IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за дългосрочна пасивна инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Minka Разгледай мнение

    Аз тук имам малко по-различно мнение. Ако смятам, че цената на акцията е стигнала нива, определено надценяващи бизнеса на компанията, то започвам да кеширам по малко, без да излизам напълно. Тъй като наистина няма бизнес който да струва неограничена цена. Взимам кеш и си чакам да купя същия бизнес, същата акция на по-ниски цени. Без да излизам напълно. Могя да остана и с до 20% от първоначалния брой акции. След това , при корекция, считам че ако бизнеса и мениджмънта са ОК, може да се купи пак, повече акции, от там повече дивиденти и т.н. Но това си е все пак активно управление. Въпрос на нерви и чакане. И опрделено не е пасивно инвестиране. Не всеки има време за четене, чакане, нерви и т.н. Може би си прав, че не винаги си заслужава.
    Имам в момента позиция (мениджмънт, бизнес, дългове-всичко е наред, но вече не е подценена), която ми е 20% от общия портфейл, и ми е стигнала почти таргета за прдажба. Като стигне нивото продавам 20%. След това още 20% следващото ниво. Горе долу така.
    Аз гледам дали остават силно конкурентни на пазара. И ако да, цената не ме интересува чак толкова.

    Забелязъл съм, че подобни тактически излизания най-често водят до много напрежение (до продам ли, да не продам ли, сега ли или след малко, ей защо не изчаках още малко и т.н.) и до пропускане на лъвския пай от печалбата.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

      Това не бяха някакви "лични" нападки в смисъл, че не печелиш добре от трейдовете си.
      Не съм го и разбрал така. Просто едни стратегии работят в даден момент други в друг момента. И е доста трудно да се ловят достатъчно добри начини за отиграване, а докато човек не си строши главата няколко пути му се играе. Но и аз самия се замислям при следващата криза просто да си направя един портфейл 60/40 и да не се занимавам с глупости. Но на ПЕ 26 ще си държа късите

      Коментар


      • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

        Аз това и правя, макар че печалбите ми от няколко места едва покриват загубите от късите в последните 2 години Не е в това въпроса, въпроса е, че когато човек осъзнае на какви абсурдни предпоставки се базира пазарното ценообразуване престава да го разглежда като свещена крава и да го оправдава с ексцентрични сценарии..
        Това шортене на СиП не мога да го разбера. И човек като се хване веднъж и то при качващ се пазар, става голяма краста, като хазарта

        Ценообразуването, какво да кажа - г-н Пазар. Ама не забравяй, че г-н Пазар може да е доста ирационелен, доста дълго време.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

          Казваш го така, все едно препоръчвам влизане олл ин сега . Няма такова нещо.

          Става дума за излизане от пазара на нива от 1950-2050, когато също се говореше, че в моменти като онзи няма друга разумна стъпка. Пък си спомням, че тогава имаше доста ентусиазъм за биотеките и аз предупреждавах, да се влиза по малко и да не се вълнува фантазията прекалено много.

          Става дума и за това, ако си взел нещо преди 4 години и то е скочило 3х и ти смяташ, че е компания трепач, като примерно аз смятам за S&P Global (SPGI), трябва ли да я продаваш сега, защото мислиш, че пазарът е надценен? Според мене - не.

          Така че погледнато на нещата в целия им контекст и всичко, което съм казал до сега, може би не съм чак толкова безумен
          Аз тук имам малко по-различно мнение. Ако смятам, че цената на акцията е стигнала нива, определено надценяващи бизнеса на компанията, то започвам да кеширам по малко, без да излизам напълно. Тъй като наистина няма бизнес който да струва неограничена цена. Взимам кеш и си чакам да купя същия бизнес, същата акция на по-ниски цени. Без да излизам напълно. Могя да остана и с до 20% от първоначалния брой акции. След това , при корекция, считам че ако бизнеса и мениджмънта са ОК, може да се купи пак, повече акции, от там повече дивиденти и т.н. Но това си е все пак активно управление. Въпрос на нерви и чакане. И опрделено не е пасивно инвестиране. Не всеки има време за четене, чакане, нерви и т.н. Може би си прав, че не винаги си заслужава.
          Имам в момента позиция (мениджмънт, бизнес, дългове-всичко е наред, но вече не е подценена), която ми е 20% от общия портфейл, и ми е стигнала почти таргета за прдажба. Като стигне нивото продавам 20%. След това още 20% следващото ниво. Горе долу така.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

            Че аз не съм излизал от пазара тогава. Просто си увеличих късите. Биотеките не вървят добре, но пък европейските банки и Бразилия избиват рибата. Като казвах и във форума че влизам в Бразилия, у това много рисково. това дето много рисково ми докара почти 100% за няма и две години, от европейските банки - които са ми по -голям дял от късите ми СП ми докараха 90% за последните 3 години. От биотеките които пак са ми повече от късите съм на нулата за периода от СП съм на -20. Та не знам кой се представя по-добре, дали моите лонг шорт с относително ниски колебания или твоята 100% в пазара
            Всъщност не се получава точно така, и много кеш и облигации държа така че общата доходност е по-ниска, но пак идва повече от СП 500 въпреки късите
            Това не бяха някакви "лични" нападки в смисъл, че не печелиш добре от трейдовете си.

            В края на 2015 повсеместно се говореше, че трябва да се излиза от СиП.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

              Ето примерно за търговията с волатилност те смятам за много по-суфистициран. Може и реално да не е кой знае какво да търгуваш с ВИКС, но аз никога не съм си давал зор да прочета как точно работи ВИКСа, не го следя и нищо не мога да правя там дори да има ситуация която да крещи "купи ме!".

              Щом показва безумно ниска волатилност, което е абсурд да продължава, залагай на това и печели! Абсурдното ценообравуване е супер възможност.
              Аз това и правя, макар че печалбите ми от няколко места едва покриват загубите от късите в последните 2 години Не е в това въпроса, въпроса е, че когато човек осъзнае на какви абсурдни предпоставки се базира пазарното ценообразуване престава да го разглежда като свещена крава и да го оправдава с ексцентрични сценарии..

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                Казваш го така, все едно препоръчвам влизане олл ин сега . Няма такова нещо.

                Става дума за излизане от пазара на нива от 1950-2050, когато също се говореше, че в моменти като онзи няма друга разумна стъпка. Пък си спомням, че тогава имаше доста ентусиазъм за биотеките и аз предупреждавах, да се влиза по малко и да не се вълнува фантазията прекалено много.

                Става дума и за това, ако си взел нещо преди 4 години и то е скочило 3х и ти смяташ, че е компания трепач, като примерно аз смятам за S&P Global (SPGI), трябва ли да я продаваш сега, защото мислиш, че пазарът е надценен? Според мене - не.

                Така че погледнато на нещата в целия им контекст и всичко, което съм казал до сега, може би не съм чак толкова безумен
                Че аз не съм излизал от пазара тогава. Просто си увеличих късите. Биотеките не вървят добре, но пък европейските банки и Бразилия избиват рибата. Като казвах и във форума че влизам в Бразилия, у това много рисково. това дето много рисково ми докара почти 100% за няма и две години, от европейските банки - които са ми по -голям дял от късите ми СП ми докараха 90% за последните 3 години. От биотеките които пак са ми повече от късите съм на нулата за периода от СП съм на -20. Та не знам кой се представя по-добре, дали моите лонг шорт с относително ниски колебания или твоята 100% в пазара
                Всъщност не се получава точно така, и много кеш и облигации държа така че общата доходност е по-ниска, но пак идва повече от СП 500 въпреки късите
                Last edited by ravnovesie; 28.10.2017, 20:17.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

                  Не става дума само за маркет тайминг. Когато имаш 3 седмици и влизаш във викс под 12, на теб ти е нужен само един ден пазара да падне с 0,5%, независимо от това, че за целия период е стабилно нагоре. Понякога просто ценообразуването изглежда в абсурдно противоречие със здравия разум..
                  Ето примерно за търговията с волатилност те смятам за много по-суфистициран. Може и реално да не е кой знае какво да търгуваш с ВИКС, но аз никога не съм си давал зор да прочета как точно работи ВИКСа, не го следя и нищо не мога да правя там дори да има ситуация която да крещи "купи ме!".

                  Щом показва безумно ниска волатилност, което е абсурд да продължава, залагай на това и печели! Абсурдното ценообравуване е супер възможност.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Minka Разгледай мнение

                    Мишо, може да не те кефи, но в мементи като настоящия е добре да се внимава много дори когато се прави дългосрочна инвестиция (например 30 години +). Дали ще влезеш на сегашните нива, по-ниско или по-високо е от огромно значени е за доходността ти на годишна база. Висока доходност при нисък риск е странно понятие. Ниска доходност надали те урежда, освен ако нямаш или не си наследил 10 млн. + и можеш да живееш от тях.
                    По мое лично мнение "изграждането на балансиран портфейл" отнема около 2-3 години, като трябва да бъде модифициран поне на 3-6 месеца.


                    ПП: спомни си къде бяха DB, и виж къде са сега. Има и в момента сектори, които са ударени, не навсякъде всичко е красиво. Има и в момента стойностни акции, но са все по-малко.
                    Казваш го така, все едно препоръчвам влизане олл ин сега . Няма такова нещо.

                    Става дума за излизане от пазара на нива от 1950-2050, когато също се говореше, че в моменти като онзи няма друга разумна стъпка. Пък си спомням, че тогава имаше доста ентусиазъм за биотеките и аз предупреждавах, да се влиза по малко и да не се вълнува фантазията прекалено много.

                    Става дума и за това, ако си взел нещо преди 4 години и то е скочило 3х и ти смяташ, че е компания трепач, като примерно аз смятам за S&P Global (SPGI), трябва ли да я продаваш сега, защото мислиш, че пазарът е надценен? Според мене - не.

                    Така че погледнато на нещата в целия им контекст и всичко, което съм казал до сега, може би не съм чак толкова безумен

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                      Добре тогава. Мене пък маркет таймингът не ме кефи като стратегия.
                      Не става дума само за маркет тайминг. Когато имаш 3 седмици и влизаш във викс под 12, на теб ти е нужен само един ден пазара да падне с 0,5%, независимо от това, че за целия период е стабилно нагоре. Понякога просто ценообразуването изглежда в абсурдно противоречие със здравия разум..

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                        Добре тогава. Мене пък маркет таймингът не ме кефи като стратегия.
                        Мишо, може да не те кефи, но в мементи като настоящия е добре да се внимава много дори когато се прави дългосрочна инвестиция (например 30 години +). Дали ще влезеш на сегашните нива, по-ниско или по-високо е от огромно значени е за доходността ти на годишна база. Висока доходност при нисък риск е странно понятие. Ниска доходност надали те урежда, освен ако нямаш или не си наследил 10 млн. + и можеш да живееш от тях.
                        По мое лично мнение "изграждането на балансиран портфейл" отнема около 2-3 години, като трябва да бъде модифициран поне на 3-6 месеца.


                        ПП: спомни си къде бяха DB, и виж къде са сега. Има и в момента сектори, които са ударени, не навсякъде всичко е красиво. Има и в момента стойностни акции, но са все по-малко.

                        Коментар


                        • Също така, за да се докаже тезата за успешния маркет тайминг, СиП ще трябва да се сринат поне с 20-25% под 2050 (а и да се хване дъното). А това няма да е лесно освен ако стагфлацията не почука на вратата скоро. При един режим на бавно увеличаващи се лихви и глобален растеж не го виждам да стане.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                            А за технологичните компании. Вече се върти доста голямо раздразнение от това че тези компании не плащат данъци. последни миналата седмица четох предложения за това да се разбие гугъл като бъде заставена рекламната му част да се отдели и на свободен принцип да се конкурира за реклами с останалите агенции, на които гугъл да предоставя една и съща информация. Въпрос на време е подобни предложения да почнат да се появяват и за Фейсбук. Епъл е вече на върха, от тук нататък пазара на смартфони е в стагнация. Може да печели пазарен дял само ако сваля цени. И безумния му профит маржин заминава. Ако рпофит маржина му се свие до този на Самсунг например и Епъл ще се срине 50% като цена. Стария тех си работи в стагниращ отрасъл ПС тата нямат растеж от години. Облачните слуги трудно докарват печалба при висока конкуренция. това че нещо е било цветя и рози десет години не означава че така ще продължи дори и само следващите 10. Да не говорим за времето на което човек ще му трябват тези пари.

                            Но разбира се това е само моята гледна точка. предпочитам да пецеля по-малко по върхове и повече по дъна.
                            А за Гугъл, новината, че Гугъл Шопинг ще трябва да се отделят излезе преди месеци и Гугъл същия ден си спомням тръгнаха нагоре

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                              печалбите на компаниите растат средно с 7% годишно. Средно сп е 16. В момента е към 25 към момента в оценките е заложен ръста на компаниите за следващите 7 години над средното. Ако нещата се сгъбясат и печалбите на компаниите ще пададнат. Те и падат доста бързо но да кажем че паднат с 20% следващата година.
                              Коефициентите на които се търгува СП много бързо и те ще се свият - все пак в тях е заложен ускорен ръст, а не спад.
                              И така ако след спада от 20% на печалбите СП е на средните си стойности като оценки то ще се търгува на 1300 от 2500 сега. Нещо не ме кефи идеята за 50% спад и това е ако народа не се панира.
                              След това да видим за колко време пак ще ми стигнат парите вложени в СП до настоящите равнища ако не се получи някаква екзалтация. Та слагаме ръста от 7% средно на печалбите и хоп още десет години и то след като печалбите им започнат да растат. Две години спад, 10 години расттеж - и хайде една трета от съзнателния живот на човек в който може да инвестира заминал.
                              Добре тогава. Мене пък маркет таймингът не ме кефи като стратегия.

                              Коментар


                              • А за технологичните компании. Вече се върти доста голямо раздразнение от това че тези компании не плащат данъци. последни миналата седмица четох предложения за това да се разбие гугъл като бъде заставена рекламната му част да се отдели и на свободен принцип да се конкурира за реклами с останалите агенции, на които гугъл да предоставя една и съща информация. Въпрос на време е подобни предложения да почнат да се появяват и за Фейсбук. Епъл е вече на върха, от тук нататък пазара на смартфони е в стагнация. Може да печели пазарен дял само ако сваля цени. И безумния му профит маржин заминава. Ако рпофит маржина му се свие до този на Самсунг например и Епъл ще се срине 50% като цена. Стария тех си работи в стагниращ отрасъл ПС тата нямат растеж от години. Облачните слуги трудно докарват печалба при висока конкуренция. това че нещо е било цветя и рози десет години не означава че така ще продължи дори и само следващите 10. Да не говорим за времето на което човек ще му трябват тези пари.

                                Но разбира се това е само моята гледна точка. предпочитам да пецеля по-малко по върхове и повече по дъна.

                                Коментар

                                Working...
                                X