IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за дългосрочна пасивна инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fl00d Разгледай мнение
    Здравейте. Не намерих тема за пасивно инвестиране, затова пускам нова.

    Тъй като имам излишни пари, обмислям възможности за дългосрочна пасивна инвестиция във финансови инструменти, като смятам да започна с една първоначална сума и да добавям средства всеки месец през следващите 30-тина години, като търся 6-8% средна годишна доходност (но не бих отказал по-висока, ако е възможно при неголям риск).


    Четох доста в интернет, но проблемът е, че повечето сайтове на английски са насочени към американската аудитория и разпределението на активите не ми се струва много приложимо за европейци. Засега мисля да инвестирам в стил buy and hold в някакви ETF-и на Vanguard, но не съм сигурен кои точно ETF-и биха били най-добри в моя случай.


    Вие къде бихте си влагали парите, ако бяхте на мое място и трябваше да сглобите пасивно управляван портфейл?
    добре си се насочил към ETF. малки такси управление , добра диверсификация, моментална ликвидност. ако не ти се поема валутен риск земи си в еуро, макар че аз лично смятам че американските са по-доходни. тия дет се търгуват на европейските борси даже са освободени от данъци.не го слушай Императора, той е брокер и като секи търговец си хвали стоката. ако се набиеш в неговите продукти нямаш ликвидност и доходността е доста по-ниска

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
      Хубава идея, всеки трябва да инвестира - ако не си пада спекулантин - да прави това пасивно и дългосрочно - за 30-тина години - паричките може да се понатрупат сосно. Решението ти е мъдро, а вариантите: безчет.


      Според мен, НЕ слушай колегите, дето ти казват да си купуваш физически земя - и то туканка - в тая държава, защото тя не защитава частната собственост, макар да е длъжна да го прави според собствените си закони. Ако на твоята земя се настани един катун отвратителни хъхряци, НИКОЙ няма да те защити - и този процес ще ескалира. През подходящ АДСИЦ е добре - и аз тоже правя туй. Такъв у нас е Адванс Терафонд. Дългосрочно физическа земя: в Сибир. Шегувам се сериозно.

      Златцето е добра идея - но зависи от формата му. Инвестиционни монети - не най-добрата идея, освен ако си падаш по микроелементотерапия. Това също го препоръчвам, особено във вече започналия сезон на грипове. Но щом е за инвестиция, инвестирай в юбилейни монети - златце и сребърце, защото цената им се вдига допълнително от нумизматическата им стойност. Просто купувай каквото издаде БНБ.

      Щом искаш да инвестираш във фондове - и то дългосрочно - по-мъдро е да избереш съответен човекозастрахователен продукт, заради допълнителните екстри: възможност да сменяш фондове във времето с никакъв или минимален разход, намаления на данъците и защитеност на средствата (човешките застраховки не подлежат на никакви запори). Вариант е и пенсионен фонд, още по-добре - комбинация от двете. За тия неща мога да ти съдействам, поне с повече разяснения и информация.

      Всичко това не пречи отделно да инвестираш дългосрочно в неголям портфейл качествени световни компании, поне за да се учиш - въобще разпредели парите си мъдро.

      Вариант е и малка инвестиция в пакет криптовалути - ама не биткойнове, тези, дето са все още поизостанали. Има голяма вероятност да дръпнат сериозно, поне някои от тях.

      Ще се радвам да съм полезен
      пак пълни глупости и реклама

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
        Хубава идея, всеки трябва да инвестира - ако не си пада спекулантин - да прави това пасивно и дългосрочно - за 30-тина години - паричките може да се понатрупат сосно. Решението ти е мъдро, а вариантите: безчет.


        Според мен, НЕ слушай колегите, дето ти казват да си купуваш физически земя - и то туканка - в тая държава, защото тя не защитава частната собственост, макар да е длъжна да го прави според собствените си закони. Ако на твоята земя се настани един катун отвратителни хъхряци, НИКОЙ няма да те защити - и този процес ще ескалира. През подходящ АДСИЦ е добре - и аз тоже правя туй. Такъв у нас е Адванс Терафонд. Дългосрочно физическа земя: в Сибир. Шегувам се сериозно.

        Златцето е добра идея - но зависи от формата му. Инвестиционни монети - не най-добрата идея, освен ако си падаш по микроелементотерапия. Това също го препоръчвам, особено във вече започналия сезон на грипове. Но щом е за инвестиция, инвестирай в юбилейни монети - златце и сребърце, защото цената им се вдига допълнително от нумизматическата им стойност. Просто купувай каквото издаде БНБ.

        Щом искаш да инвестираш във фондове - и то дългосрочно - по-мъдро е да избереш съответен човекозастрахователен продукт, заради допълнителните екстри: възможност да сменяш фондове във времето с никакъв или минимален разход, намаления на данъците и защитеност на средствата (човешките застраховки не подлежат на никакви запори). Вариант е и пенсионен фонд, още по-добре - комбинация от двете. За тия неща мога да ти съдействам, поне с повече разяснения и информация.

        Всичко това не пречи отделно да инвестираш дългосрочно в неголям портфейл качествени световни компании, поне за да се учиш - въобще разпредели парите си мъдро.

        Вариант е и малка инвестиция в пакет криптовалути - ама не биткойнове, тези, дето са все още поизостанали. Има голяма вероятност да дръпнат сериозно, поне някои от тях.

        Ще се радвам да съм полезен
        Малииииии... баданарката тука... яката раОта... )))))))))))
        Импе, айде да прАим сбирка на инвеститорите бре! Кои пасивни..., кои активни...

        Коментар


        • Ами дай му по-добър съвет - например да инвестира в Огнян Донев !!!


          Човекът нека си събира мнение и да реши кого да слуша: писателите или аграрите.
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Ако всички съвети тук вършеха работа - повечето писатели щяха да са милионери, но не са !!!
            Кютването в някакъв фонд - ПФ или нещо подобно ще е една от големите грешки в живота ти. Веднага ти пада потенциала за нещо значително и оставаш посредствено под средата. Примери много - един от писателите по-долу!!!
            Сам си решавай нещата, най ще си доволен !!!

            Коментар


            • Хубава идея, всеки трябва да инвестира - ако не си пада спекулантин - да прави това пасивно и дългосрочно - за 30-тина години - паричките може да се понатрупат сосно. Решението ти е мъдро, а вариантите: безчет.


              Според мен, НЕ слушай колегите, дето ти казват да си купуваш физически земя - и то туканка - в тая държава, защото тя не защитава частната собственост, макар да е длъжна да го прави според собствените си закони. Ако на твоята земя се настани един катун отвратителни хъхряци, НИКОЙ няма да те защити - и този процес ще ескалира. През подходящ АДСИЦ е добре - и аз тоже правя туй. Такъв у нас е Адванс Терафонд. Дългосрочно физическа земя: в Сибир. Шегувам се сериозно.

              Златцето е добра идея - но зависи от формата му. Инвестиционни монети - не най-добрата идея, освен ако си падаш по микроелементотерапия. Това също го препоръчвам, особено във вече започналия сезон на грипове. Но щом е за инвестиция, инвестирай в юбилейни монети - златце и сребърце, защото цената им се вдига допълнително от нумизматическата им стойност. Просто купувай каквото издаде БНБ.

              Щом искаш да инвестираш във фондове - и то дългосрочно - по-мъдро е да избереш съответен човекозастрахователен продукт, заради допълнителните екстри: възможност да сменяш фондове във времето с никакъв или минимален разход, намаления на данъците и защитеност на средствата (човешките застраховки не подлежат на никакви запори). Вариант е и пенсионен фонд, още по-добре - комбинация от двете. За тия неща мога да ти съдействам, поне с повече разяснения и информация.

              Всичко това не пречи отделно да инвестираш дългосрочно в неголям портфейл качествени световни компании, поне за да се учиш - въобще разпредели парите си мъдро.

              Вариант е и малка инвестиция в пакет криптовалути - ама не биткойнове, тези, дето са все още поизостанали. Има голяма вероятност да дръпнат сериозно, поне някои от тях.

              Ще се радвам да съм полезен
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Експозиция към акции си има, макар и косвена, и 2/3 от очакваната възвръщаемост се дължи на нея. Аз в момента не мога да конструирам портфейл от акции с по-добро съотношение доходност риск от SVXY.

                Коментар


                • Че наблюдаваш, отдавна е видно. Ама за толкова години, би трябвало да си намерил/а своя инструмент... за посоченото?!
                  С'ия старите кучета ще се изпокарат за един простичък въпрос..., касаещ теб, възможностите ти и обстоятелства около теб.
                  Никой, от по-долу писалите, Не е в твоите обувки!

                  п.п. Който търси - намира!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

                    За мен това е добра и проста структура на портфейл, която покрива изискванията му за очаквана доходност при минимизиране на риска. Поне със сигурност е най-добрият съвет, който аз съм в състояние да дам за няколко отделени минути.
                    Едно време хората са смятали, че ако вкарат всичко в облигации рискът е минимизарн. Финансовата теория не казва ли, че рискът е по-нисък, а възвръщаемостта по-висока при микс, примерно, от облигации и акции?

                    Според мене това, което предлагаш е на базата на преценката ти за стойността на активите в момента. Но ако човекът инвестира по малко дългосрочно, ми се струва, че е по-добре да се придържа към по-стандартните разпределения на класовете активи.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                      Смяташ ли, че това е оптимално за човек, който казва, че ще:
                      За мен това е добра и проста структура на портфейл, която покрива изискванията му за очаквана доходност при минимизиране на риска. Поне със сигурност е най-добрият съвет, който аз съм в състояние да дам за няколко отделени минути.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
                        20 % TLT, 20% злато, 10 % SVXY, 50 % кеш.
                        Смяташ ли, че това е оптимално за човек, който казва, че ще:

                        добавям средства всеки месец през следващите 30-тина години

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fl00d
                          Явно тук има доста привърженици на реалните активи.

                          Принципно смятах да включа и 10% физическо злато и 10% земя под формата на АДСИЦ, но като гледам вашата подкрепа в полза на реалните активи, обмислям да променя портфолиото на 25% злато, 25% АДСИЦ и 50% blue-chip акции, като няма да бързам с акциите и с АДСИЦ, тъй като в момента са доста надценени. Принципно би било добре да заменя АДСИЦ със собствени имоти и земя, но не ми се занимава да купувам и управлявам такива, а и професионалните мениджъри могат да намират далеч по-доходоносни имоти/земя от мен.
                          АДСИЦ, НЕ Е земя, а АДСИЦ ... (както сам/а си написал/а)
                          Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

                          Коментар


                          • Купувай земя... Не се произвежда вече...
                            Мнението не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.

                            Коментар


                            • 20 % TLT, 20% злато, 10 % SVXY, 50 % кеш.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от fl00d

                                Защо? По-добре да седят инвестирани тези средства, отколкото в банката, нали така?
                                Купи си ФИЗИЧЕСКО злато.
                                Скрий го.
                                И си гледай жиуота ...
                                Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

                                Коментар

                                Working...
                                X