IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

S&P 500 / NASDAQ (инвестиционни стратегии и макро)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение

    Байдън ще спечели! Очертават се рекорден брой гласуващи и според мен Midwest ще донесе победата на Байдън дори Тръмп да вземе всички южни щати.
    Рекордният брой гласуващи отразява силната поляризация в обществото което мобилизира и двата лагера.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
      При Тръмп има голям скрит вот който не се хваща от проучванията. Писъл съм вече по подробно по въпроса.
      Насдака неще да отлепи за разлика от Дау и Широкия индекс. А обикновенно е обратното. Което също ме навява на мисълта че Перчема ще спечели.
      Байдън ще спечели! Очертават се рекорден брой гласуващи и според мен Midwest ще донесе победата на Байдън дори Тръмп да вземе всички южни щати.

      Коментар


      • Не те разбирам, аз съм дълъг предимно в растежни акции. Как това е мечо?

        Давам разни мнения за по-кроткосрочни движения от интерес към пазара по принцип и то обикновено, когато има голяма вероятност да съм прав заради конкретен сетъп

        Първоначално изпратено от representjah
        Аз и ти имаме коренно различни мнения за бъдещето ти си бик, аз мечка. Ами действай като бик де, какво се правиш на мечка.
        Last edited by Money; 03.11.2020, 13:48.

        Коментар


        • Това, че се дигна Дау не е индикация, че ще спечели Тръмп

          Виж например, че CAT се дигна много, почти 4% нагоре вчера. И при Байдън и при Тръмп се очакват големи инфраструктурни разходи, но при Байдън значително повече

          Затова бях казал, че дори тези, които купуват индустриални трябва да влагат малко акъл, а не да се хвърлят на това, което е паднало най-много

          Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
          При Тръмп има голям скрит вот който не се хваща от проучванията. Писъл съм вече по подробно по въпроса.
          Насдака неще да отлепи за разлика от Дау и Широкия индекс. А обикновенно е обратното. Което също ме навява на мисълта че Перчема ще спечели.
          Last edited by Money; 03.11.2020, 13:01.

          Коментар


          • При Тръмп има голям скрит вот който не се хваща от проучванията. Писъл съм вече по подробно по въпроса.
            Насдака неще да отлепи за разлика от Дау и Широкия индекс. А обикновенно е обратното. Което също ме навява на мисълта че Перчема ще спечели.
            Last edited by Todor Sabev; 03.11.2020, 12:37.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от representjah

              Това го тълкува по този начин: "100% съм убеден, че делът на ВЕИ ще се удвои/утрои/учетрои следващите 20-30 години, и 90%вероятно още по-скоро"

              Има едно много точно правило - medium is the message. НИкога не слушаш какво хората говорят/пишат, а какво правят. Явно не си толкова убеден в тезата си, щом не си сложил пари там. Затова и изгубих интерес да пиша тук, на думи мнозинството тук са инвеститори, на практика - комарджии.
              Вадят се кристални кълба, хвърля се боб, правят се EPS-и с години напред, усещат пазара. А реално се оказа, че никой тук не е притежавал US Treasury bond.
              От реакциите виждам, че се засягаш когато някой не се съгласява с твоята гледна точка. Сам ще си направиш изводите кое е по-важно – защита и отстояване на собствената позиция, или аргументите срещу нея. Моето мнение е че аргументите срещу собствената ми позиция носят повече ползи, защото шанса да намеря слабости е по-голям. Коментара е от гледна точка на инвеститор, а не на политик.

              Това дали имам инвестиции или не в момента е нерелевантно, най-малкото защото инвестиционната ми стратегия е съвсем различна. Ти влагаш дългосрочно в отделни компании, а аз в различни класове активи (Над 80% от портфейла е инвестиран в индекс на акции, дългосрочни облигации и злато). С останалата част правя краткосрочни тактически трейдове с хоризонт от няколко седмици до 3-4 месеца.
              Кое е по-добре ще зависи от размера на сметката след години. Ще поживеем ще видим.

              Коментар


              • Според мене е голяма грешка да се мисли, че човек трябва да има твърдо мнение за всяка компания и винаги да може да избере между А и Б

                Съвсем валидна позиция е да разгледаш компания или сектор и да решиш да останеш пас, защото като сложиш нещата на кантар не си сигурен накъде ще тръгнат нещата там
                Last edited by Money; 03.11.2020, 12:07.

                Коментар


                • Чакай малко, никой не е опрял пистолет до слепоочието ти и да казва зелени технолигии или петрол - избирай едно от двете

                  Не е необходимо изобщо да си 90% сигурен за зелените, за да видиш, че да се заложи на петрола е спекула

                  Първоначално изпратено от representjah
                  Това го тълкува по този начин: "100% съм убеден, че делът на ВЕИ ще се удвои/утрои/учетрои следващите 20-30 години, и 90%вероятно още по-скоро"

                  Има едно много точно правило - medium is the message. НИкога не слушаш какво хората говорят/пишат, а какво правят. Явно не си толкова убеден в тезата си, щом не си сложил пари там. Затова и изгубих интерес да пиша тук, на думи мнозинството тук са инвеститори, на практика - комарджии.
                  Вадят се кристални кълба, хвърля се боб, правят се EPS-и с години напред, усещат пазара. А реално се оказа, че никой тук не е притежавал US Treasury bond.
                  А трежърита някой хора имат, но през ЕТФи. Реално е трудно да имаш директно USTs като ритейл инвеститор/спекулант

                  Коментар


                  • ПИЧ Добре си направил. Сега само не се шашкай ако има пак волатилност


                    Това са очакванията за EPS-а на MA, извадени от Bloomberg Terminal преди няколко дена


                    Ann Date Per Per End C Reported Comp Estimate
                    Average of Absolute Values
                    01/29/2024 FY 23 12/23 12.685
                    01/29/2023 FY 22 12/22 10.617
                    01/29/2022 FY 21 12/21 8.662
                    01/29/2021 FY 20 12/20 6.671
                    01/29/2020 FY 19 12/19 7.763 7.77 7.684
                    01/31/2019 FY 18 12/18 7.451 6.49 6.453
                    02/01/2018 FY 17 12/17 4.574 4.58 4.568
                    01/31/2017 FY 16 12/16 3.767 3.77 3.74
                    01/29/2016 FY 15 12/15 3.433 3.43 3.331
                    01/30/2015 FY 14 12/14 3.189 3.1 3.078
                    01/31/2014 FY 13 12/13 2.608 2.61 2.644
                    01/31/2013 FY 12 12/12 2.2 2.204 2.198
                    02/02/2012 FY 11 12/11 1.861 1.87 1.859
                    02/03/2011 FY 10 12/10 1.43 1.407 1.396
                    02/04/2010 FY 09 12/09 1.2 1.188 1.148

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                      Само да маркираме. Значи Панталеев вчера каза да продаваме
                      Visa (V) на $184.74; MasterCard (MA) на $289.97; Eli Lilly (LLY) на $131.63; Accenture (ACN) на $220.19
                      Приемам цените, на които пазарът затвори и равни тегла. Ще следим как се развима това портфейлче от лузърски акции в близките 2-3 години
                      Мастеркард и аз взех малко, след отчета, ама и преди отчета бях взел, които пък паднаха с 20-25 долара.
                      Понеделник, вторник - добре тръгва, да видим ...
                      Last edited by ПИЧ; 03.11.2020, 10:27.

                      Коментар


                      • Общо взето един от най-сигурните бетове във втората половина на 2020 беше къси 10YR USTs и смятам, че това ще си остане и в следващите месеци

                        Ако се направи един паралел със зелената енергия, когато казах за първи път в началото на август, че лихвата ще върви нагоре изпонаскачаха всички да казват как това не може да стане никога и е пълен абсурд
                        Last edited by Money; 03.11.2020, 10:25.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от representjah

                          И вие не правите изключения. Никой човек не си променя възгледите, без оглед на количеството доказателства. Това което ги мислите за САЩ, Германия го играят на живо. Ето две статии пак от форбс и репорт от Макинси. Човек да се чуди на какво да вярва:

                          https://www.forbes.com/sites/michael...h=642da5e18e48

                          https://www.forbes.com/sites/michael...h=671bc46dea2b


                          Ти специално, за да промениш това си мнение, какво доказателство ти е нужно? Какво искаш да видиш/прочетеш за да кажеш: "греша, променям си мнението, не можем да същестуваме само със зленеи енергии". Липса на ток? За колко време? Коя страна, целия свят... да не продължавам, не работят така нещата. Хомо Сапиенс прегръща идеята и след това си я защитава до живот. както вече видяхме - не може едни букви да прескочи приликите, нищо че си обяснява със свободна воля....

                          Още нещо - skin in the game - държите ли акции на такива компании? Ако не, за какво изобщо си чупим клавитурите. Аз съм за нефта имам и две компании, с нетърпение чакам да набухам пари в тях лонгтърм, засега съм пас има накъде да пада.

                          PS. Експеримента на Фестингер и групата с извънземните е показателна. Когато така и не се появяват в уречения час и място, просто рационализират "ние, благодарение на нашата сила/задруга/усилия спасихме земята". Няма лошо човек да е заблуден, лошото е когато не си и дава сметка за това!
                          Не знам кои сме ние. Споделям собствените си убеждения.

                          Не е вярно, че никой човек НЕ променя убежденията си. Просто такива хора се срещат изключително рядко. Там е работата, че на пазара, за да си успешен трябва да си точно такъв. Ако фактите и доказатекствата се променят трябва да си способен да промениш мнението си.

                          Относно ВЕИ vs фосилните горива, тенденцията е видна, за този който иска да я види. Делът на ВЕИ от общия енергиен микс расте всяка година, за сметка на въглища засега, и петрол и газ в недалечно бъдеще. И причинете са много прозаични - 1/ цената на ВЕИ и батерии падат всяка година, 2/ Инвестиционните разходи и срокът за изграждане на ВЕИ са няколко пъти по-ниски от тези на всички други енергоизиточници.

                          С други думи инвестирането в петролни/газови компании по дефиниция е “замиращ” бизнес. Във времето със сигурност ще има временни спайкове в цените на петрола, но като цяло тенденцията е надолу. Причината за покачване на петрола е най-вече заради значителния спад на инвестициите в сектора, което неминуемо ще доведе до временни покачвания. Това обаче ще засили тенденцията за още по-бърз преход към ВЕИ.

                          За да не останеш с погрешни впечатления - не смятам, че днес можем да посрещнем енергийните си нужди само с ВЕИ. Но е въпрос на време от сегашните 20-40% дял на ВЕИ да стигне до 80-90% в следващите 20-30 години (дори по-бързо).

                          По този повод дори арабите отдавна се готвят за края на петролната ера. Не помня кой от Арабските шейховебе казал, че “каменната ера не е приключила заради недостига на камъни”. Това трябва да ти говори само по себе си.

                          Относно инвестициите - нямам дългосрочни такива. Не разубеждавам никой да инвестира, просто споделям моята гледна точка.

                          Коментар


                          • representjah Едно от решенията е да не купуваш дивидентни ютилитита. Ако дивидентът е важен за тебе вземи нещо дето все още расте и плаща растящ дивидент. Но нека да прави и бай бек. Примерно HD, SBUX. Във военнта индустрия LMT са много добър вариант

                            Коментар


                            • Само да маркираме. Значи Панталеев вчера каза да продаваме

                              Visa (V) на $184.74
                              MasterCard (MA) на $289.97
                              Eli Lilly (LLY) на $131.63
                              Accenture (ACN) на $220.19

                              Приемам цените, на които пазарът затвори и равни тегла. Ще следим как се развима това портфейлче от лузърски акции в близките 2-3 години


                              pantaleev Ако искаш ти дай алтернативен порфейл да сравняваме. Примерно си представям, че ще сложиш в кошницата XOM и T. Какво друго? Някакви дивидентни ютилита? SO?

                              Коментар


                              • Браво, добре си ги нацелил. Ама перчем е почти невероятно спечели

                                Амо мислиш, че GEO ще падат при избор на Байдън, по-добре кеширай сега

                                Ама те защо трябва да падата, REIT някакъв...

                                Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                                Нали казах преди броени дни че вземам опции на GEO за Перчем уин...

                                Коментар

                                Working...
                                X