IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за дългосрочна пасивна инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Кисимов Разгледай мнение
    Руските не са скъпи сега заради санкциите P/E средно е осем, но има и по 1-2. В Япония също има с едноцифрени, например при Марубени е към пет. http://www.marubeni.com/ir/stock/data/ Нисан също може да се следи, но печалбите напоследък падат също, както при Киа. Вместо физ.злато предпочитам на мицубиши http://www.mmc.co.jp/corporate/en/business/metals/ Всичко зависи от възможностите които ще ти даде брокера, към кои пазари си се свързал. Ако си се насочил към Америка ще може да купуваш някакви флинкстони https://www.intlfcstone.com/ А Uniper сме го изпуснали миналата есен. От нашите съм наблегнал на свилозата и някои още по-пасивни. От немските съм заложил отдавна на LHA и NDA.
    Скъпо, евтино: всичко е относително.

    Ниските Ц/П обикновено отразяват негативна перспектива за бъдещите печалби. В повечето случаи "евтините" компании са капан.

    Коментар


    • Руските не са скъпи сега заради санкциите P/E средно е осем, но има и по 1-2. В Япония също има с едноцифрени, например при Марубени е към пет. http://www.marubeni.com/ir/stock/data/ Нисан също може да се следи, но печалбите напоследък падат също, както при Киа. Вместо физ.злато предпочитам на мицубиши http://www.mmc.co.jp/corporate/en/business/metals/ Всичко зависи от възможностите които ще ти даде брокера, към кои пазари си се свързал. Ако си се насочил към Америка ще може да купуваш някакви флинкстони https://www.intlfcstone.com/ А Uniper сме го изпуснали миналата есен. От нашите съм наблегнал на свилозата и някои още по-пасивни. От немските съм заложил отдавна на LHA и NDA.
      Last edited by Кисимов; 20.10.2017, 14:20.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от fl00d
        Принципно това е най-голямата ми дилема - дали да вляза сега или да изчакам. Наясно съм, че не мога да предвидя точното дъно, затова няма и да се опитвам, но ми се иска да вляза при по-нормални цени, тъй като началната ми вноска е значителна и затова кога ще вляза има голяма тежест върху общата доходност за 30-годишния период. Алтернативният вариант на чакането на корекция е да разделя началната вноска поравно през следващите 5 или 10 години, за да намаля риска да я вложа при върхови цени.

        Тези варианти са с презумцията, че пазарите не се движат случайно и че сегашните цени се поддържат изкуствено и в недалечно бъдеще ще спаднат значително, вероятно под сегашните си нива, а може и много под това.

        Иначе веднъж вляза ли, няма да се подавам на емоциите и да продавам дори и при спад от 50 и повече процента на годишна база, тъй като разбирам какви може да са последствията от това. Дори при такъв спад мисля да купувам допълнително.
        Храброст на теория: лесно. Освен туй - ако избягаш овреме - често: по-добре - героичността нерядко боли. И аз - при предният колосален хипермегаебасиспих бях ного храбър, но това ми струваше 50 Б пазарна капитализация на моят портфейл, макар спрямо покупните цени+нагувичените дивиденти никога не съм бил назад.

        Иначе - да - ако човекът си пазарува по мъничко - хем намалява рискът, хем се учи в движение така да се каже.
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fl00d

          Иначе веднъж вляза ли, няма да се подавам на емоциите и да продавам дори и при спад от 50 и повече процента на годишна база, тъй като разбирам какви може да са последствията от това. Дори при такъв спад мисля да купувам допълнително.
          На теория е лесно.
          Хората дето могат да го правят са 1 на милион. Най-полезните съвети бяха на пипбел и още един юнак дето даде линкове за конструиране и тестване на балансирани портфейли.
          По-добър няма да получиш.
          От дистанцията на времето и хипотезата че ще се допълва периодично, няма никакво значение дали ще уцелиш върха на акциите, т.к те ще представляват само част от портфейла.

          Поздрави

          Коментар


          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

            Да, изневерявам, така е, аз самия управлявам портфейл на малкия ми, който е част от моя.
            Ала съм повлиян от неговите думи и се опитвам да се поставя на негово място.
            Човека е нов, а и там е работата че няма намерение да прави балансиран портфейл, а смята да се набие 90% в акции ( което си е донякъде резонно с оглед на хоризонта).Но и доста болка ще има да инкасира в обозримо бъдеще...а дали неопитен като него ще може да я понесе ?
            А ако следващите 15г са подобни на загубените 15 в 1997-2012 периода, мислиш ли че е невероятно ?
            Тогава поне трежъритата и златото растяха, сега надали толкова..
            За мен в неговия случай някаква форма на маркет тайминг ( реки кръв и прочие) си е задължително.

            Може би истината си е някъде по средата, вместо да вняся всеки месец да го прави през месец, а спестения кеш ( може да е и в мани маркет междувременно със скромна диви доходност) да употреби когато света почне да свършва.

            ПС За ЕМ си прав, но представи си какво мазало може да стане ако се спихне китай, а той е огромна част от него.
            Другия голям въпрос за мене относно ЕМ е какво е по добре - дали акции или ем бондс ( emlc, pcy)
            Понеже не съм го решил и съм понастоящем фифти фифти и двете.
            На теория портфейл от 100% акции е най-привлекателната стратегия, НО на практика 0.001% от хората ще издържат спад от над 30 - 80%, а спадовете са гарантирани J! Ползите от балансирания портфейл е че дава възможност за близка до тази на акциите възвръщаемост, без емоционалния дискомфорт и неизбежните грешки да продаваш на дъното и купуваш на върха!
            Маркет тайминга върши работа дори на базово ниво - да излизаш от пазара, ако цената затвори под 10 месечна Moving average, и да купуваш когато затвори над, но на практика хората, които са способни да го правят са мноооооого редки птици. Сещам се за цитати на двама от най-големите по темата:

            Men who can both be right and sit tight are uncommon. I found it one of the hardest things to learn!
            After spending many years in Wall Street and after making and losing millions of dollars I want to tell you this: It never was my thinking that made the big money for me. It always was my sitting. Got that? My sitting tight. The market does not beat them. They beat themselves, because though they have brains they cannot sit tight.

            Jesse Livermore


            „We do not need to be more clever than anybody else, we just need to be more patient.“

            Warren Buffett

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

              Нещо май изневеряваш на стратегията!!! Да предположим, че акциите са надценени и се намираме в последните фази на цикъла (overheat фазата). От 98ма до 2000г пазара се качи с 90-100% (за Дау)! Ако е избран балансиран портфейл (акции, облигации и злато) с ПЕРИОДИЧНО добавяне, спада на акциите, за който се говори от 2010г няма да е никакъв проблем. Пропуснатите ползи обаче ще са проблем, защото единствения безвъзвратен актив в времето.

              Освен това бих заложил повече на Азия отколкото на Европа за следващите 30 години – производителността отдавна е изместена в региона, а при преминаването на голяма част от GDP Per capita над 2500-3000$ и потреблението ще избухне. Като добавим предстоящата урбанизация на Индия (2то по големина население) може да си представим какво развитие очаква региона. Предполага се че трябва да сме инвестирани където се очаква развитие, а не свръх задлъжнялост.
              Да, изневерявам, така е, аз самия управлявам портфейл на малкия ми, който е част от моя.
              Ала съм повлиян от неговите думи и се опитвам да се поставя на негово място.
              Човека е нов, а и там е работата че няма намерение да прави балансиран портфейл, а смята да се набие 90% в акции ( което си е донякъде резонно с оглед на хоризонта).Но и доста болка ще има да инкасира в обозримо бъдеще...а дали неопитен като него ще може да я понесе ?
              А ако следващите 15г са подобни на загубените 15 в 1997-2012 периода, мислиш ли че е невероятно ?
              Тогава поне трежъритата и златото растяха, сега надали толкова..
              За мен в неговия случай някаква форма на маркет тайминг ( реки кръв и прочие) си е задължително.

              Може би истината си е някъде по средата, вместо да вняся всеки месец да го прави през месец, а спестения кеш ( може да е и в мани маркет междувременно със скромна диви доходност) да употреби когато света почне да свършва.

              ПС За ЕМ си прав, но представи си какво мазало може да стане ако се спихне китай, а той е огромна част от него.
              Другия голям въпрос за мене относно ЕМ е какво е по добре - дали акции или ем бондс ( emlc, pcy)
              Понеже не съм го решил и съм понастоящем фифти фифти и двете.
              Last edited by pipbel; 20.10.2017, 10:08.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                ++
                И 5 годинки да се наложи да почакаш - не ти е проблем при този 30г хоризонт.
                Със сигурност ще ти се отплати чакането когато със събраното за тия години в един момент видиш че можеш да си купиш двойно повече неща.
                Успех.
                Нещо май изневеряваш на стратегията!!! Да предположим, че акциите са надценени и се намираме в последните фази на цикъла (overheat фазата). От 98ма до 2000г пазара се качи с 90-100% (за Дау)! Ако е избран балансиран портфейл (акции, облигации и злато) с ПЕРИОДИЧНО добавяне, спада на акциите, за който се говори от 2010г няма да е никакъв проблем. Пропуснатите ползи обаче ще са проблем, защото единствения безвъзвратен актив в времето.

                Освен това бих заложил повече на Азия отколкото на Европа за следващите 30 години – производителността отдавна е изместена в региона, а при преминаването на голяма част от GDP Per capita над 2500-3000$ и потреблението ще избухне. Като добавим предстоящата урбанизация на Индия (2то по големина население) може да си представим какво развитие очаква региона. Предполага се че трябва да сме инвестирани където се очаква развитие, а не свръх задлъжнялост.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                  ...а, относно прегряване/преохлаждане, да речем така: имам забележки.защото, поршчното предлагане не точно ми се чини да е температура, а продажбите. Нетни, в измерение брой-килограм-метър. Отделно, инфлацията, като функция не толкова политика на ЦБ, а на търсене-предлагане. Сиреч, жизнените показатели изобщо и моделът на разбиране ",леко" са подведени от спекуланти - паразити и силно - от оцъркони, повтарящш като папагали, хора на перото. Опс, на клавиотурите и аутокю-то. Без зла умисъл, така аз виждам нещата.
                  Приема се масово, че инфлацията в някакъв размер е здравословен фактор за икономиката.
                  Но прекомерната инфлация няма как да се развие без прекалено много пари в икономиката. Сегашната система за създаване и разпределение на парите на принципа ЦБ -> търговски банки -> икономически субекти може много бързо и безконтролно да надуе или свие паричното предлагане в икономиката.
                  Ако няма излишни пари в икономиката, колкото и търсене и предлагане и нетни продажби да има в една област, ще се достигне до равновесие. Не може всички пари да отидат в недв. имоти, или в злато, или в нещо друго - нали ще умрем от глад

                  Още старият Майер Ротшилд е казал "Дайте ми контрол върху парите на една държава и не ми пука кой прави законите."
                  Last edited by Kildirim_Bei; 20.10.2017, 08:56.
                  Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                  ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                  Коментар


                  • ако ще правиш регулярни вноски - не чакай нищо, купувай като имаш парите, той пазарът сам ще се нареди
                    една ли ще уцелиш дъно

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fl00d

                      Засега обаче мисля да се въздържа от участие на финансовите пазари, тъй като всичко, което видях, е надценено, тоест мисля да чакам за корекция. Когато P/E падне до 15-20, ще вляза и ще започна да внасям всеки месец, както описах. Надявам се това да се случи до 2-3 години.
                      ++
                      И 5 годинки да се наложи да почакаш - не ти е проблем при този 30г хоризонт.
                      Със сигурност ще ти се отплати чакането когато със събраното за тия години в един момент видиш че можеш да си купиш двойно повече неща.
                      Успех.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от 000 Разгледай мнение
                        А ти помисли малко.Защо да не се възползва от покачването на акциите/ евентуалното/ в близките няколко години. След това се продават...
                        - ако се повишат и пасивният, все някак, се усети и предприеме активни действия. Щото, някое неща за толкова години и спадат под началните си нива.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от new_investor Разгледай мнение

                          Вземи прочети поне една retirement стратегия в инвестопедия пък после говори глупости. Колкото по-дългосрочен хоризонта, толкова повече акции съответно риск би следвало да поема портфейла и постепенно с наближаване на "падежа" трябва да се намалява количеството им, за да се намали риска една евентуална криза в последните да речем 2 години от срока да заличи целия труд или поне голяма част от него. Така че грубо казано в началото на периода портфейла би следвало да е предимно акции и постепенно към края да се трансформира в предимно нискорискови инвестиции. Но както и много други казаха, в момента никак не е времето да се хвърляш в акции, особено западни, които са на all time highs. Колкото и път да минат нагоре със сигурност в близките няколко години ще коригират сериозно.
                          А ти помисли малко.Защо да не се възползва от покачването на акциите/ евентуалното/ в близките няколко години. След това се продават...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

                            Въобще не съм имал предвид Кийосаки... Той е направил повече пари от книги и лекции, отколкото от "пасивни" инвестиции.
                            ...а, относно прегряване/преохлаждане, да речем така: имам забележки.защото, поршчното предлагане не точно ми се чини да е температура, а продажбите. Нетни, в измерение брой-килограм-метър. Отделно, инфлацията, като функция не толкова политика на ЦБ, а на търсене-предлагане. Сиреч, жизнените показатели изобщо и моделът на разбиране ",леко" са подведени от спекуланти - паразити и силно - от оцъркони, повтарящш като папагали, хора на перото. Опс, на клавиотурите и аутокю-то. Без зла умисъл, така аз виждам нещата.

                            Коментар


                            • Г А Р А Ж !!!

                              Коментар


                              • За мен пък точно сега е моментът да се купят акции на компании които се занимават с отглеждане и търговия с марихуана . Хоризонт три , пет години .

                                Коментар

                                Working...
                                X