IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за дългосрочна пасивна инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fl00d
    Здравейте отново. Според вас БФБ удачна ли е за дългосрочна инвестиция от порядъка на 30-40 години или е по-добре да се придържам към американски и западноевропейски акции?
    По-добре американски и европейски. Може и възникващи пазари и малко български. Но само български - не.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

      Това - какво: фабрика за подводници ли?
      Правят някаква фитнес джаджа, която не бих си купил. Но компанията успява да я продава и акциите им са разумно оценени. Това е компания без дълг.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

        Пробвай на тото с Nautilus Inc. (NLS). Но изчакай да паднат още 10%.
        Това - какво: фабрика за подводници ли?
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fl00d
          Здравейте отново. Според вас БФБ удачна ли е за дългосрочна инвестиция от порядъка на 30-40 години или е по-добре да се придържам към американски и западноевропейски акции?
          Твърде променлив светът на капиталът е.

          30-40 години... ного.


          Ако държиш на туй - направи си малка колекция от нумизматическо златце и сребърце.
          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

          Коментар


          • Равновесие, от тази книга ли черпиш вдъхновение?

            https://www.amazon.co.uk/Strategic-A.../dp/0198296940

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

              Не съм гледал индекс, реших рпосто да пробвам още една стратегия с малки компании, които се представят по-добре от очакванията, относително евтини са и имат поле за още дълго развитие. Прегледах няколко десетки компании и не успях да намеря нито една която да е дори близо до евтина. По всичко останало си бяха ок, но оценките им бяпа раздути поне 100% при някой удряше и 300% над това което смятам за добро за вход. И не съм търсил някакви брутаални евтинии, той пазара обикновено ги изчиства тези работи бързо, но поне нещо акто 15-20 РЕ или пак някаде там към парични потоци. А намерих ПЕ та по 30, 40, 50 и нагоре.
              Пробвай на тото с Nautilus Inc. (NLS). Но изчакай да паднат още 10%.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                Като махнеш само думичката малък - kweb, emqq, cqqq ....maybe ?
                Поне не мислиш отделните компании...



                Айшеърс дават за IWM pe 21.12, трейлинг. Ако е вярно - на нивото на пазара е, без премия.
                А е нормално да има някаква, особено след като мине такс плана смол капс ще са най печеливши от всички, в момента реално към 30 и няколко % плащат.
                Идеята за инвестиция в малки компании е от десетина компании 9 да се справят ок, поне колкото икономиката, но една поне да има приходи X10 за десет години. С фондове това се губи. там ако има звезди ще са да кажем 10 или 20 на 1000. А е горе долу лесно да се каже кои компании нямат ама никакъв шанс да станат големи, но те пак са във фонда. От останалите пак може да се махнат някаква част, които имат наистина много малки шансове или пък риска е прекалено голям. За това не искам фондове. Има фонд за експоненшъл технолоджи, но при него са достта средни и големи компании. Не бих сложил кой знае колко в тази си стратегия но едни 20 - 30 % мисля че ще са ок. което прави ако се оправя както трябва с избора някоя компания в която съм вкарал 2 или 3% трябва да скочи ама наистина много че да има смисъл.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                  Нито една не ме грабна, търся нещо което се е развивало добре последните години, очакванията са да продължава да се развива добре, и си има собствено конкурентно предимство. Не искам да играя хазарт, а просто да влеза в растящ по-добре от очакванията малък бизнес, който си е ок сам по себе си.
                  Като махнеш само думичката малък - kweb, emqq, cqqq ....maybe ?
                  Поне не мислиш отделните компании...

                  Но в момента ми изглежда че има премия, което пак ми напомня последните балони
                  Айшеърс дават за IWM pe 21.12, трейлинг. Ако е вярно - на нивото на пазара е, без премия.
                  А е нормално да има някаква, особено след като мине такс плана смол капс ще са най печеливши от всички, в момента реално към 30 и няколко % плащат.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Minka Разгледай мнение

                    To да беше само в САЩ така, навсякъде е едно и също. Пасивното инвестиране, новите методи за оценки на компаниите, дисконтирането на паричните потоци, ниската волатилност, няма да продължавам, само изкривяват нещата. Важното е, че сме в нова ера, всичко е различно и светът е вече съвсем друг....да видим докога.
                    Аз за това търсих малки компании, при тях държането от ЕТФ са по-малък фактор в цените, обикновено ги следват един два анализатора, които по очевиднни причини не се занимават особено с тях и така в нормални времена се получава дисконт заради по-висок риск. Но в момента ми изглежда че има премия, което пак ми напомня последните балони

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                      Генерално ако погледнеш на пазара е нормално да е в определена степен НАДценен, като се има предвид, че сме вече в 8ма година на експанзия, но това не значи че няма интересни компании, които могат да докарат добра възвръщаемост следващата 1-2 години. На бърз поглед тези са привлекателни и могат да се проучат по-задълбочено:
                      ОSK; ICHR; WTW; SIFY; WTI; AEIS; MEOH; RRTS

                      WTW (малко е рискова, но ако пробие на $48.50 става интересна при добър трейд мениджмънт)
                      WTI (с покачването на инфлацията ще се качват суровините, включително и петрола)
                      AEIS (струва ми се че вече е направила голяма част от ръста, но спокойно може да качи още 20-30% преди да се изчерпи)
                      MEOH (над 51.70 става интерсна, макар че Debt/Equity може да е проблем при покачващи се лихви)
                      RRTS (от RISK/REWARD гледна точка може да е KILLER и спокойно да отлети до $20)

                      П.с. нямам експозиции в нито една от изброените компании, но ще се оглеждам за добро влизане.
                      Нито една не ме грабна, търся нещо което се е развивало добре последните години, очакванията са да продължава да се развива добре, и си има собствено конкурентно предимство. Не искам да играя хазарт, а просто да влеза в растящ по-добре от очакванията малък бизнес, който си е ок сам по себе си. Не го приемай като оценка на компаниите, просто не са това което търся за тази си стратегия, може и да растят и да се справят добре. Но моята идея е да не ме притеснява тази компания дори и да я държа години. Аз дори с големите това гледам, а към малките ме избива доста сериозна параноя, ако искам да инвестирам в тях

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение

                        Преди време ти писах че Ръсел 2000 изглежда яко балон и че това е индекса по подходящ за сравнение с нашият пазар но тогава го отсвири. А от тогава сигурно е още по набалончен. А при нас още не могат да се наканят да измислят нещо ново че да вдигнат тая ликвидност.

                        Колко изкара средно Р/Е, Р/B..... ?
                        Не съм гледал индекс, реших рпосто да пробвам още една стратегия с малки компании, които се представят по-добре от очакванията, относително евтини са и имат поле за още дълго развитие. Прегледах няколко десетки компании и не успях да намеря нито една която да е дори близо до евтина. По всичко останало си бяха ок, но оценките им бяпа раздути поне 100% при някой удряше и 300% над това което смятам за добро за вход. И не съм търсил някакви брутаални евтинии, той пазара обикновено ги изчиства тези работи бързо, но поне нещо акто 15-20 РЕ или пак някаде там към парични потоци. А намерих ПЕ та по 30, 40, 50 и нагоре.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                          Вчера си играх да гледам малки компании в САЩ, такива с под 10 милиарда капитализация, които се представят по-добре от очакванията. Балонът при тях се оказа потресаващ. Тотално безумни оценки, които съм виждал само в България 2007.
                          Преди време ти писах че Ръсел 2000 изглежда яко балон и че това е индекса по подходящ за сравнение с нашият пазар но тогава го отсвири. А от тогава сигурно е още по набалончен. А при нас още не могат да се наканят да измислят нещо ново че да вдигнат тая ликвидност.

                          Колко изкара средно Р/Е, Р/B..... ?

                          Коментар


                          • Ако човек си намери хубави малки компании с голямо ROE, ROIC, растеж, високи норми на печалбата, ентусиазъм след потребителите и голям растеж, тези компании най-вероятно ще се търгуват на Ц/П от порядъка на 40-50 минимум. И това е съвсем логично.

                            Ако биха се търгували на по ниски Ц/П-та щяха да са подценини, защото един умел мениджър на активи би си направил портфейл от такива компанийки и с лекота би разбил пазара.

                            А малките, които са кофти - какво да ги коментираме.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                              Вчера си играх да гледам малки компании в САЩ, такива с под 10 милиарда капитализация, които се представят по-добре от очакванията. Балонът при тях се оказа потресаващ. Тотално безумни оценки, които съм виждал само в България 2007.
                              Генерално ако погледнеш на пазара е нормално да е в определена степен НАДценен, като се има предвид, че сме вече в 8ма година на експанзия, но това не значи че няма интересни компании, които могат да докарат добра възвръщаемост следващата 1-2 години. На бърз поглед тези са привлекателни и могат да се проучат по-задълбочено:
                              ОSK; ICHR; WTW; SIFY; WTI; AEIS; MEOH; RRTS

                              WTW (малко е рискова, но ако пробие на $48.50 става интересна при добър трейд мениджмънт)
                              WTI (с покачването на инфлацията ще се качват суровините, включително и петрола)
                              AEIS (струва ми се че вече е направила голяма част от ръста, но спокойно може да качи още 20-30% преди да се изчерпи)
                              MEOH (над 51.70 става интерсна, макар че Debt/Equity може да е проблем при покачващи се лихви)
                              RRTS (от RISK/REWARD гледна точка може да е KILLER и спокойно да отлети до $20)

                              П.с. нямам експозиции в нито една от изброените компании, но ще се оглеждам за добро влизане.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                                Вчера си играх да гледам малки компании в САЩ, такива с под 10 милиарда капитализация, които се представят по-добре от очакванията. Балонът при тях се оказа потресаващ. Тотално безумни оценки, които съм виждал само в България 2007.
                                To да беше само в САЩ така, навсякъде е едно и също. Пасивното инвестиране, новите методи за оценки на компаниите, дисконтирането на паричните потоци, ниската волатилност, няма да продължавам, само изкривяват нещата. Важното е, че сме в нова ера, всичко е различно и светът е вече съвсем друг....да видим докога.

                                Коментар

                                Working...
                                X