансови продукти, адаптирани към съвременните нужди[4].

                            ### Заключение

                            Ливанските банки се отличават със способността си да въвеждат иновации в трудна среда. Те съчетават стратегически инвестиции в технологии, силна международна експанзия и адаптиране към световните стандарти, за да поддържат конкурентоспособността си на международния пазар. Тези иновации обаче понякога са ограничени от системни рискове за националната икономика.

                            Цитати:

                            [1] https://www.lorientlejour.com/articl...ologiques.html
                            [2] https://orbi.uliege.be/bitstream/226...BBt%202011.pdf
                            [3] https://www.aefr.eu/fr/article/telechargement/3710
                            [4] https://www.lecommercedulevant.com/a...lus-performant
                            [5] https://www.aefr.eu/fr/article/3710-...sion-monetaire
                            [6] https://shs.cairn.info/revue-questio...ge-127?lang=fr
                            [7] https://journals.usj.edu.lb/poem/art...wnload/472/440

                            Last edited by X_Y; Днес, 09:27.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение

                              Не ми се вярваше, че двустранните панели ще генерират при осветяване и от двете страни.
                              Набързо приготвих две плоскости, покрити с алуминиево кухненско фолио.
                              Поставих ги отзад на 3 панелa, под ъгъл около 80°
                              И току що се насладих на ефекта
                              20% - 25% добавъчна мощност от долната страна на панела е чудесна
                              Разбира се, не съм първият, на когото му хрумва такава идея.
                              Супер идея.
                              1. Чакам снимка да ти видя опитната постановка.
                              2. Чакам да разбера как измери електропроизводството на тези 3 панела, без да разкачаш стринга, в който се намират?
                              3. Искам да разбера как разбра, че панелите с отражатели произвеждат повече?
                              4. Имаше ли контролна група от още 3 панела, с втори уред, за да сравниш колко е допълнителното електропроизводство?
                              5. Как постигна точно тези цифри, които ги намери в готова картинка от интернет?
                              6. Чакам методология на измерването. Колко време измерваше. Едновременно ли измерваше тестовите и контролните панели? Ако да - използвал си цели 6 уреда.
                              7. Какъв модел бяха тези 6 уреда? Имаха ли MPP тракер, вграден вътре в тях. Дай ми конкретен модел, защото в интернет се предлагат само 2-3 такива, които могат да свършат такава работа.

                              Или просто си признай, че лъжеш (за кой ли път) и ще те оставя на мира.
                              Last edited by Mateev; Днес, 00:04.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                                Чакам снимка на опитната постановка, на уреда и на методологията за измерване.

                                Колкото повече увърташ, толкова повече даваш доказателство на всички, че си дърт лъжец.

                                Няма начин да не си направил снимка. Ще ти отнеме 30 секунди да я качиш в imgur и още 30 секунди да я публикуваш тук във форрума.
                                Той е работил, като банкер за ливанец. Тоест на изключително ниско ниво. Не очаквай много от него.

                                Коментар

                                Working...
                                X