IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как да си купя чужди технологични акции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от misanthrope Разгледай мнение
    Чак па...
    свърши ли марджина коловете трещят
    Е, миналата седмица май не ги оправиха марджин коловете форексаджийчетата

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
      Мое и задлъжнее на брокерчето
      Чак па...
      свърши ли марджина коловете трещят

      Коментар


      • Първоначално изпратено от road_runner Разгледай мнение
        Мерси за мнението. Аз може да не разбирам много , но съм изключително мнителен, не могат лесно да ме излъжат да си дам парите.
        Относно парите- говорим за макс 10-20 % от капитала ми да отидат в тек акции.
        Ако имаш предвид някой фонд за технологични акции също бих могъл да се поинтересувам, но с комисионните им и таксата за управление не знам дали е реалистично да се очакват 4-5 % доходност средно за 5 години.
        Можеби не се изразих правилно за фондовете. Имах предвид акции на фондове а не да си дадеш парите директно. Може и индекс някой - насдак или там..
        Идеята е че конкретната акция е много волатилно нещо. Ще ти образува повече стрес, може да се уплашиш и да разкешиш кога не трябва или да яхнеш куция кон.
        Примерно кой е яхнал Яху или Нокия на времето..
        А за капитала .. има си правило никога не играй с капитал, който не може да си позволиш да загубиш
        Също исках да кажа, че ако имаш някакви прекалени очаквания кви кинти сега ще направиш от това.. забрави. По-скоро си е тото
        Фифти фифти, съм тайм уин съмтайм (мост оф дъ тайм) люн

        Коментар


        • Първоначално изпратено от misanthrope Разгледай мнение
          И накрая... тия пари дадеш ли ги там, просто ги прежали. Може да спечелиш, може и да загубиш може и да ги загубиш всичките.
          Мое и задлъжнее на брокерчето

          Коментар


          • Първоначално изпратено от misanthrope Разгледай мнение
            Виж Рънър,
            Понеже съм минал по твоя път, най добре иди при някой инвестиционен посредник делта сток, елана, бул брокърс,неккой си финанс там .. има няколко
            Та надигаш се, отиваш в офиса им и казваш на рецепционистката че имаш едни пари за инвестиране в технологични акции навън. Веднага ще дотърчи некое зализано момченце и ще ти обясни какви варианти има. А ти питай на воля, не се стеснявай безплатно е. Накрая кажи, че ще помислиш и беж. После при друг. Междувременно почети малко. Накрая си направи преценката и скачай, само докато слушаш обещанията им за светло бъдеще, не им вярвай много много а мисли сам. Те си казват кое как е, казват си и рисковете, но обикновено после включват на преграден огън и стрелят с числа и проценти колко било расло през последните години ( винаги са подбрани така годините че да е расло ) и какви светли перспективи имало. ато
            Като цяло ако инвестираш сам и не разбираш и не се занимаваш само с това, работата е тегава да направиш сам портфейл и да го управляваш. Има разни фондове, струва си да ги обмислиш. Всеки си казва какви са му целите в какво инвестира каква му е политиката и може да прецениш кой отговаря на твойто виждане за бъдещето. Като цяло, фондовете понеже инвестират милиони, могат да си позволят диверсификация, гарантираща доходност според развитието на конкретната индустрия ( технологиите в случая) и би следвало да елиминиат риска да заложиш на куц кон и да си вътре въпреки доброто представяне на индустрията като цяло.

            И накрая... тия пари дадеш ли ги там, просто ги прежали. Може да спечелиш, може и да загубиш може и да ги загубиш всичките.
            Със сигурност няма да забогатееш от това.

            Дано съм бил полезен
            Мерси за мнението. Аз може да не разбирам много , но съм изключително мнителен, не могат лесно да ме излъжат да си дам парите.
            Относно парите- говорим за макс 10-20 % от капитала ми да отидат в тек акции.
            Ако имаш предвид някой фонд за технологични акции също бих могъл да се поинтересувам, но с комисионните им и таксата за управление не знам дали е реалистично да се очакват 4-5 % доходност средно за 5 години.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
              А данъчен кредит за дивидента на къси позиции има лЕ?
              Има за дивидента на кол опции

              Коментар


              • А данъчен кредит за дивидента на къси позиции има лЕ?

                Коментар


                • Дивидентите изплатени от чужбина се облагат съгласно международни спогодби на България със съответната държава. Тези спогодби разглеждат случай кога, къде и колко се облагат. Идеята на СИДДО е точно да не се облагат двойно дадени данъци. България има сключени подобни спогодби с почти всички държави в които на някой може да му хрумне да си купува акции. Има някакви различия между отделните държави но общото е че данъкът се одържа в страната в която е компанията. В САЩ например където са повечето технологични компании при притежание на акции които са на публична компания не се дължи данък в България. Дължи се само американския данък.

                  Америка е малко краен случай заради ФАТКА, сега. Но в общи линии ако България има спогодба - което е като цяло нормалния случай при купуване на акции данъкът се удържа в чужбина. Ако удържание данък е над 15% българското лице може да поиска да се приложи СИДДО напълно, и да си възстанови разликата между платения там рпоцент на данък и 15%. Не се приспада до 5% както е българския, а до 15%. ПРри всички положения в чужбина му удържат техния процент и след това вече може да му се възстанови горницата над 15%. Ако не иска да се занимава с бумащината по това пълно прилагане - и с разходите свързани с него - които не са малки, то просто си остава чуждата ставка.

                  Коментар


                  • Виж Рънър,
                    Понеже съм минал по твоя път, най добре иди при някой инвестиционен посредник делта сток, елана, бул брокърс,неккой си финанс там .. има няколко
                    Та надигаш се, отиваш в офиса им и казваш на рецепционистката че имаш едни пари за инвестиране в технологични акции навън. Веднага ще дотърчи некое зализано момченце и ще ти обясни какви варианти има. А ти питай на воля, не се стеснявай безплатно е. Накрая кажи, че ще помислиш и беж. После при друг. Междувременно почети малко. Накрая си направи преценката и скачай, само докато слушаш обещанията им за светло бъдеще, не им вярвай много много а мисли сам. Те си казват кое как е, казват си и рисковете, но обикновено после включват на преграден огън и стрелят с числа и проценти колко било расло през последните години ( винаги са подбрани така годините че да е расло ) и какви светли перспективи имало. ато
                    Като цяло ако инвестираш сам и не разбираш и не се занимаваш само с това, работата е тегава да направиш сам портфейл и да го управляваш. Има разни фондове, струва си да ги обмислиш. Всеки си казва какви са му целите в какво инвестира каква му е политиката и може да прецениш кой отговаря на твойто виждане за бъдещето. Като цяло, фондовете понеже инвестират милиони, могат да си позволят диверсификация, гарантираща доходност според развитието на конкретната индустрия ( технологиите в случая) и би следвало да елиминиат риска да заложиш на куц кон и да си вътре въпреки доброто представяне на индустрията като цяло.

                    И накрая... тия пари дадеш ли ги там, просто ги прежали. Може да спечелиш, може и да загубиш може и да ги загубиш всичките.
                    Със сигурност няма да забогатееш от това.

                    Дано съм бил полезен

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от vankata89 Разгледай мнение
                      И последно данъците върху търговията с акции се декларират с годишна данъчна декрация а тва за дивидентите 4 пъти в годината. Също така няма значение дали си на + или - дивидента винаги трябва да го декларираш. Да съгласен съм че дивидента не се облага двойно на теория ма на практика ти излиза по евтино да си платиш 5%
                      СИДДО се прилага доброволно. Айде първо вземете да търгувате в чужбина после да давате акъл на хората.

                      Коментар


                      • И последно данъците върху търговията с акции се декларират с годишна данъчна декрация а тва за дивидентите 4 пъти в годината. Също така няма значение дали си на + или - дивидента винаги трябва да го декларираш. Да съгласен съм че дивидента не се облага двойно на теория ма на практика ти излиза по евтино да си платиш 5%
                        http://www.proflashgame.com

                        Коментар


                        • Ето една готина статия за данъците
                          http://www.elana.net/bg/trading-news...mi-dohodi.html

                          И за дивидента аз нищо не мога да разбера от текста по долу

                          Данъчно третиране на дивидентите, разпределени в полза на местно физическо лице от източник в чужбина
                          Както посочихме в началото, дивидентите, начислени на местни физически лица, са обект на облагане с окончателен данък 5 на сто още към момента на начисляването им и не подлежат на деклариране в годишната данъчна декларация по чл. 50 ЗДДФЛ.

                          Съществува обаче едно изключение - за дивиденти, получени от местни физически лица с източник в чужбина, т.е. когато дивидентите не са разпределени от местни юридически лица, а от чуждестранни лица. В този случай дивидентите подлежат на деклариране (чл. 52, ал. 1, т. 4 ЗДДФЛ, във връзка с чл. 50, ал. 1, т. 3 ЗДДФЛ).

                          В тази връзка ще уточним, че при получаване на дивиденти с източник чужбина лицето следва да се самообложи - да внесе върху брутния им размер окончателен данък 5 на сто (чл. 38, ал. 1, т. 2, б. „б“ и ал. 2 ЗДДФЛ, и чл. 46, ал. 3 ЗДДФЛ). Данъкът е дължим до 15-о число на месеца, следващ тримесечието, през което дивидентите са придобити (чл. 67, ал. 1 ЗДДФЛ, във връзка с чл. 46, ал. 4 ЗДДФЛ).
                          http://www.proflashgame.com

                          Коментар


                          • Дивидента не се облага двойно. Може човек да си приспадне част от това което са му взели в чужбина, ако му се занимава с бумащина и е склонен да плати една не малка сума. Но в общия случай без прилагане на СИДДО се облагат дивидентите само в чужбина.

                            Коментар


                            • Най - добре наистина брез брокер в Бг това са http://www.elana.net/ http://www.benchmark.bg/ http://karoll.bg/ вероятно и други. Международни https://www.interactivebrokers.com/ и ако си US citizen този е най - готин https://www.robinhood.com/ ма за съжеление не сме. Трябва да знаеш че ако си отвориш акаунт в български посредник пеят всичко на данъчните и ако не си декларираш печалбите има глоби. Ако си при чужд брокер извън европейското икономическо пространство нямт задължението да пеят прет НАП и вероятноста да те хванат е по - малка. Данъци се дължът ако в края на годината акаунта ти е на +. Не се дължът данъци докато позицията ти е отворена само на затворени позиции. Данъкът с търговия от акции е 10% и не е много тръдно да се деклрира. Дивидентите също се облагт с данък от 5% което е най - голямата простотия в БГ понеже като го получиш дивидента той вече е обложен с 30% данък обикновенно в другите държави и си длъжен да декларираш дивидент в срок от 3 месеца след датата май на обявяването не съм сигурен за това не можах да разбера как се декларира тая простотия много трудно са го измислили.

                              След като декларираш може да ти върнат тези 5% но трябва да търсиш някакви документи от държавата която ти е издала документа. За акциите хубавото е че пишеш общо сбора с който си на + и номера минава не е кой знае какво. Докато за дивидента трябва да пишеш май всяка компания която ти го е дала и е лудница. Ако съм излъгъл за нещо съжелявам. Между другото и аз съм в ИТ сектора занимавам се с PHP програмиране ще се радвам ако някой покаже примерно попълнена декларация за дивидент.
                              http://www.proflashgame.com

                              Коментар


                              • когато искаш да търгуваш без платформа - плащаш доста по-скъпи комисионни
                                когато искаш документ за акциите - пак плащаш допълнителна такса
                                “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                                Коментар

                                Working...
                                X