IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

S&P 500 / NASDAQ (инвестиционни стратегии и макро)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Беше само един невинен въпросец за едно примерно портфолио... а и въпроса на колегата intint за SBSW ми се видя много резонен и навременен. Но виж какво стана... Темата явно е доста чувствителна и дори болезнена, не знам защо.


    Както и да е, аз самият в момента съм на +15.7% нагоре YTD, което като total return не бие SPY...


    Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
    Aй стига се гризкахте двамцата бре. И тука и другата тема главно се спамите 1 друг, ама и темите.....Всеки да си пледа паничката и какво печели/губи е слабо интересно, свои си пари харчи в края на краищата.

    БТВ съм заимствал идеи и от двамата, за което благодарен.
    БТВ, идеи точно не виждам, по-скоро стреляне с дартс в тъмното и без да имаш идея къде е мишената. Но наистина погледнах няколко компании, които иначе нямаше да погледна. Не знам дали това се брои за идеи.


    Инак, слагам ти лайк и аз.

    Коментар


    • Как е, лапате ли от опции.

      Коментар


      • Поотскочиха...

        А тия междувременно м/у чука и наковалнята

        While Fed officials have maintained that the current bout of inflation is temporary and will abate once supply chain dislocations abate, they have increasingly started to acknowledge that inflation has been stickier than previously thought.
        “This is not the situation that we have faced for a very long time and it is one in which there is a tension between our two objectives. … Inflation is high and well above target and yet there appears to be slack in the labor market,” Federal Reserve Chair Jerome Powell said at a European Central Bank forum, with his remarks appearing to point to a stagflationary dynamic.

        Коментар


          • S&P broke below its 100DMA
          • Nasdaq broke below its 100DMA
          • Dow broke below its 100DM
          • Russell 2000 broke below its 200DMA

          Коментар


          • Eпа гуру Ави каза ли спад до 4200-4300 и gdx дори до 25. Каза. Иначе до нова година ще ударим 5 хил.

            Но в момента ангеботът при копачите е веднъж на години.

            добавка: И това unfi на 50+ беше егати попадението. Още малко и вярно ще почна да уча техника.

            Коментар


            • И тоя Септември спази традицията да е най червения от всички..

              Коментар


              • Не се получи нещо, пак ще го гледам. В мене е сигурно проблемата.

                С условните поръчки обаче не може. Проверено. Много съм си играл с тях и съм разпитвал нашироко. Не става да сложиш продажбата на позиция като условие. Можеш тарикатски да сложиш стоп / лимит на дадена цена; после като условие да сложиш същата цена. Обаче никога не можеш да си сигурен дали стопът / лимитът ще ти бъде уважен. Малко вероятно е да стане сакатлък, особено при силно ликвидните в рамките на пазар без ексцесии. Уж IBKR имат алгоритъм за избягване на тикива ситуации, но не бих му се доверил. Обаче рискът си остава, баш при резки амплитуди и неординарни ситуации.

                Изобщо липсата на OTO поръчки е единственото сериозно ограничение, до което съм се докосвал в TWS. Но пък и аз едва ли използвам и 30% от инструментите в терминала.

                Коментар


                • В OptionTrader->Strategy Builder:
                  - Add Stock, Reverse
                  - Кликаш върху бид на избрана пут опция
                  - Add to Quote Panel
                  - Цъкаш Ask на Short Synthetic Call да попълни Buy поръчка

                  Buy на Short Synthetic Call всъщност ще продаде пут и акции като цената е отрицателна. Като купуваш на отрицателна цена, получаваш парите. Трябва цената да ти е малко по-отрицателна от страйка за да получиш премия. Може и Sell Synthetic Call да направиш със същия ефект, но аз винаги като лег си въвеждам желаната посока и правя Buy на combo-то.
                  Но това не ти защитава позиция, само ти я преобразува да си вземеш малко премия.

                  На тази поръчка може да и цъкнеш десен бутон Modify->Condition и да въведеш цена, при която да се активира. Не съм ползвал никога такива conditions, не знам дали работят.
                  Но combos винаги ги пускам Limit за да си фиксирам премията, че ако са Market може и на отрицателна премия да ми се изпълни.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

                    1. и 2. ги прави като комбо (synthetic call) : sell stock + sell put. Така няма да имаш slippage от market sell поръчката. То няма нужда да е market поръчка защото ти продължаваш с еквивалентна експозиция, най-много да загубиш малко премия ако продължи яко да пада, но пък може да си спестиш slippage.
                    Жорка, благодаря. Вероятно обаче правя нещо като овчар, защото не мога и не мога да сложа действията с акцията на leg 1.

                    ===

                    Ще потренирам на катерушката, че да не стане някой гаф на живо.
                    Last edited by terziеv; 29.09.2021, 20:31.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                      Какво правя аз, ако имам доверие в падаща акция, която държа.

                      1. Фиксиран stop loss
                      2. При достигане - къс пут В парите.
                      3. Стискане с палци да не се сгромоляса съвсем или да отскочи над страйка на пута.
                      1. и 2. ги прави като комбо (synthetic call) : sell stock + sell put. Така няма да имаш slippage от market sell поръчката. То няма нужда да е market поръчка защото ти продължаваш с еквивалентна експозиция, най-много да загубиш малко премия ако продължи яко да пада, но пък може да си спестиш slippage.

                      Коментар


                      • Не съм сигурен за какъв пут говориш, защото късия не го възприемам баш в ролята на хедж. Въпреки че понякога го играя като такъв.

                        Какво правя аз, ако имам доверие в падаща акция, която държа.

                        1. Фиксиран stop loss
                        2. При достигане - къс пут В парите.
                        3. Стискане с палци да не се сгромоляса съвсем или да отскочи над страйка на пута.

                        Лошото е, че не мога да го автоматизирам през TWS. OTA поръчките вървят само за свързани акции, а не и за опции. Четох, че по принцип api-то на ibkr го поддържа, но нямам намерение да плащам за други терминали.

                        добавка: малко тегаво, когато държиш и къси колци. Страх ме е да ги оставям без покритие. Непокрити къси колци ми е червената линия.
                        Last edited by terziеv; 29.09.2021, 16:10.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                          От какъв зор защитен пут следварително? Напълно необяснимо. Просто излизаш от позицията. Защитен пут има смисъл само при откриване на позицията или при нейното благоприятно развитие.

                          Свалянето на страйка е най-често неефективно. Повече пари се изкарват/по-малко се губи от ролване за същата сума.
                          Да, ролването напред във времето при същия страйк както вече казах и за мен е 1ви избор.

                          А за пута - еми може да ми харесва подлежащото което току са ми асайнали и да имам лонгтърм силни булнагласи, но краткосрочните ( докато се задъни) да не са такива. Вместо да разпродам акциите в тоя случай предпочитам да си ги задържа и да им сложа временен стоплос с пут.

                          Коментар


                          • От какъв зор защитен пут следварително? Напълно необяснимо. Просто излизаш от позицията. Защитен пут има смисъл само при откриване на позицията или при нейното благоприятно развитие.

                            Свалянето на страйка е най-често неефективно. Повече пари се изкарват/по-малко се губи от ролване за същата сума.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

                              За мен пък ширината на спреда и къде си позициониран в него е доста добър критерий за това дали сделката е добра.
                              Ако спредът е голям и си продал близо до ask - е добра сделката.
                              Ако спредът е тесен - тогава пазарът е ефективен, цената е справедлива, вероятностите са изравнени, печалбите клонят към нула.
                              Продам ли опция обаче, не се надявам да я изкупя преждевременно, оставям да изтече.
                              Заради ускорението на тетата в края, пък предпочитам да ролвам всяка седмица.

                              Според мен делта хеджинг с акции е безмислено:
                              - ако ти се наложи хеджинг, значи вече си на загуба, или поне близо да нула, и хеджирането заключва загубата (нулата).
                              - хеджинга трябва да се наглася постоянно до падеж, а ако цената играе нагоре надолу всяко донагласяне в обратната посока е заключване на загуба в акциите, докато си мислиш че спасяваш опцията.

                              Ако някой може с хеджинг да си спасява опциите, това означава че познава накъде отива акцията във всяко едно движение и няма нужда от опции, може просто да си познава движенията с акции.
                              Тези разсъждения дори не съм ги проверил с реални сделки.
                              Нека който е спасявял опции да каже до какъв брой хеджиращи сделки е стигал. Колкото по-малко сделки, толкова по-голям option tracking error (неефективност)
                              Хеджинг, какво имаш предвид с него ?
                              Иначе си прав, хеджинг не ми трябва, особено с моята игра.

                              Това горното изглежда интересна идея, ма засега няма да я прилагам. Първо малко пейпър наблюдения да направя...

                              По долното - аз лично досега като ср.нов не мога споделя много по въпроса. Само на kweb съм правил защита като си задържах страйка, но бая си увеличих премията, съотв. брейкивъна по доле, купувайки 1 месец допълнително тайм валю.

                              Но по принцип мисля да действам в тоя ред при проблемни позиции - първа защита като кейуеб, 1-2 пъти, колкото се наложи, като не става вече - сваляне и на страйка, но не за по малка премия ( принципа кръв повръщам- пари не връщам ), също колкото пъти се наложи.
                              Вече ако асайнването е неизбежно - приема се и толкова. Продава се част или всичко ако към него време прецениш че има още надолу и най накрая вече защитен пут ако няма накъде.

                              Затова обичайно гледам да не съм на 2цифрена делта като пускам путовете, та колкото може по рядко да го играя тоя цирк по горе.
                              Last edited by pipbel; 29.09.2021, 14:36.

                              Коментар


                              • Е, признавам си, че е защото ми пасва на тезата:

                                - никакво лихводигане
                                - щура инфлация

                                и това, за което не говори, но според мен е неизбежно:

                                - още по-пълна японизация на централните банки. Не само облигации ми нищо чудно и акции ще почнат да купуват. Ако вече не го правят

                                ---

                                Жорка, всяка застраховка е по дефиниция неефективна. От застраховка не се печели, целта и е да ти пази гъза, докато пориш смело борсовата нива. Нормалният портфейл до преди няколко години е комбинация между дълги и къси позиции в различни активи и сектори. С безразборното печатане на пари обаче късата част е вече до голяма степен безмислена освен за тактическа игра някаква.

                                Ето, аз съм почти на нула в интернет и псевдо тех педерастии, но съм убеден, че дори и те са нагоре.
                                Last edited by terziеv; 29.09.2021, 14:32.

                                Коментар

                                Working...
                                X