IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

S&P 500 / NASDAQ (инвестиционни стратегии и макро)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • В момента кеша ми е 2.5%, може би най-ниското ниво от 2012г, когато почнах

    Мисля, че е прекалено малко и за мене 5-7% е оптималният вариант

    Естествено ако има пазарен срив е по-добре да имаш повече кеш, но като цяло докато чакаш срива в кеш пропускаш повече нагоре, отколкто печелиш от хващане на срива

    Но реално това си зависи и собствената ти психика. Трябва да имаш толкова кеш, че да се чувсташ комфортно ти самият

    Първоначално изпратено от representjah

    Money - какъв процент държиш кеш в акаунта. Каква според теб е ролята на КЕШ-а в акаунта ти? Какво мислиш за варианта винаги всичко да е инвестирано 100% в акции?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

      След тази ,, изповед,, новите учасници от последните 10 години на пазарите ще малко объркани до колкото имат респект към ,, старите кучета,,
      А, това си е техен проблем, аз поне няколко пъти съм си казвал какво правя и къде съм сбъркал ) Иначе поне не се имам за "старо куче", в най-добрия случай съм "куче на средна възраст"

      Коментар


      • Първоначално изпратено от representjah


        Ако започнем отзад-напред, първо с КЕШ-а, колко % акаунта ни задължително трябва да е винаги КЕШ (дали за нови изгодни сделки, дали за някакви възникнали проблеми, нещо друго?)
        Аз го поддържам около 10% вс друго в акции.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
          Аз не съм добър пример, ама изобщо- от 5 години се увличам по шортове и си плащам затова.. В момента положението горе-долу е към 15% злато и тлт, 15-20% бфб- основно адсици и облигации, но имам и някои по-рискови като трейс, агрия и неохим, имам съвсем малко в няколко акции(към 2-3%, основно във Вирту), останалото е кеш- повече в долари и по-малко в евро, доста шортове в дакс и насдак- към 40% от портфейла, които ако пазара се успокои ще трябва да покривам частично с tqqq, имам и малко шортове на ранда и турската лира, това е в общи линии..
          След тази ,, изповед,, новите учасници от последните 10 години на пазарите ще малко объркани до колкото имат респект към ,, старите кучета,,

          Коментар


          • Аз не съм добър пример, ама изобщо- от 5 години се увличам по шортове и си плащам затова.. В момента положението горе-долу е към 15% злато и тлт, 15-20% бфб- основно адсици и облигации, но имам и някои по-рискови като трейс, агрия и неохим, имам съвсем малко в няколко акции(към 2-3%, основно във Вирту), останалото е кеш- повече в долари и по-малко в евро, доста шортове в дакс и насдак- към 40% от портфейла, които ако пазара се успокои ще трябва да покривам частично с tqqq, имам и малко шортове на ранда и турската лира, това е в общи линии..

            Коментар


            • Така е, ама... и да няма ликвидност можеш да си представиш какво един рационален и информиран (informed) инвеститор би платил, ако беше в конкуренция с други такива за покупката (примерно бизнесът се разиграва на аукцион)

              И понеже това е доста хипотетично, вместо това взимаш бетата на бизнес който е много близък и сходен като като риск, но вече се търгува на борсата, нали така?

              Обаче откъде е дошла първичната/изначалната рискова премия, преди да можеш да сравняваш по този начин?

              Еми това си е в крайна сметка някакво усреднено усещане на много хора, което се е наложило с годините и ние приемаме за... фундамент

              Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

              Не, ще кажа, че има ли ликвидност даден актив- има и бета, няма ли ликвидност- има шум Ако имаш един продавач, и двама-трима купувачи нямаш бета, ако имаш двуцифрен брой купувачи и вземеш медианната оферта вече имаш бета.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                Ти ще кажеш: ама тя няма бета

                А аз ще кажа: няма, ама има implied beta, защото щом има рискова премия, а не може да няма, значи трябва да има и бета, която да можеш да изведеш с CAPM

                Не, ще кажа, че има ли ликвидност даден актив- има и бета, няма ли ликвидност- има шум Ако имаш един продавач, и двама-трима купувачи нямаш бета, ако имаш двуцифрен брой купувачи и вземеш медианната оферта вече имаш бета.

                Коментар


                • Ти ще кажеш: ама тя няма бета

                  А аз ще кажа: няма, ама има implied beta, защото щом има рискова премия, а не може да няма, значи трябва да има и бета, която да можеш да изведеш с CAPM

                  Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  Имах предвид нещо още по-фундаментално. Да прецениш бетата на компания, която не е листвана на борсата

                  Иначе за тези които са на борсата вече си в рекурсията/матрицата/relative value

                  Коментар


                  • Имах предвид нещо още по-фундаментално. Да прецениш бетата на компания, която не е листвана на борсата

                    Иначе за тези които са на борсата вече си в рекурсията/матрицата/relative value

                    Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
                    Бетата на сходните бизнеси я гледаш само за да определиш дали бетата на компанията, която си сметнал с регресия е адекватна, но специфичният риск е извън пазарният и секторният, той е рискът само на конкретната компания.

                    Коментар


                    • Бетата на сходните бизнеси я гледаш само за да определиш дали бетата на компанията, която си сметнал с регресия е адекватна, но специфичният риск е извън пазарният и секторният, той е рискът само на конкретната компания. Сега, доколко адекватно можеш да го оценяш със статистически инструментариум е друг въпрос, ясно е, че не носи кой знае колко полезна информация на ниво отделни компании, но може да бъде полезен на ниво портфейл, то целият смисъл на диверсификацията е това- ограничаване на несистемният риск. Защото ако погледнем например компаниите в твоят портфейл 10-15 са напълно достатачни за прилична диверсификация, докато ако гледаме тези, с които индианеца се заиграва ще трябват сигурно 3-4 пъти повече за същата вариация на портфейла.

                      Коментар


                      • Да ти кажа честно, това което съм разбрал аз е, че се гледа бетата на сходни бизнеси, гледаш някакви регресии за периоди, които си избираш малко на око и може да сложиш още някой друг процент отгоре за по-сигурно и хоп - ето ти рисковата премия

                        Ама нещата се въртят в кръг, защото как си преценил за останалите компании. Всяка една е сравнявана с другите и накаря излиза една безкрайна рекурсия и зацикляне

                        Не знам дали добре се изразих

                        Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

                        Представи си го така- имаш бетата и доходността на пазара за периода и от там теоретичната доходност на съответният актив за периода. Вариацията на реалната възвръщаемост около теоретичната ти е специфичният риск. Само че и тук всякакви средни стойности за извадката не ти вършат работа и те заблуждават за действителният риск, пак трябва да обръщаш внимание основно на екстремните отклонения.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                          Добре де, ама как го правиш фокуса? Със специфичния?

                          Нали за риск премията говорим

                          Представи си го така- имаш бетата и доходността на пазара за периода и от там теоретичната доходност на съответният актив за периода. Вариацията на реалната възвръщаемост около теоретичната ти е специфичният риск. Само че и тук всякакви средни стойности за извадката не ти вършат работа и те заблуждават за действителният риск, пак трябва да обръщаш внимание основно на екстремните отклонения.

                          Коментар


                          • Добре де, ама как го правиш фокуса? Със специфичния?

                            Нали за риск премията говорим

                            Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

                            Отдавна не съм ги правил тези фокуси, но бета е системния, специфичния е разликата между общия и системния

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                              Кубрат, ти как го преценяваш специфичния риск? Бета?
                              Отдавна не съм ги правил тези фокуси, но бета е системния, специфичния е разликата между общия и системния

                              Коментар


                              • Кубрат, ти как го преценяваш специфичния риск? Бета?

                                Коментар

                                Working...
                                X