IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данъци върху дивиденти

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

    Точно това исках да кажа и аз. Не знам какво толкова сложно има. Без значение в каква валута бива изплатен дивидента, щом платформата ти е в евро, на теб ти се превалутира в евро. Накрая на годината си смяташ колко евро имаш дивиденти, и си ги декларираш. (Доколкото знам само дивидентите от Англия до 5000 паунда са с по-нисък данък от 5%, т.е. само за тях се дължи данък тук. Другите просто си ги пишеш информативно, позовавайки се със споготбите за избягване на двойното данъчно облагане.)
    Според теб дали подчинените на Горанов правят разлика между Мидички клас А и Мидички клас В? За дивидентите от Англия - така е - но как те ще знаят дали са ти удържани 0% данък или 7.5%, понеже има прогресивно облагане? Туканка пък номерът е друг - щом посредникът е и представител - т.е. британските акции се водят на него, то това не са само моите акции - но и на другите клиенти. Ако общият дивидент надхвърли 5 000 бабета, тогава ще ни очешат съвкупно. Как НАП ще разберат дали са ни очесали или не са ни очесали? Например - Rio Tinto - дивидент в Бабета, тук идват евраци. Дали това е целият дивидент или дивидентът - 7.5% ? За целта догодина трябва да се издирва какъв е бил курсът бабе/евро към краят на март тая година. Поради проблем с платформата, тоя дивидент дори и там не се вижда като такъв - само - промяната в наличните средства. Аз за мене си не мога да го докажа визуално тоя пъкнал дивидент, камо ли за тях. Отде е - от ВР например или от BMW? В единият случай трябва да се самоочеша с 5% тук, в другият - не. От посредникът ми пращат мейли, ама невинаги. Ето днес - пъкнаха дивиденти от Тинтата и от Глаксо - получих мейл само за този от Тинтата. АКО не си отчитах ежедневно парите по платформата, АКО не следях нещата - нямаше да зная, че ми е пъкнал още един дивидент. АКО пък не следях датите на снасяне и размерът на дивидентът, нямаше и да зная отде е той.
    Горановите храненици искат някакви "доказателства" - интересно какво мога да им предоставя? Дори и информативните - същата работа - просто се опасявам, че ако декларирам, така ще им дам повод да ме тормозят и разиграват и преследват. Това е за мен проблемът, не че ми е проблем да им дам 5% от британските си дивиденти.
    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Императорът
      Впрочем въобще някой туканка подавал ли е таковата - или просто си дръгнем езиците?
      Интересен въпрос. Доколкото аз разбирам никой не го е правил. Но дори и да го е правил - как? Та ние с повечето пазари за инвестиции - САЩ/Европа/Големите в Азия имаме спогодби за избягване на двойно данъчно + там данъкът е над 5%. Едно от изклченията е Хонк Конг (0% при тях).

      Като цяло мен друго ми е по-интересно - аз при самия брокер съм пратил документи от коя държава съм, какво правя и подобни, т.е. те могат да разберат, че съм български гражданин или не. Защо тогава трябва да се попълва данъчна декларация въобще - направо да удържат парите при тях и да ги препращат към държавата. Същото важи и за продажба на акции.

      Също това, което казва Императорът звучи логично - защо трябва да пращаш документи, че дивидентите, които си написал са верни - нали тяхна е работата да проверят, т.е. те да си търсят кое какво и как. Реално ако напишеш верните неща, проверката ще установи точно това.

      ПП: Нещо не мога да намеря къде точно в сайта е линкът за да се появи онлайн формуляра за данъчна декларация. Цъкам през услуги през ПИК, Е-услуги и т.н., но ме препраща към информационни страници. Да не е някъде по-скрит и някой Plugin на browser-а да го блокира, че ползвам защити от какво ли не. Не знам защо не са сложили един бутон "подай данъчна декларация" и от там да става.


      Коментар


      • Първоначално изпратено от orchis Разгледай мнение

        Ти си го получил по сметката си в евро. Трябва да превалутираш от евро в лева - нищо друго.
        Точно това исках да кажа и аз. Не знам какво толкова сложно има. Без значение в каква валута бива изплатен дивидента, щом платформата ти е в евро, на теб ти се превалутира в евро. Накрая на годината си смяташ колко евро имаш дивиденти, и си ги декларираш. (Доколкото знам само дивидентите от Англия до 5000 паунда са с по-нисък данък от 5%, т.е. само за тях се дължи данък тук. Другите просто си ги пишеш информативно, позовавайки се със споготбите за избягване на двойното данъчно облагане.)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
          Какво общо - фиксиран курс на еврото спрямо левът?

          Напримерно: Дивидент от Мидичките - изчислява се в зеленички (0,47) на акция - в Британия го плащат в Бабета, в ЕС (тоже и тук) в евраци. Според класът акции получаваш или сумата Х или сумата Х -15% холандско очесване.

          Напримерно: Дивидентът от Rio Tinto - дето пъкна днес - е изчислен в Бабета, ама при нас пъква в евраци. Какво общо има курсът на БНБ?

          Напримерно: Дивидентът на Газпром се изчислява в рублички, но понеже - АДР-чета - при нас пъква в зеленички. БНБ пак няма нищо общо с тая работа.
          Ти си го получил по сметката си в евро. Трябва да превалутираш от евро в лева - нищо друго.

          Коментар


          • ами декларацията попълваш в лева ...
            “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

            Коментар


            • Аз си платих %5 рекет към държавата тази година за дивидент получен миналата година въпреки че ме бяха очесали 30% данък. Точно този термин ме притеснява доказателства от закона. Ходих при брокито ми да ми даде бележка с подпис и печат ама вместо дивидент на компанията която го е изплатила ми излиза CFD и сумата която ми е изплатила иди се оправяй . Иначе имат да си принтираш дивидентите от платформата ама не знам дали служителката имаше достъп или не знаеше как да го направи. Междо другото така и така карат брокитата да се отчитат за печалбите що наитина не вземт да ги карат да се отчитат и за тия глупости. Към импето за това че за всеки данък който плащап ти трябва подпис и печат не е така. Как някоя броки от Кипар примерно ще ти даде подпис и печат или дори Interactive Brokers. Друго интересно е че тези https://www.dukascopy.com/ е че тези ми пратиха следния email.

              About Automatic exchange of information on financial accounts
              In accordance with the Law on Taxes and Duties and Cabinet of Ministers Regulation No. 20 „The procedure by which a financial institution executes due diligence procedures for financial accounts and provides the State Revenue Services with information on financial accounts”, dated 5th January 2016, starting from 2016 each Latvian financial institution (including Dukascopy Europe IBS AS) is obliged to submit to the State Revenue Service following information about the account holders:
              1. the full name and surname;
              2. residence address;
              3. tax identification number or equivalent number (social security number, identification document number, taxpayer’s number etc.);
              4. taxpayer’s country;
              5. date of birth;
              6. place of birth;
              7. account number;
              8. the account balance for 31.12.2016 and 31.12.2017.
              Тоест почва автоматичния обмен на дантчнни данни. Това което биха получили нападжиите е the account balance for 31.12.2016 and 31.12.2017 това и ги интересува най - много. Иначе нападжийката която ми при декларацията ми кажа че щом плащам дивидента със сигурност няма да имам проблем.
              http://www.proflashgame.com

              Коментар


              • Какво общо - фиксиран курс на еврото спрямо левът?

                Напримерно: Дивидент от Мидичките - изчислява се в зеленички (0,47) на акция - в Британия го плащат в Бабета, в ЕС (тоже и тук) в евраци. Според класът акции получаваш или сумата Х или сумата Х -15% холандско очесване.

                Напримерно: Дивидентът от Rio Tinto - дето пъкна днес - е изчислен в Бабета, ама при нас пъква в евраци. Какво общо има курсът на БНБ?

                Напримерно: Дивидентът на Газпром се изчислява в рублички, но понеже - АДР-чета - при нас пъква в зеленички. БНБ пак няма нищо общо с тая работа.
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                  Само че превалутирането на става туканка, но при източникът.
                  Ако сметката ти е в евро, не виждам нищо трудно да си изчислиш получените дивиденти. Курса спрямо лева е фиксиран.

                  Коментар


                  • Само че превалутирането на става туканка, но при източникът.
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • превалутирането е лесно, отваряш http://www.bnb.bg/Statistics/StExter...&type=MS-Excel и
                      виждаш на съответната дата какъв е курса
                      “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                        Проблемът с дивидентите е сложен, опитаха се да закърпят положението като смениха "удостоверения за размера на внесените в чужбина данък и задължителни осигурителни вноски, издадени от компетентните власти на другата държава" с "доказателства". Само че пак не е ясно какво е искал да каже авторът, защото не е ясно какви са тези доказателства (ще стане ясно след няколко проверки).

                        Проблемът беше, че няма практика "компетентните власти" да издават подобни документи и няма как това да стане на практика. Смятам, че промените целят да може да се представят друг вид доказателства за удържани данъци в чужбина - вкл. и цитирането на текстове от отчета на компаниите за изплатени дивиденти, както и извлечение от сметката при инвестиционния посредник. Но това е мое предположение, от НАП може да имат друго мнение.
                        Туканка има допълнителен проблем - превалутирането. Например - GSK или Rio Tinto изчисляват дивидентът си в Бабета - Мидичката и ВР в зеленички - а ний получаваме евраци. Тоест трябва да "доказваш" и на какъв курс е станало превалутирането преди година и повече. Това пък как ще стане? АБСУРДНО Е. Сметката при посредникът - в моментът - поради кофти измислена уж по-съвършена нова версия, не отчита дивидентите. А върви доказвай. А езиците? - Те ще кажат: тука е написано по немски, ние не го разбираме - върви заклет преводач да го преведе и пак ела !!!

                        Има и друго - простият правен принцип, че ТЕ трябва да докажат, че ти си виновен и си мошшшшшеник, а не ТИ да доказваш, че си невинен и нямаш сестра. Неслучайно хората негодуват срещу терминът "доказателства".

                        Впрочем въобще някой туканка подавал ли е таковата - или просто си дръгнем езиците?

                        Бе я: горанов на салам !!!!
                        Last edited by Императорът; 16.04.2018, 00:10. Причина: На сала-а-ам, на салам !!!!
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • Проблемът е по-сложен. Ако посредникът е и твой представител, т.е. акциите ти се водят на него в акционерните регистри на компанията? Какви точно ще са тия "доказателства", които би могъл да представиш?

                          В Британия данъкът дивидент е 0%, за суми до 5 Б. Реално документ за платени данъци може да ти предостави само компанията - така както когато декларираш трудов доход, ти го правиш с документ от работодателят... а не от бамката, чрез която той ти плаща. Само че компанията казва: Не го знаем кой е тоя Хараламби Инвеститоров.
                          Ще взема да се консултирам и с посредникът... но според мен в такива случаи посредникът трябва да плаща данъкът и да го удържа от клиентите си с такива акции. Аз съм по-скоро на мнението на Радев. Няма как да декларираш нещо, без да го докажеш с официален документ, с подписи, печати и т.н. Иначе все едно като плащам данъци, аз ей-така - да си твърдя, че дължа толкова и толкова и нападжиите да кажат: "Ок, ти си пич - вярваме ти, всичко е ок".
                          Отделно - ако някой си мисли, че Coca cola например ще разпраща по света милиони документи за изплатени дивиденти, значи не е с всичкия си.
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Проблемът с дивидентите е сложен, опитаха се да закърпят положението като смениха "удостоверения за размера на внесените в чужбина данък и задължителни осигурителни вноски, издадени от компетентните власти на другата държава" с "доказателства". Само че пак не е ясно какво е искал да каже авторът, защото не е ясно какви са тези доказателства (ще стане ясно след няколко проверки).

                            Проблемът беше, че няма практика "компетентните власти" да издават подобни документи и няма как това да стане на практика. Смятам, че промените целят да може да се представят друг вид доказателства за удържани данъци в чужбина - вкл. и цитирането на текстове от отчета на компаниите за изплатени дивиденти, както и извлечение от сметката при инвестиционния посредник. Но това е мое предположение, от НАП може да имат друго мнение.

                            Писах в тази тема по въпроса, потърси за "07.04.2018, 18:02". Този форум не поддържа линкване към мнение, затова давам линк към темата и знаков низ, с който да се намери мнението.
                            Last edited by vstoykov; 15.04.2018, 22:31.
                            Два прости метода за легално намаляване на данъците

                            Коментар


                            • Въпросът ми по-скоро е трябва ли печалбата от дивиденти да се декларира в данъчната декларация? В следната статия, която се цитира доста често из форума:

                              http://www.elana.net/bg/news/592/tre...mi-dohodi.html

                              "Там в повечето случаи данъкът, също като в България, се начислява и удържа при източника, но все пак полученият доход е облагаем и следва да се декларира в данъчната декларация. Ако удържаният данък в чуждата страна е по-нисък от 5%, тогава трейдърът трябва да доплати остатъка до 5%, в противен случай не следва да се доплаща нищо."

                              изглежда, че се декларира, но не се плаща отново заради СИДДО? Казаното в статията обаче противоречи на информацията за търговия с членки на ЕС/ЕИП. Има ли разлика, ако акциите са от компании в Америка, където пак има СИДДО?
                              Трейдърите плащат данъци само на облагаеми доходи

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от johndoe2014 Разгледай мнение
                                nradev, наистина се оказа, че имало такава спогодба, въпреки че Швейцария не е в ЕС и ЕИП: http://www.parliament.bg/pub/cW/2013...D0%A1%2055.pdf

                                Това ми се струва да значи, че няма нужда и от документ за доказване, защото заради горната спогодба, двете държави би трябвало да могат да си обменят информация? Поне в подобен случай с акции от германска борса (с която вече минаваме през ЕС/ЕИП) отново не се иска доказващ документ.
                                а бе пич ние със Зимбабве вече имаме спогодба ти за Швейцария не си разбрал още

                                Коментар

                                Working...
                                X